Eac Belgesi

Eac belgesi Rusya, Kazakistan, Kırım, Ermenistan, Belarus ülkelerine yapılacak ihracatlar da istenen gözetim belgesi olup belge kapsamına giren ürünler için mutlaka alınması gerekmektedir. Rusya Federasyonu ülkeleri de dahil olmak üzere yapılacak ihracatlar da ilgili devletler tarafından talep edilmekte ve kurulan ekonomik işbirliği ülkeleri tarafından istenmek de ve genel adı olup belge talep edilecek her bir ürün çeşidi için kayıt işlemi yapılmaktadır.

Eac belgesi nedir  denildiğinde akla gelen bazı şeyler olabilir aslında bu belge hem gümrük giriş çıkışlarda talep edilmekte hem de Rusya devleti tarafından iç piyasada kontrol edilmektedir. Ürün belgesi değildir iş yerinin veya ürünün konsey ülkeleri içinde satış yapabilmesi için alınan pasaport niteliği taşımaktadır. İlgili birime kayıt olduktan sonra sorumluluğu üstlendiğinizi ilgili standartlara uyum sağlayacaşınızı taahhüt olarak düşün ebilirsiniz. Detaylar hakkında detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Firmamız kalite belgelendirme, ürün belgelendirme ve uluslararası ihracat belgeleri konusunda hizmet vermektedir. Gerekli işlemler ve standart kapsamında olup olmadığınızı öğrenmek için ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Arayınız bilgilendirelim gümrüklerde sorun yaşamadan ihracatlarınızı gerçekleştirin.

eac belgesi rusya ihracat

Aralarında gümrük birliği anlaşması yapan Rusya Federasyonu, Kazakistan, Beyaz Rusya devletleri gümrüklerinden girecek bazı ürünlerle alakalı ortak teknik bazı yeterlilikler aranması kararı almış ve bu amaçla kurulan ekonomik işbirliği platformunun karar mercii olan Avrasya Ekonomik Komisyonu (AEK) Hafif sanayi ürünleri güvenliğine ilişkin kabul ettiği teknik düzenlemeyi ve bu ülkelere yapılacak ihracatlarda yeterlilik şartını zorunlu tutmuştur. İhracat esnasında gerekli olan gümrük beyannamesi ile beraber talep edilen ürün listesi sunulan gtip listeleriyle açıklanmıştır.

EAC BELGESİ NASIL ALINIR

Yeni düzenleme ile artık eac belgesi başvurusu için gidecek ürünlere test ve gözetim şartı getirilmiştir. Gidecek olan ürünler önce teste tabi tutulup karşı taraf standartlarını karşılayıp karşılamadığına bakılır ve eğer gönderilemeyecek düzeyde büyük ürünler için ise yerinde test işlemi uygulanır. Ayrıca testten geçen ürünler için fabrika üretim sahası ziyareti yapılır. Ardından düzenlenecek sertifika ekinde bu test sonuçları yer alacaktır. İkinci önemli konu belge için ürünün gönderileceği ülkede veya birlişe üye ülkelerin birinde resmi temsilci, müşteriniz gibi yerel temsilci bildirilmesi gereklidir. Bu konuda yaşanabilecek sıkıntılar ı açmak için bağlantılı olduğumuz Rusya Ofisimiz destek olmaktadır.

Bu aşamalardan geçtikten sonra ürün üzerine birlik ülkelerinde satılabilir işareti konularak sevkiyatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

EAC BELGESİ GEREKLİ OLAN ÜRÜNLER

Artık eskiden kullanılan tek işaret uygulaması kullanılamayacak aşağıda belirteceşimiz ürünler EAC BELGESİ belge olmadan ihracatı yapılamayacaktır. Genel olarak ticari bütün mal ve malzemeler ürün kapsamındadır.

 1. Tekstil malzemeleri
 2. Triko
 3. Makine Halısı, yer kaplamaları
 4. Deri ve tekstilden mamul aksesuarlar
 5. Kumaş
 6. Ayakkabı
 7. Kürk
 8. Deri, Suni Deri

Bu kapsama dahil olmayan özel sipariş ürünler, ilaç gibi bazı ürünler kapsam dışında bırakılmıştır. Daha önceden alınmış uygunluk belgeleri değiştirilecektir. Amaç bu ülkeler arasında hem pazar ortamını geliştirmek hem de tüketici haklarını korumaktır. Kimyasal maddeler ve kozmetik ürünleri için farklı bir prosedür uygulanmakta ve SGR sertifikası düzenlenmektedir. Belge kapsamına girmeyen bazı ürünler için ise red mektubu, geçersizlik mektubu düzenlenmektedir.

EAC ZORUNLU OLAN ÜRÜNLER

 1. Tekstil Malzemeleri
 2. Kimyasallar için sgr sertifikası düzenlenmektedir ve bu belge süresiz olarak verilmtedir.
 3. İnşaat sektörü teçhizatı
 4. Oyuncak, Çocuk ürünleri
 5. Mekanik ve elektronik ürünler
 6. Isı üretim araç gereçleri
 7. Yangın güvenliği ekipmanları

Eac Belgesi Çeşitleri

Eac belgesini üç farklı şekilde kategorize etmemiz mümkündür. Eac belgesi için  sürekli olarak aynı ürünün satığını gerçekleştirecek iseniz genellikle 1 yıllık ve 3-5 yıllık süreler ile alınmakta ve bu süreler içerisinde istenildiği kadar ürün gönderilebilmektedir. Bir yıllık sertifika taleplerinde fabrika gözetimi yapılmaz sadece ürün testi ve kalite belgeleri talep edilir. 3/5 Yıllık olan belge taleplerinde ise fabrika gözetimi ve testler beraber gereklidir.  İkinci olarak tek seferlik gönderimler için düzenlenen belge mevcuttur. Sertifika üzerinde alıcı satıcı bilgileri, gtip numaraları, üretim yeri, sözleşme tarih numarası vs yazılı olmalıdır. Bu tür sevkiyatlar belirli bir firma adına ve tek seferlik gönderimler için geçerlidir. Eac belgesi için harcayacaşınız maliyetlerin yarısı devlet teminatı altındadır. Belgelendirme giderleri ve dişer masrafların yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Comments are closed.