G2 Belgesi

Yurt içi ve uluslararası nakliye acenteliği yapacak firmaların alması gereken acenteliK belgesidir. G2 belgesi alabilmek için bazı yeterlilik şartlarını sağlamanız gereklidir. 2018 yılı için G2 belgesi ücreti 6000 TL dir. Başvuru şartları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlediği dişer yetki belgelerinde olduğu gibi alacaşınız yetki belgesi 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin sonunda yetki belgenizin yenilenmesi gereklidir.

G2 Belgesi Başvuru Koşulları – Diğer Koşullar

 1. Ticaret odası faaliyet belgesi kayıtlı sermaye en az 30.000 TL olmalıdır.
 2. C2 veya L2 belgesi sahibi bir firma ile acentelik sözleşmesi yapılmış olmalıdır
 3. En az 30 metrekare kapalı yükleme boşaltma alanına sahip olunması
 4. İlk başvuruda kullanılacak alanla alakalı iş yeri açma ruhsatının olması gerekli.
 5. En fazla 10 adet firma ile acentelik sözleşmesi yapılabilir.
 6. Kendi nam ve hesaplarına taşımacılık yapamaz, nakliye faturası düzenleyemezler
 7. Kira kontratı

G2 belgesi başvurusunda bulunacakların hazırlaması gereken evraklar aşağıda sizlerle paylağılacaktır. Başvuru evrakları tamamlandıktan sonra Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı’na başvuru yapılarak işlemler devam ettirilir. Bakanlık tarafından ilgili evrakların incelenmesinin ardından ödeme bilgisi için bizlere hesap numarası bildirir. Belge harcının bakanlık hesabına yatırılmasının ardından işlemler tamamlanmış olur. Bütün bu süreçlerin ardından bakanlık tarafından denetçi personeller iş yerinize gelip fiziksel gözetim yaparlar. Bakanlığıa başvuru esnasında sunulan evraklarda belirtilen metrekare şartı ile alakalı bilgilerin doğruluğu ile alakalı ölçüm yaparlar. Herhangi bir eksiklik olmaması durumunda belge işlemleri tamamlanmış olur. Ardından bakanlık g2 belgesi ni adresinize kargo yapacaktır.

g2 belgesi

g2 belgesi

G2 Belgesi için Gerekli Evraklar

 1. İmza sirküleri
 2. Faaliyet belgesi
 3. Ticaret sicil gazetesi
 4. şirket ortaklarının kimlik fotokopisi
 5. Kira kontratı
 6. Acentelik sözleşmesi
 7. İşyeri açma ruhsatı

G2 Belgesi Yenileme

Ulaştırma bakanlığı yetki belgeleri 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin sonunda yenilenmeleri gereklidir. G2 belgesi yenileme işlemi yapılırken istenen evraklarla bakanlığıa başvuru yapılması gereklidir. Yeni belge başvurusu ile yenileme yapılırken farklı koşullar ve evraklar talep edilir. İlK belge başvurusunda talep edilen kullanılacak alana ilişkin işyeri açma çalışma ruhsatı belge yenileme işlemleri esnasında talep edilmez. Bunun yanında acentelik sözleşmeleri de yenileme ile devam edeceğinden acentelik sözleşmelerini yeniden bakanlığıa sunmanız gerekmez. Belge yenilemeniz ile acentelik sözleşmeleriniz yeniden devam edecektir.

G2 Belgesi Yenileme için Gerekli Evraklar

 1. Kira kontratı
 2. İmza sirküleri
 3. Faaliyet belgesi
 4. Ticaret sicil gazetesi
 5. şirket ortaklarının kimlik fotokopisi

G türü yetki belgesi sahipleri sadece acentelik sözleşmesi yaptıkları firmalara ait işlemler için fatura düzenleyebilirler. Bu hükme aykırı hareket edenler kanunun 26. ncı maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde belirtilen miktarda idari para cezası uygulanır.

Yetki belgeleri devir edilebilirler. Devir işlemleri için Şahıs adına olan belgelerden birince derecede akrabalara( anne, baba, çocuk, eş, kardeş ) devir edilebilir. Bunun dışında şirket adına olan yetki belgeleri ancak belirli koşullarla devir edilebilir. şirketlerde belge devri mahkeme kararı ile olabilir.

Gerekli şartların sağlanması durumunda g2 belgesi sahibi bir firma dişer yetki belgelerine de başvuru yapabilir. Eğer kendi nam ve hesaplarına taşımacılık yapmak isterler ise k türü yetki belgelerinden veya dişer C türü yetki belgelerine başvuru yapabilirler. Ayrıca dişer bir önemli konu ise belge aldışınız tarihten itibaren başvuru koşullarını sürekli korumanız gereklidir. Belge aldıktan sonra şirket bünyesinde yapılacak değişikliklerin bakanlığıa bildirilmesi ve daha önemlisi işyeri adresinin değişmesi durumunda yeni kullanılacak alanında g2 belgesi koşullarından olan metrekare şartını sağlaması gereklidir. Bu koşulların kaybedilmesi durumunda ve tespiti halinde yetki belgeniz iptal edilir. Bu bakımdan belge alış koşullarının korunması son derece önemlidir. Belgenizin iptal edilmesi halinde ödediğiniz belge harcını geri iade alamazsınız.

Firmamız g2 belgesi ve dişer yetki belgesi işlemlerini sizin adınıza vekaletle bakanlıktan takip edip işlemlerinizi sizin adınıza yapmaktadır. İşlemler iki iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Anlattığımız konuların dışında sormak istediğiniz konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve uzman arkadaşlarımız ile sizlere sorunsuz işlem garantisi ve dahası da belge aldıktan sonra yetki belgesi sahibi olduğunuz süre içerisinde belgenizin takibini yapmaktadır.

Comments are closed.