U-ETDS

U-ETDS yani Ulaştırma elektronik takip ve denetleme sistemi olarak sisteme giren yeni düzenleme ile bir çok yetki belgesine sahip firmaya yolcu – yük ve kargo taşıyan araçların takibi amacıyla denetleme sistemi kurulmuştur. Bu kapsamda D2 belgesi ile yurt içinde tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan firmaların taşıdıkları yolcu listelerini sefer başlamadan önce sisteme bildirmeleri gerekmektedir. Bunun yanında C2- C3-K1-K3-L1-L2N1-N2R1-R2P1-P2 belgesi gibi belgelere sahip firmalarda taşıdıkları eşyanın bildirimini yapmakla mükellef tutulmuştur. Bazı belgelerde süre yıl sonuna kadar olurken bazı belgelerde sistem devreye girmiştir.

Peki U-ETDS sistemine giriş nereden ve nasıl olacak. Öncesinde ve sonrasında neler yapılması gerektiği gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız. Sisteme giriş yapabilmek için öncelikli olarak Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığına başvuruda bulunup şirket yöneticisinin e-devlet şifresinin sisteme tanımlanarak yetki belgesi üzerinde işlem yapmaya yetkilendirilmesi gerekiyor. bu işlem gerçekleştirildikten sonra U-ETDS sistemine giriş yapılmaya başlanabilir. Sisteme giriş için www.kamu.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekiyor.

U-eTDS

Ardından sisteme giriş kısmından TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor. Daha sonra isim ve soy isminizin sağ tarafta görünmesi gerekiyor. Eğer sisteme tanımlama yapmadı iseniz burda isminiz çıkmayacaktır. Ordan e-hizmetler kısmına ve ordan da tüm hizmetler kısmına tıklayarak sizi ilgilendiren bölüme giriş sağlayabilirsiniz.

Ulaştırma elektronik takip sistemi

u-etds d2 belgesi

Bu kısımları geçtikten sonra u-etds için işlem yapmak istediğimiz firmayı seçiyoruz.Firma bilgileriniz bu sistemde görünecektir. Devam et butonuna tıkladıktan sonra d2 belgesi için yeni sefer ekleme kısmına giriş yapıyoruz. Diğer yetki belgeleri ile alakalı olarak da sistemde farklı ibareler çıkacaktır. Her firma iştigal alanına uygun bölümden giriş yapmalıdır.

d2 belgesi u-etds girşi

U-ETDS GİRİŞLERİ NASIL YAPILIR

Çıkan ekranda göreceğiniz gibi sefer başlangıç tarihi saati, bitiş tarihi, araç plakası, telefon numarası gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Ardından açılacak ekranda bilgilerinizi kontrol etmeniz için sistem uyarısı göreceksiniz. Girdiğiniz bilgileri onaylıyor iseniz devam et butonuna basarak işleme devam ediyorsunuz.

u-etds girişleri nasıl yapılır

Sefer bilgilerinin girilmesinin ardından aracı kullanacak personele ilişkin bilgiler girilir. Daha sonra yolcu listelerinin girilmesi aşamasına geçebilirsiniz. Yolcu isimleri, TC kimlik numaraları ve yabancı yolcunun pasaport numarası sisteme girilerek devam edilir. En son aşamada ise tüm işlemler kaydedildikten sonra çıktı alınarak araca verilir.

Eğer sefer iptali vs gibi durumlar olursa yine sisteme girip yaptığınız girişi iptal etmeniz gerekmektedir. Yılmaz Danışmanlık Ve Belgelendirme olarak takıldığınız her konuda yardımcı olmaya hazırız. Ayrıca program kullanan firmaların program IP numaralarını yine Ulaştırmadan sisteme tanımlatmaları gerekmektedir.

Şoför Kartı

Şoför kartı İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yol belgesi sahibi araçları kullanmak için şoförlerden istediği ticari araç kullanma belgesidir. Belirli şart ve koşullara sahip şoför arkadaşlar bu belgeyi alabilirler. Öncelikli olarak ehliyet sınıfı ve alış tarihi en önemli unsurdur. E sınıfı ehliyeti olanların en az 3 yıllık B sınıfı ehliyeti olanların ise en az 5 yıllık ehliyet sahibi olmaları şarttır. Bu şartları sağlayan arkadaşlar gerekli dişer evrakları hazırlayarak başvuruda bulunabilirler. Ehliyet alış tarihi yeterli olmayan arkadaşlar geçerli süreleri doldurana kadar şoför kartı başvurusu yapamazlar. Bize ulaşarak çok daha detaylı bilgi alabilir tüm süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Referanslarımız ile hizmetinizdeyiz.

şoför kartı nasıl alınır

Şoför Kartı için Gerekli Evraklar 2019

 • Psikoteknik raporu: Mutlaka ilçe sağlık müdürlüğünün kaşesini taşımalı. İlçe sağlık kaşesi olmayan raporlar geçerli değildir.
 • Sağlık raporu: Tam teşekküllü hastaneden alınmış üzerinde göz ve dahiliye doktorunun kaşesi imzası bulunan sağlık raporları geçerlidir.
 • Ehliyet Gbt evrakı: Trafik şubeden alınmış ilk ehliyet alış tarihini gösteren belgedir.
 • Biyometrik fotoğraf
 • Ehliyet fotokopisi
 • Mail adresi

Evraklar bize elden veya bilgisayar ortamında renkli taratılarak ulaştırılabilir. Evrakların ulaşmasının ardından bir veya iki iş günü içerisinde  işlemleri tamamlanmaktadır. Eksik evrakla başvuru yapılamaz bu yüzden belirttiğimiz evrakların tam ve eksiksiz bize ulaştırılması son derece önemlidir.

Şoför Kartı Ücreti

Müracaatları için belediyeye 100 TL ücret ödenmektedir. Ödemeler kredi kartı ile yapılmaktadır. Her bir şoför kartı ve güzergah izin belgesi ücretleri 100 TL dir. Firmamız işlemlerin tamamlanmasının ardından ödeme kısmını sizlerle beraber yürüterek herhangi bir yanlış işlem yapılmaması için tüm süreci kontrol altında tutmaktadır.

Başvuru Süreci

Evrakların bize elden veya mail ortamında gönderilmesinin ardından sisteme giriileri yapılıp cep telefonu yada mail adresine onay mailinin gelmesi ile beraber ödemesi yapılarak işlemler tamamlanır. İşlem sonunda verilen kart numarası araçlar üzerine yetkilendirilerek araçlara yol belgesi alınmaktadır. şoför kartları belediye tarafından kayıtlı adreslere gönderilmektedir. Sistem üzerinde kayıtlı olan şoförler il içinde faaliyette bulunabilirler ayrıca kartların ulaşmasını beklemelerine gerek yoktur.

SRC Belgesi için Tıklayınız

Yol Belgesi

Yol belgesi Turizm taşımacılık, okul ve personel taşımacılığı ile kendi aracı ile kendi personelini taşıyanların alması gerekli olan belgedir. Her bir belge başvurusu için farklı belge ve yeterlilikler talep edilmektedir.  Talep edilen evraklarla beraber web sitesi üzerinden veya belediyeye giderek oradan işlemler devam ettirilebilir. Aşağıda sizlere almanız gereken her bir belge için başvuru koşulları ve gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi sunmaya çalışacağız.

Turizm Taşımacılık Yol Belgesi

Turizm taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların turizm ve taşımacılık yol belgesi başvuruları için ilk yapılması gereken araçları kullanacak şoförler için şoför kartı alınmasıdır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından araç için koltuk sigortasının kesilmiş olması, ruhsat fotokopisi renkli olmak zorunda, araç için tursab belgesi sahibi bir firma ile sözleşme yapılması ve araca ait D2 belgelerinin olması gereklidir. Bu belgeler tamamlanıp belediyenin web sitesine eklendikten sonra başvuru tamamlanmış olur. Belediyenin evrakları incelemesinin ardından ödeme yapılarak yol belgesi alınmış olur.

yol belgesi için gerekli evraklar

Servis Taşımacılığı Yapanlar için Yol Belgesi

İstanbul büyükşehir belediye sınırları içerisinde öğrenci taşıyanlar ile sözleşmeli olarak kamu kurum kuruluşlar ı ile özel sektöre ait personellerin taşınması iğini yapan firmalar servis taşımacılığı yol belgesi almak zorundadır. Başvuru işlemleri için 4 farklı aşamada işlem yapılması gereklidir. Bunlar sırası ile

 1. Servis taşımacılığı yetki belgesi başvurusu
 • A grubu tüzel kişilerin başvuruları için firma bünyesinde bir adet üst düzey (2) yönetici belgesine ve orta düzey (2) yönetici belgesine sahip personel istihdam ettirmeleri
 • ISO 9001 belgesi ve ohsas 18001 belgesi ile iso 14001 belgesi sahibi olmaları
 • TSE 12257 belgesine sahip olunması gereklidir.
 • Özmal araç sayısının 19 katını geçmeyecek şekilde kiralık araç çalıştırabilirler.
 • B grubu tüzel kişilerden ise yukarıda A grubu servis belgesi alabilmek için istenen şartlardan sadece iso 14001 belgesi talep edilmez. Diğer şartlar sağlanmalıdır. Özmal araç sayısının 15 katı kadar kiralık araç çalıştırabilirler.
 • C grubu tüzel kişilerden ODY 2 belgesi, iso 9001 belgesi ve Tse 12257 belgeleri talep edilir. Özmal araç sayısının 12 katı kadar kiralık araç çalıştırabilirler.
 • D grubu tüzel kişilerden ise sadece TSE 12257 belgesi talep edilir ve özmal araç sayısının 8 katı kadar kiralık bulundurabilirler.
 • Düzenlenen belgeler 10 yıllık olup bu sürenin sonunda yenilenirler.
 • Şahıs olarak bu belgeye başvuracaklardan en az 3 yıl İstanbul içinde ikamet etmiş olmak şartı aranmaktadır.
 • Belge alındıktan sonra bu belge kiralanamaz, başka firma veya kiralanmasının tespiti halinde 3 yıl boyunca bir daha belge müracaatında bulunamazlar.

Yol Belgesi Nasıl Alınır

Yol Belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı ise şöyle ; alımlarında getirilen yeni şartlar motorlu taşıtlar tescil tarihi ile 12 yaşına kadar kullanılabilecektir. Daha sonra yaş sınırını dolduran araçların yerine alınacak yeni araçlar için 6 yaş sınırı getirilmiştir.2019 tarihinden sonra ise araçlara euro 5 motor ve klimalı olma şartı gelecektir.

YETKİ BELGESİ BAŞVURU İŞLEMLERİ

Yetki belgesi müracaatında bulunacak kişilerden aşağıda yazılı olan evraklar talep edilecektir. Bu şart ve evrakların hazırlanarak belediyeye müracaat edilmesi halinde işlemlerinize konu olan evraklar incelenecek ve başvuru hakkı kazanan firmalara yetki belgesi düzenlenecektir.

Servis taşımacılığı yol belgesi

Gerçek kişilerden aşağıda yazılı olan belgeler talep edilecektir.  Bu evrakların tamamlanıp tarafımıza ulaştırılmasının ardından yetki belgesi işlemlerinize başlayabiliriz.

 1. Kimlik fotokopisi
 2. 3 senelik ikametgahı gösterir belge.
 3. Faaliyet belgesi
 4. Vergi levhası
 5. Güzergah kullanım izin belgesi
 6. Taahhütname

şirketler için aşağıda yazılı olan belgeler talep edilecektir.

 1. Ticaret sicil gazetesi
 2. İmza sirküleri
 3. Güzergah kullanım belgesi
 4. Vergi levhası
 5. Faaliyet belgesi
 6. Taahhütname
 7. A-B-C-D grubu na göre istenen yukarıda yazılı belgeler.

Servis Taşımacılığı Kartı Belgesi

Araçlarınızda bulundurulmak üzere düzenlenecek olan araç kartlarının talep evrakları aşağıda yazı ldışı gibidir. Bu evrakların hazırlanıp sunulması ile evrak incelenmesinin ardından taşıt kartları düzenlenecektir.

Şahıslar için istenen evraklar 

 1. Kimlik fotokopisi
 2. Servi taşımacılığı yetki belgesi
 3. Harç makbuzu

şirketler için istenen belgeler

 1. Ticaret sicil gazetesi
 2. İmza sirküleri
 3. Yetki belgesi
 4. Harç makbuzu

Araçları kullanacak şoförlerin mutlaka şoför kartlarının olması gereklidir. şoför kartı başvuruları ile alakalı web sitemizdeki ilgili sayfaları inceleyebilirsiniz. Burada bahsi geçen işlemler tamamlandıktan sonra araçlarınızın trafiğe çıkabilmesi için mutlaka bu araçları kullanan şoförlerin gerekli yeterlilik şartlarını sağlıyor olması gereklidir. Tek başına aracın yol belgesi yeterli değildir.

GÜZERGAH İZİN BELGESİ
 1. İstanbul’da 3 yıllık ikamet ettiğini gösterir belge
 2. Araçların koltuk ferdi kaza sigortası
 3. Sözleşme( Turizm taşımacılık sektöründe çalışacaklar için tursab belgesi sahibi bir firma ile yapılmış olması esastır)
 4. Araç kullanım belgesi
 5. şoförlere ait ssk kaydı belgesi
 6. Faaliyet belgesi
 7. Rehber personel beyanı, kimlik fotokopisi, ssk kaydı

25/05/2015 tarihinden önce başvuru yapıp öğrenci ve personel servi taşımacılığı yol belgesi alanlar mevcut taşımacı olarak kabul edilecektir. Bu Şahıs ve firmaların araçları için servis taşımacılığı yetki belgesi, ekleme yapmak isteyenler için ek ilave ücretleri talep edilecektir.

N2 Belgesi

N2 belgesi yurt içinde ambar işletmeciliği yapacakların alması gerekli belgedir. N2 belgesi nin fiyatı 20.000,00  TL dir. Yetki belgesine kayıt edilecek her bir araç için 300 TL taşıt kartı ücreti ödenmesi gereklidir.

 • Ticari olarak kayıt edilmiş en az 8 adet araca sahip olmaları gereklidir.
 • Asgari kapasiteyi sağlamak için kullanılan araçlar 20 yaşından büyük olamaz.
 • Merkezin bulunduğu coğrafi bölgede başka bir ilde bir şube vaya acente ile başka bir coğrafi bölgede iki ilde olmak üzere acente veya şube şeklinde örgütlenmeleri gerekmektedir.
 • Her bir şube veya acentenin bu işe elverişli 25 metrekarelik kapalı yükleme boşaltma alanına sahip olması
 • Merkezin veya merkezin bulunduğu ilde bu işe elverişli en az 150 metrekare kapalı yükleme boşaltma alanına sahip olunması şarttır.
 • Acente olarak örgütlenilecek ise acentelerin G1 belgesinin olması gerekir.
 • Sözleşmeli araç kaydedebilirler.
 • E n az 1 adet ODY 4 ve bir adet de ÜDY 4 belgesine sahip personel bulundurma zorunluluğu vardır.
 • Araç şoförlerinin SRC 3/4 belgelerinin ve psikotekniK belgelerinin olması şarttır.
 • Ticaret odası kayıtlı sermayelerinin 40.000 TL olması şarttır.
 • N2 belgesi için başvuracakların faaliyetleri esnasında kullanacakları araçlarına vuracakları kısa unvan ve logolarını bakanlığıa bildirmeleri ve kesinlikle bu bildirilen kısa unvan dışında herhangi bir logo amblem vs kullanmamaları gereklidir.

N2 Belgesi Diğer Koşullar

 • Araç sayısı ile alakalı aranan şartların belge sahibi olunduğu süre içerisinde 630 gün kapasite altında kalma hakkı bulunduğu, metrekare alan ile alakalı şartların ise 90 günden daha uzun süre kaybedilmemesi gereklidir. Alan şartının kaybedildiğinin tespiti halinde 90 günlük süre aşılmış ise 1 aylık geçici durdurma cezası verilir. şartların yeniden sağlanması halinde faaliyetine izin verilir. Eğer kapasite şartının kaybedildiği tarihin 90 günü geçmiş olduğu tespit edilirse firmaya süre vermeksizin faaliyeti durdurma kararı verilir ve 25 ceza puanı uygulanır.
 • (21) Yetki belgesi sahipleri, yetki belgesi eki taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarının;
 • a) Kazaya uğradığı, yandığı, hurdaya ayrıldığı veya benzer bir mücbir sebepten dolayı iş göremez duruma geldiği,
 • b) Satıldışı,
 • c) Kendi istekleriyle düşüldüğü,
 • ç)Yaşları nedeniyle asgari kapasiteden sayılmadığı,
 • d) 24 üncü maddenin üçüncü fıkrası gereğince re’sen düşüldüğü, tarihler esas alınmak kaydıyla, bu maddede öngörülen asgari kapasite şartını kaybetmeleri ve asgari kapasitenin kaybedildiği süre toplamının, 17 nci maddede belirlenen yetki belgesi geçerlilik süresi boyunca 630 takvim gününden fazla olması halinde, yetki belgesi iptal edilir.

n2 belgesi ambar işletmeciliği belgesi

 • N2 belgesi ve dişer yetki belgeleri 5 yıl süre ile verilir ve bu sürenin sonunda yenilenmesi gereklidir. Yasal süreler içerisinde yenilenmeyen yetki belgeleri iptal edilir. Belge sona erdiği tarihten itibaren 540 günlük süre içerisinde yenileme işlemi gerçekleştirilebilir.

N2 BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • Ticaret sicil gazeteleriniz. Kuruluştan itibaren istenir ve belge sahibi olduğunuz süre içerisinde bakanlığıa bildirmekle yükümlü olduğunuz adres değişikliği, unvan değişikliği, sermaye arttırımı, ortak değişikliği, müdür değişikliği gibi değişikliklerin yapılıp yapılmadığına ve bunların bildiriminin yapılıp yapılmadığının kontrolü yapılır. Bildirilmeyen değişiklikler için cezai işlem uygulanır.
 • Faaliyet belgesi
 • Bütün ortakların sabıka kayıtları
 • En az 8 araç
 • Araçlar 20 yaşından büyük olmamalı
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İşyeri merkez adrese ait kira kontratı. Kira kontratı üzerinde metrekare alan yazılı olmalı. Ayrıca bu iş için kullanılacak alanın yükleme boşaltma istifleme gibi işlemlerin yapılabileceği uygunlukta ve trafişi engellemeyecek şekilde olması gereklidir.
 • Ortakların nüfus cüzdan fotokopileri
 • İmza sirküleri aslı
 • Ruhsat fotokopileri
 • Taşıt kartı ve yetki belgesi başvuru formları
 • Merkezin bulunduğu coğrafi bölgede bir şube veya acente ile başka bir coğrafi bölgede ve iki ilde şube veya acente. Acentalar ile yapılmış acentalık sözleşmeleri ve şube olarak faaliyet gösterilecek ise şubelerin kayıtlı oldukları ticaret odalarından alınmış faaliyet belgesi. Ayrıca şubelerde de metrekare şartının sağlandışına dair kira kontratı.

N2 BELGESİ YENİLEME

N2 belgesi yenileme işlemleri ile alakalı yukarıda bahsettiğimiz gibi belge sona erdiği tarihten itibaren 540 günlük süre içerisinde başvuru yapılabilir. Bu sürenin sonunda yenilenmeyen belgeler iptal edilir. Yenileme ücreti yetki belgesi ücretinin % 5 i oranındadır. N2 belgesi yenileme ücreti 1000 TL dir. Ayrıca yetki belgesine kayıtlı her araç için 60 TL taşıt kartı ücreti talep edilmektedir.

Eac Belgesi

Eac belgesi Rusya, Kazakistan, Kırım, Ermenistan, Belarus ülkelerine yapılacak ihracatlar da istenen gözetim belgesi olup belge kapsamına giren ürünler için mutlaka alınması gerekmektedir. Rusya Federasyonu ülkeleri de dahil olmak üzere yapılacak ihracatlar da ilgili devletler tarafından talep edilmekte ve kurulan ekonomik işbirliği ülkeleri tarafından istenmek de ve genel adı olup belge talep edilecek her bir ürün çeşidi için kayıt işlemi yapılmaktadır.

Eac belgesi nedir  denildiğinde akla gelen bazı şeyler olabilir aslında bu belge hem gümrük giriş çıkışlarda talep edilmekte hem de Rusya devleti tarafından iç piyasada kontrol edilmektedir. Ürün belgesi değildir iş yerinin veya ürünün konsey ülkeleri içinde satış yapabilmesi için alınan pasaport niteliği taşımaktadır. İlgili birime kayıt olduktan sonra sorumluluğu üstlendiğinizi ilgili standartlara uyum sağlayacaşınızı taahhüt olarak düşün ebilirsiniz. Detaylar hakkında detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Firmamız kalite belgelendirme, ürün belgelendirme ve uluslararası ihracat belgeleri konusunda hizmet vermektedir. Gerekli işlemler ve standart kapsamında olup olmadığınızı öğrenmek için ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Arayınız bilgilendirelim gümrüklerde sorun yaşamadan ihracatlarınızı gerçekleştirin.

eac belgesi rusya ihracat

Aralarında gümrük birliği anlaşması yapan Rusya Federasyonu, Kazakistan, Beyaz Rusya devletleri gümrüklerinden girecek bazı ürünlerle alakalı ortak teknik bazı yeterlilikler aranması kararı almış ve bu amaçla kurulan ekonomik işbirliği platformunun karar mercii olan Avrasya Ekonomik Komisyonu (AEK) Hafif sanayi ürünleri güvenliğine ilişkin kabul ettiği teknik düzenlemeyi ve bu ülkelere yapılacak ihracatlarda yeterlilik şartını zorunlu tutmuştur. İhracat esnasında gerekli olan gümrük beyannamesi ile beraber talep edilen ürün listesi sunulan gtip listeleriyle açıklanmıştır.

EAC BELGESİ NASIL ALINIR

Yeni düzenleme ile artık eac belgesi başvurusu için gidecek ürünlere test ve gözetim şartı getirilmiştir. Gidecek olan ürünler önce teste tabi tutulup karşı taraf standartlarını karşılayıp karşılamadığına bakılır ve eğer gönderilemeyecek düzeyde büyük ürünler için ise yerinde test işlemi uygulanır. Ayrıca testten geçen ürünler için fabrika üretim sahası ziyareti yapılır. Ardından düzenlenecek sertifika ekinde bu test sonuçları yer alacaktır. İkinci önemli konu belge için ürünün gönderileceği ülkede veya birlişe üye ülkelerin birinde resmi temsilci, müşteriniz gibi yerel temsilci bildirilmesi gereklidir. Bu konuda yaşanabilecek sıkıntılar ı açmak için bağlantılı olduğumuz Rusya Ofisimiz destek olmaktadır.

Bu aşamalardan geçtikten sonra ürün üzerine birlik ülkelerinde satılabilir işareti konularak sevkiyatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

EAC BELGESİ GEREKLİ OLAN ÜRÜNLER

Artık eskiden kullanılan tek işaret uygulaması kullanılamayacak aşağıda belirteceşimiz ürünler EAC BELGESİ belge olmadan ihracatı yapılamayacaktır. Genel olarak ticari bütün mal ve malzemeler ürün kapsamındadır.

 1. Tekstil malzemeleri
 2. Triko
 3. Makine Halısı, yer kaplamaları
 4. Deri ve tekstilden mamul aksesuarlar
 5. Kumaş
 6. Ayakkabı
 7. Kürk
 8. Deri, Suni Deri

Bu kapsama dahil olmayan özel sipariş ürünler, ilaç gibi bazı ürünler kapsam dışında bırakılmıştır. Daha önceden alınmış uygunluk belgeleri değiştirilecektir. Amaç bu ülkeler arasında hem pazar ortamını geliştirmek hem de tüketici haklarını korumaktır. Kimyasal maddeler ve kozmetik ürünleri için farklı bir prosedür uygulanmakta ve SGR sertifikası düzenlenmektedir. Belge kapsamına girmeyen bazı ürünler için ise red mektubu, geçersizlik mektubu düzenlenmektedir.

EAC ZORUNLU OLAN ÜRÜNLER

 1. Tekstil Malzemeleri
 2. Kimyasallar için sgr sertifikası düzenlenmektedir ve bu belge süresiz olarak verilmtedir.
 3. İnşaat sektörü teçhizatı
 4. Oyuncak, Çocuk ürünleri
 5. Mekanik ve elektronik ürünler
 6. Isı üretim araç gereçleri
 7. Yangın güvenliği ekipmanları

Eac Belgesi Çeşitleri

Eac belgesini üç farklı şekilde kategorize etmemiz mümkündür. Eac belgesi için  sürekli olarak aynı ürünün satığını gerçekleştirecek iseniz genellikle 1 yıllık ve 3-5 yıllık süreler ile alınmakta ve bu süreler içerisinde istenildiği kadar ürün gönderilebilmektedir. Bir yıllık sertifika taleplerinde fabrika gözetimi yapılmaz sadece ürün testi ve kalite belgeleri talep edilir. 3/5 Yıllık olan belge taleplerinde ise fabrika gözetimi ve testler beraber gereklidir.  İkinci olarak tek seferlik gönderimler için düzenlenen belge mevcuttur. Sertifika üzerinde alıcı satıcı bilgileri, gtip numaraları, üretim yeri, sözleşme tarih numarası vs yazılı olmalıdır. Bu tür sevkiyatlar belirli bir firma adına ve tek seferlik gönderimler için geçerlidir. Eac belgesi için harcayacaşınız maliyetlerin yarısı devlet teminatı altındadır. Belgelendirme giderleri ve dişer masrafların yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır.

K1 Belgesi

Nakliyecilerin alması gereken belgedir. Sadece kamyonet aracı olanlar için Yıldızlı K1 belgesi düzenlenir ve indirimle  2500,00 TL ödeyereK belge sahibi olabilirler. Kamyon aracı olanlar ise Şahıslarda 25 ton azami yüklü ağırlık, şirketlerde 50 ton azami yüklü ağırlığa sahip öz mal araç şartını tamamladıktan sonra 10.000,00 TL ödeyereK belgelerini alabilirler. Yetki belgesi, sahibi olduktan sonra sorumluluk ve iyi takip gerektiren bir konudur çünkü sitemizdeki dişer konuları da okursanız belge sahibi olduğunuz süre içerisinde sürekli bakanlık ile ilişki halinde bulunmanız ve daha da önemlisi belgenizi alış şartlarına ait yeterlilikleri sürekli korumalısınız.

K1 Belgesi Ücretleri

Yıldızlı K1 belgesi ücreti 2500 TL  olmakla beraber K1 Belgesi ücreti ise 10.000 TL’dir. Tonaj şartını tamamlayaraK belge alanlar sürekli bu tonajı elinde bulundurmalıdır. şirketlerde sürekli 50 ton Şahıslarda sürekli 25 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç bulunmak zorundadır. Araç satışı durumunda tonajın kaybedilmesi halinde yerine mutlaka 630 gün içinde yeni araç alıp  eklenmelidir. Aksi takdirde belgenizin 630 günden fazla tonaj limitinin altında kalması halinde belgeniz iptal olur ve ödediğiniz parayı geri alamazsınız. Belge sahibi şirketlerden orta düzey yönetici belgesine sahip perosnel bulundurma mecburiyetleri vardır. Detaylı bilgi için sitemizin ODY-ÜDY belgeleri kısmını inceleyiniz. ODY belgesi olmayan şirketlere 700 TL cezai işlem uygulanır. Araçlar ticari kayıtlı olmalıdır.

k1 belgesi yurt içi nakliye belgesi

K1 Belgesi için Gerekli Evraklar

K1 belgesi için gerekli evraklardan önce yapması gereken başvuruda bulunacak olan eğer Şahıs ise yapması gereken öncelikle vergi mükellefi olması ve ardından ticaret odası veya şoförler odası yada meslek odalarından birine kayıt olmasıdır. Nakliyecilik yapmak isteyen şahısların 30 ton tonaj sınırını tamamladıktan sonra oda kayıt belgelerinde en az 10000.00 TL kayıtlı işletme sermayesinin olduğunu gösteren belgeyi başvuru dosyasında bulundurması gereklidir. Kamyonet araçla nakliyecilik yapacakların ise sermaye şartını sağlamaları gerekmez. Başvuruda bulunacak olan şirket ise 50 ton tonaj sınırını tamamladıktan sonra en az 10.000.00 TL kayıtlı işletme sermayesinin olduğunu gösteren ticaret odası kayıt belgesi ve dişer şirket evrakları ve ruhsat fotokopisi ile başvuruda bulunmaları gereklidir.

K1 Belgesi Nereden Alınır

K1 belgesi  nereden alınır sorusunun cevabı ;Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığına bağlı bölge müdürlüklerinde alınmaktadır. Bölge müdürlüklerinin olmadığı şehirlerde ticaret odaları da yetki belgesi düzenleme yetkisine sahiptir. Bunun dışında herhangi bir kurumdan K1 belgesi alınamaz.

K1 Belgesini Devir Edilir Mi

K1 belgesi devir işlemler belli şartlara bağlı kalmak koşulu ile devir edilebilir. şirketlerde belge devri farklı koşullara bağlı olurken Şahıs firmalarına ait K1 belgeleri birinci dereceden akrabalara devir yapılabilir ve tabi kurucu ortaşı olunan şirketlere devir edilebilir. şirketlere ait K belgeleri ise ancak mahkeme kararı ile şirketin tümünden satın almak yolu ile devir edilebilir. Aksi halde sadece yetki belgesinin devir diye bir şey söz konusu değildir.

K1 Araç Sattım Tonaj Sürem Ne Kadar

K1 yetki belgesi Şahıslarda 25 ton şirketlerde 50 ton tonaj sınırının sağlanması koşulu ile alınabilir ve bu koşul yetki belgesi sahibi olunduğu beş yıllık süre içinde 630 günden fazla kapasite altında kalamaz. Örnek olarak tonaj sınırının altına düşüldüğü tarihten itibaren 6 ay boyunca araç alıp tonaj şartını sağlayamayan bir firmanın geçen 180 günlük süresi bu 630 günden eksilir ve tonajı tamamladıktan sonra ileride olası ikinci bir tonaj altı kalma durumunda firmanın 450 günü kalmış olarak süresi işlemeye başlar.

K1 Belgesi Araç Yağı Sınırı

Başvurusunda bulunacakların tonaj şartını sağlayacak araçlarının 20 yaş altı olması gereklidir. Kapasite şartı hesaplanırken araç yağı 20 altı olanlar dikkate alınır. Varsa firmada 20 yaş üstü araçlarda belgeye kayıt edilebilir fakat bu araçlar tonajdan sayılmaz. Yine araç satışı durumunda bu bahsi geçen 20 yaş üstü araçların satışı durumunda tonajın yine yaş sınırının altında araçlarla tamamlanması gerekir.

K1 Belgesi Araç İlave Düşüm

Kayıt edilecek bir aracın ilave işlemi için bakanlığıa dilekçe ile başvuru yapılması gereklidir. Araç ilave ücreti 300 TL dir. Bu ücretin ödenmesinin ardından araç kullanılmaya başlanabilir. Kayıtlı bir aracın satılması durumunda ise yine dilekçe ile bakanlığıa başvuru yapılması gereklidir. K1 belgesi hizmeti için yılmaz danışmanlık size en uygun seçenekleri sunuyor olacaktır.

G2 Belgesi

Yurt içi ve uluslararası nakliye acenteliği yapacak firmaların alması gereken acenteliK belgesidir. G2 belgesi alabilmek için bazı yeterlilik şartlarını sağlamanız gereklidir. 2018 yılı için G2 belgesi ücreti 6000 TL dir. Başvuru şartları ve koşulları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlediği dişer yetki belgelerinde olduğu gibi alacaşınız yetki belgesi 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin sonunda yetki belgenizin yenilenmesi gereklidir.

G2 Belgesi Başvuru Koşulları – Diğer Koşullar

 1. Ticaret odası faaliyet belgesi kayıtlı sermaye en az 30.000 TL olmalıdır.
 2. C2 veya L2 belgesi sahibi bir firma ile acentelik sözleşmesi yapılmış olmalıdır
 3. En az 30 metrekare kapalı yükleme boşaltma alanına sahip olunması
 4. İlk başvuruda kullanılacak alanla alakalı iş yeri açma ruhsatının olması gerekli.
 5. En fazla 10 adet firma ile acentelik sözleşmesi yapılabilir.
 6. Kendi nam ve hesaplarına taşımacılık yapamaz, nakliye faturası düzenleyemezler
 7. Kira kontratı

G2 belgesi başvurusunda bulunacakların hazırlaması gereken evraklar aşağıda sizlerle paylağılacaktır. Başvuru evrakları tamamlandıktan sonra Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı’na başvuru yapılarak işlemler devam ettirilir. Bakanlık tarafından ilgili evrakların incelenmesinin ardından ödeme bilgisi için bizlere hesap numarası bildirir. Belge harcının bakanlık hesabına yatırılmasının ardından işlemler tamamlanmış olur. Bütün bu süreçlerin ardından bakanlık tarafından denetçi personeller iş yerinize gelip fiziksel gözetim yaparlar. Bakanlığıa başvuru esnasında sunulan evraklarda belirtilen metrekare şartı ile alakalı bilgilerin doğruluğu ile alakalı ölçüm yaparlar. Herhangi bir eksiklik olmaması durumunda belge işlemleri tamamlanmış olur. Ardından bakanlık g2 belgesi ni adresinize kargo yapacaktır.

g2 belgesi

g2 belgesi

G2 Belgesi için Gerekli Evraklar

 1. İmza sirküleri
 2. Faaliyet belgesi
 3. Ticaret sicil gazetesi
 4. şirket ortaklarının kimlik fotokopisi
 5. Kira kontratı
 6. Acentelik sözleşmesi
 7. İşyeri açma ruhsatı

G2 Belgesi Yenileme

Ulaştırma bakanlığı yetki belgeleri 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu sürenin sonunda yenilenmeleri gereklidir. G2 belgesi yenileme işlemi yapılırken istenen evraklarla bakanlığıa başvuru yapılması gereklidir. Yeni belge başvurusu ile yenileme yapılırken farklı koşullar ve evraklar talep edilir. İlK belge başvurusunda talep edilen kullanılacak alana ilişkin işyeri açma çalışma ruhsatı belge yenileme işlemleri esnasında talep edilmez. Bunun yanında acentelik sözleşmeleri de yenileme ile devam edeceğinden acentelik sözleşmelerini yeniden bakanlığıa sunmanız gerekmez. Belge yenilemeniz ile acentelik sözleşmeleriniz yeniden devam edecektir.

G2 Belgesi Yenileme için Gerekli Evraklar

 1. Kira kontratı
 2. İmza sirküleri
 3. Faaliyet belgesi
 4. Ticaret sicil gazetesi
 5. şirket ortaklarının kimlik fotokopisi

G türü yetki belgesi sahipleri sadece acentelik sözleşmesi yaptıkları firmalara ait işlemler için fatura düzenleyebilirler. Bu hükme aykırı hareket edenler kanunun 26. ncı maddesinin birinci fıkrasının (f) bendinde belirtilen miktarda idari para cezası uygulanır.

Yetki belgeleri devir edilebilirler. Devir işlemleri için Şahıs adına olan belgelerden birince derecede akrabalara( anne, baba, çocuk, eş, kardeş ) devir edilebilir. Bunun dışında şirket adına olan yetki belgeleri ancak belirli koşullarla devir edilebilir. şirketlerde belge devri mahkeme kararı ile olabilir.

Gerekli şartların sağlanması durumunda g2 belgesi sahibi bir firma dişer yetki belgelerine de başvuru yapabilir. Eğer kendi nam ve hesaplarına taşımacılık yapmak isterler ise k türü yetki belgelerinden veya dişer C türü yetki belgelerine başvuru yapabilirler. Ayrıca dişer bir önemli konu ise belge aldışınız tarihten itibaren başvuru koşullarını sürekli korumanız gereklidir. Belge aldıktan sonra şirket bünyesinde yapılacak değişikliklerin bakanlığıa bildirilmesi ve daha önemlisi işyeri adresinin değişmesi durumunda yeni kullanılacak alanında g2 belgesi koşullarından olan metrekare şartını sağlaması gereklidir. Bu koşulların kaybedilmesi durumunda ve tespiti halinde yetki belgeniz iptal edilir. Bu bakımdan belge alış koşullarının korunması son derece önemlidir. Belgenizin iptal edilmesi halinde ödediğiniz belge harcını geri iade alamazsınız.

Firmamız g2 belgesi ve dişer yetki belgesi işlemlerini sizin adınıza vekaletle bakanlıktan takip edip işlemlerinizi sizin adınıza yapmaktadır. İşlemler iki iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Anlattığımız konuların dışında sormak istediğiniz konular için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve uzman arkadaşlarımız ile sizlere sorunsuz işlem garantisi ve dahası da belge aldıktan sonra yetki belgesi sahibi olduğunuz süre içerisinde belgenizin takibini yapmaktadır.

D2 Belgesi

D2 Belgesi Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığının verdiği yetki belgeleri içerisinde tarifesiz ticari yolcu taşımacılığı yapan firmaların almak zorunda olduğu yetki belgesidir. Belge başvurusu yapabilmek için genel ve özel koşulların tamamlanmış olması şarttır. Bir firmanın ilgili bakanlıktan yetki belgesi alabilmesi için vergi mükellefi olması, ticaret odası kaydının olması gereklidir. Faaliyet alanına göre ise her bir taşımacılık sektörü için ayrı şartlar tanımlanmış olup yeterlilik şartlarını sağlayabilenler belge alabilirler.

D2 belgesi sahipleri tarifeli taşımacılık yapamazlar, yurt içinde turistik amaçlı gezi, organizasyon, tören vs ile alakalı yolcu taşımacılığı yapan firmalara verilir. Ve sadece bu iiler için kullanılabilir. Tarifeli taşımacılık yapamazlar. Yeni yayımlanan yönetmelik ile yaptıkları taşımacılıkları en geç bir saat öncesinden bakanlığın açtığı portalda sisteme girmeleri gereklidir. Başvuruda bulunan şirket yöneticisinin e-devlet sisteminin belgeye entegre edilmesi ile bakanlık sistemine yolcu listelerinin girilmesi 1 kasım 2018 tarihi itibari ile başlayacaktır. Yolcu listelerinin girilmeden taşımacılık yapılması halinde ise cezai işlem uygulanacaktır.

D2 Belgesi Başvuru Koşulları

 1. Asgari kapasite şartını sağlayacak en az 75 koltuk kapasitesine sahip özmal araç sahibi olunması gereklidir. Başvuruda bulunan araçlar için kiralık vs konusu geçerli değildir.
 2. Ticaret odası kaydının olması
 3. Ticaret odasında en az 30.000 TL kayıtlı işletme sermayesine sahip olunması
 4. Sağlık sektörü için çalışanların istisna olarak ( diyaliz hastalarını taşıyanlar veya engellileri taşıyanlar) 1 birim araçla D2 belgesi alabilirler. Sadece 1 birim araçları var ise yetki belgesi ücretini % 75 indirimle öderler.

Fiyatı

2018 yılı için D2 belgesi ücreti 15.000, 00 TL dir. Ayrıca bu belgeye kayıt edilecek her bir araç için 300 TL araç ilave ücreti ödenmektedir.

D2 Belgesi için Gerekli Evraklar

 1. İmza sirküleri aslı
 2. Ticaret sicil Gazetesi
 3. şirket ortaklarının kimlik fotokopisi
 4. ODY belgesine sahip personele ait evraklar
 5. Ruhsat fotokopisi.
 6. Zorunlu koltuk sigortaları

Bu evraklarla beraber bizimle iletişime geçmeniz halinde 3 iş günü içerisinde yetki belgesi işlemlerini tamamlıyoruz. Belge harcı sizin tarafınızdan bakanlık hesabına yatırıldıktan sonra araçlarınızı çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

D2 Belgesi Araç Kiralama

D2 belgesi sahibi firmalar araç sayılarının yetersiz kalması durumunda dışarı dan araç kiralayarak çalıştırabilirler. Bunun için araç sahibi şirket veya Şahısla noter onaylı taşıt kira sözleşmesi yapmaları ve bu sözleşmeleri bakanlığıa bildirerek D2 belgelerine kayıt etmeleri gereklidir. Kiralık olarak çalıştırılacak araç için yapılacak sözleşmede ücretlendirme kısmının yıllık 1000 TL altında olmaması gereklidir. Araç kiralandışı andan itibaren kiralama süresi boyunca araçla alakalı tüm cezai işlemler firmaya aittir. Kiralanan aracın belgeye ilave edilmesi için yine 300 TL araç ilave ücreti ödenmektedir.

d2 belgesi tarifesiz yolcu taşımacılığı belgesi

D2 Belgesi Yenileme

D2 belgeleri dişer yetki belgeleri gibi 5 yıllık süre ile verilir ve D2 belgesi yenileme işlemleri belge bitiş tarihinden en erken 90 gün öncesinden başlanabilir. Yenileme ücreti yİl içinde geçerli olan yetki belgesi ücretinin %5 i oranındadır.

2018 yılı D2 belgesi yenileme ücreti 750 TL dir. Ayrıca belgeye kayıtlı her bir özmal araç ve kiralık araç için 60 TL taşıt kartı ücreti ödenir. Yenileme işlemi yapılan belge 5 yıl daha kullanılabilir. D2 belgesi yenileme tarihini geçirenler ise belge bitiş tarihinden itibaren 270 günü geçirmemiş iseler yukarıda bahsettiğimiz ücretleri öderler. 270 gün ile 540 gün arasında başvuru yapanlar % 25 ini ödeyerek yenileme işlemi yaparlar. 540 günü geçiren firmaların ise yetki belgeleri iptal olur. Tekrardan belge başvurusu yapmaları ve yetki belgesi ücretinin tamamını ödemeleri gerekir. Yenileme işlemleri yapılırken ODY belgesi sahibi personele ilişkin evrakların da başvuru dosyasında bulunması gereklidir.

D2 Belgesi Araç İlave Düğüm

D2 belgesi alındıktan sonra yeni araç alınması veya mevcut araçların satılması durumunda bu değişikliklerin mutlaka bakanlığıa bildirilmesi gereklidir. Yeni alınan araç ilave edilmeden satılması durumunda ceza yiyebilir. Satılan aracın bildirilmesi de yine mecburidir. Yeni alınan aracın D2 belgesine kayıt ücreti 300 TL dir. D2 belgesi araç kapasite sınırı 75 koltuktur. Bu kapasitenin yetki belgesi sahibi olunduğu süre boyunca sağlanması gereklidir. Araç satılıp 75 koltuk kapasitesinin kaybedilmesi durumunda bakanlık size 5 yıllık süre içerisinde 630 gün kapasite altında kalma hakkı tanımaktadır. Bu süreyi kapasite altında kalarak tamamlayan firmaların yetki belgeleri iptal edilir. Ayrıca araçlarınızı kullanacak şoförlerin mutlaka SRC belgesi olması gereklidir. Bu belge olmadan taşıt kullanılması halinde hem araç sahibine hemde araç şoförüne cezai işlem uygulanır. Başvuru koşulları hakkında web sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

ISO Belgesi

ISO belgesi uluslararası standartlar organizasyonun düzenlemiş olduğu belgelere verilen halk arasındaki isimdir. Genel bir tanımlama olup alt paragraflara ayrılarak iso 9001 – 14001 kategorik uygulama alanları olan belgelerin genel adıdır. Tüm dünyada kalite standartlarının geliştirilmesi amacı ile çalışmalar yapan kuruluş faaliyetleri ile global sektörde kabul görmüş ve uygulama sahası bulmuştur.
(daha&helliip;)

Tursab Belgesi

Tursab belgesi Kültür Ve Turizm Bakanlığına bağlı seyahat acentaları birliği tarafından verilen belgedir. Kar amacı ile turistlere tur düzenleme, konaklama, bilgi verme, gezi eilence düzenleme vs. için oluşturulmuş ticari kuruluşlar a  A Grubu – B Grubu – C Grubu olmak üzere üç türde Tursab belgesi verilmektedir.

Tursab Belgesi Grupları

A Grubu seyahat acenteleri tüm seyahat acenteliği faaliyetlerini yürütebilirler.

B Grubu seyahat acenteleri A grubu hava kara deniz ulaşım araçlarının bilet satışlarını ve A grubu seyahat acentelerinin biletlerini satabilirler.

C Grubu seyahat acenteleri yabancı uyruklu turistlere tur düzenleyemez sadece Türk turistlere tur düzenleye bilirler.

Tursab Başvuruları

Öncelikle Kültür bakanlığından acente unvanı olarak kullanacakları isim için bakanlığıa başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvurunun ardından bakanlıkça uygun görülen acenta unvanına ilişkin yazılı cevap alındıktan sonra Tursab belgesi başvurusu yapılmaktadır. Başvuru için

A gurubu 7000 TL,

B gurubu 6000 TL,

C grubu 5000 TL

Süresiz ve kati teminat mektubu veya nakit ödemenin ardından işlemler neticelenince bütün gruplar için Tursab belgesi ücreti 45.148,83 TL ödenereK belge alınır.

Tursab belgesi seyahat acenteliği

Firmamız süreci ve Kültür Bakanlığı sürecinin tamamını bizzat kontrol etmekte ve işlemler direk bakanlık ve birlikten yürütülmektedir. Mümkün olan en kısa süre içerisinde başvurular yapılıp belge işlemleri tamamlanmaktadır. Bizimle çalışmak size hem zaman kazandıracak hemde maliyetten kurtaracaktır. Yapılacak yanlış bir işlem başvurularınızın gecikmesi ve işlemlerin başa dönmesi anlamına geleceğinden bizler size sorunsuz işlem vaadi ile hizmet veriyoruz. Danışman arkadaşlarımız resmi müracaatlar başlamadan dosyanızın ön incelemesini yapıp eksiklik riskini minimuma indirgeyerek işlemlere başlayacaklardır. Referanslarımız ve Türkiye içinde Tursab konusunda neredeyse tek danışman firma oluğumuz bizlere gurur ve güven vermektedir. Detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Tursab Belgesi için Gerekli Evraklar

Tursab belgesi için gerekli evraklar öncelikle Kültür Bakanlığı’ndan acente unvanı başvurusunun ardından

 1. Ticaret odası sicil tasdiknamesi
 2. İmza sirküleri
 3. şirket ortaklarının kimlik fotokopileri
 4. Vergi levhası
 5. Faaliyet belgesi ( Faaliyet belgenizde NACE KODU 79.11.01 olmalıdır)
 6. Enformasyon belgesi olan yada kokartlı rehber yada turizm otelcilik mezunu personel
 7. Acenta unvanının kabul edildiğine dair Kültür Bakanlığından gelen yazı
 8. Teminat mektubu nakit olarak bankaya yatırılacaksa eğer bankadan Kültür Bakanlığı saymanlığı hesabına yatırılan teminata ait dekontta mutlaka başvuruda bulunan şirket adı yazmalı ve kesinlikle Şahıs ismi geçmemeli. Ayrıca açıklama kısmına acenta unvanının yazı lması zorunludur. Dekont banka tarafından kaşe imza yaptırılmalıdır.
 9. Başvuru formları gibi şirket evrakları ile beraber çalıştırılması zorunlu enformasyon memuru veya kokartlı rehber evrakının da dosyaya eklenmesi ile başvuru evrakları tamamlanmış olur.

Tursab Belgesi Kimler Alabilir

Türsab belgesi nasıl alınır ? ticari amaçla turizm faaliyeti yürüten firmaların gerekli koşulu tamamlayanları alabilirler. Tursabın işlemler esnasında göndereceği eksperler gelip iş yerinde bazı incelemeler yaparlar. Öncelikle iş yerinin bu iş için elverişli olması içerisinde lavabo tuvalet mutfak ve misafir ağırlanacak bölümlerinin olması gereklidir. Ayrıca iş yerinde faaliyet gösteren ikinci bir firmaya ait vergi kaydının olmaması şarttır.

Kültür bakanlığında size gönderilen acenta unvan kabul evrakı 30 gün süreli olarak geçerlidir. Eğer bu süre içerisinde başvuru yapılmaz ise yeniden başvuru yapılması gereklidir. Yada başvuru yapıldıktan sonra eksiklik tespit edilirse eksikliklerin giderilmesi için yine 30 gün süre tanınır. Seyahat acentaları yönetmeliğinin hükümleri gereğince başvuruda belirtilen evraklarda gerçeğe aykırı evrak tespit edilmesi halinde kanuni işlem uygulanacaktır.

Acenta olarak kullanılacak alanda başka bir şirket kaydının yada vergi levhası kaydının olmaması gereklidir. Böyle bir durumda olan mekan için tursab belgesi alınamaz. Yine dişer bir önemli olan konu ise kullanılan alanın belli bağlı kriterlere uygun olmasıdır. Mekan içerisinde lavabo tuvalet bulunması, misafir ağırlanacak yerin olması, çay kave ikramında bulunulabilecek imkan olması gereklidir.

Gıda Üretim İzin Belgesi

Gıda üretim izin belgesi . Gıda Üretimi yapan bütün firmalar ve kamu kurum ve kuruluşlar ı da dahil olmak üzere gıdanın iilenmesi, depolanması, nakliyesi, satıldışı vb. aşamalarla alakalı faaliyette bulunan bütün işletmeler Gıda Üretim İzin Belgesi almak zorundadır. Gıda üretim izin belgesi işlemleri ‘’ Gıda İşletmelerinin Onay Ve Kayıt İşlemleri ’’ yönetmeliği ile belirlenmiş şartların yerine getirilmesi ile sağlanabilir. Tarım Ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen işlemler için yine bu kuruma başvuruda bulunulması gereklidir.

Gıda üretim izin belgesi almak zorunda olmayanlar ise kişisel tüketim amaçlı üretim yapanlar, depolayanlar ve kısa süreli toplantşlar için yapılan depolama ve üretim yerleri bu kapsam dışındadır.

Gıda Üretim İzin Belgesi için İstenen Belgeler

 1. Dilekçe
 2. İşyeri açma çalışma ruhsatı ( belediyeden)
 3. Kapasite raporu ( ticaret veya sanayi odasından)
 4. Ticaret sicil gazetesi
 5. Meslek odasına bağlı olanlar için oda kayıt belgesi
 6. Ödenmesi gereken harç makbuzu

Gıda üretim izin belgesi nasıl alınır

Başvuru yapıldışı tarihten itibaren ilçe veya ilçe müdürlükleri başvuruyu en geç 15 gün içerisinde inceler ve içeriye sunulan bilgilerde herhangi bir eksiklik olmaması durumunda işletme kayıt belgesi verilir. Verilen bu belgede faaliyete ilişkin iş kolları belirtilerek düzenlenir. Eğer başvuru evraklarınız da eksiklik tespit edilirse dosyanız eksiklikleri belirten bir yazı ile dosyanız size teslim edilir.

Gıda üretim tesislerinde uygulanan HACCP sistemi ve bir dişer kalite yönetim sistemi olan iso 22000 belgeleri içinde danışmanlık ve belgelendirme hizmeti sunuyoruz.

Gıda Üretim İzin Belgesi Kapsamına Giren Faaliyet Alanları

 1. Dondurulmuş gıda
 2. Meyve sebze işleme
 3. Bisküvi, çikolata vs üretim yapanlar
 4. Bal ve türevlerini ve alakalı ürünleri işleyenler ambalajlayanlar
 5. Çerez ve cips üretimi yapanlar
 6. Dondurma üretimi yapanlar
 7. Çay işletmecileri
 8. Alkollü içki üretimi yapanlar
 9. Maya üretimi yapanlar
 10. Gıda katkı maddeleri üretenler
 11. Takviye gıda ürünleri üretenler
 12. Tuz işletmecileri
 13. Nişasta üretimi yapanlar
 14. Kuru gıda işleyenler
 15. Katı veya bitkisel yağ üreticileri
 16. Bakliyat üreticileri
 17. Makarna üretimi yapanlar
 18. Şeker üreticileri
 19. Pasta börek ve üstlü tatlşlar ı üretenler
 20. Hazır yemek ve tabldot işletmecileri
 21. Salamura ve fermente ürün üretenler
 22. Baharat işletmecileri
 23. Sakız üreticileri
 24. Şekerleme üreticileri
 25. Yeniden ambalajlama yapanlar
 26. Tahin helva üreticileri
 27. Buz üretimi
 28. Bulgur üretimi
 29. Ve dişer gıda ürünlerinin iiletilmesi veya depolanması veya taşınması ile alakalı faaliyette bulunan işyerleri

 

Gıda Üretim İzin Belgesi ile Alakalı Faaliyet Alanları

 1. Gıda üretimi yapanlar
 2. Depo, gıda satış ve dişer perakende faaliyet gösteren işletmeler
 3. Toplu tüketim işletmeleri
 4. Yerel faaliyet gösteren işletmeler
 5. Ekmek, ekmek çeşitleri ve sade pide üreten işletmeler

Gıda işletme kayıt başvurularında uygulanan ücretlendirmeler aşağıdaki gibidir.

0 – 10 BG gücünde makine ekipman için 250 TL

11 – 20 BG  için 300 TL

21 – 30 BG için 400 TL

31 – 40 BG için 1000 TL

41 – 50 BG için 2000 TL

51 BG üstü işletmeler için ücretlendirme 3000 TL dir.

Çalıştırdıkları personel sayılarına göre ücretlendirmeler

0-10 personel arası 50 TL

11-20 Personel arası 100 TL

21-30 Personel arası 250 TL

31-40 personel arası 1000 TL

41-50 Personel arası 2000 TL

Ve 51 ve daha fazla personel çalıştıran iş yerleri için 3000 TL ücret alınmaktadır. Ayrıca denetim defteri ücreti için 25 TL ücret alınmaktadır.

Gıda üretim izin belgesi almak isteyen iş yerlerinin bizimleiletişime geçmesi halinde faaliyet alanınıza uygun planlama yapılıp işlemlere başlayabiliriz. Firmamız gıda izin belgesi alanında yeterli uzman personel ile sizlere en sorunsuz başvuru süreci sunmaktadır. İlgili bakanlıkça belirtilen şartların azami seviyede yerine getirilmesi için üretim alanında yapılması gereken iyileştirmeler konusunda danışmanlık hizmetinin yanında bakanlığıa yapılacak başvuruları da eksiksiz yapmaktadır. Detaylar hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz. Her geçen gün artan denetimler neticesinde işletme kayıt belgesi, işletme kayıt numarası bulunmadan faaliyette bulunan işyerlerinin tespiti halinde cezai işlemler uygulanmakta faaliyet durdurmaya varan müeyyideler uygulanmaktadır. Sorunsuz ve güvenli bir iş ortamı sağlamak amacıyla mutlaka işletme kayıt işlemlerinizi gerçekleştiriniz.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişisel üretim sahaları ve birkaç istisnai durum dışında bütün işletmeler bu yönetmelik kapsamındadır ve işletme kayıt belgesi almak zorundadır.

SRC Belgesi Muafiyet

Kara yolunda faaliyet gösteren ticari araçları kullanan şoförlerin mutlaka mesleki yeterliliK belgesi olan SRC belgesini almaları gerekmektedir. SRC belgesi muafiyet şartlarından yararlanarak sınava kursa gitmeden alabilmeniz için gerekli olan şart ve koşulları aşağıda detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız. 4925 sayılı kanun ile yürürlüğe giren SRC belgesi zorunluluğu yaklağık 15 senelik bir süredir taşımacılık sektöründe uygulanmaktadır. Belli koşulları sağlayanlar bu belgeyi sınavsız alabilirlerken dişer şoförlerin kurs + sınav aşamalarından geçmeleri gerekmektedir. Muafiyet koşulları ise bahsettiğimiz 4925 sayılı kanun ile şarta başlanmıştır.

muafiyetli src belgesi başvuruları

SRC Belgesinden Muafiyet şartları

 1. 25/02/2003 tarihinden önce ehliyet almış olmak
 2. 66 yağını geçmemiş olmak ( Daha önce 63 olan üst yaş sınırı 66 ya çıkarılmıştır.)
 3. Otobüs – kamyon gibi büyük araçları kullanacaklar için ise alt yaş sınırı 26 dır.

Bahsi geçen şartları sağlayan şoförlerin SRC belgesi muafiyet başvurusu yapabilmeleri için e-devlet şifrelerinin olması yeterlidir. Daha önceden Gazi Üniversitesi Mesleki Yeterlilik Değerlendirme merkezine yapılan başvurular artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır. İlgili sayfalara girilerek SRC belgesi muafiyet başvuruları e-devlet üzerinden yapılacaktır. Daha önceden kart olarak basılıp verilen SRC belgeleri artık elektronik barkotlu olarak evrak şeklinde düzenlenerek verilmektedir.

Önemli olan ikinci bir konu ise hangi araçları kullanan şoförlerin hangi tür SRC belgesini alacakları sorusudur. SRC belgelerini muafiyetli olarak alabilme hakkı olan şoförlerin her iki belge türünede başvuru yapmalarını öneriyoruz şöyle ki kamyon kamyonet gibi yük taşımaya mahsus araçları kullananların SRC 3 veya 4 belgelerini dişer taraftan minibüs otobüs gibi yolcu taşımaya mahsus araçları kullanan şoförlerin ise SRC 1 veya 2 belgelerini almaları gereklidir.

SRC Belgesi Numaraları ve Anlamları

Src 1 ve 2 belgesi sırasıyla uluslararası yolcu ve yurt içi yolcu taşımacılığı mesleki yeterliliK belgeleridir. Src 3 ve 4 belgeleri ise uluslararası yük ve yurt içi yük taşımacılığı mesleki yeterliliK belgeleridir. Muafiyet koşullarını sağlayanların başvuru yaparken kullanacakları aracın cinsine ve çalışacakları alana göre başvuru yapmaları gereklidir. Aksi halde yolcu taşımacılığı yapan bir şoförün yük taşımacılığı için geçerli olan SRC 4 belgesini almasının kendisine bir faydası olmayacaktır. Bahsettiğimiz gibi muafiyet koşullarından yararlanaraK belge başvurusu yapanların her iki belge türüne de başvurup almalarını tavsiye ediyoruz. Bu belgeler herhangi bir şekilde ilerleyen yıllarda yenileme değiştirme sürelerinin dolması gibi durumlar söz konusu olmadığından tamamına başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.

Başvurunuz yaptıktan sonra onaylanan belgenizi internet çıktısı olarak alabilirsiniz. Elektronik barkotlu olarak çıkan belgeler kart yerine geçtiğinden trafikte bu belgeyi ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Muafiyet koşulunu belirten tarih 2003 tarihi olduğu için bu tarih şartlarını sağlayan bir şoförün alt yaş limitine takılma ihtimali yoktur ve eğer üst yaş sınırı olan 66 yağını da doldurmamış iseniz her iki belge türüne de başvuru yaparak ticari taşımacılıkta kullanılan minibüs otobüs gibi araçları rahatlıkla kullanabilirsiniz. İstisnai olarak uluslararası taşımacılık sektöründe çalışanların başvuru yapabilmeleri için ehliyet sınıflarının 2003 den önce E sınıfı olması şartı olduğundan B sınıfı ehliyeti olanların uluslararası başvuruları kabul edilmeyecektir.

SASO BELGESİ

Saso belgesi Suudi Arabistan’a yapılacak olan ihracatlar da istenen sevkiyat öncesi gözetim belgesidir. İhracat yapmadan önce alınmalıdır. Aksi takdirde karşı taraf gümrüğünde ürünler çekilemez bu yüzden mutlaka sevkiyat yapılmadan önce başvuru yapılmalıdır. Tse belgesi veya Ce belgesi ürün kalite belgesi olmayıp tamamıyla ürünlerin karşı taraf standartlarına uygunluğunu gösteren gözetim belgesidir. Her sevkiyat öncesi alınması gereklidir ve aynı ürünlerin tekrarlanan ihracatlarında bile talep edilmekte mutlaka yine saso belgesi başvurusu yapılmalıdır.

Saso Belgesi Aşamaları

Saso standartlarına giren ürün grupları kısaca tarım ürünleri, ilaç, tıbbi cihazlar ve kozmetik ile ham petrol dışında kalan tüm ticari ürünleri kapsamaktadır. Gıda ürünleri ve kozmetik ürünleri ile alakalı olarak da içerişinde domuz ürünleri ve katkı maddeleri içerip içermediğinden dolayı daha doğrusu İslami devlet olduğu için haram sayılan maddelerin kullanılıp kullanılmadığına dair ayrı bir evrak ayrı bir prosedür ile ihracat yapılabilmektedir ve saso dışında tutulmuştur. İhracat yapılmadan önce izlenmesi gereken adımları kısaca maddeler halinde yazmaya çalışacağız.

Suudi Arabistan ihracat belgesi

 1. Ön inceleme aşaması

Saso belgesi ile alakalı başvuru talebi alındıktan sonra sevk edilecek ürünlere ait başvuru belgelerinin incelenmesi yapılır bu aşamada gidecek olan ürünlerin saso standartlarına girip girmediği incelenir. Eğer gidecek olan ürün karşı ülke standartları tarafından tanımlanmamış bir ürün ise Tse veya Ce belgesi uygulanmaya koyulur. İşlem aşamalarının planlanmasının ardından dişer aşamaya geçilebilir. ISO 9001 belgesi gibi kalite yönetim sistemi belgeleri bu işlemler için talep edilen belgelerden değildir. Ürünün kalite belgesine yönelik çalışma olduğu için ürün belgelendirme evrakları gerekli olacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız

 1. Kalite Belgeleri İnce lenmesi

Bu aşamada yapılan işlem sizden sevk edilecek ürünlerin kalite belgelerinin talep edilip tarafımıza ulaştırılmasının ardından saso belgesi alabilmek için yeterli şartları sağlayıp sağlamadığına dair teknik inceleme olacaktır. Bu aşamada ürünlerin mutlaka uluslar arası standartlara uygun kalite belgelerinin, test raporlarının veya akredite kurumlardan alınmış raporlarının olması gereklidir. İlgili belgeler ile karşı taraf standartlarının birebir karşılanması gereklidir aksi takdirde ürünlerin yeniden teste tabi tutulması gerekebilir.

 1. Fiziksel Gözetim

Yukarıda bahsi geçen aşamalar tamamlandıktan sonra fiziksel gözetim aşamasına geçilir. Uzman bir arkadaş tarafından ihracatı yapılacak ürünler yükleme öncesinde fiziksel gözetim yapılır. Bu aşamada incelene kısımlar tarafımıza bildirilen ürün miktarı kontrolü, etiketlemenin standartlara uygun olup olmadığı, markalama gibi özellikler kontrol edilir.

 1. Saso Belgesinin Düzenlenmesi

Tüm bu aşamalar sağlıklı bir şekilde geçildikten sonra belgenin düzenlenmesi aşamasına geçilir. Belge ücretinin talep edilip ödemenin yapılmasının ardından belge taslağı hazırlanıp kontrolünüze sunulur. Belge üzerinde belirtilen bilgilerin ( alıcı satıcı bilgileri- ürün miktarı gibi) doğruluğu tarafınızdan onaylandıktan sonra online sistem üzerinde belge düzenlenir ve belgenin bir örneği elektronik barkotlu olarak size teslim edilir.

Saso Kapsamına Giren Ürün Grupları

Aşağıda saso kapsamına giren ürün gruplarını kısaca gruplandırmaya çalışacağız. Sevkiyatını yapacaşınız ürünler bu grup dahilinde ise mutlaka saso belgesi almanız gerekmektedir. Bu grubun dışında kalan ürünler için bizimle iletişime geçmelisiniz.

 1. Sıhhi tesisat, Fayans, Tuğla, Blok Vs ürünleri.
 2. Yapı malzemeleri, çimento, alçı, beton türevleri
 3. İnşaatlarda kullanılan metal alaşımı malzemeler
 4. Yalıtım ve kaplama malzemeleri
 5. Elektrik kablo sistemleri, borular, metal boru ve su armatürleri
 6. Kapı ve camlar, aksesuarları
 7. Boya tiner macun gibi malzemeler
 8. Motor yaşlar ı, petrol bazlı ürünler
 9. Deterjan ve evsel temizlik ürünleri
 10. Yapıştırıcılar , bantlar ve benzeri ürünler
 11. Makineler ve ekipmanları, taşınabilir ekipman
 12. Ahşap işleme malzemeleri
 13. Vinç ve dişer hareketli makineler
 14. Makine yağları
 15. Tekstil
 16. Basınçlı kaplar ve cihazları
 17. Yangın söndürme ekipmanları, yağmurlama sistemleri vs.
 18. Kağıt ürünleri ve kağıtla ilgili ürünler
 19. Ölçüm cihazları ( ağırlık ölçüm cihazları ve dişer ölçüm aletleri) ve aksesuarları
 20. Piller
 21. Araç yedek parçaları
 22. Elektrikli aletler, düşük voltajlı ekipman vs
 23. Oyuncaklar
 24. Ofis malzemeleri

Sevk edilecek ürünler içerisinde elektrikli malzemelerin olması durumunda elektromanyetik uyumluluk sertifikalarının olması ve bunun yanında güvenlik ve emniyet uyumluluklarının yerine getirildiğine dair EMC sertifikası ve LVD Testleri talep edilebilmektedir. Tabi bütün bu süreç ön inceleme yapıldıktan sonra ihtiyaç halinde talep edilebilmektedir.

Saso Belgesi Nasıl Alınır için Tıklayınız

ISO Belgesi Nasıl Alınır?

ISO belgesi nasıl alınır almak isteyen firmaların bizimle iletişime geçmesinin ardından firma evraklarını talep ediyoruz. Daha sonra oluşturulan başvuru dosyası ile uzman arkadaşlarımız iş yerinizde ön inceleme için randevu talebinde bulunur. Yönetim ile yapılan toplantının ardından iş yerinde çalışan personel sayısı, kullanılan ekipmanların tanımı, motor güçleri vs gibi veriler toplanıp o iş yerine göre bir kalite standartları oluşturularak sisteme başlangıç yapılabilir.

ISO Belgesi Nasıl Alınır, Alım Aşamaları Nelerdir?

Sadece bu kadarla da kalmayıp sistem tamamıyla iş yeri ile alakalı tüm süreçleri kontrol etmek üzere programlanmıştır. Müşteri memnuniyetinden, nakliye varsa depolama alanları, ham madde temininden son tüketiciye kadar bütün bir sürecin kontrol altına alınmasını amaçlamaktadır. Kalite el kitabının oluşturulmasının ardından burada geçen standartların uygulanmasına geçilir. Örnek olarak iş yeri içerisinde uyarı ikaz işaretlerinin yerleştirilmesi, çalışma alanlarının belirlenmesi, personel temizliği, güvenliği gibi konularda kuralların belirlenmesi. Yönetimin hedef belirlemesi, bu hedeflerin sürekli olarak ilerletilmesi. Müşteri memnuniyetinin değerlendirilmesi alınan verilerde belirlenen eksikliklerin giderilmesi gibi kabaca bahsedebileceşimiz standartların uygulanma aşamalarının tamamı iso standartları içerisinde geçen konulardır.

Bütün bu aşamaların gerçekleştirilmesinin ardından son olarak firma denetlemesi yapılır. Firmanın iso standartlarını uygulayıp uygulamadığının kontrolü yapılır. Eksiklik tespit edilmeyen firmalar ISO belgesi nasıl alınır ve almaya hak kazanırlar. Belgelendirme süreci bitip belge teslim edildikten sonra işlemler tamamlanır. Yıllık denetimleri vardır. Belirli aralıklarla yapılmalıdır.

Sonuç olarak bize başvuruda bulunan bir firma bütün işlemler tarafımızdan gerçekleştirilmek üzere tamamlanır. Başvuru dosya kalite el kitabı, dökümantasyon hazırlanması gibi aşamalar yine bizim tarafımızdan hazırlanır.

 

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır

ISO 9001 belgesi nasıl alınır, başvuru koşulları nelerdir. Bizim ürünlerimize ISO belgesi alınabilir mi gibi birçok soru ile karşılaşmaktayız. Öncelikli olarak bu belge bir ürün belgesi değil bir kalite yönetim sistemidir. Ne demektir bu herhangi bir ürünün hizmetin uluslararası standartlara uygun üretildiğinin, alınan hizmetin uluslararası standartlarda verildiğinin belgesidir. Bir CE belgesi gibi ürün belgesi, TSE belgesi gibi kalite belgesi değildir. Daha çok iş yerinin iç standartlarıyla alakalı, çalışma biçimi, yönetim idare personel eğitimleri vs nin hangi koşullarda yapıldığının belgesidir.

ISO 9001 Belgesi Alım Süreci Nasıl İşlemektedir?

ISO 9001 belgesi almak isteyen firmalar öncelikli olarak akredite bir kuruluşa başvuru yapmalı, firmasını belgeleyen evrakları sunmalı ve ardından kalite yönetim sisteminin uygulama aşamalarına geçiş sağlanmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yönetim sistemi olarak tanımladışımız sistemin temel amacı iş yerine üretim sahasına standartlar getirip bunların sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Personel eğitimlerinden iş yeri içerisinde üretim sahasında yapılacak düzenlemelere kadar mümkün olan en üst düzey iileyiş amaçlar. Standartlar oturtulmaya çalışılır. Firma için hedef belirlenir. Performans değerlendirmelerinden müşteri memnuniyetine kadar bir çok veri değerlendirilir. Eksikler ve gerekli olan iyileştirmeler tespit edilerek daha iyiye ulaşma hedefi ile iso 9001 aşamaları gerçekleştirilir.

ISO 9001 Belgesini Hangi İşletmeler Alabilir?

En sık karşılaştığımız dişer bir soru ise bizim iş yerimize uygulanabilir mi. Biz küçük bir işletmeyiz veya yaptığımız mevcut iş tanımlamalarının dışında veya birden farklı alanlarda faaliyette bulunuyoruz biz nasıl belge alacağız şeklinde karşılaştığımız sorulardır. Başta da belirttiğimiz gibi bu standartlar aynı sektörde faaliyette bulunan bütün firmaları aynı biçime sokmak aynı şekilde işlemelerini sağlamak şeklinde tanımlanmamıştır. Esasen amaç da bu değildir amaç mevcut yapının ulaşabileceği en üst düzeye erişebilmesidir. İşleyişin uluslararası standartlara uygun olmasıdır. Örnek olarak bir fabrika düşün elim bu fabrikanın içinde makine ekipman bakımlarının belirli aralıklarla aksatılmadan yapılmasını sağlamak bu konuda insani sebeplerle oluşabilecek ihmal unutkanlık vs gibi nedenlerle makine bakımlarının aksamasına engel olmak, bu aksamadan kaynaklanacak mal zaman kayıplarına engel olmaktır. O fabrikada çalışan personellerin eğitimlerinin verilmesi ile yine üretime katkının artması, daha sağlıklı çalışma alanı, iş güvenliği kurallarına uygun çalışma alışkanlığının yine standartların uygulanması ile insani hatalardan arındırılmasını sağlamak gibi iç iileyiile alakalı düzenlemeler getirir.

 

CE Belgesi Nasıl Alınır

CE belgesi nasıl alınır başvuru süreci nasıl iiler ve hangi evraklar hazırlanmalıdır şeklinde bir çok soru ile karşılaşmaktayız. Gelişen dünya pazarı sayesinde artık gerek yurt dışına açılan firmalarımız gerekse yurt içinde satılan yabancı menşeli mallarla rekabet edilmesi gayreti ile artık bir çok firma ürünlerine CE belgesi almak istemektedir ki tüketici alışkanlıklarının değişmesi artan bilinçli tüketici sayısı vs. nedeniyle de satın alınan bir ürünün uluslar arası standartlarda üretilip üretilmediği kontrol edilerek tercih edilmektedir.

Avrupa ülkelerine yapılan ihracatlar da bulundurulması zorunlu kalite belgesidir. İhracatı yapılan ürün bahsi geçen ülkelerin ürün grupları skalasında tanımlanmışsa bu belge olmadan ihracatı yapılamaz. Ürünün mutlaka bu amblemi taşıyan etiketinin olması gereklidir. Daha çok tüketici güvenliğini ön plana çıkaran kalite belgelendirme sistemidir. Bu etiketi taşıyan ürünü alan tüketici rahatlıkla tüketebileceği/ kullanabileceği anlamını taşımaktadır. Daha çok elektrikli/ elektronik malzemelerde sıkça görülebilir. Elektronik malzemeler için neredeyse olmazsa olmazlardan biridir.

CE Belgesi Nasıl Alınır, Alırken Hangi İşlemler Gerçekleşir

Risk oranı düşük ve risk oranı yüksek ürünler için alımı iki farklı aşamada işlemler gerçekleşmektedir. Risk oranı düşük ürünler için üretici uygunluk belgesi aldıktan sonra bir beyanname ile ürünün standartlara uygunluğunu ve risk taşımadığını beyan ederek ce belgesi alabilir. Yüksek risk grubunda olan ürünler için ise ayrı ayrı testler yapılıp (ürün grubuna göre farklı farklı tabi)  yetkili kuruluşlar dan akredite laboratuvarlardan olmak koşulu ile uygunluk belgesi aldıktan sonra ürün üzerine CE işareti koyabilir. Makineler, elektrikli malzemeler, basınçlı kaplar, kimyasal maddeler, vücuda temas eden malzemeler vs. bu kapsamda değerlendirilmektedir. Web sitemizin CE Belgesi Nasıl Alınır ile ilgili sayfalarında detaylı bilgi sunulmuştur.

Ürün grubunuzun ait olduğu ilgili bakanlıkla koordineli bir şekilde işlemler gerçekleştirilmektedir. İşlemler bittikten sonra AB tarafından onaylanan başvurular kendi resmi gazetelerinde de yayımlandıktan sonra artık ihracatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çok uzun sürmemekle beraber birkaç haftalık bir süreç sonunda işlemleriniz bitecektir. Aklınıza takılan her türlü soru için bizleri arayabilir danışman arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi ce belgelendirme süreci teknik detay isteyen bir işlemdir. Mutlaka uzman görüşü alındıktan sonra işlemlere başlanmalıdır.

Tescil Belgesi Standartları Nelerdir?

Tescil belgesi çeşitleri aşağıdaki gibidir.

 • Patent Tescil Belgesi
 • Marka Tescil Belgesi
 • Tasarım Tescil Belgesi
 • Coğrafi işaret Tescil Belgesi
 • Geleneksel Ürün Adı Tescili

Patent tesciline başvurmak için gerekenler:

 1. Başvuru dilekçesi
 2. Buluş konusu
 3. Buluğun unsurlar
 4. Resimler veya fotoğraflar
 5. Özet
 6. Başvuru ücreti

Bir patentin tescillenebilmesi için yeniliğin sağlanmış olması, teknik bir gelişme göstermesi ve sanayiye uygulanabilmesi gerekmektedir.

Marka tescil belgesi almak isteyen markaların özellikleri:

 • Daha önce tescil edilmiş bir marka ile ayırt edilemeyecek kadar benzer olmamaları gerekmektedir.
 • Ürünlere gerekli işaret ve adlandırılmaların koyulmuş olması gerekmektedir.
 • Marka olmayan fakat herkes tarafından bilinen öğelerin kullanılmaması gerekmektedir.
 • Halkı yanıltan unsurlar barındırmamalıdır.
 • Dini değerler ve semboller içermemelidir.
 • Kamu düzenine ve ahlaka uygun olmalıdır.

Tasarım tescili almak isteyenlerin içermesi gereken özellikler:

 • Tasarım başka tescilli tasarımla birebir aynı olmamalıdır.
 • Özgün niteliklere sahip olmalıdır.
 • İnsanların zevklerine hitap etmelidir.
 • Kamu düzenine ve ahlaka uygun olmalıdır.
 • Endüstriyel tasarım ürünlerinde ekleri bulunuyorsa monte vb. konularda zorluk çıkamamalıdır.

Coğrafi işaret için olması gereken özellikler: Belli bir bölgeye hitap etmesi, bulunduğu bölge için özel bir anlamı olması gibi özellikler bulunmalıdır.

Geleneksel ürün adı tescili için başvurabilecekler:

 • Üretici grupları
 • Meslek kuruluşlar ı
 • Yetkili dernekler, vakıflar, kooperatifler
 • Ürünün tek üreticisi varsa o

 

 

ISO 9001 Standartları:

ISO 9001 bir kalite güvence standardıdır. Genel anlamda kuruluşlar ın müşteri odaklı olmasını sağlayan bir standarttır. Bu standarda göre kuruluş müşterilerini tanımalı ve olası müşteriler için araştırmalar yapmalıdır. Amaç müşteri memnuniyetini arttırmaktır. ISO adına yayınlanan ilk standarttır. Ayrıca en çok tercih edilen standarttır. Kuruluşlar için genel şartlar şöyle dir:

 • Bir kalite yönetim sistemi oluşturmak. Kalite yönetim sisteminin yapması gerekenler hakkında; yönetim faaliyetleri, kaynaklarınsağlanması, ürün gerçekleştirme, sistem, ölçme, analiz ve iyileştirme.
 • Dökümantasyon
 • Kalite yönetim sisteminin sürekliliğinin sağlanması
 • Kuruluştaki uygulanması gereken süreçlerin belirlenmesi
 • Belirlenenlerin uygulanması için kriter ve metotların belirlenmesi
 • Süreçleri izlemek ve ölçmek
 • Süreçleri analiz etmek
 • Planlanmış sonuçlara ulaşma faaliyetleri yapılmalı
 • Ürün kalite hedefleri olmalı

ISO 9001 başvurusu için öncelikle belgelerinizi teslim etmeniz gerekmektedir. Öncelikle başvuru belgeleriniz incelenir sonra size denetim için tarih gönderilecektir. Bir veya iki defa denetime geliyorlar ve eğer olumluysa belgenizi veriyorlar. Eğer eksiklikleriniz var ise eksikliklerinizi gidermeniz gerekmektedir. Denetim sırasında belgeleriniz titizlikle incelenmektedir. O yüzden belgeleme sistemlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu belgenin kullanımıyla müşteri memnuniyetindeki, rekabet gücündeki, müşteri artığındaki, sistematikleşmedeki ve kuruluğun imajındaki değişmeleri görebilirsiniz. Belge hakkındaki bilgi ve başvuru detayını bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

 

ISO 14001 Standardı:

ISO 14001 bir çevre yönetimi sistemidir. Amaç çevresel risklerin belirlenmesi ve kontrol altına alınması ile değerlendirilmesidir. Belge için şart sadece kuruluğun çevre yönetim sistemini kurması, sürdürmesi, uygulaması ve geliştirmesidir. Planlama kısmında öncelikle kuruluş kendisinin etki edilen ve kontrol edilen çevrenin tanımını yapmalıdır. Belgelemeler düzenli yapılmalıdır.

Yönetim temsilcisinin sorumlulukları:

 • Çevre yönetim sistemini oluşturmak (Belgelemeler de dahil)
 • Çevre yönetim sistemini uygulamak ve uygulanmasını sağlamak
 • Çevre yönetim sisteminin sürdürülmesini sağlamak
 • İyileştirme önerilerini almak
 • Amaç ve hedefleri kontrol etmek

Çevre yönetim programları için: Sorumluluklar, yöntemler ve zamanlama tanımlanmalıdır. Dinamik bir yapıya sahip olunmalıdır. Çevre programlarını etkileyebilecek durumlarda süreçlerde değişiklik yapılabilmelidir. Diğer planlar ve bütçe ile uyumlu olmalıdır.

Eğer bir uygunsuzluk belirlenmişse o uygunsuzluk için yapılması gerekenler: Uygunsuzluklar tanımlanıp gözden geçirilmeli, uygunsuzlukların nedenleri tanımlanmalı, uygunsuzlukların tekrarlanmaması için gereken faaliyetler belirlenmeli, bu faaliyetler uygulanmalı, faaliyetler ve bu faaliyetlerin sonuçları kontrol edilmelidir.

ISO 14001 standardı sayesinde kuruluşlar çevreyle olan faaliyetlerine daha fazla dikkat etmektedir. Böylece çevre kirliliği konusunda ilerlemeler kaydedilebilir. Bu standart sadece kuruluş için pozitif sonuçlar doğurmamaktadır. Ayrıca bu standarda uyan kuruluşlar ın çevreye etkisi de tahmin edilebilmektedir.

 

ISO Belgesi Standartları:

ISO, Uluslararası Standartlar Teİkilatı’nın kısaltmasıdır. 1947’de kurulan teİkilata 162 tane üye ülke bulunmaktadır. ISO kalite belgelerini tanımlamak aracılığıyla her birini sayıyla ifade etmiştir. ISO adına 300 tane kalite belgesi standardı bulunmaktadır. Ülkemizde genelde ISO belgesi denildiğinde akla gelen standart ISO 9001’dir.

Birkaç ISO standardı ve tanımları:

 • ISO 9001: Kalite Yönetim Standardı. Müşteri memnuniyeti ve yönetimin korunmasını amaçlanan standarttır.
 • ISO 10002: Müşteri memnuniyet yönetim standardıdır. ISO 9001’den üretilen bir standarttır. Kuruluşların müşteri ile olan ilişkilerini korumak, sürdürmek ve denetlemek için yapılmıştır.
 • ISO 14001: Çevre yönetim standardı. Kuruluşların çevreleriyle olan durumlarını tanımlaması ve korumadı üzerine bir standarttır.
 • ISO 22000: Gıda güvenliği yönetim standardıdır. Gıda güvenliği için ihtiyaçların belirlenmesini sağlayan standarttır.
 • ISO 27001: Bilgi güvenliği yönetim standardı. Bilgilerin saklanması, dağıtılması ve korunmasına yönelik hazırlanan bir standarttır.
 • ISO 45001: İş güvenliği yönetim standardıdır.

ISO belgesi olarak adlandırılan ISO 9001 en bilinen ve en çok kullanılan standarttır. ISO’nun kendisi kalite belgesi vermemektedir. Belgeleri akredite kuruluş vermektedir. Belgeleri alabilmeniz için almak istediğiniz standarda uygun olmalısınız. O standardın isteklerine göre eksikliklerinizi düzeltmelisiniz. Yönetiminizin sorumluluk alması, düzenlemesi, sorunları tanımlaması ve çözüm üretmesi konusundaki tutumlarına dikkat etmektedirler. Ayrıca belgeleme de önemli bir unsurdur. Başvuru yapmanız için sizden istenen evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. ISO belgelerine başvurmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Ce Belgelendirme Gereklilikleri

Ce belgelendirme, kalite begleleri herhangi bir ürün, buluş ya da markanın kişi ya da kurumlara olan aidiyetini ifade eder. Bahsi geçen olguların tescillendikten sonra en az 10 yıl süreyle ülke genelinde başkası tarafından kullanılmasının da önüne geçer. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen tescil belgeleri gerçek ve tüzel kişiler tarafından alınabilir. Türk patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvurular bizzat ya da bu iile yetkili danışmanlık kuruluşlar ı tarafından yapılmaktadır. Tescil başvuruları öncelikle bir ön değerlendirme aşamasından geçtikten sonra bu ön inceleme sonucu olumlu görüş bildirilen firmalar iki ay bültende askılı kalır. Bu iki ay sürece markaya herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda markanın tescili ilan edilir.

İsim hakkına herhangi bir itiraz gelmesi durumunda karşı tarafın itiraz evrakları ve itiraz dilekçesi ayrıntılı olarak incelenir. İnce leme sonucunda, itiraz geçerli olarak kabul edilirse işlemler durdurulur. Ancak itirazın sonuçsuz kaldışı durumlarda iki aylık sürenin sonunda marka tescili ve isim hakkı tamamlanmış olur. Ancak markanın korunma süresi patent için başvurulduğu ilk andan itibaren geçerlidir. Tescil belgelerine sahip olan ve bu işaretleri taşıyan ürün ve hizmetler yüksek sağlık ve güvenlik standartlarını taşır. Bu konudaki gerekliliklere de son noktasına kadar sahip oldukları, ürünün ve hizmetin doğasındaki tehlikeleri de bertaraf ettikleri kabul edilir. CE belgesi alabilmek için denetçilere sunulan ve ürünlerin tüm teknik özellik ve standartlara olan uygunluğunu belirten dosyanın da on yıl saklanması gerekmektedir.

Ce Belgelendirme Ne İşe Yarar?

Ce belgelendirme üretilen herhangi bir ürünün Avrupa Birliği teknik mevzuatı çerçevesindeki uygunluğunu gösteren ve bu ürünlerin Avrupa dahilinde hiçbir engele ya da kısıtlamaya takılmadan serbest bir şekilde dolağım hakkının olduğunu gösteren bir belgedir. Kısaca “Avrupa’ya uygunluk” olarak tanımlanan CE belgesi, bahsi geçen ürünlerin çevre koruma, güvenlik ve sağlık koşullarına asgari oranda uygun olduğunu gösterir. Adil rekabet koşulları çerçevesinde bu kıstaslara göre denetlendiğini göstermesi açısından da oldukça önemlidir. CE belgesi hem tüketicilere hem de üretici olarak nitelendirilen iş dünyasına farklı faydalar sağlar. Tüketiciler satın aldıkları CE belgesine sahip ürünün Avrupa standartlarına göre denetlendiği için rahatlıkla ürünü tüketir. Üreticiler de bu çerçevede ürünlerinin Avrupa içerisinde hiçbir denetim ve engellemeye sahip olmadan satılabileceği konusunda da aynı rahatlığa sahiptirler.

CE belgesi alabilmek için ürünün piyasaya çıkmadan önce tüm gerekli prosedürlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Üreticilerin ürettikleri ürünler için bulundukları ülkelerdeki tüm yönetmeliklere uygun bir şekilde gerekli hazırlıkları yapar. Bu konuda yetkilendirilmiş olan belgelendirme kuruluşlar ına başvurarak Ce belgesi sahip olma işleminin tamamlanmasını sağlayabilirler. CE belgesinin alınabilmesi için belgelendirme kuruluğunun uygunluk kıstaslarına uygun ürün üretilmesi gerekli olur. Ürünlerin üretim aşamalarındaki tüm hususlar üreticinin sorumluluğundadır.

CE Belgesi Nedir?

CE belgesi spesifik anlamda herhangi bir ürünün Avrupa ürün mevzuat ve standartlarına uygunluğunu gösteren bir belge olmasının yanındadır. CE yol belgesi il bazında şehir içi turizm hizmetinde bulunan firmaların özellikle toplu taşımacılıkta uluslararası standartları sağlamasının ardından aldıkları bir belgedir. Bu standartlar genel anlamda hizmet kalitesidir. Hizmetin görüntü birliği ve hizmet güvenliğini içerirken, bu standartlara uygun araçların trafişe çıkması, bu sayede toplum ve kamu yararının sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca haksız rekabetlerin önüne geçilmesi, trafik güvenliği ve akığının sorunsuz olarak devam etmesi de oldukça önemlidir.

Yol belgesi alınabilmesi için başta servis taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişiliklerin (ücretli ve ücretsiz servis taşımacılığı) öncelikle gerekli standartları sağlamaları sonra da CE yol belgesi almaları gerekmektedir. Gerekli yol belgesine sahip olmayan gerçek ve tüzel kişilerin taşımacılık yapmaları ve trafişe çıkmaları kesinlikle yasaklanmışken, taşımacılık hizmeti veren bu firmaların A,B,C ve D tanımlamalarıyla gruplara ayrıldığını belirtmekte de fayda bulunmakla birlikte yol belgesi şahısların kendi adlarına alınırken, tüzel kişiler de bu belgeleri firmaları adına almaktadırlar. Yetki belgeleri 10 yıl süreyle geçerli olurken, 10 yılın sonunda sürenin uzatılabilmesi mümkündür.

ISO 22000 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 22000 belgesi, sağlıklı gıda üretimi konusunda yapılması gereken hususları içeren uluslararası bir standardı belirten bir belgedir. Bu standartlara uyularak ISO 22000 belgesinin alınması, herhangi bir ürün için ham madde aşamasından sofraya gelene kadar geçirecekleri tüm süreçlerin uluslararası çerçevelerde olması anlamına gelmektedir. Güvenli ve sağlıklı gıda üretimi için gerekli altyapının hazırlanması ve sürekliliğinin sağlanabilmesi için gereken bu standartlar tüm canlşlar için sağlıklı yaşamın da bir anahtarı konumundadır. ISO 22000’in ilk amacı bu standartların gıda üretici firmalara entegre edilerek, istenen standartların yaşamın doğal akışı içerisine girmesini sağlamaktır.

ISO 22000 belgesini almak isteyen kuruluş, bu belgeyi vermekle yetkili belgelendirme kuruluğuna başvurarak öncelikle fiyat teklifi alırken, fiyat belirlenmesi firmadaki çalışan sayısına göre belirlenmektedir. Fiyat teklifinin firma için uygunluk içermesi durumunda firma öncelikle belgelendirme kuruluğu tarafından istenen müracaat formunu doldurarak, gerekli olan belgeleri hazırlar. Bu belgeleri inceleyen belgelendirme kuruluğunun baş denetçileri eğer başvuru belgeleri konusunda gerekli uygunluk sağlanmışsa firmayı denetim listesine alarak yapılan denetleme ziyaretinin ardından tüm standartların eksiksiz olarak sağlanması durumunda ISO 22000 belgesini almaya hak kazanırlar. Gerekli olan durumlarda denetleme ziyaretinden önce belgelendirme kuruluğu bir ön ziyaret de yapabilmektedir.

 

Tescil Belgeleri Nelerdir?

Tescil belgeleri bir şeyin resmi kayıtlara geçme işlemidir. Aşağıda saydışımız tescil işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılmaktadır.

 • Patent Tescil Belgesi: Patent Dairesi Başkanlığı tarafından
 • Marka Tescil Belgesi: Marka Dairesi Başkanlığı tarafından
 • Tasarım Tescil Belgesi: Tasarımlar Dairesi Başkanlığı tarafından
 • Coğrafi işaret Tescil Belgesi: Coğrafi işaretler Dairesi Başkanlığı tarafından
 • Geleneksel Ürün Adı Tescili: Coğrafi işaretler Dairesi Başkanlığı tarafından

Tescil işlemini hayatımızda çok şeyde kullanmaktayız. Örneğin araç tescili, ev tescili, Bağkur tescili, web sitesi tescili vb. Fakat Türk Patent ve Marka Kurumu’nun tescil hizmetleri farklıdır. Özellikle marka tescil hizmeti en çok kullanılandır. Yukarıda bahsettiğimiz şeylerden birine sahipseniz mutlaka tescil belgesini almanız gerekmektedir. Bu belgeler için gerekli evraklar ile birlikte Türk Patent ve Marka Kurumu’na veya aracı bir kuruluşa başvurabilirsiniz. Belgelerin alımından önce tescil süreniz bulunmaktadır. Bu süre işleme göre değişmektedir fakat 1 veya 2 yılı bulabilmektedir. Bu işlemler sonunda tesciliniz onaylanıp onaylanmayacağına karar verilir. Her belgenin kendine ait bir yenileme süresi bulunmaktadır.

 

Marka Tescil Belgesi Nedir?

Marka, bir işletmenin kendi üretimi olan mal veya hizmetlerin dişer işletmelerin yaptıklarından ayırt edilmesini sağlamaktır. Bunu kendilerine ait mağaza düzeni, standartlaşma, logo, kelimeler vb. şeylerle sağlamaktadır. Marka tescili ise işletmenin sahip olduğu bu ayırt edici özelliklerin işletme üzerine tescili ve sadece onun kullanımının sağlanmaktır. Bu işlemin amacı markanın korunmasını ve daim olmasını sağlamaktır. Tescil sayesinde markanızı kullanarak haksız kazanç yapabilecek kişileri de engellemiş olursunuz. Marka tescil işlemleri 3 aşamada olmakla beraber yaklağık olarak 1 veya 1,5 yıl sürmektedir. Bu işlemler şöyle dir:

 • Araştırma ve İnce leme Süresi: Markaya ait belgeler incelenir ve Resmi Marka Bülteni’ne ilan olarak konup konmayacağına karar verilir.
 • Resmi Marka Bülteni’ne İlan Verilmesi: İlan 3 ay boyunca bültende kalır. Böylece dişer marka sahiplerini bilgilenir ve gerekirse itiraz ederler.
 • Tescil Aşama sı: Eğer ilan aşamasında bir sorun çıkmazsa ve eksiklikleriniz varsa bunları tamamlamanız için süre verilir. Bu süreden sonra eğer eksikliklerinizi giderdiyseniz, tescil işlemleriniz tamamlanmış olur.

Belgenizi 10 yılda bir yenileyebilirsiniz. Yenileme periyotlarında tekrar marka başvurusu yapmanız gerekmemektedir. Marka tescil belgesine başvuruyu kendiniz doğrudan TPE’ye yapabilirsiniz veya sizin vekalet verdiğiniz bir aracı kuruluş tarafından yapılabilir. Bizim tavsiyemiz aracı bir kuruluş tarafından yapmanızdır. Biz de marka tescil belgesi alımı için hizmet veren kuruluşlar dan biriyiz. Sizin için belge takibi de yaptığımızı belirtmek isteriz.

 

ISO 22000 Nedir?

ISO 22000 bir gıda güveliği standardıdır. Gıda ile alakalı kuruluşlar ın alması gereken bir kalite belgesidir. İlk olarak 2005 yılında çıkan belge 2018 yılında güncellemeye uğramıştır. 2005 yılına ait belgeli işletmelerin 3 yİl içinde yeni standarda geçiş yapmaları gerekmektedir. Bun geçiş için son tarih ise 20 Haziran 2021’dir. Bu standart gıda zincirleri içinde bulunan öğeleri kapsamaktadır. Örneğin ; Temizlik malzemeleri, üretimdeki katı maddeleri, paketlemede kullanılan malzemeler, üretim – dağıtım – koruma gibi faaliyetlerde kullanılan ekipmanlar. ISO 9001 belgesi olanlar da isterlerseISO 22000 belgesi alabilir. Bu standart ISO 9001 baz alınarak oluşturulmuştur.

Bu standardın amacı güvenli gıda üretiminin sağlanması ve her üreticiye güvenli gıda üretimi altyapısı vermektir. Bu standart içinde üretimde, dağıtımda ve korumada yapılacak her adım için yapılması gerekenler belirtilmiş olup formları belirtilmiştir.

ISO 22000 belgesi almak isteyen kuruluşlar ın başvurudaki adımları şunlar dır:

 • Bizim de hizmetini vermekte olduğumuz; Başvuru ve belgelendirme konusunda yardımcı olacak bir kuruluş bulmak ilk adımınız olmalıdır.
 • Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’ne belgeleriniz ile birlikte başvuru yapılır.
 • Belgeleriniz kontrol edilir.
 • Kuruluğunuza yapılacak olan denetim planlanır. Size bir tarih yollanır onaylarsanız o tarihte denetim için gelinir.
 • Denetim yapılır. Uygunsuzluk ve eksiklik var mı diye bakılır. Olumsuz sonuçlanırsa uygunsuzlukların düzeltilmesi ve tekrar denetim yapılması istenir.
 • Belge onayı verilir. Belgelerin geçerlilik süresi genelde üç yıldır.

 

 

SRC Belgesi Nedir?

SRC belgesi ticari araç kullananların alması gereken mesleki yeterliliK belgesidir. Ticari olarak tescillenmiş olan araçların bu belgeyi alması gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmadan ticari araç kullanan kişilere ceza verilmektedir. Cezalar sadece şoföre değil ticari aracın sahibine de ceza kesilmektedir. Bunu alması gereken ticari araçlar:

 • Okul Servisleri
 • Personel Servisleri
 • Turizm Taşımacılığı Yapanlar
 • Ücretsiz Servisler ve Ücretsiz Sağlık Servisleri

Src almak için başvuruyu bizim aracılığımızla yapabilirsiniz. Src almak isteyen kişilerin başvuru prosedürleri faklıdır. 25 Şubat 2003’ten önce ehliyet sahibi olanlar kursa gitmesine gerek yoktur. Bu kişiler doğrudan sınava girebilmektedir. 25 Şubat 2003’ten sonra ehliyet alanlar ise eğitim almak için öncelikle kursa gitmeli sonra ise sınava girmelidir. Başvurularda yaş sınırı bulunmaktadır. 26 ile 66 yaş arasındaki kişiler başvurabilirler. Belge için fiyatlar başvuru şekline göre değişmektedir. Bizimle iletişim kurarak başvurunuzu nasıl yapabileceşimiz hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.

5 çeşit SRC belgesi bulunmaktadır. Bunlar:

 • SRC1, belgeyi alması gerekenler: Uluslararası yolcu taşıyanlar (Otobüs vb.)
 • SRC2, belgeyi alması gerekenler: Yurtiçi yolcu taşıyanlar (Otobüs, minibüs, taksi vb.)
 • SRC3, belgeyi alması gerekenler: Uluslararası yük ve eşya taşıyanlar
 • SRC4, belgeyi alması gerekenler: Yurtiçinde yük ve eşya taşıyanlar (SRC3 için de geçerli olarak kamyon, kamyonet vb.)
 • SRC5, belgeyi alması gerekenler: Tehlikeli madde taşıyanlar

 

Tescil Belgeleri Nasıl Alınır?

Tescil begeleri işlemi bir buluş, mal ya da markanın özgünlüğünü temsil eden oldukça önemli bir aidiyet belgesidir. Tescil belgesi herhangi bir kiğinin ya da kurumun adına tescil edilecek buluş. Marka ya da yeni bir teknik için bunun korunması ve haklarının tanıması için bir koruma patenti ya da sinai mülkiyet olarak da adlandırılabilir. Tescil belgeleri tescil edilecek ürün için . Veya markanın, tasarımın ya da yönetimin tamamı için alınabileceği gibi bir kısımı için de alınarak kısmi tescil işlemi de yapılabilir. Örneğin bir buluş patentle korunuyorsa ve kendine has orijinallik, görsel özellik, endüstriyel tasarım ve estetik görünüm taşıyorsa. Ait olduğu sektör ve pazara çıkarıldışında tüketici tarafından tanınması ve ayırt edilmesi için alınan bu tescil belgesi marka koruması olarak da isimlendirilebilir.

Patentli herhangi bir hakkın, buluşun ya da ürünün alınıp satılabilmesi ya da kiraya verilebilmesi mümkün olmakla birlikte. Patent alınan ve tescil edilen ürünler alındıkları ülkeler için de hak sahipliği doğururken, başka ülkeden patent alınan ülkeye ithal edilen aynı isimli ürünlerin hak sahibi tarafından ithalinin durdurulması hakkı da vardır. Tescil belgesi alınabilmesi için Türk Patent Enstitüsüne bizzat ya da bu hizmeti sağlayan danışmanlık şirketleri tarafından yapılan başvurular sayesinde. Marka 10 yıl süreyle koruma altına alınmakla birlikte, 10 yılın sonunda bu sürenin tekrar uzatılması mümkündür. Uzmanlar tarafından incelenen başvurular patent için uygun bulunduğu takdirde geçerli olarak. İlk onaydan geçse de ilk bir yıl süresince, bu duruma itiraz hakkı olduğundan tam patent tescili bir yıl sonra alınabilmektedir.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 9001 etkin bir standart ve kalite yönetim sisteminin ifade edildiği bir belge olmakla birlikte. Herhangi bir kuruluğun bu standartları sağladışı takdirde ISO 9001 belgesi alabilmesi mümkündür. Kuruluşa verilen bu belge kuruluğun ürettiği ürün ve sağladışı standartlar bakımından. Uluslararası bir standarda ulaşmış olduğu anlamına gelmektedir. ISO 9001 belgesi bu konuda devlet tarafından yetkili belgelendirme kuruluşlar ı tarafından verilirken, bu kalite belgesini almak isteyen firma öncelikle herhangi bir belgelendirme kuruluğuyla irtibat kurarak konuyla ilgili Kalite Yönetim Sistemi bilgilendirmesi aldıktan sonra firmada en az üç aylık Kalite Yönetim Sistemi uygulaması başlatır.

Bu uygulama sonucunda üç aylık sürenin bitiminde belgelendirme kuruluğunun bu yönde uluslararası yetkiye sahip denetçileri tarafından firmada gerekli denetim yapılır. Bu denetimin tarihi firmaya önceden bildirilmekle birlikte. Denetimin sona ermesinin ardından denetçiler tarafından hazırlanan raporda herhangi bir eksiklik varsa bu eksikliklerin giderilmesinden sonra. Raporda herhangi bir eksiklik tespit edilmemesi halinde de en ivedi şekilde ISO 9001 belgesi verilmesi sağlanmaktadır. ISO 9001 belgesiyle alakalı belirlenen standartlar belli periyotlar halinde değişmekle birlikte, belge başvuruları sırasında belgelendirme kuruluşlar ı tarafından gerekli değişiklik bilgileri firmalara bildirilmektedir.

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 14001 belgesi firmalar ve çevre arasında iletişim ve çeşitli başlar gibi olumlu bir denge sağlanabilmesi adına geliştirilen bir belge olmasının yanında ISO 14001 belgesi verilirken amaçlanan husus çevre yönetimi konusunda standartlara uyulması ve bu sayede dünyadaki yaşama olumlu etkiler yapılması ve yaşam kalitesinin arttırılmasıdır. Çevre ve insan arasındaki ilişkinin sağlam temeller üzerine kurulması ve bu yönde belli standartlar sağlanması da oldukça önemlidir. ISO 14001 belgesi için zaman zaman revizyonlar yapılmakta. Yapılan bu revizyonlarla da hız la değişen ve gelişmekte olan şartlara uyum sağlanması amaçlanırken kısa sürede firmaların bu şartlara uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Son revizyon 2015 yılında yapılmakla birlikte firmaların faaliyet alalındaki iilerin çevreye zarar vermeden ve doğal akışı değiştirmeden yapmaları da çok önemlidir. ISO 14001 belgesine başvuran firmaların tamamı sadece ticari amaçla bu başvuruları yapmıyorken. Bu konuda sosyal sorumluluk kapsamında kendini ispatlamak. Ve bu konuda belli bir aşamaya ulaşmak isteyen kuruluşlar a da gerekli şartları sağlamaları halinde ISO 9001 belgesi verilmektedir. Firmaların kişisel performanslarını değerlendirmek için başvuru yaptıkları bu belgeler. Firmaların tek başına kişisel gayretlerinin yeterli olmadığı durumlarda bütünleşmiş yönetsel yönetim sistemi ve yapısal mevzuatlarının da standarda entegre edilmesiyle de sağlamaktadır.

OHSAS 18001 Belgesi Nasıl Alınır?

OHSAS 18001 belgesi kısa adı BSI olan İngiltere Standartlar Enstitüsü (British StandartsInstitute) tarafından yayınlanmış olan ve kısaca “İş Sağlığı ve Güvenliği Standartıdır. Son dönemde OHSAS 18001 belgesi yerine ISO 45001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Standartı yayınlandışını da belirtmekte fayda bulunmaktadır. Bu belgeyi alabilmek için yapılan başvurular. Firmalarda oluşabilecek olası risk potansiyellerinin detaylı bir haritasını çıkararak. İş kazası, meslek hastalıkları. Yangın gibi konularda yapılan detaylı incelemeler sonucunda öncelikle bu durumların hiç yaşanmaması. Yaşanması durumunda da bu durumlara tam anlamıyla hazır olunması için gereken planlamanın yapılmasını amaçlamaktadır.

OHSAS 18001 belgesi genel anlamda iş sağlığı ve güvenliği için olması gereken standartların sağlanması için önemli bir belge olsa da ISO 14001 ve ISO 9001 belgesiyle de tam anlamıyla bir bütünlük sağladışı da söylenebilir. OHSAS 18001 belgesi verilirken yapılan çalışmalarda firmalardaki insan gücünün iş sağlığı ve güvenliği. Ve olası kaza durumları için tam teşekküllü olarak eşitilmesi de önemli bir ayrıntı olarak göze çarparken, kişilere bu bilincin verilmesi, emniyetin sağlanması ve iş güvenliğinin kesintisiz olarak gündemde kalması hedeflemesi de oldukça önemlidir.

 

Kalite Belgelerinin Önemi

Kalite belgeleri yönetim sistemleri işletmenizi güçlü ve etkin kşlar . İşletmeler, ortakları ve müşterilerinin itibarını kazanmak ve başarılı olmak istiyorlarsa, belirlenmiş “kalite” standartlarına uygun hareket etmelidirler. “Kalite” kavramı, bir işletme ya da firmanın yönetim sistemiyle yakından alakalıdır. Müşterilerin güvenini kazanmak ve uzun süreli ortaklıklar kurmak, uluslararası piyasalarda başarılı olmak için olmazsa olmaz şartlar arasındadır.

Kalite belgeleri, rekabetin giderek arttığı bir ortamda, farklılaşan ihtiyaçlara cevap verebilmeniz için önemli bir araç olup, işletmenizin verimliliği ve kârlılığı açısından da son derece önemlidir.Kalite belgeleri; rekabetçi bir yapılanmayı, ileriye dönük tüm kararlarda ve değerlendirmelerde rekabet gücü unsurlarının temel alınmasını ve uygulamanın bu çerçevede takip edilmesini öngörür. Kalite belgeleri, rekabet gücünü geliştirmede yüksek hız sağlayan bir sistemlerdir. Kalite belgeleri için yapılan çalışmalar; savurganlığı önlemekte, verimliliği artırmakta ve maliyetleri düşürmektedir. Yüksek kaliteli ürünlerin daha düşük fiyattan pazara sürülmesi pazar payını artırmakta ve kar amacına ulaşılmasını sağlamaktadır. Kalite belgeleri;

 • Ülkesel anlamda meydana getirilmiş olan standartlar içinde uyum oluşturma,
 • Taraf olan kuruluşlar ın onay vermesi ile ortak standartların hazırlanması,
 • Komiteler vasıtası ile üretimde bulunan bilginin paylağılması,
 • Değişik ülkeler arası kuruluşlar ile iş ortaklığının yapılması,
 • Değişik ya da yeni standartların hazırlanmasına temel hazırlanması,
 • Global ürün ve hizmet alışverişine katkıda bulunmak ürün ve hizmetlerin ticaretini kolay duruma getirmek açısından önemlidirler.

 

 • SRC Belgesi Ne İşe Yarar?

SRC belgesi; ehliyet sahibi bir kiğinin ticari bir aracı, yük ve yolcu taşımacılığında kullanması için alması gerekli olan bir belgedir. Kara yolunda ticari araçları kullanacak olan kişilerin SRC belgesi almaları şarttır. SRC belgesinin farklı türleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu yüzden ilk önce yapılacak işe uygun olan SRC belgesi seçilmelidir. SRC belgesinin 5 adet (SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4, SRC 5) sınıfı bulunur.
SRC 1 Belgesi: Yolcu taşımak için üretilmiş olan araçları kullanan, ülke sınırları dışına çıkacak sürücülerin almaları gereken belgedir.

SRC1’e sahip olan sürücüler aynı zamanda SRC 2 belgesine de sahip olmuş olurlar.

SRC 2 Belgesi: Yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin SRC 2 belgesini alması gerekir.

SRC 3 Belgesi: Ülke sınırlarının dışına yük taşıma işi yapan sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Bu belgeye sahip olan kişiler aynı zamanda SRC 4 belgesine de sahip olmuş olurlar.

SRC 4 Belgesi: Ülke sınırları içinde yük taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin SRC 4 belgesini alması gerekir.

SRC 5 Belgesi: Karayolunda tehlikeli bir madde taşıyacak olan sürücülerin almakla yükümlü oldukları belgedir.

 

 • ISO Belgesi Nasıl Alınır?

 

ISO, Uluslararası Standart Örgütünün hazırlamış olduğu kalite yönetim sistemleri standartlarıdır. ISOKalite Yönetim Sistemi bütün kuruluşlar a, hiç bir ayrım gözetilmeksizin uygulanabilen bir yönetim sistemidir. Kuruluğun müşteri ihtiyaç ve beklentilerini belirleme, tanımlama ve karşılamada, uluslararası alanda kabul görmüş bir yönetim biçimidir. ISO belgesi, günümüzde pek çok kuruluğun uygulamaya koyduğu ve kurumsallaşmada büyük önem arz eden bir standart olması itibariyle oldukça kıymetlidir. Artık büyümekte olan yada günümüz rekabetçi ortam koşullarında, sürekli yenilenerek bir adım öne geçmeyi hedefleyen firmalar için olmazsa olmaz bir sistem haline gelmiştir. Kuruluşlar iso belgesini alabilmek için, kalite yönetim sistemlerini tanımlamalı ve iileri tanımlandışı gibi yürütmelidirler. Uzun çalışmalar neticesinde işletmelerin kurdukları isosistemi, standardın şartlarını karşılaması durumunda ve yapılan denetimler sonucunda başarılı olunması halinde firmaların ISO belgesini almaya hak kazanmalarıyla neticelenmektedir. Sistemin sağlıklı iileyip işlemediği de her yıl yapılan ara denetimlerle ölçülmektedir. Böylece yapılan çalışmaların meyvesi olarak kuruluşlar ın kaliteli ürün yada hizmet ürettiği, iso belgesiyle ispatlanmış olur.ISO belgesi alma süreci kısaca şöyle dir;

 • Belge için teklif süreci
 • Belgelendirme şirketine başvuru süreci
 • Doküman tetkiki aşaması
 • Denetim koordine etme süreci
 • Denetim süreci
 • Sözleşme süreci
 • Belgelendirme süreci
 • Belge yenileme ve iptal etme süreci

 

 • Marka Tescil Belgesi Ne İşe Yarar?

Marka,işletmenin tüm değerlerini ifade eden temsil gücüne sahip işaretidir. Haliyle bu işaretin yasal olarak koruma altına alınması ve tescillenereK belgelendirilmesi gerekir.Marka tescil, her işletmenin veya gerçek kiğinin düşün erek kendine özel oluşturduğu işaretlerin hizmet ve/veya ürün bazında korunmasıdır. Ürün veya hizmetler için ilk defa kullanmaya başlayan kişi veya kuruluşlar a bu değerin sahibi oldukları gerekçesiyle marka belgesi verilir. Marka Tescil Belgesi, markasını ilk olarak kullanmaya başlayana verilen sahipliK belgesi olup bundan sonraki kullanımlarında hukuki anlamda bir koruma sağlayacağı gibi farklı kişi veya kuruluşlar ın kullanmasını da engelleme hakkı vermektedir.

Tescilli markanın tescil edilmemiş bir markaya göre hem prestij hem de hukuki anlamda avantajları vardır. Türk Patent Enstitüsü’nde Tescil Müracaatları başvuru tarihine göre işlem gördüşün den, koruma altına alınmamış markalar, gerçek hak sahibi tarafından tanıtılmaya ve kullanılmaya başlandışında, başka bir başvuru sahibi tarafından tescil altına alınabilmekte ve bu durumda asıl hak sahibinin yasal yollara müracaat ederek hakkını ispat etmesi gerekmektedir.

Ticaret unvanlarında yer alan ve sahiplerince marka olarak kullanılan ibareler, ticaret siciline kayıt ettirilmiş olmakla 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK hükümlerince korunmamaktadır. İşletmelerce bu şekilde ticaret sicile kayıtlı ancak Türk Patent Enstitüsü‘ne kayıtlı olmadan kullanılan markalar, zaman içinde başka bir işletme tarafından marka siciline tescil ettirilebilmektedir.

 

Kalite Belgeleri Nereden Alınmalıdır?

Kalite belgeleri alan firmanın kalitesinin tescil edildiğini belirten belgelerdir. Bu belgelere sahip olan firmalar kaliteli çalışmalarının doğruluğunu ve devamlılığını onaylamış olacaklardır. Kalite belgesi alındıktan sonra da çalışmalarınızın aynı kalitede devam etmesine özen göstermeniz gerekmektedir. Bu belgelerden birine sahip olmanız artık aynı özgüveni göstermeyeceğiniz anlamına gelmemektedir.

Bu belgeleri alabilmek için bir akredite kuruluğuna başvurmanız gerekmektedir. TÜRKAK tarafından onaylanan bur akredite kuruluşa başvurduğunuz zaman danışmanlık ve eğitimden sonra kalite belgenizi alabiliyorsunuz. Ayrıca yurtdışından akredite kuruluşlar da bu işlemleri yapıyor fakat belgelerin durumu konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz O yüzden TÜRKAK akredite kuruluşlar ından birini seçmeniz daha iyi olacaktır. Bu belge alımında ilk olarak firmanız inceleniyor. Sonra belge alımında yapılması gerekenler görüşülüyor. Belgeler düzenleniyor ve yapılan görüşmelere uygun değişiklikler yapılmaya başlanılıyor. Biz de bu hizmeti veren kuruluşlar dan biriyiz. Sitemizden kalite belgelerine ait bilgiler, gerekli belgeler listesi ile alımı hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz. Kalite belgesi almak isteyenler bizimle iletişime geçereK belge alımında yapılması gereken konular hakkında planlama yapılmasına başlanılmasını sağlayabilir.

 

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi bir mesleki yeterliliK belgesidir. Ticari taşıt kullanan kişilerin alması gereken belge olup ismi “Sürücü” kelimesinden gelmektedir. Bu belge olmadan minibüs, otobüs, kamyon vb. araçları kullanan şoförlere 250 TL araç sahiplerine ise 5.000 TL ceza kesilmektedir. 5 adet Src tipi bulunmaktadır. Uluslararası yolcu taşıyacaklar için SRC1, yurtiçi yolcu taşıyacaklar için SRC2, uluslararası yük ve eşya taşıyacaklar için SRC3, yurtiçi yük ve eşya taşıyacaklar için SRC4, tehlikeli madde taşıyacaklar için SRC5 bulunmaktadır.

SRC belgesi alabilmek için iki yol bulunmaktadır. Birincisi eğer 25 Şubat 2003’ten önce ehliyet sahibi olduysanız kursa girmeden sadece sınava girereK belgenizi alabilirsiniz. Bu kişilerin gireceği sınava muafiyetli SRC denir. Eğer belirttiğimiz tarihten sonra ehliyetinizi aldıysanız kursa gittikten sonra sınava girmelisiniz. Src almak için gerekli belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Muafiyetli adayları için: 2 adet fotoğraf, ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi ve ehliyet sabıka kaydı. Dilekçeyle beraber bu belgeleri teslim etmeliler.

Kursa gidecek adaylar için: 2 adet fotoğraf, öğrenim durum belgesi, ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi ve sabıka kaydı. Gireceğiniz sınavlardan 100 üzerinden en az 60 almanız gerekmektedir. Ayrıca 66 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir.

Src için başvurunuzu sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. SRC belge ücretleri muafiyetli ve kursa gidecek adaylar için değişmektedir. Belgeyi almak isteyen adaylar bize başvurup belge hakkındaki detayları öğrenebilirler.

 

Yol Belgesi için Gerekli Evraklar:

Yol belgesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin insan taşıyan bazı araçlar için düzenlenmiş çalışma iznidir. Güzergah kullanım izni olarak da bilinmektedir.

Bu belgeye sahip olması gereken araçlar:

 1. Personel Servis Araçları
 2. Okul Servis Araçları
 3. Kamu Servis Araçları
 4. Turizm Servis Araçları
 5. Ücretsiz Servis Araçları
 6. Ücretsiz Sağlık Araçları: Diyaliz gibi hizmetler sağlayan araçlar

 

Yol belgesi yani güzergah kullanım izni için gerekli belgeler aşağıda bulunmaktadır.

 

Turizm taşımacılığı için:

 • Ruhsat fotokopisi
 • şirket, Turizm firması ve araç tescil belgesi sahibi adına faaliyet belgesi
 • Ehliyet fotokopisi (şoför için)
 • Sürücü belgesi ceza puanı sorgulaması (şoför için)
 • Reklam varsa reklam ödemeleri ve makbuzlar
 • Seyahat acentası, tur ve turizm firması veya otel ile yapılan sözleşmeler
 • Reklam varsa ilan reklam vergisi (Belli büyüklükteki alanlarda bulunan reklamlar ücretsizdir)
 • Kaza sigortası
 • İlgili Oda hakkındaki belgeler (Faaliyet)

 

Okul ve personel taşımacılığı için:

 • İlgili Oda hakkındaki belgeler (şoför – Faaliyet)
 • şirket yetkilisi imza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi Örneği
 • İlgili Oda hakkındaki belgeler (Firma – Faaliyet)
 • Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Taahhütnamesi
 • Başvuru yaptığı gruba göre standartlarını doğrulayan belgeler

şoför için başvurularda yaş sınırı bulunmaktadır. 26 ile 66 yaşlar ı arasında olan kişiler başvurabilmektedir.

Bu belgeyi alma konusunda size yardım etmemiz için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Gerekli ücretler ve başvurunun durumu hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.

 

SASO Belgesi Maliyeti:

SASO belgesi, Suudi Arabistan uygunluk belgesi olup Suudi Arabistan Standart ve Metroloji Organizasyonu’nun kısaltmasıdır. Suudi Arabistan’a ihraç yapmak isteyenlerin bu belgeyi alması zorunludur. SASO uygunluk belgesi (CoC9 olarak da bilinmektedir. Türkiye ile olan anlaşmalarına göre gıda, ilaç, tarım ürünleri, tİbbi cihaz, kozmetik ve ham petrol dışındaki tüm endüstriyel ürünlere gözetim yapılmaktadır. Gözetim işlemleri üç aşamadan geçmektedir. Ön inceleme, teknik inceleme ve fiziksel inceleme. Ön incelemede firmanın başvurusu ve ürünleri incelenip standartlara uyup uymadığına bakılır. Teknik incelemede ürünler teknik olarak incelenir. Eğer ürün TSE uygu fakat SASO için uygun değilse akredite test raporu istenir. Fiziksel inceleme ise ürünlere yükleme öncesi yapılan paketleme, miktar, etiketleme ve markalama konusunda yapılan incelemedir. Genellikle bu incelemeyi TSE’nin görevlendirdiği kişiler yapmaktadır.

 

Başvuruda istenilen belgeler:

 • İmza sirküleri ve Ticari Sicil Gazetesi örneği
 • SASO ürün kaydı belgesi
 • Ürünlere ait fatura
 • Bir akredite kuruluğundan alınmış olan uygunluk belgesi
 • Başvuru formu ve taahhütname

Elektronik ürünler, taşıt ürünleri vb. ürünlerde istenilen belgeler haricinde başka belgeler de istenebilir.

SASO belgesinin maliyeti hakkında ise belgeler için ödenen tutar yaklağık 5000 TL’dir. Bizimle iletişim kurarak ihraç etmek istediğiniz ürünler ve firmanız hakkında bilgi verirseniz size belgeyi alma konusunda yardımcı olabiliriz.

Kalite Belgeleri Neden Gereklidir?

Kalite belgeleri, bir mal veya hizmetin belirli ihtiyaçları karşılayabilme, beklentilere cevap verebilme yeteneğidir.Kalite kavramının içerişi belirlenirken, farklı referanslarda değişik tanımlarla karşılaşırız. Bazı referanslarda kalitenin içerişine ilişkin kimi yanları ön plana çıkaracak biçimde, “kullanıma uygunluk”, “amaca uygunluk”, veya “müşterilerin tatmini”, ya da ”isteklere uygunluk” şeklinde tanımlara rastlarız. Bu tanımların eksik ve tek yanlılıkları dikkate alındışı zaman, “Kalite Sözlüğü” standardının verdiği aşağıdaki tanım esas alınmalıdır:

“Kalite, bir ürünün veya hizmetin, belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan, özelliklerin toplamı.”

Diğer tanımların aksine bu tanım, kaliteye ilişkin özelliklerin ya da niteliklerin (karakteristiklerin) somut bütünlüğünden yola çıktığı için, açıklayıcı gücü daha yüksektir.
Kalitenin bu geniş tanımını dikkate aldışımızda, üretilen ürünler ve yerine getirilen hizmetlerin kalitesi, tasarımdan üretime, servisten bakım-onarıma kadar, ortaya çıkan her yeni durumdan etkilenir. Bu süreç içinde ihtiyaçlar, önceden belirlenmiş kriterlerden de yararlanarak, yeni teknik özellikler olarak ürüne ve hizmetlere aktarılır.
Kalite kriterleri, ürün ve hizmetlerin kullanışlı, güvenli, her yerde ve her zaman bulunabilen, bakımı ve onarımı yapılabilen, yararlılığı ve verimliği yüksek olan, insanın yanı sıra doğal çevreye ilişkin durumları da kapsayabilir.

Kalite belgeleri, organizasyonun müşteri taleplerini karşılayabilme ve beklentilerinin üzerine çıkabilme konularında becerilerini ortaya koyar.

 

 • ISO Belgesi Nedir?

Günümüzde işletmelerin kurumsallaşmasının en önemli göstergelerinden birisi olarak iyi bir kalite yönetim sistemine sahip olmak gösterilmektedir. İşletmelerin pek çoğu kurumsallaşma için harekete geçmekte, bu yolda vakit ve finans ayırarak ciddi bir emek vermektedir. Bütün işletmelerin kendine göre plan, program ve stratejilere sahip olduğu bilinmektedir. Kurum / kuruluşlar ın her birinin işleyen bir yapılarının olduğu ancak bu yapının çokta sistematik olmadığı görülmektedir.ISO (International Organization of Standardization), uluslararası standartlar teİkilatının İngilizce kısaltmasıdır. ISO belgesi, elektrik ve elektronik konuları dışında bütün sektörleri kapsayan ISO’nunuluslararası standartlarının sağlanması durumunda verilir. Teİkilat, 23 Şubat 1947 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde çalışmalarına başlamıştır. Bugün kuruluğun 196 üyesi bulunmaktadır. Türkiye ise ISO teİkilatına TSE aracıyla 26 Mayıs 1955 yılında üye olmuştur.

Standart veya Standardizasyon; üretimde, hizmette, yönetimde, ölçme ve değerlendirmede birörneklik demektir. Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan belge ve dokümanlara ise standart denir.

Gelelim asıl konumuz olan uluslararası standartlar teİkilatının ne yaptığına. Farklı ülkeler, farklı teknolojilere sahip olmuştur. Oluşan bu farklılıklar üretilen ürünün veya hizmet edilen sektörün farklı kalite anlayışlar ına sebep oluyordu. Bu farklılıkları gidermek, dünyanın her yerinde müşteri aynı kaliteyi almak için ISO belgesi devreye girdi.

 • ISO 9001 Belgesi Nedir?

ISO 9001 kalite yönetim sistemi, dünya genelinde 180 ülkede, bir milyonun üzerinde organizasyonu belgelendirmiş, dünyanın en bilinen kalite yönetim sistemi standardıdır.Sektörden bağımsız olarak her tür kuruluğu kapsamı içine alan, üretim ve hizmette tutarlı bir çizgiye sahip olabilmek için gerekli yöntemlerin tanımlandışı bir yönetim modelidir.Firmanın organizasyonel yapısından müşterilerinin memnuniyet seviyesine, toplanan verilerin analiz edilmesinden süreçlerin etkin yönetimine, iç denetimlerden ürün tasarımına, satınalmadan satışa kadar pek çok noktada kalite yönetim sistem şartlarını belirler.ISO9001 standardı, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan 9000 standart serisinden uygunluk değerlendirmesi amacı ile kullanılabilecek tek standarttır. ISO 9001 aynı zamanda, ISO 13485 (medikal cihazlar), TS 16949 (otomotiv), AS/EN 9100 (havacılık ve uzay) gibi sektöre özel standartların ve çok yaygın kullanılan OHSAS 18001 ve ISO 14001 yönetim sistemleri standartlarının da temelini oluşturur.ISO 9001’in içerişi şunlar dır:

 • Kalite yönetim sistemi (Genel şartlar, kalite el kitabı gibi)
 • Yönetim sorumluluğu (müşteri odaklılığı, kalite politikası gibi)
 • Kaynak yönetimi (altyapı, kalite ve yönetimi kaynaklarının sağlanması)
 • Ürün hizmet geliştirme( üretim süreçlerinin planlanması, tasarımı ve geliştirilmesi gibi)
 • Ölçme, analiz ve iyileştirme( ürünün veya hizmetin genel izlenmesi ve ölçülmesi, test aşamaları gibi)

ISO 22000 Belgesi Ne İşe Yarar?

ISO 22000 Gıda Güvenlik Sistemi; güvenilir ürünlerin tüketiciye sunulması amacı ile düzgün işleyen bir sistemin oluşturulmasını, gıdada tüketim anında veya tüketici tarafından kullanıldışında gıda kaynaklı tehlikelerin tespit edilmesi ve önlenmesini sağlayan bir yönetim sistemidir.ISO 22000 (HACCP) belgesi tüm gıda zinciri içinde ekipman, paketleme malzemesi, temizlik maddeleri, katkı ve bileşen imalatçıları gibi ilişkili kurumları da kapsayan, uluslararası bir standarttır.

 • Gıda güvenliği ile ilgili tüm tüketici taleplerini karşılar,
 • Tüm personelin gıda güvenliği ve hijyen konusunda bilinçlenmesi ve artan teknik yeterlilik sağlanmasını destekler,
 • Yükümlülüklerini bilen ciddi ve profesyonel bir organizasyon oluşturulması sağlar,
 • Resmi denetimlerde karşılaşılan sorunların en aza indirir,
 • Müşteri güvenini ve memnuniyetini sağlar,
 • Ürün güvenlik problemlerini önler,
 • şirketinize, uluslararası kabul görmüş yöntemleri kazandırır,
 • Tedarikçi ve hissedarlarınızın tehlike tetkiklerinize güvenmelerini sağlar,
 • Bu tehlike tetkiklerini tedarik zinciriniz boyunca uygular,
 • Hesap verebilirlik ve sorumluluklara şeffaflık kazandırır,
 • Etkin kalması için sistemleri sürekli olarak geliştirip günceller.

Kimler uygulayabilir?

 • Gıda üreticileri, gıda tedarikçileri, toptancı ve perakendecileri,
 • Paketleme ve ambalaj malzemesi üreticileri,
 • Gıda ve yemek hizmeti veren kuruluşlar ,
 • Taşıma, depolama ve dağıtım hizmeti sağlayan kuruluşlar ,
 • Servis sağlayıcı kuruluşlar , (Haşere mücadele, vb)
 • Gıda zincirine dolaylı yoldan katılan kuruluşlar ,
 • Ekipman, temizlik malzemeleri ve dişer gıda ile temasta olan malzeme üreticileri vb.

 

Kalite Belgeleri Kimler Tarafından Kullanılmalıdır?

Kalite belgeleeri her kuruluş ürün, hizmet ve faaliyet gösterme şeklini geliştirmek ister. Faaliyet gösterme şekli, pazar payını büyütmek veya maliyetleri azaltmak anlamına gelebileceği gibi. Riski daha etkili bir biçimde yönetmek veya müşteri memnuniyetini artırmak şeklinde de olabilir. Kalite yönetimi sistemleri, seçtiğiniz her alanda performansı izlemeniz ve arttırmanız için gerekli olan çerçeveyi size sağlar. Kalite belgeleri, ürün ve hizmetlerinizin müşterilerinize ulaşma sürecini anlamanızı sağlayarak. Kuruluğunuzda en iyi sonuçların elde edilmesini yol açar.Her tür kuruluğun müşteri memnuniyetinin ve çalışan motivasyonunun artmasını sağlar. Sürekli geliğim yoluyla başarılı olmasına yardımcı olur.

Küçük bir işletmeyseniz; ister ürün kalitesini izlemek, BT sistem güvenliğinizi güçlendirmek istiyor iseniz. Bir şikayet yönetim sistemi uygulamak, mevcut personelinizi değerlendirmek isteyin. İster amacınız müşterilerinize daha fazla huzur vermek olsun, standartları kullanmak iğinize yarayacaktır.

Ulusal ya da uluslararası düzeyde çalışan şirketlerden çoğu büyümeyi hız landırmak, atık oranını düşürmek, riske karşı korunmak ve daha sürdürülebilir olmak için standart benimsemenin öneminin bilincindedir. Küresel düzeyde faaliyet gösteren şirketler için uluslararası standart uygulamak; kalite, uygunluk ve tutarlılık kanıtlamanın en iyi yolu olmanın yanı sıra, ticarette kullanılacak ortak bir dil oluşturur. Büyük şirketlerin ve meslek gruplarının standart oluşturması önemlidir.

Bütün bunlar düşün üldüşün de kalite belgeleri; üretim yapmakta olan şirketlerde, faaliyet alanınızla ilgili olan belgenin seçimi ve şirketin buna göre ön hazırlık yapması, ilgili standartları sağlaması ve bunu zamana uygun güncellemesi ile kaliteyi sağlayarak büyümeyi ve müşteri memnuniyetini arttırmayı hedefleyen tüm şirketlerde kullanılabilir.

 

Saso Belgesi Nasıl Alınır?

Saso belgesi, Suudi Arabistan’a sevk edilecek ihraç ürünlerine ait partiyi temsil etmesi açısından verilen bir çeşit parti malı uygunluk belgesidir. Bu nedenle her parti sevkiyat için ayrı Saso belgesi düzenlenmesi gereklidir. Ülkemizde SASO belgesi vermeye tek yetkili kuruluş olarak TSE belirlenmiştir. SASO CoC Belgesi(SASO Uygunluk Belgesi) için TSE’ye başvuru gerçekleştirilir. SASO ile yapılan anlaşma gereğince gıda, tarım ürünleri, ilaç, tİbbi cihazlar, kozmetik ve ham petrol dışındaki tüm endüstriyel ürünlerin gözetimi yapılabilmektedir. Başvuru yapmak için;

 • SASO/Ürün Kaydı Belgesi
 • Ürünlere ait fatura(proforma fatura ve/veya ticari fatura)
 • TSE veya başka bir akredite kuruluştan alınan uygunluk belgesi (varsa)
 • Gözetim tamamlandışında başvuru yapan firmadan ilgili sipariilerin ilgili standardın tüm gerekliliklerini karşıladışını ve uygunsuzluk durumunda tüm sorumluluğun firmada olacağına dair yetkili kişi tarafından imzalanmış bir taahhütname gereklidir.

İnce leme işlemleri tamamlandışında ilgili birim tarafından uygunluk sertifikası online ortamda  düzenlenir ve onay için online olarak firmaya incelemeye gönderilir. Firma, sistem üzerinden belgeye onay verdiğinde e-imzalı belge oluşturularak firmaya online olarak iletilerek faturalandırma yapılır. Firmanın talebi doğrultusunda belge ıslak imzalı olarak da iletilir.

 • Ohsas 18001 Sertifikası Ne İşe Yarar?

Kuruluşlarda karşılaşılan en önemli insan kaynakları sorunlarından biri,çalışanların emniyetli ve sağlıklı bir çalışma ortamına sahip olmamalarıdır. Kuruluşların daha iyi rekabet koşullarına ulaşabilmesi için çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda planlı ve sistemli çalışmalar yürütmeleri gerekmektedir. ISO 9001 VE ISO 14001 gibi standartlar, kalite ve çevre yönetimleri üzerine yoğunlaşmış, dolayısıyla kuruluşlar da iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürekli iyileştirilerek korunabilmesi için ayrı bir standarda gereksinim duyulmuştur. Ayrıca, işletmelerin yönetsel ve örgütsel düzeyleri, yetersizlikleri, eğitim ve bilinçlendirme eksiklikleri ve içinde bulunulan sosyo-politik ve sosyo-ekonomik koşular ve hatta bu konulardaki mevzuat eksikliği ya da yorumlama farklılıkları, sorunların çözümünü güçleştirmektedir.

Dolayısıyla bu sorunların ortadan kaldırılması, işletmelerde mesleki sağlık ve güvenliğin sağlanması ve sürekli iyileştirilerek korunabilmesi için yeni bir standarda gerek duyulmuştur. 1999’da resmiyet kazanan Ohsas 18001, uluslararası standartlar örgütlerinin ortak çabalarıyla geliştirilmiş. Ve tüm sektörlerdeki işletmelerin yararlanabileceği ortak bir standart olarak nitelendirilebilir. İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yönetim Sisteminin iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin kuruluşlar ın genel stratejileri ile uyumlu olarak sistematik bir şekilde ele alınıp sürekli iyileştirme yaklaşımı çerçevesinde çözümlenmesi için Ohsas 18001 etkili bir araçtır.

ISO 14001 Belgesi Nedir?

ISO 14001, bir çevre yönetim sistemi uygulayan, bu sistemi sürdüren ve geliştiren, kendi çevre politikasına uymayı taahhüt eden ve bu taahhüdü başkalarına gösterebilen. Ve bu konuda kararlı olan tüm firmalara uygulanabilen bir standarttır. Çevre yönetim sistemleri konusunda ilk uluslararası standartlar serisi Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından hazırlanmıştır. ISO 14001’in temel amacı, kuruluşlar da sistemlere dayalı, esnek yapıda ve en uygun maliyette daha etkin bir çevre yönetim sistemi geliştirmektir. Gelişmekte olan ülkelerdeki işletmeler için ISO 14001, teknoloji transferi açısından ve işletmelerin evrensel çevre yönetimini adapte etmeleri açısından yol gösterici olmaktadır.

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardı, ürünün hammaddeden ürün haline getirilip etiketlenmesi ve pazara sunulmasına kadar her kademede çevresel faktörlerin ele alındışı bir standarttır. Firmalar çevreyi koruduklarını ve bunu bir sistem içinde yaptıklarını ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Standardı ile göstermektedirler. ISO 14001 bir ürün standardı değil, sistem standardıdır ve ne üretildiğinden ziyade, nasıl üretildiği ile ilgilenir. Çevre performansının izlenmesi ve sürekli iyileştirilmesi temeline dayanır. Çevre faktörlerine ilişkin olarak ilgili mevzuat ve kanunlar tarafından tanımlanmış koşullara uymayı şart koşar. Bu sebeple bu belgenin alımı, üretim yapan tüm firmalar için önemlidir.

 

Kalite Belgeleri Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kalite belgeleri her ülkenin kendi akreditasyon kurumu vardır. Türkiye’nin Akreditasyon Kurumu,TÜRKAK’dır. Kamu ihalesine girecek ve ISO Belgesi (ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 22000, ISO 27001 gibi ISO yönetim sistemleri) almak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken en önemli husus, alacakları ISO belgesinde TÜRKAK logosu olup olmadığıdır. Eğer ISO belgesinde TÜRKAK logosu var ise aldıkları ISO Belgesi, TÜRKAK’dan akreditedir ve ihalelerde kullanılabilir.

Kalite belgeleri alacakların dikkat edecekleri dişer hususta belgelerinin geçerlik tarihini yitirmemiş belge olması gerekmektedir. Şayet belgelendirme kurumu yıllık periyodik şekilde gözetim denetimi yapmıyor ise muhtemelen belgeler, günceliğini yitirmiş demektir.

Kalite belgesinin üzerinde firmanızın tam adı ve adresinin güncel ticaret sicilinizdeki unvan ve adreslerle uyumlu olmasıdır. Eğer uyumlu değilse bu konuda Belgelendirme Kurumu ile iletişime geçebilirsiniz ve belgenizin güncelliği sağlayabilirsiniz.

Kalite belgeleri ile ihaleye girecek firmaların dikkat etmesi gereken bir dişer husus da, ihale konusu ile belgelerinin üzerindeki kapsamın birbirine uygun olmasıdır. Örneğin bilgisayar alımı, montajı ve montaj sonrası teknik servis hizmeti isteniyor ise belgenizin üzerinde de bu ibarelerin olması gerekir. Eğer belgenizin üzerinde bilgisayar satışı yazıyor ve montaj ve teknik servis hizmeti ibareleri yer almıyor ise mevcut kalite belgeniz ile o ihaleye giremezsiniz.

 • Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Marka tescil işlemlerinin başlatılabilmesi için başvuru yapılmak istenilen marka ismi için ön inceleme yapılması gerekmektedir. Bu inceleme işlemleri uzmanlaşmış vekiller ile yapılmalı ve her ay gerçekleşen yeni başvuruların taranarak geçmişte markalaşmış dişer kuruluşlar ın kırk beş sınıf üzerinden müsaitlik durumları kontrol edilmelidir. Tescil edilebilirlik kontrolü olan ön araştırma adı verilen bu işlem yapılmadığı takdirde ileri ki zamanlarda oluşabilecek ve başka isim hakkı sahiplerinden gelecek itirazlar ile marka tescil süreciniz sonlandırılabilir.

Ön araştırma süreçlerinin tamamlanması ve olumlu sonuçlanması durumunda marka başvurusu için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Marka Şahıs ya da Şahıslar için alınacaksa tescil başvurusu için gerekli evraklar sırasıyla başvuru yapan kişilerin kimlik bilgileri, adresleri, telefon numarası ile Türk Patent Enstitüsüne kayıtlı bir Marka Vekili aracılığı ile yapılacak ise marka vekaletnamesi gereklidir. Eğer ortak bir marka ise tescil işlemi için gerekli evraklara ek olarak vekaletname üzerine tüm şirket ortaklarının imzası gereklidir. Marka bir logo veya işaret içeriyorsa bir örneği dokümanlara eklenmelidir.

Bir şirket, kurum veya bunların bir arada olacağı bir başvuru gerçekleştirilecek ise bu şirket veya kurumun yetkili ataması gerekmektedir. Marka tescili için gerekli evraklara; atanmış olan yetkili kiğinin imzalanmış vekaletname, şirketin merkezini gösteren ticaret sicil evrağı, vergi numarası, vergi dairesi ismi ve şirket faaliyet belgesi örneği olması gereklidir.

 • Yol Belgesi Nasıl Alınır?

Yol belgesi, İstanbul sınırları içinde faaliyet gösteren servis ve personel taşımacılığı araçları ile turizm sektörüne hizmet veren araçlara, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çalışma izin belgesidir.Turizm taşımacılık sektöründe çalışan araçlara yol belgesi için güzergah izin belgesi düzenlenir. Bunun için aracın sigorta poliçesi, D2 belgesi ile olan sözleşmesi, araç sahibinin faaliyet belgesi (iştigali alanında turizm taşımacılık ibaresi olmalıdır) gereklidir. Bu evraklar ile başvuru yapılıp yaklağık iki iş günü içerisinde güzergah izin belgesi işlemleri tamamlanır.

Personel ve okul servisi yol belgesi işi yapan firmaların yol belgesi işlemleri biraz daha farklı prosedürlere bağlıdır. Bu firma veya Şahıslar, öncelikle belediyeden yetki belgesi alırlar. İlk işe başlangıç tarihleri ve faaliyet süreleri göz önünde tutularak belirli bir tarihten önce faaliyete başlamış olanlar ücret ödemeden, dişer firmalar ve bu işe yeni başlayacak olanlar ise ücretli olarak yetki belgesi aldıktan sonra çalışmaya başlayabilirler.Yol belgesi alması gereken araçları kullanacak şoförlerin, çalışma izin belgesi olarak şoför kartı almaları gereklidir. SRC belgesinin muadili olan bu belge olmadan yol belgeli çalışan araçlar kullanılamaz. Belge müracaatı bazı şartlara başlanmıştır. E sınıfı ehliyeti olanların en az 3 yıl, B sınıfı ehliyeti olanların en az 5 yıl önce ehliyet sahibi olmuş olmaları gereklidir.

 • CE Belgesi Nasıl Alınır?

CE belgesi Avrupa Birliği’nin yeni yaklağım direktifleri kapsamında uyulması mecburi olan ürünlere koyulan bir işarettir. Kalite belgeleri kapsamına giren ve Avrupa Birliği üye ülkelerin piyasasına sunulacak bu ürünlerde bu işaret zorunludur. Ürünlerin Avrupa piyasalarında serbestçe dolaşabilmeleri için bir nevi sahip olmaları gereken bir pasaport gibi düşün ülebilir. CE işareti kısaca İngilizce ifade olarak anlamı, “Conformite European” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş ve Türkçe, “Avrupa Standartlarına Uygunluk” anlamına gelmektedir.

Ürünlerin CE işaretli (belgesi) olarak piyasaya sunulmasından, CE işaretinin ürüne iliştirilmesinden üretici sorumludur. Üreticinin bu belgeyi alması için çeşitli alternatifler sunulmuştur.

Düşük riskli ürünler: Birçok ürün güvenlik açısından düşük riskli ürün gruplarında yer almaktadır. Bu nedenle, üretici uygunluk değerlendirmesini yaptıktan sonra bir beyanname yayınlayarak; ürünün zorunlu güvenlik, sağlık, çevre ve tüketici koruma standartlarına uyduğunu belirtir. Bu beyannamenin normuna uygun olarak düzenlenmesi gereklidir.

Yüksek riskli ürünler: Bu ürünler için üreticinin beyannamesi yeterli değildir. Bu durumda ürünlerin mutlaka onaylanmış kuruluşlar tarafından test edilmesi gerekmektedir. Onaylanmış kuruluğun incelemesi sonucunda üretici CE belgesi alarak, işaretini ürününe koyabilir. Son üründe kullanılmak üzere üretilen bütün sistem ve ünitelerin üreticileri, ilgili kararname koşullarına uygun olarak komponent ve bileşenlere ait bir dosya ve beyanname ile entegrasyonu gerçekleştirecek üreticilere iletirler.

 

Dünyada Kullanılan Tescil Belgeleri

Dünyada da kullanılan birçok tescil belgesi bulunmaktadır. Tescil belgeleri ülkeden ülkeye kıtadan kıtaya farklılıklar göstermektedir. Hepsinin standartları farklı olabilmektedir. Tescil belgelerinin kullanılma nedenleri belgelerin geçerli olduğu alanlara üretim kalitesinin düşük, sağlık kurallarına uymayan ve haksız rekabet sağlayabilecek ürünlerin girişi engellenmiş oluyor.Uluslararası tescil almak isteyen kişiler bir danışman kuruluş aracılığıyla, uluslararası kuruluşlar la veya Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapabilirler. Dünyada kullanılan tescil belgelerinin bazıları ve başvuru yerleri şunlar dır:

 • Marka tescil belgesi:
 1. Madrid Protokolü: Bu protokole çoğu ülke üyedir. Türkiye’den de başvurular yapılmaktadır.
 2. CTM – Avrupa Birliği Topluluk Markası: Avrupa Birliği’nden 27 ülkede kullanılmaktadır. Bu tescil için başvurduğunuzda ve kabul edildiğinizde tüm ülkelerden kabul almış olacaksınız fakat kabul edilmemiş olursanız tüm ülkeler tarafından kabul edilmemiş olursunuz.
 3. OAPI – Afrika Fikri Mülkiye Organizasyonu: Bazı Afrika ülkelerinin oluşturduğu bir organizasyondur. Tescili kabul olan kuruluş tüm ülkelerden tescil hakkı almış olur.
 4. ARIPO – Afrika Bölgesel Fikri Sinai Haklar Organizasyonu: OAPI dışındaki Afrika ülkelerinin oluşturduğu bir organizasyondur.
 • Tasarım tescil belgesi:
 1. Bölgesel Tasarım Tescili Sistemi: Belçika, Hollanda ve Lüksemburg için.
 2. Topluluk Tasarım Tescili: Avrupa Birliği ülkeleri için.
 3. Uluslararası Tasarım Tescili: Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) bünyesindedir. Birçok ülke de bu sisteme dahildir. Tek başvuruyla tüm ülkelerde tescil hakkına sahip olunabilir.

 

Ohsas 18001 Belgesi Nedir?

Ohsas 18001 BSI (İngiltere Standartlar Enstitüsü) tarafından 1999 yılında yayınlanan bir İş Sağlığı ve Güvenliği standardıdır. Tam açılımı “OccupationalHealthandSafety Management Systems”dir.ISO 9001 (QMS) ve ISO 14001 standartlar ile uyumlu bir şekilde geliştirilmiştir. Bu standardın amaçları: Çalışanları korumak, üretim güvenliğini sağlamak ve korumak ile işletme güvenliğini sağlamaktır. Madencilik inşaat, mühendislik gibi daha tehlikeli alanlar için geçerli olmamaktadır. Ohsas 18001 sadece kısa dönemli iş kazalarını kapsamamaktadır. Ayrıca ileriki dönemlerde meslekler yüzünden oluşabilecek sorunları da kapsamaktadır.

Belge için başvurmadan önce bir durum tespiti yapmanız gerekmektedir. Durum tespitinde izlenmesi gereken yollar şunlar dır: İş Sağlığı Güvenliği yasal mevzuatına göre ihtiyaçlar belirlenmeli, tehlikeler tanımlanmalı, yapılan çalışmaların tehlikelerin ortadan kalkması için yeterli olup olmayacağının tespiti, iİçi sağlık muayeneleri yapılmalıdır.

Kısaca Ohsas sistemi için şöyle diyebiliriz:

 • Planlama: İş Güvenliği Standartları’na uygun planlamanın yapılması.
 • Yapılan planlamanın uygulanışı.
 • Olası sorunların hesaplanması.
 • Bu sorunlara önlem alınması. Yani risk değerlendirmesinin yapılması.

Dökümantasyon işleminin iyi yapılmasına mutlaka özen gösteriniz. Gerekli form ve belgeleri düzenli tutmanız gerekmektedir. Risk değerlendirmesi yaparken olabilmesi en yüksek olan tehlikeleri de en düşük olan tehlikeleri de belirlemelisiniz. Ve bu tehlikelere uygun çözümlerin belirlenip önlem alınması gerekmektedir. En sonda yönetimin iş sağlığı güvenliği standartlarına göre düzenlemesi gerekmektedir.

 

CE Belgesi Nedir?

CE işareti Avrupa Birliği tarafından 1985 yılından beri kullanılmaktadır. Amaç standartlara uygun malların serbest dolağımını sağlamaktır. Bu standartlara uygun kuruluşlar a CE belgesi verilmektedir. Aslında CE bir kalite belgesi değildir. Ama malların çevreye ve insana zarar vermeyeceğine garanti olmaktadır. Yani ürünün güvenli olduğunu belirtmektedir. Belgeyi almak için yapmanız gereken gruplandırılmalar bulunmaktadır. Bu gruplar şöyle dir:

 • A: Dahili Üretim Kontrolü
 • B: AT Tipi İnce leme
 • C: Konuma Uygunluk
 • D: Üretim Kalite Güvencesi
 • E: Ürün Kalite Güvencesi
 • F: Ürün Doğrulama
 • G: Birim Doğrulaması
 • H: Tam Kalite Güvence

 

CE belgesi almak zorunda olan ürünler:

 • Aktif implanteedilebilir tİbbi cihaz (Cerrahi aletler hariç)
 • Gazlı yakıtlı aletler
 • Kişileri taşımak için tasarlanmış eşyalar
 • Bazı inşaat malzemeleri
 • Enerji ile ilgili ürünler
 • Elektromanyetik ürünler
 • Patlama tehlikesi olan ürünler ve koruyucular
 • Sivil kullanım için patlayıcılar
 • Sıcak su kazanları
 • Asansörler
 • Alçak gerilimli ürünler
 • Makineler
 • Ölçüm aletleri
 • Gürültü emisyonu
 • Tartı aletleri (Otomatik olmayan)
 • Sivil koruyucu ekipman
 • Basınçlı ekipman
 • Fişek benzeri ateşli ürünler
 • Radyo ve telekomünikasyon ekipmanları
 • Eilence ürünleri ve zanaat ürünleri
 • Oyuncak
 • Basit basınçlı kaplar

Ürününün üzerine CE işareti koymak isteyen firma ürününün bu standartlara uyduğunu düşünüyorsa bunu beyan eder ve işareti ürününe koyar.

 

SASO Belgesi Nedir?

SASO belgesi Suudi Arabistan’a ürün girişi yapabilmek için alınması gereken belgedir. SASO Suudi Arabistan Standart ve Metroloji Organizasyonu’nun kısaltmasıdır. SASO için başvuruda gereken belgeler:

 • SASO ürün kaydı
 • Ürünlere ait fatura
 • Akredite kuruluğundan alınan uygunluk belgesi
 • Taahhütname ve dilekçe

Ürünleriniz ilk önce üç aşamalı bir gözetimden geçmelidir. Bu gözetim seçenekleri:

 • Ön İnce leme: Başvuru belgelerini incelenir. Ürünün SASO standartları listesinde bulunan ürün seçeneklerinden olup olmadığı kontrol edilir. Eğer SASO’daki seçeneklerde ürününüz yoksa ürün TSE standartlarına veya uluslararası standartlara göre değerlendirilir.
 • Teknik İnce leme: Ürünün SASO standartlarına uyup uymadığı kontrol edilmelidir. Eğer ürün TSE standardına uygunsa ve bu standart SASO standardıyla da birebir uyuşuyorsa doğrudan fiziksel incelemeye geçiyor.
 • Fiziksel İnce leme: Ürünün paketleme, etiketleme, markalama ve miktar konusunda incelemesidir.

SASO belgesi alabilecek ürünlerin listesi:

 • İnşaat Ürünleri: Tuğla, çimento, fayans, kaplama malzemeleri, kapı vb.
 • Kimyasal Ürünler: Tiner, boya, macun, petrol, deterjan vb.
 • Makine: Vinç, hareketli makine, gıda endüstrisi makineleri vb.
 • Aksesuarlar
 • Diğer: Piller, araç yedek parçaları, tekstil ürünleri, yangın söndürme ekipmanları, vb.
 • Oyuncaklar

SASO belgesi için başvuru yapmak isteyenler bizimle iletişime geçebilir. Gerekli belgeler, başvuru ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yol Güzergah Belgesi Nedir Ne İşe Yarar

Yol güzergah belgesi nedir ?  Turizm taşımacılık yapan firmaların ve kendi personelini kendi aracı ile taşıyan firmaların büyükşehir belediyesinden aldıkları izin belgesidir. Özellikle turizm sektöründe çalışanlar tarafından talep edilen bu belge için başvuru süreci hakkında detaylı bilgi sunmaya çalışacağız. Turizm sektöründe çalışan firmalardan güzergah izin belgesi işlemleri için D2 belgesi talep edilmektedir.

Yol Güzergah Belgesi Nedir, Nasıl Alınır

D2 belgesi olan firmalar kendi belgeleri ile başvuru yaparken D2 belgesi olmayan firmalar dışarı dan bir firmadan D2 belgesi kiralık olarak sözleşme yapıp o belgeyi belediyeye sunmaktadırlar. Ayrıca başvuruda bulunacak Şahıs firması veya şirketlerin faaliyet belgelerinde mutlaka turizm taşımacılık ibaresinin olması gereklidir aksi takdirde yol güzergah belgesi alamazlar. şirketlerin ticaret odası faaliyet belgelerinde yazmıyorsa bile ticaret sicil gazetelerinde mutlaka turizm taşımacılık ibaresinin olması şarttır.

 

Bu belgeler tamamlandıktan sonra evrak olarak D2 sözleşmesi, faaliyet belgesi, araç ruhsatı ve aracın zorunlu koltuk sigortası talep edilmektedir. Evrakların belediye sistemine ulaşmasının ardından inceleme süreci ardından belge harcının yatırılması gereklidir. Belge harcı ödendikten sonra düzenlenen belge internet ortamında başvuru sahibine elektronik imzalı barkotlu olarak sunulur. Ve artık çalışmanız için herhangi bir engel bulunmaz.

Yol Güzergah Belgesi Başvuru şartları

Yol güzergah belgesi başvurusu için mutlaka şoför kartının olması şarttır. Aracı kullanacak şoförün daha önceden belediyeye başvuruda bulunup şoför kartını almış olması şarttır. Aksi takdirde güzergah izin belgesi başvurusu yapılamaz. Bu çok önemli bir konudur. Bütün evrakların tam olsa bile aracı kullanacak şoförün şoför kartı yok ise başvuruda bulunamazsınız.

SRC Belgesi için Gerekli Evraklar Hangileridir

SRC belgesi için gerekli evraklar başvuru durumuna göre yani muafiyetli veya kurs yolu ile başvuru yapıp yapmayacağına göre değişecektir. Muafiyetli belge başvurusunda bulunacakların 2 adet fotoğraf, ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi ve ehliyet gbt evrakı getirmeleri gerekmektedir.

Kurs Yolu ile SRC Belgesi için Gerekli Evraklar

Kurs yolu ile SRC belgesi alacak arkadaşların ise 2 adet biyometrik fotoğraf, ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi, sabıka kaydı ve öğrenim durum belgesi ile başvuru yapmaları gereklidir. Kurs süreci 30 saatlik ders programını kapsayacak olup kurs sonunda adaylara mezuniyet belgesi verilir. Ve Milli Eğitim Bakanlığının açacağı sınav takvimine göre açılacak ilk sınava girmeleri sağlanır. Her kursiyerin mezun olduktan sonra 4 sefer sınava girme hakkı vardır bu 4 seferde de başarılı olamayanların tekrar kursa yazılıp öğrenim görmeleri gereklidir.

SRC Belgesi Alım Ders Programları

Ders programı başvuru yapılacak SRC belgesi türüne göre değişmektedir. Yük veya yolcu taşımacılığı yapacakların ders programları farklı olup. Ayrıca uluslararası veya yurt içinde çalışacak olanlar içinde yine ders programı ve sınavlarda sorulacak soru tipleri değişmektedir. Yalnız istenen evraklar tüm adaylar için aynıdır.

OHSAS 18001 Standardı Ne İşe Yarar

Ohsas 18001 standardı belgesi iş sağlığı ve güvenliği kalite standartları belgedir. Ülkemizde yasal zorunluluk haline gelen iş sağlığı ve güvenliği konusunda sizlere yol gösterici olacak. Ve zaten aynı temeller üzerine kurulu sistem ile  iş yerinizde meydana gelebilecek kazalara bağlı iş ve işçi kayıplarının önüne geçmek için. Mutlaka uygulanması gereken standartlar bütünüdür.

OHSAS 18001 Standardı Neyi Amaçlar

Öncelikli olarak bahsettiğimiz gibi iş ve işçi güvenliğini sağlamanızın yasal ve insani zaruret oluğunun yanında. Saygınlığınızın ve güvenilirliğinizin artması gibi alanlarda da sizlere katkı sunacaktır. İş ve İşçi sağlığı denildiği zaman ilk akla gelen inşaat sektörü veya kimyasal patlayıcı zehirli maddelerle çalışan iş yerleridir. Bunun için gerekli görülse de her sektör için gerekli ve uygulanabilirdir. Kalite yönetim sistemi olarak tüm dünyada kabul görmesi, kolay uygulanabilir olması. Ve iso 9001 temelleri üzerine kurulu sistem oluğu iş yerinizi güvende tutmaya personel, zaman ve para kaybının önüne geçmek, huzurlu bir iş ortamı sağlamanız için zaruri diyebileceşimiz bir sistemdir.

OHSAS 18001  Standardı Ne Gibi Faydalar Saşlar

Sizlere sağlayacağı faydaları tekrar sıralayacak olursak riski minimize etmiş olacaksınız. Yasal mevzuata uyum sağlamanıza fayda sağlayacaktır. Çalışanlarınız güven ve huzur içinde çalışacaklardır ki bu en önemli konuların başında gelir. Saygınlığınız artacaktır. Diğer kalite standartları ürün ve çevre etkileşimi, maliyet hesaplamaları vs üzerine kurulu iken OHSAS 18001 belgesi STANDARTLARI tamamen iİçi sağlığı iş yeri güvenliği üzerine eşilmekle dişer kalite belgelerinden ayrılmaktadır.

Marka Tescil Belgesi Nedir Ne İşe Yarar

Marka tescil belgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen marka hakkınızın koruma altına alınması için düzenlenen tescil belgesidir. Geçmiş yıllarda işletmelerin bir çoğu yöresel alanda faaliyet göstermekte ve kısıtlı tanına bilirlik seviyesi ile lokal alanlarda faaliyet göstermekte idiler. Yurt genelinde tanınmış birkaç sektör ve belli bağlı firmalar vardı. Gelişen teknoloji ve imkanlar ile artık firmalar tüm yurda ve hatta dünyaya açılmış durumdadır. Bu gelişme ve ilerleme beraberinde birçok sorunu da beraber getirmiştir. Yıllarca emek vererek kurduğunuz işletmeniz, marka isminiz bir başkası tarafından kullanılarak sizin hak kaybınıza neden olabilir. Veya sizin çabalarınız ile tanıttığınız marka adınız tescil ettirmez iseniz bir başkası tarafından başvuru yapılarak tescil edilir ise artık o isimle faaliyet göstermeniz mümkün olmayacak ve zaman, para kaybına uğrayacaksınız. Bu açıdan marka tescili çok önemli bir konudur.

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Marka tescil belgesi işlemleri ilk başta da belirttiğimiz gibi Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapılarak alınabilir. Bizler sizin adınıza bu işlemleri gerçekleştiriyoruz. Başvurular tarafımızdan ilgili kuruma yapılıp iş sonuna kadar takip edilmektedir. Başvurumuzun ardından marka ismi bir yıllık bir süre askıda bekletilmektedir ki bunun sebebi bu süre zarfında eğer bir başkası tarafından itiraz edilip edilmediğine bakılır. Bir yıllık süre içinde herhangi bir itiraz olmaması halinde markanız sizin adınıza tescil edilerek marka tescil belgesi düzenlenir.

Marka Tescil Belgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka tescil işlemleri yapılırken başvuru yapacaşınız sektör, adınızı kaç alanda tescil ettirmek istediğiniz önemlidir. Örneğin gıda sektöründe faaliyet gösteriyor iseniz ve adınıza sadece gıda sektöründe tescil ettirdiyseniz bu isimde başka bir gıda firmasının faaliyet göstermesinin önüne geçmiş olursunuz ama aynı isimle bir inşaat firması kurulabilir. Tabi tüm sektörler için adınızı onaylatır iseniz yurt genelinde sizin marka isminizle başka bir işletme açılamaz ama tabi ki her bir sektör için marka tescil ücreti ödemeniz gerekecektir.

ISO 14001 Belgesi Nedir Ne İşe Yarar

ISO 14001 belgesi nedir kalite standartları çevre yönetim sistemidir. Ne işe yaradışı ise herkes tarafından kabul göreceği üzere içinde yaşadığımız dünyanın her geçen gün artan kirliliği. Küresel ısınma, yok olan tabiat gibi tehditlerle karşı karşıya bulunduğu bu zamanda her kesimin özveri gösterip doğayı ve çevreyi koruması gerektiği aşikardır. Özellikle sanayide, fabrika artıkları, baca dumanları gibi unsurlar hem doğayı hem de insan sağlığını tehdit eder duruma gelmiştir.

iso 14001 belgesi nedir

iso 14001 belgesi nedir

ISO 14001 Belgesi Neden Kullanılmalıdır?

ISO çevre yönetim sistemi ise tamda bu noktada devreye girip bir fabrikanın, işletmenin. Herhangi bir ticari kuruluğun çevreye vereceği zararı en aza indirmesi için bu alanla alakalı kalite standartları getirmektedir. Sürdürülebilir bir yaşam, sürdürülebilir bir hayat için azami derecede dikkat gerektiren bu konuda ISO 14001 belgesi standartları. Bizlere yol gösterici olmaktadır. Standartlar sadece çevreye verilen zararın azaltılması değil. Bunun yanında kullanılan enerji miktarının azaltılması, kullanılan hammadde miktarının düşürülmesi gibi alanlarda standartlar getirmektedir.

ISO 14001 Belgesi Nedir Ne Gibi Artşlar Saşlar ı

Öz kaynakların idareli kullanılması, atıkların çevreyi en az etkileyecek şekilde bertaraf edilmesi gibi. Alanlarda ilk olarak yönetim kararlılığı ve personel farkındalışının oluşturulması. Başlanan sistem kurulumu sonucu işletmeniz çevre dostu bir işletme olacaktır.

ISO 9001 BELGESİ NEDİR NE İŞE YARAR?

ISO 9001 belgesi nedir sorusuna verilebilecek en doğru cevap uluslararası alanda kabul görmüş kalite standartları belgesidir diyebiliriz. Globalleşen dünyada artık hemen her sektör belli bir kalite seviyesini yakalamak. Müşteri memnuniyetini arttırmak, kabul görmek ve tabi ki kar elde edebilmek için. Kaliteye ve iğini sorunsuz yürütebilmek için kurumsal bir yapıya sahip olmak zorundadır. İşte tamda bu noktada ISO 9001 belgesi standartları firmalara bahsettiğimiz standartların yakalanabilmesi. Ve geleceğe yönelik politikaların oluşturulabilmesi için yol gösterici olmaktadır.

ISO 9001 Belgesi Kimler Tarafından Kullanılmalıdır?

İrili ufaklı her firmaya sektör ayrımı olmaksızın uygulanabilirliği ile yaygınlaşma alanı her geçen gün artmakta ve tüketici tarafından da satın aldışı mal veya hizmetin kalite standartlarına uygun olup olmadığının kontrolü ile talep oranı sürekli artmaktadır. ISO belgesi almak isteyen bir firma öncelikli olarak kalite birimi kurup yönetim ve personel eğitimleri ile farkındalık oluşturup sistemin iileyiğini kontrol etmelidir. ISO 9001 belgesi size müşteri beklentilerinin karşılanması, daha kaliteli ürün ve hizmet sunmak, en az sorunla ve kontrollü bir iş ortamı, personel eğitimleri ile verimliliğin arttırılması gibi alanlarda sunduğu yararların yanında bahsettiğimiz gibi tüm dünyada artık artan rekabet ortamına karşı doğru pozisyon almanız noktasında beklentilerinizi karşılayacaktır.

ISO 9001 Belgesi Neden Gereklidir?

ISO belgesi ürün belgesi değildir bir kalite yönetim sistemi belgesidir. Ürünleriniz için CE Belgesi veya TSE belgesi alabilirsiniz. ISO 9001 ise bir işletmenin uluslar arası standartlarda çalıştığının, kalite politikasının, müşteri memnuniyetinin, personel eğitimlerinin vs. dikkate alınarak faaliyet gösterdiğinin, hammaddeden son ürün çıkışına kadar tüm sistemin kontrol altında tutularak üretim yapıldığının göstergesidir. Bu açıdan tüketici aldışı ürünün üzerinde veya hizmet aldışı firmada bu belgeleri talep etmekte güven duygusunu arttırmakta dolayısıyla da tercih sebebi olmanıza sebep olmaktadır.

Yol Güzergah Belgesi

Yol güzergah belgesi turizm taşımacılık yapan firmaların ve kendi personelini kendi aracı ile taşıyan firmaların büyükşehir belediyesinden aldıkları izin belgesidir. Özellikle turizm sektöründe çalışanlar tarafından talep edilen bu belge için başvuru süreci hakkında detaylı bilgi sunmaya çalışacağız. Turizm sektöründe çalışan firmalardan güzergah izin belgesi işlemleri için D2 belgesi talep edilmektedir.

D2 belgesi olan firmalar kendi belgeleri ile başvuru yaparken D2 belgesi olmayan firmalar dışarı dan bir firmadan D2 belgesi kiralık olarak sözleşme yapıp o belgeyi belediyeye sunmaktadırlar. Ayrıca başvuruda bulunacak Şahıs firması veya şirketlerin faaliyet belgelerinde mutlaka turizm taşımacılık ibaresinin olması gereklidir aksi takdirde yol güzergah belgesi alamazlar. şirketlerin ticaret odası faaliyet belgelerinde yazmıyorsa bile ticaret sicil gazetelerinde mutlaka turizm taşımacılık ibaresinin olması şarttır.

yol güzergah belgesi

yol güzergah belgesi

Bu belgeler tamamlandıktan sonra evrak olarak D2 sözleşmesi, faaliyet belgesi, araç ruhsatı ve aracın zorunlu koltuk sigortası talep edilmektedir. Evrakların belediye sistemine ulaşmasının ardından inceleme süreci ardından belge harcının yatırılması gereklidir. Belge harcı ödendikten sonra düzenlenen belge internet ortamında başvuru sahibine elektronik imzalı barkotlu olarak sunulur. Ve artık çalışmanız için herhangi bir engel bulunmaz.

Güzergah izin belgesi başvurusu için mutlaka şoför kartının olması şarttır. Aracı kullanacak şoförün daha önceden belediyeye başvuruda bulunup şoför kartını almış olması şarttır. Aksi takdirde güzergah izin belgesi başvurusu yapılamaz. Bu çok önemli bir konudur. Bütün evrakların tam olsa bile aracı kullanacak şoförün şoför kartı yok ise başvuruda bulunamazsınız.

SRC Belgesi için Gerekli Evraklar

SRC belgesi için gerekli olan evraklar başvuru durumuna göre yani muafiyetli veya kurs yolu ile başvuru yapıp yapmayacağına göre değişecektir. Muafiyetli başvurusunda bulunacakların 2 adet fotoğraf. Ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi ve ehliyet gbt evrakı getirmeleri gerekmektedir.

SRC belgesi nasıl alınır - yol belgesi - saso belgesi

Kurs yolu ile SRC belgesi alacak arkadaşların ise 2 adet biyometrik fotoğraf. Ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi, sabıka kaydı ve öğrenim durum belgesi ile başvuru yapmaları gereklidir. Kurs süreci 30 saatlik ders programını kapsayacak olup kurs sonunda adaylara mezuniyet belgesi verilir. Milli Eğitim Bakanlığının açacağı sınav takvimine göre açılacak ilk sınava girmeleri sağlanır. Her kursiyerin mezun olduktan sonra 4 sefer sınava girme hakkı vardır bu 4 seferde de başarılı olamayanların tekrar kursa yazılıp öğrenim görmeleri gereklidir.

Ders programı başvuru yapılacak SRC belgesi türüne göre değişmektedir. Yük veya yolcu taşımacılığı yapacakların ders programları farklı olup ayrıca uluslararası veya yurt içinde çalışacak olanlar içinde yine ders programı ve sınavlarda sorulacak soru tipleri değişmektedir. Yalnız istenen evraklar tüm adaylar için aynıdır.

OHSAS İş Sağlığı Standardı

Ohsas iş sağlığı ve güvenliği kalite standartları belgedir. Ülkemizde yasal zorunluluk haline gelen iş sağlığı ve güvenliği konusunda sizlere yol gösterici olacaktır. Ve zaten aynı temeller üzerine kurulu sistem ile  iş yerinizde meydana gelebilecek kazalara bağlı iş ve işçi kayıplarının önüne geçmek için mutlaka uygulanması gereken standartlar bütünüdür.

 

Öncelikli olarak bahsettiğimiz gibi iş ve işçi güvenliğini sağlamanızın yasal ve insani zaruret oluğunun yanında. Saygınlığınızın ve güvenilirliğinizin artması gibi alanlarda da sizlere katkı sunacaktır. İş ve İşçi sağlığı denildiği zaman ilk akla gelen inşaat sektörü veya kimyasal patlayıcı zehirli maddelerdir. Burda çalışan iş yerleri için gerekli görülse de her sektör için gerekli ve uygulanabilirdir. Kalite yönetim sistemi olarak tüm dünyada kabul görmesi. Kolay uygulanabilir olması ve iso 9001 temelleri üzerine kurulu sistem oluğu iş yerinizi güvende tutmaya personel, zaman ve para kaybının önüne geçer. Huzurlu bir iş ortamı sağlamanız için zaruri diyebileceşimiz bir sistemdir.

 

Sizlere sağlayacağı faydaları tekrar sıralayacak olursak riski minimize etmiş olacaksınız. Yasal mevzuata uyum sağlamanıza fayda sağlayacaktır. Çalışanlarınız güven ve huzur içinde çalışacaklardır ki bu en önemli konuların başında gelir. Saygınlığınız artacaktır. Diğer kalite standartları ürün ve çevre etkileşimi, maliyet hesaplamaları vs üzerine kurulu iken OHSAS 18001 STANDARTLARI tamamen iİçi sağlığı iş yeri güvenliği üzerine eşilmekle dişer kalite belgelerinden ayrılmaktadır.

Marka Tescil İşlemleri

Marka tescil işlemleri Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen marka hakkınızın koruma altına alınması için düzenlenen tescil belgesidir. Geçmiş yıllarda işletmelerin bir çoğu yöresel alanda faaliyet göstermekte ve kısıtlı tanına bilirlik seviyesi ile lokal alanlarda faaliyet göstermekte idiler. Yurt genelinde tanınmış birkaç sektör ve belli bağlı firmalar vardı. Gelişen teknoloji ve imkanlar ile artık firmalar tüm yurda ve hatta dünyaya açılmış durumdadır. Bu gelişme ve ilerleme beraberinde birçok sorunu da beraber getirmiştir. Yıllarca emek vererek kurduğunuz işletmeniz, marka isminiz bir başkası tarafından kullanılarak sizin hak kaybınıza neden olabilir. Veya sizin çabalarınız ile tanıttığınız marka adınız tescil ettirmez iseniz bir başkası tarafından başvuru yapılarak tescil edilir ise artık o isimle faaliyet göstermeniz mümkün olmayacak ve zaman, para kaybına uğrayacaksınız. Bu açıdan marka tescili çok önemli bir

İşlemleri ilk başta da belirttiğimiz gibi Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapılarak alınabilir. Bizler sizin adınıza bu işlemleri gerçekleştiriyoruz. Başvurular tarafımızdan ilgili kuruma yapılıp iş sonuna kadar takip edilmektedir. Başvurumuzun ardından marka ismi bir yıllık bir süre askıda bekletilmektedir ki bunun sebebi bu süre zarfında eğer bir başkası tarafından itiraz edilip edilmediğine bakılır. Bir yıllık süre içinde herhangi bir itiraz olmaması halinde markanız sizin adınıza tescil edilerek marka tescil belgesi

Marka tescil  işlemleri yapılırken başvuru yapacaşınız sektör, adınızı kaç alanda tescil ettirmek istediğiniz önemlidir. Örneğin gıda sektöründe faaliyet gösteriyor iseniz ve adınıza sadece gıda sektöründe tescil ettirdi iseniz bu isimde başka bir gıda firmasının faaliyet göstermesinin önüne geçmiş olursunuz ama aynı isimle bir inşaat firması kurulabilir. Tabi tüm sektörler için adınızı onaylatır iseniz yurt genelinde sizin marka isminizle başka bir işletme açılamaz ama tabi ki her bir sektör için marka tescil ücreti ödemeniz gerekecektir.

 

ISO 14001 Belgesi Ne İşe Yarar?

ISO 14001 belgesi kalite standartları çevre yönetim sistemidir. Ne işe yaradışı ise herkes tarafından kabul göreceği üzere içinde yaşadığımız dünyanın her geçen gün artan kirliliği. Küresel ısınma, yok olan tabiat gibi tehditlerle karşı karşıya bulunduğu bu zamanda her kesimin özveri gösterip doğayı ve çevreyi koruması gerektiği aşikardır. Özellikle sanayide, fabrika artıkları. Baca dumanları gibi unsurlar hem doğayı hem de insan sağlığını tehdit eder duruma gelmiştir.

ISO Belgesi Nasıl Alınır

ISO 14001 çevre yönetim sistemi ise tamda bu noktada devreye girip bir fabrikanın, işletmenin. Herhangi bir ticari kuruluğun çevreye vereceği zararı en aza indirmesi için bu alanla alakalı kalite standartları getirmektedir. Sürdürülebilir bir yaşam, sürdürülebilir bir hayat için azami derecede dikkat gerektiren bu konuda ISO 14001 standartları. Bizlere yol gösterici olmaktadır. Standartlar sadece çevreye verilen zararın azaltılması değil. Bunun yanında kullanılan enerji miktarının azaltılması. Kullanılan ham madde miktarının düşürülmesi gibi alanlarda standartlar getirmektedir.

Öz kaynakların idareli kullanılması, atıkların çevreyi en az etkileyecek şekilde bertaraf edilmesi gibi alanlarda ilk olarak yönetim kararlılığı ve personel farkındalışının oluşturulması ile başlanan sistem kurulumu sonucu işletmeniz çevre dostu bir işletme olacaktır.

ISO 9001 Belgesi Nedir?

ISO 9001 belgesi nedir sorusuna verilebilecek en doğru cevap uluslararası alanda kabul görmüş kalite standartları belgesidir diyebiliriz. Globalleşen dünyada artık hemen her sektör belli bir kalite seviyesini yakalamak. Müşteri memnuniyetini arttırmak, kabul görmek ve tabi ki kar elde edebilmek için kaliteye ve iğini sorunsuz yürütebilmek için. Kurumsal bir yapıya sahip olmak zorundadır. İşte tamda bu noktada ISO 9001 belgesi standartları firmalara bahsettiğimiz standartların yakalanabilmesini sağlar. Ve geleceğe yönelik politikaların oluşturulabilmesi için yol gösterici olmaktadır.

 

İrili ufaklı her firmaya sektör ayrımı olmaksızın uygulanabilirliği ile yaygınlaşma alanı her geçen gün artmakta ve tüketici tarafından da satın aldışı mal veya hizmetin kalite standartlarına uygun olup olmadığının kontrolü ile talep oranı sürekli artmaktadır. ISO 9001 belgesi nedir almak isteyen bir firma öncelikli olarak kalite birimi kurup yönetim ve personel eğitimleri ile farkındalık oluşturup. Sistemin iileyiğini kontrol etmelidir. ISO 9001 belgesi size müşteri beklentilerinin karşılanması, daha kaliteli ürün ve hizmet sunmak, en az sorunla ve kontrollü bir iş ortamı, personel eğitimleri ile verimliliğin arttırılması gibi alanlarda sunduğu yararların yanında bahsettiğimiz gibi tüm dünyada artık artan rekabet ortamına karşı doğru pozisyon almanız noktasında beklentilerinizi karşılayacaktır.

 

ISO 9001 belgesi ürün belgesi değildir bir kalite yönetim sistemi belgesidir. Ürünleriniz için CE Belgesi veya TSE belgesi alabilirsiniz. ISO 9001 ise bir işletmenin uluslararası standartlarda çalıştığının. Kalite politikasının, müşteri memnuniyetinin, personel eğitimlerinin vs. dikkate alınarak faaliyet gösterdiğinin. Ham maddeden son ürün çıkışına kadar tüm sistemin kontrol altında tutularak üretim yapıldığının göstergesidir. Bu açıdan tüketici aldışı ürünün üzerinde veya hizmet aldışı firmada bu belgeleri talep etmekte güven duygusunu arttırmakta dolayısıyla da tercih sebebi olmanıza sebep olmaktadır.

Tursab Belgesi Nasıl Alınır

Tursab Belgesi başvuruları için izlemeniz gereken yol öncelikli olarak Kültür Bakanlığına acenta unvanı için başvuruda bulunmanız gereklidir. İşlemlerinizi Kültür Bakanlığı başvurunuzda dahil bütünüyle firmamız sizin adınıza takip etmektedir. Zaman kaybı yaşamamanız ve işlemlerinizi en hız lı şekilde tamamlamak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

tursab-belgesi

Kültür Bakanlığından acenta unvanına ilişkin onay mektubu aldıktan sonra başvuru yapılmaktadır. Başvurusu için A grubu acentalarda enformasyon memuru, kültür bakanlığından onaylı rehber vs bulundurulması zorunludur. Akabinde gerekli evraklarla birlikte başvuru işlemleri tamamlanır. 7000 TL teminat mektubuyla beraber yapılan başvurunun ardından iş yerinizde yapılacak incelemeye gelecek arkadaşların onay vermesinin ardından Belge harcını yatırdıktan sonra işlemleriniz tamamlanır. Belge alabilmeniz için iş yerinizin koşullara uygun olması gerekmektedir. Öncelikli olarak gelen turistlerin ağırlanabilecekleri şekilde oturma yerleri olan, lavabo tuvaleti bulunan, mutfağı bulunan bir mekana sahip olmanız gerekmektedir.

Artık yol belgesi için müracaat eden firmalardan da tursab belgesi talep edilmektedir. Özellikle turizm sektöründe çalışanlar için gereklidir.

Tursab belgesi başvuruları için dişer sayfalarımızı ziyaret ediniz.

SASO Belgesi Nasıl Alınır

Saso belgesi Suudi Arabistan’a yapılacak ihracatlar da istenen sevkiyat öncesi gözetim belgesidir. Bu
belge olmadan yapılacak sevkiyatlarda ürünler karşı taraf gümrüğünden çekilememektedir bunun için
mutlaka ürünlerinizi sevk etmeden önce bu belgeyi almalısınız.

SASO Belgesi Alma şartları

Saso belgesi nasıl alınır sorunun cevap öncelikle ürünlerinizin mutlaka uluslararası kalite
standartlarına uygun olması ve bu kalitesinin belgelenmiş olması gereklidir. Suudi Arabistan devleti
gümrüklerinden girecek ürünlerin kendi kalite standartları birimi olan SASO tarafından konulmuş
kalite standartlarını karşıladışını belgelemesi gerekmektedir. Ürün tipine göre Tse belgesi veya CE
belgelerinin olması şarttır. Bunun dışında gönderilecek ürünün uluslar arası standartlarda karşılığı
olan standartları karşıladışına dair alınmış kalite belgesi, test raporu, analiz belgesi vs. olması şarttır.
Bu belgelerin tamamlanmasının ardından başvuru işlemlerine geçilebilir.

SASO Belgesi Başvuru İşlemleri

Başvuru işlemlerine başlarken başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve kalite belgelerinin
incelenmesinin ardından denetmen arkadağımız tarafından fiziksel gözetim işleminin
gerçekleştirilmesi için firmanızda ürünlerin gözetimi yapılmaktadır. Tutulan raporun tarafımıza
ulaşmasının ardından belgelendirme işlemine geçilmektedir. Son olaraK belgenizin size ulaşmasının
ardından ürünlerinizi gönül rahatlığı içinde sevk edebilirsiniz.

İlgili standartlar gereği elektrikli ürünler için ayrı bir prosedür uygulanmakta olup EMC gibi uygunluk
belgelerinin olması zorunludur. Diğer ürün grupları için uzman arkadaşlarımızın yapacakları inceleme
neticesinde sizden hazırlamanız gereken belgeler talep edilmekte gerekli olan testler kendi
laboratuvarlarımızda yapılabiliyor ise yapılıp bizde mevcut olmayan testler için ise yönlendirme
yapılarak eksikliklerin giderilmesi konusunda destek olmaktayız.

SASO BELGESİ VEREN FİRMALAR

Saso belgesi veren firmalar bu hizmeti Suudi Arabistan kalite kuruluğu Saso ile yaptıkları anlaşmaya
dayanarak sunarlar. İhracat yapmak isteyen firmaların mutlaka bu belgeyi düzenlemeye yetkili
kuruluşlar a başvurup sevkiyat öncesi gözetim yaptırdıktan sonra ürünlerini sevk etmelidirler. Aksi
takdirde ürünlerinizi karşı taraf gümrüğünden çekemez zaman ve para kaybına uğrayabilirsiniz.

SASO Belgesi Düzenleme Aşamaları

Yetkili kuruluşlar Saso adına sevk edilecek ürünlerin Suudi Arabistan standartlarına uygun olup
olmadıklarının kontrolünü yapıp uygunluk belgesi düzenlerler. Bunun için öncelikle ürünlerin kalite
belgelerinin kontrolü yapılır. Uygun kalite belgeleri test raporları olmayan ürünler için belge
düzenlenemez. Bu testler veya kalite belgelerinin tamamlanması istenir akabinde gözetim işlemi ve
ardından belgelendirme işlemi sunulur.

SASO Belgesi Neyi Amaçlar

Saso Türkiye’de ki Tse muadili bir kurum olup ülke gümrüklerinden girecek ürünlerin kendi
standartlarına uygun olmasını talep etmektedir. Vatandaşlar ının kalitesiz ürün kullanmalarının
ülkelerinin kalitesiz ürün pazarı haline dönüşmesini engellemek amacıyla almış oldukları kalite
standartları kararları gereği uygulanan sistemdir. Öncelikli konumuz olan Türk firmalarının yapacakları
ihracatlar için ürünlerinin uluslar arası standartlara uygunluğuna dikkat etmelidir. Sadece bahsi geçen
ülke çin değil artık tüm dünyada ticaret önceliğinin baş sırasında ürünlerin uluslar arası standartlara
uygunluğu gelmektedir.

Saso belgesi veren firmalar bukalite belgelerinin kontrolü yanında kendi bünyelerinde
bulundurdukları laboratuvarlar ile kalite hizmeti de sunmaktadırlar. Firmamız kendi akreditasyon
listemizde yer alan standartlarla ilgili belgelendirme hizmeti sunarken bizim dışımızda kalan test
işlemleri için yine en uygun firmalara yönlendirme yaparak ek danışmanlık hizmeti de sunuyoruz.

SRC Belgesi Nereden Alınır

SRC belgesi  nereden alınır Ulaştırma Bakanlığı 4925 sayılı karayolu taşıma yönetmeliği ile düzenlenen şoförler
için mesleki yeterliliK belgesidir. Bu yasa kapsamında mesleki yeterliliK belgesi olmadan taşımacılık
yapan şoförler için cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu nedenle yolcu ve yük taşımaya mahsus araçları
kullanan tüm şoförlerin SRC belgesi alması zorunludur.

SRC Belgesi Alma Koşulları

SRC belgesi nasıl alınır sorusunun cevabına gelince ehliyet alış tarihine göre başvuru koşulları
değişmektedir. Eğer 25 Şubat 2003 öncesi ehliyet sahibi iseniz sınava kursa gitmeden belgenizi
alabilirsiniz. Bu tarihten sonra ehliyet alanlar ise kurs görmek ve ardından bakanlığın açacağı sınava
girerek başarılı olmaları gerekmektedir. Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından
verilen eğitim hizmeti alınacaK belge türüne göre yaklağık 30 saat sürmektedir. Bu süreci başarı ile
tamamlayan adaylara mezuniyet sertifikaları düzenlenir ve ardından açılacak sınava katılarak başarılı
olmaları gerekmektedir.

SRC Belgesi Nereden Alınır Ve Türleri

Kullanılan araç cinsine göre ve yapılan taşımacılığın türüne göre alınması gereken SRC belgesi
türü değişmektedir. Yolcu taşımacılığı için SRC 1-2 belgeleri yük ve eşya taşımacılığı yapacakların ise SRC
3-4 belgelerinden uygun olanını almaları gerekmektedir. Gerekli olan evraklar 2 adet fotoğraf,
öğrenim durum belgesi ve sabıka kaydıdır. SRC belgesi nereden alınır ile alakalı tüm sorularınız için bizi arayabilirsiniz.
Yetki belgesi sahibi firmaların özellikle dikkat etmeleri gereken konu olan SRC belgeleri her
geçen gün önemini arttırmaktadır. Araç sahipleri araçlarını yeterli mesleki yeterliliK belgesi olan
şoförlere kullandırmakla mükellef olduklarından yasa gereği sorumluluk altındadırlar. Denetim
esnasında bahsi geçen evrakların eksikliği halinde hem araç sahibi hem de şoföre ceza
uygulanmaktadır.

Yeni düzenlemelerden haberdar olmak ve detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Firmamız uzun yıllardır sektörde olmanın verdiği tecrübe ile size konu ile alakalı tüm bilgileri sunacak ve belge alma noktasında tüm süreçte size yardımcı olacaktır. Kullandışınız araç türüne göre almanız gereken belge türü değiştiği için belge alış sürecinde doğru başvuru yapmalısınız. Ayrıca muafiyetli veya sınavlı başvuru durumunuz da değerlendirilerek başvurunuz alınmalıdır. Tüm bu detay bilgiler ve danışmanlık için bizimle iletişime geçiniz.

SRC Belgesi Nedir?

SRC belgesi ticari taşımacılıkta kullanılan araçları sevk ve idare eden araçların şoförlerinden istenen
mesleki yeterliliK belgesidir. Bu belgeyi almak için bazı şartlar aranmakta ve bu şartları sağlayabilenler
sınava kursa gitmeden SRC belgesi alabilirlerken sağlayamayanlar kursa ve sınava tabidirler. Sektörde
en çok sorulan sorulardan biri muafiyetli olarak SRC belgesi alabilirmiyim sorusudur. Bakanlık ilk
başlarda muafiyetli belge düzenlerken en az 3 yıllık sigortalı olma şartı ve 25 Şubat 2003 den önce
ehliyet almış olma şartlarını aramakta idi fakat daha sonra yasada yapılan yeni düzenleme ile ssk lı
olma şartı kaldırıldı ve şimdi sadece 25 Şubat 2003 öncesi ehliyet sahibi olunması şartı aranmaktadır.
Bu şartı sağlayanlar sınava kursa gitmeden belge alabilirler.

SRC Belgesi Muafiyetli Alma şartları

Ehliyet alış tarihi olarak belirttiğimiz tarihlerde ehliyet sınıfı B olanlar SRC 2 ve SRC 4 belgelerini
muafiyetli olarak alabilirlerken ehliyet sınıfı C,D,E olanlar Src 1 ve Src 3 belgelerini de alabilirler.
Muafiyet şartını sağlayan arkadaşlarımızdan ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi, ehliyet GBT evrakı ve
fotoğraf istiyoruz. Bu şartları sağlayamayanlar için ise kurs ve ardından sınav ile alabilmeleri
mümkündür.

SRC Belgesi Alma Süreci

SRC belgesini kurs yolu ile alabilecek arkadaşlarımızdan evrak olarak ehliyet, kimlik, fotoğraf, öğrenim
durum belgesi ve sabıka kaydı istenmektedir. Öğrenim durum belgesi ve sabıka kaydı e-devlet
üzerinden alınabilmekte ve sabıka kaydı alınırken resmi kuruma verilmek üzere butonu seçilerek arşiv
kayıtlı olarak çıkartılması gerekmektedir. Bu belgelerle kurumumuza başvuruda bulunan arkadaşlar
kurs kayıt belgelerini aldıktan sonra eğitim sürecinin başlamasını bekler ve ardından derslere katılarak
eğitim görürler. Eğitim sürecinin sonunda başarı ile mezun olan arkadaşlara mezuniyet sertifikaları
teslim edilir ve bakanlığın açacağı ilk sınava girerek başarılı olmaları gerekir.
Sınavda başarılı olan arkadaşlar belgelerini alırlarken başarı sız olan arkadaşlar bir sonraki sınav
takvimini beklemek zorundadır. Her bir kursiyerin 4 sefer sınava girme hakkı vardır.

Yol Belgesi için Gerekli Evraklar

Yol belgesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından il içinde turizm taşımacılığı, okul ve
personel taşımacılığı, servis araçları için düzenlenen il içi çalışma izni belgesidir. Talep edilen belge
türüne göre başvuru koşulları değişmektedir. Okul ve personel servisi yapan firmalardan A grubu ve
B,C,D grubu yetki belgeleri düzenlenmekte her bir belge gurubu için talep edilen belge türleri
değişmektedir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TUR?ZM SEKTÖRÜ İÇİN YOL BELGESİ

Turizm taşımacılık sektöründe faaliyet gösterecek firmalar için istenen evraklar sırası ile
aşağıda ki gibidir. Gerekli evraklara geçmeden önce başvuruda bulunacak firmaların güzergah izin
belgesi başvurusundan önce mutlaka araçlarını kullanacak şoförler için şoför kartı almaları
gerekmektedir. şoför kartı alabilmek için E sınıfı ehliyet sahibi olanlardan en az 3 yıllık, B sınıfı ehliyet
sahibi olanlardan ise en az 5 yıllık ehliyet sahibi olmaları şarttır ve 25 yaşından gün almış olmaları
gerekmektedir.

Genel Olarak Yol Belgesi için Gerekli Evraklar

1. D2 sözleşmesi
2. Ruhsat fotokopisi
3. Zorunlu koltuk sigortalası
4. Faaliyet belgesi ( belge almak isteyen firma veya şahısların faaliyet belgelerinde mutlaka
turizm taşımacılık ibaresinin olması şarttır. şirketlerin faaliyet belgelerinde yazmıyor ise
ticaret sicil gazetelerinde turizm taşımacılık ibaresinin olması şarttır aksi takdirde yol belgesi
düzenlenmez.
Okul ve Personel taşımacılık sektörü için belge alacakların A grubu belgelerden Üdy ODY mesleki
yeterliliK belgeleri, ISO 9001, iso 14001, ohsas 18001 belgeleri ile Tse belgelerinin olması talep
edilmektedir.

Turizm Yol Güzergah Belgesi

Turizm yol güzergah belgesi şoför Kartı Ve Yol Belgesi İşlemleri için bizden hizmet alabilirsiniz. Turizm taşımacılık sektöründe faaliyet gösterenler ile okul ve personel servisi yapanlar için yol belgesi müracaatları farklılık göstermektedir. Turizm taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların yol belgesi müracaatları okul servis taşımacılığı yol belgesi müracaatlarına göre daha kolay.

turizm yol güzergah belgesi

turizm yol güzergah belgesi

İki aşamalı işlem yapılmaktadır. İlk olarak şoför kartı müracaatı yapılmaktadır. şoför kartı için şoförün

 1. B sınıfı ehliyette en az 5 yıllık, E sınıfı ehliyete 3 yıldır sahip olması gerekiyor.
 2. şoför yağı en az 26 en fazla 66 olabilir.
 3. Ehliyet GBT si.
 4. Psikoteknik raporu,
 5. Sağlık raporu,
 6. Kimlik fotokopisi,
 7. Fotoğraf gerekmektedir.
 8. şoför kartı ücreti belediye tarafından talep edilen ücret 100 TL dir.
 9. şoför kartı alındıktan sonra güzergah belgesi başvurusu yapılmaktadır.

Güzergah belgesi başvurusu için

Turizm yol güzergah belgesi başvuruları için aşağıda yazılı evraklar gerekmektedir.

 • ruhsat fotokopisi,
 • trafik sigortası, koltuk sigortası
 • faaliyet belgesi gerekmektedir.

 

Gıda Kontrol Laboratuvarı

Gıda kontrol laboratuvarı günümüz şartlarında üretilen gıda ürünlerinde ki çeşitlilik ve nüfus sayısının artığına paralel olarak artan tüketim miktarı beraberinde bir takım sorunları beraberinde getirmiştir. Üretilen gıdanın insan sağlığı açısından önemi özellikle hem besin değerlerindeki oran gerekse sağlık açısından risk oluşturma potansiyeli sebebiyle.  Gıda ürünlerinin üretim ortamlarının sağlıklı olması, kullanılan malzemelerin kalitesi. Paketleme, sevkiyat, raf ömrü, içerişinde kullanılan kimyasal koruyucular gibi zincire direk veya dolaylı yollardan dahil olan süreçler gıdanın kontrolünü gerektirmektedir ve tüm bu süreç ölçüm ve analiz gerektirmektedir.

Kimyasal Analiz

Gıda maddesi içerisindeki bir çok faktör gıda maddesinin kalitesini tayinde kriter olarak değerlendirilmektedir. Kısaca saymak gerekirse kullanılan kimyasallar, içerisindeki mineral oranı,toksin maddeler. Katkı maddeleri, özellikle ağır metaller ve hatta üretim esnasında kullanılan gübreler de dahil olamak üzere ambalajlama esnasında kullanılan malzemeleri bile tüketici sağlığını direk etkileyebilmektedir. Firmamız çözüm ortaklığı yaptığı kurum ve kuruluşlar vasıtasıyla yukarıda bahsi geçen konular . Ve bunların dışında yer alan bir çok konuda laboratuvar ve analiz hizmetleri sunmaktadır.

gıda kontrol laboratuvarı

Risk oluşturabilecek konular içerisinden bazı örnekler sunmak gerekirse kanserojen madde olarak aflatoksin, fazla kullanıldışı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek Pestisitler, Arsenik, Kurşun gibi insan vücudu için son derece zararlı ağır metaller ve tüm bunların yanında gıda üretim izin malzemeleri. İçerisinde günlük gerekli miktarın üzerinde bulunması halinde. Yine risk oluşturabilecek besin ögelerinin kontrol ve analiz işlemleri yer almaktadır. Bu tip risk oluşturabilecek konuların önceden kontrolü. Analizi ve önleme çabaları insanlar üzerinde oluşabilecek sağlık problemlerinin önlenmesi açısından son derece önemlidir. Üretim, ithalat,ihracat ve toptancılığını yapan kurum ve kuruluşlar a bu konularda hizmet verilmektedir.

Mikrobiyoloji Laboratuvarı

Gerek gıda üretim zinciri esnasında gerçekleşen aşamalar sırasında gerekse tüketime hazır hale gelene kadar geçen bekleme süresi esnasında etki edebilecek bir çok faktör nedeniyle gıda maddesi içinde mikro biyolojik analiz çok önemlidir. İnsan sağlığı açısından zararlı olan bir çok mikro biyolojik madde incelemesi.

Fiziksel Analiz Laboratuvarı

Gıda üretimi esnasında üretim ortamları, üretim zinciri esnasında gerçekleşen aşamalar, personel, kullanılan ambalaj ve hatta gıda üretim ortamının havasının dahi etkili olduğu bir sürece etki eden dişer bir önemli faktör gıda malzemesi içinde bulunması muhtemel yabancı maddeler taş kum metal ve cam maddeler de risk grubuna girdiği için analiz aşamasından ve kontrolden geçmesi gerekir.

Okul Personel Servisi Yol Belgesi

Okul personel servisi yol belgesi taşımacılığı yapanlar için yeni düzenlemede gerekli olan evraklar ve şartlar. Başvuruda bulunacak gerçek kişiler ve şirketler için başvuru koşulları değişmektedir.

Gerçek Kişilerden İstenen Belgeler

 1. Kimlik fotokopisi
 2. İstanbul da 3 yıldır yasadışını gösteren belge.
 3. Faaliyet belgesi
 4. Vergi levhası
 5. Taahhütname
okul personel servisi yol belgesi

okul personel servisi yol belgesi

şirketler İstenen Belgeler

 1. Ticaret sicil gazetesi
 2. şirketin İstanbul sınırları içinde olduğunu gösteren evrak
 3. Faaliyet belgesi, Vergi levhası
 4. Taahhütname
 5. Başvuru yapılacak sınıfa göre ( Yol Belgesi sayfamızdan bakabilirsiniz) A-B-C-D sınıfına göre talep edilen evraklar. ODY Üdy belgeleri, ISO belgesi, TSE belgesi

ŞOFÖR KARTI

şoförlerin Belediyeye müracaat ederek şoför kartı almaları gerekmektedir. Başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Başvurularınız dilerseniz firmamız tarafından da gerçekleştirilmektedir. şoför kartları için istenen belgeler

 1. Kimlik fotokopisi
 2. B sınıfı ehliyet en az 7 yıllık, E sınıfı ehliyet ise en az 5 yıllık olacak
 3. Sürücü belgesi bilgi sorgulaması
 4. Sabıka kaydı
 5. Psikoteknik raporu
 6. Sağlık raporu

Yol GÜZERGAH BELGESİ

 1. İstanbul’da ikamet süresini gösterir belge( en az 3 yıl)
 2. Ruhsat fotokopisi
 3. Koltuk sigortası
 4. şoför kartları
 5. şoförlerin SSK giriileri
 6. Oda kayıt belgesi

Uzun süreden beri kapalı olan yol belgesi sistemi açılıyor. Açıldıktan sonra başvurularınızı yapabilirsiniz. 8 kasım olarak belirlenen tarihte tekrar müracaatlar alınmaya başlanacakmış. Geçen süre içinde bir çok firma mağduriyet yaşamakla beraber yeni bir düzenleme olup olmayacağı merak konusu. Detaylı bilgiyi bizlere ulaşarak alabilirsiniz. Bunun yanında D2 belgesi ile alakalı da yeni düzenlemeler geldi. Artık taşınacak yolcunun Ulaştırma Bakanlığı sistemlerine girilmesi zorunlu oldu. Gittikçe artan mevzuat ve yasalarla mecburen çok daha fazla belge işlemleriyle ilgilenmeniz gerekecektir.

Tursab Nereden Alınır

Tursab nereden alınır Kültür Ve Turizm Bakanlığına bağlı Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından verilen belgenin adıdır. Yerli ve yabancı turistler için turlar düzenleme, konaklama, gezi düzenleme vs hizmetlerini kar amacı güderek gerçekleştiren ticari işletmelerin alması gereken belgedir. Belge başvuruları A grubu, B grubu ve C grubu seyahat acentesi olarak yapılmakta ve hizmeti amaçlanan sektörel duruma göre belge işlemleri yürütülmektedir.

A grubu Tursab Belgesi seyahat acenteleri tüm turizmle alakalı tüm faaliyetleri gerçekleştirebilirler. Bu konuyla alakalı tüm acentelik hizmetlerini sunabilirler. B gurubu seyahat acenteleri ise hava araçlarının, kara araçlarının ve deniz yolu ile yapılan taşımacılıkların biletlerini ve aynı zamanda A grubu seyahat acentelerinin hizmetlerini satabilirler. C gubu seyahat acenteleri ise sadece yerli turistlerin tur faaliyetlerini üstlenebilirler. Belge başvuruları öncelikle kültür bakanlığına unvan talebi ve ardından alınacak onayla Türsab’a başvuru yapılarak gerçekleştirilir. Kültür bakanlığından isim hakkı başvurusu yapılmadan ve onay alınmadan başvuru yapılamaz. Firmamız sizin adınıza hem kültür bakanlığı? hemde tursab başvuru işlemlerini gerçekleştirmektedir.

tursab nereden alınır

tursab nereden alınır

Tursab Sorgulama

Türsab belgesi sorgulama işlemlerinizi Türsab’ın kendi sitesi üzerinden ilgili kısımlardan yapabilirsiniz. Veya Türsab a direk telefonlar ulaşaraK belge sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Hem kendi belgeniz ile ilgili durumları hemde başka belge başvuru sorgulama taleplerinizi bizim vasıtamızla gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru işlemleri ile alakalı Tursab Belgesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tursab Belgesi Başvuru

Tursab Belgesi Başvuru için lütfen evraklar ayarıyla. Evrakların tamamlanıp kontrol edilmediğini kontrol etmek için neredeyim.

 1. Başvuru dilekçesi
 2. şirket ticareti ticaret sicil gazetesi
 3. Ticaret sicil tasdiknamesi
 4. Acenta unvanına yönlendir adı
 5. Yönetici ve ortakların adli sicil beyanı
 6. İmza sirküleri
 7. Çalıştırılması gereken kişi
 8. Teminat mektubu
tursab belgesi başvuru

tursab belgesi başvuru

Tursab Belgesi Almak Ne Kadar

 Belge belirttiğimiz rakamlar belge başvurusu işlemleri tamamlandıktan sonra tursab in hesabına yatırılır meblalardır. Ayrıca teminat mektubu veya nakit olarak da belirttiğimiz rakamlar la da teminat talep edilebilir.

(A) grubu seyahat acentaları için 35.979,10 TL

(B) grubu seyahat acentaları için 35.979,10 TL

(C) grubu seyahat acentaları için 35.979,10 TL

Teminat mektubu olarak da haritalar

A grubu: 7000 TL

B grubu: 6000 TL

C grubu: 5000 TL

Detaylı bilgi ve başvuru için tursab belgesi nasıl yapabilirsiniz. D2 belgesi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

2018 Yılı Yetki Belgesi Ücretleri

2018 yılı yetki belgesi ücretleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Belge başvurusu yapacakların aşağıdaki yazılı ücretleri ödeyerek yetki belgesi müracaatlarını tamamlayacaklardır.

fiyatlar


A1 Belgesi Otomobille şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı A1 10.000
A2 Belgesi Otomobille Uluslararası Yolcu Taşımacılığı A2 15.000
B1 Belgesi Otobüsle Uluslararası ve şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı B1 60.000
B2 Belgesi Otobüsle Uluslararası ve Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı B2 25.000
B3 Belgesi Otobüsle Uluslararası ve Yurtiçi Kendi Personelinin Tağınması B3 5.000
C1 Belgesi Kendi iştigali ile ilgili Uluslararası ve Yurtiçi Eşya Taşımacılığı C1- 5.000
C2 Belgesi Uluslararası ve Yurtiçi Ticari Eşya Taşımacılığı C2- 40.000
C3 Belgesi Uluslararası ve Yurtiçi Ev/Büro Eşyası Taşımacılığı C3- 10.000
D1 Belgesi Otobüsle şehirlerarası Tarifeli Yolcu Taşımacılığı D1 30.000
D2 Belgesi Otobüsle Yurtiçi Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı D2 15.000
D3 Belgesi Otobüsle Yurtiçi Kendi Personelinin Tağınması D3 5.000
D4 Belgesi Otobüsle 100 km.’ye Kadar şehirlerarası ve İliçi Yolcu Taşımacılığı D4 4.000
F1 Belgesi Yurtiçi Yolcu Taşıma Acenteliği F1 4.000
F2 Belgesi Uluslararası ve Yurtiçi Yolcu Taşıma Acenteliği F2 6.000
G1 Belgesi Yurtiçi Eşya Taşıma Acenteliği G1 4.000
G2 Belgesi Uluslararası ve Yurtiçi Eşya Taşıma Acenteliği G2 6.000
G3 Belgesi Yurtiçi Kargo Acenteliği G3 4.000
G4 Belgesi Uluslararası ve Yurtiçi Kargo Acenteliği G4 6.000
H1 Belgesi Yurtiçi Eşya Komisyonculuğu H1 4.000
H2 Belgesi Uluslararası ve Yurtiçi Eşya Komisyonculuğu H2 6.000
K1 Belgesi Yurtiçi Ticari Eşya Taşımacılığı K1 10.000
K1 Belgesi İl İçi Ticari Eşya Taşımacılığı (3.5 Tonun Altındaki Araçlar Sadece İliçi ve kamyonetler için (Yıldızlı K1 Belgesi )       * K1 2.500
K2 Belgesi Kendi iştigali ile ilgili Yurtiçi Eşya Taşımacılığı (3.5 Tonun Üstündeki Araçlar kamyonlar için) K2 10.000
Yıldızlı K2 Belgesi Kendi iştigali ile ilgili Yurtiçi Eşya Taşımacılığı (3.5 Tonun Altındaki Araçlar kamyonetleriçin)

(Yıldızlı K2) 

* K2 2.500
K3 Belgesi Yurtiçi Ticari Ev/Büro Eşyası Taşımacılığı KH3 5.000
L1 Belgesi Yurtiçi Lojistik İşletmeciliği L1 100.000
L2 BelgesiUluslararası ve Yurtiçi Lojistik İşletmeciliği L2 200.000
M1 Belgesi İliçi Kargo İşletmeciliği M1 20.000
M2 Belgesi Yurtiçi Kargo İşletmeciliği M2 150.000
M3 Belgesi Uluslararası ve Yurtiçi Kargo İşletmeciliği M3 200.000
N1 Belgesi İliçi Nakliyat Ambarı İşletmeciliği N1 10.000
N2 Belgesi Yurtiçi Nakliyat Ambarı İşletmeciliği N2 20.000
P1 Belgesi İliçi Dağıtım İşletmeciliği P1 20.000
P2 Belgesi Yurtiçi Dağıtım İşletmeciliği P2 150.000
R1 Belgesi Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörlüğü R1, 150.000
R2 Belgesi Uluslararası ve Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörlüğü R2, 200.000
T1 Belgesi Büyükşehir Belediye Sınırları içinde Yolcu Terminali İşletmeciliği T1 5.000
T2 Belgesi Büyükşehir Belediye Sınırları Dığında Yolcu Terminali İşletmeciliği T2 5.000

Açıklama

2018 yılı için yetki belgesi ücretleri yukarıda yazı lan rakamlarla geçerlidir. Bir çok yetki belgesi ücretinde indirime gidilmiş olup belgelere ilave edilecek araçlar için taşıt kartı ücretleri artmıştır.

ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır

ISO 9001 nereden alınır, alabilmek için öncelikli olarak standartlarının iş yerinizde kurulmuş ve uygulanıyor olması gerekir. Bu işlemi danışman firmalardan hizmet alarak tamamlayabilirsiniz. Ardından bağımsız bir belgelendirme kuruluğu tarafından denetlenmeniz ve sistem gereklerinin uygunluğunun kontrolünün ardından belgelendirme süreci tamamlanır. Gelişen rekabet ortamı içinde neredeyse zorunluluk haline gelmiş, resmi veya özel kuruluşlar ın ihale şartnamelerinde mutlaka talep edilir duruma gelmiştir. Hem kurumsal kimliğinizi geliştirmek hemde müşterilerinize güven sunması açısından işletmenizde sisteminin kurulmasını ve iiletilmesini sağlamak bir çok fayda sağlayacaktır.

iso 9001 nereden alınır

ISO 9001 Belgesini Nereden Alabilirim

Bizimle iletişime geçiniz. ISO 9001  nereden alınır Uygun fiyatlara ve kaliteli hizmet anlayışmızla sizlere hizmet sunuyoruz. Bildiğiniz üzre bütün dünyada kabul görmüş kalite yönetim sistemidir. Rakiplerinize karşı avantajlı duruma geçmek ve iş yerinizde daha sağlıklı bir iş hayatına kavuşabilmek için sizde iso 9001 kalite yönetim sistemi belgesini alınız. Fiyatlandırma ve belgelendirme süreçleri hakkında daha detaylı bilgi için teklif isteyiniz.

Firmamız  kalite yönetim sistemleri danışmanlık ve belgelendirme hizmet vermektedir. Kalite yönetim sistemlerinin kurulumu ve iiletilmesi konusunda eksiksiz hizmet alabileceğiniz firmamız sizlere sadece belgelendirme sürecinde değil daha sonraki süreçte de danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. İstediğiniz her an iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

ISO 9001 için Gerekli Evraklar

ISO 9001 için sistem kurulumu ve belgelendirme süreci için firmanızda çalışan personel sayısı, varsa şube sayısı, işyerinde kullanılan malzeme ve makinaların envanter kayıtları, motor güçleri gibi bir takım bilgilerin bize sunulmasının ardından şirket evraklarınızın alınması ile beraber işlemlere başlayabiliyoruz. Yönetimin belirleyeceği kalite müdürü ve sistem kontrolünü sağlayacak yönetici personel ile beraber işlemler sonlandırılarak ISO 9001 belgeniz size teslim edilmektedir. Yıllık denetimlerinin ardından süreç devam etmektedir. Detaylar için bizimle iletişime geçiniz. 

ISO 9001 Belgesi Nedir

ISO 9001 belgesi  nedir sorusuna kısaca kalite yönetim sistemidir şeklinde cevap verebiliriz. Bir iş yerinin uluslar arası standartlara uygunluğunu belgeler.Kalite yönetim sistemi belgesi almış bir firma bu belge ile faaliyetini ISO 9001 tarafından belirlenmiş standartlar çerçevesinde yaptığını, ilk ham madde girişinden son mamule kadar ve sevkiyat depolama alanları da dahil bütün sistemi kontrol ettiğinizi gösterir. Yönetim sisteminin size sadece vizyon ve prestij sağlama avantajlarının yanı sıra iş yerinizdeki akığın daha sağlam ve eksiksiz devam etmesi ve oluşacak aksaklıkların bir an önce giderilmesi için de yol gösterici olacaktır. Bütün dünyada kullanılan kalite yönetim sistemi olması açısından sistemin iileyişi son derece güvenli ve yol göstericidir. Standartları iiletilen bir kuruluşta hata payı en aza indirgenmeye çalışılmakta ve tekrar etmemesi için önlemler alınmaktadır.

iso 9001 belgesi nedir

ISO 9001 FAYDALARI

ISO 9001 belgesi kalite yönetim sistemi firmanızda ilk ham madde temininden başlayarak üretim sahası, çalışanların eğitimi, iş yeri içerisinde standartlara uygunluk gibi bir çok alanda düzenlemeler gerektiren ve sistem kurulumu aşamasından sonra bağımsız bir denetçi firma tarafından denetlenerek uygunluğu tespit  ve kontrol aşamalarını kapsar. Kalite el kitabı hazırlanması, hedef belirlenmesi, genel kurul toplantşlar ı gibi sistem gereklerine göre hazırlanmış dokümantasyon faaliyetlerini de beraberinde getirir. Nasıl alınır ve yapılması gerekenler hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Danışman arkadaşlarımızın direktifleri yönünde ilk çalışmalara başlanmasının ardından firmanızda inceleme yapılacak ve ardından sistem kurulumu aşamasına geçilecektir.

Hangi Firmalar ISO 9001 Alabilir

Unutmayınız ISO 9001 iş yerinize hem prestij katacak hemde daha kaliteli malzeme üretmenize ve hizmet vermenize katkı sağlayacaktır. Faydaları tüm dünya tarafından kabul gördüğü için dünyanın her tarafında uygulamalarını görmekteyiz. Kalite tesadüf değildir ve mutlaka özveri ve disiplin içerisinde yürütüldüşün de mümkündür. 

K2 Belgesi Yenileme 2019

K2 belgesi yenileme 2019 işlemleri 2019 yılı için Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığından alınmış yetki belgelerinin yenileme işlemleri ile alakalı iş yerlerinde en fazla kullanılan yetki belgesi olan K2 belgesi yenileme işlemleri ile alakalı olarak yapılması gerekenler şunlar dır. Süresi bitmesine 60 gün kaladan itibaren yenileme işlemlerine başlayabilir ve yetki belgeniz bittikten sonra bitiş tarihini takip eden 540. güne kadar yenileme işlemlerinize devam edebilirsiniz.

K2 belgesi yenileme 2019 işlemlerine uygulanan ücretlerle alakalı olarak başvuru tarihi önemlidir. Yetki belgenizin bittiği tarihten itibaren devam eden 270. güne kadar başvuru yapar ve yetki belgenizi yeniler iseniz ödeyeceğiniz rakam 2018 yılı fiyatının %5 idir. Bu rakam kamyon aracı olanlar için 10590 TL nin %5 i, kamyonet aracı olanlar için ise 1059 TL nin %5 idir. Bahsettiğimiz 270 gün içinde başvuru yapıldışında ödeyeceğiniz ramak budur. Fakat bu tarihide geçirir iseniz yani belge bitiş tarihinden sonraki 271. günle 540.gün arasında yapılan başvurularda 2015 yılı ücretinin %25 ini ödemek zorunda kalırsınız. Bu yüzden başvuru yaptığınız tarih çok önemlidir.

K2 belgesi yenileme 2019

K2 belgesi yenileme 2019

K2 Belgesi Yenileme için Gerekli Evraklar

K2 Belgesi yenileme için gerekli evraklar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Diğer yetki belgeleri içinde aynı kurallar geçerlidir. K1 belgesi sahipleri veya dişer yetki belgelerine sahip olanlar da yenileme işlemleri için yukarıda bahsettiğimiz sürelere dikkat etmelidirler. 540 gün içinde yenileme yapmayanların ise yetki belgeleri iptal edilir. Önemli olan dişer bir nokta ise yetki belgenizin bittiği tarihten sonra araçlarınızın yetki belgenizden düşeceğidir. Yani yenileme hakkınız saklı kalmakla beraber araçlarınızın K2 belgesi olmayacaktır. Gerekli evraklar web sitemizdeki dişer sayfalarda detaylı olarak verilmektedir. Yada bizi arayarak bilgi alabilirsiniz. En uygun fiyatlara hizmet garantisi sunuyoruz.

Marka Tescil Nasıl Alınır

Marka tescil nasıl alınır konusuna detaylı bilgi sunmaya çalışacağız. Malumunuz gelişen ekonomik sistem. Artan pazar payı ve dünya ekonomisinin artık birbirine bağlı zincir şeklinde dizaynı firmaları bazı konularda önlem almaya ve bunun en temel noktası da kurumsallaşmaya doğru itmesidir. Marka tescili bu noktada çok büyük önem arz etmektedir. Yıllarca harcadışınız emek ve paranın boşa gitmemesi markanızın ve kalitenizin başkaları tarafından kullanılmaması için ilk yapmanız gereken marka tescil işlemi olmalıdır.

marka tescil nasıl alınır

marka tescil nasıl alınır

Marka Tescil Nasıl Alınır İşlemleri Nelerdir

Bildiğiniz gibi marka tescili iş kolları üzerine farklı sektörlerde alınan isim mülkiyet hakkını temsil etmektedir. Örnek olarak xyz markasını ister inşaat sektöründe ister gıda sektöründe ve eğer isterseniz. Hem gıda hem inşaat sektörlerinde kayıt altına alabilirsiniz yani kaç farklı iş alanında tescil talep ediyorsanız. Ona göre başvuru yapılmakta işlemlere başlanmaktadır. Marka tescil ve patent başvuru işlemlerini Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde sadece Türk Patent Enstitüsü yapmaya yetkilidir. Bunun dışında herhangi bir kurum veya kuruluğun sizin markanızı tescil etme gibi bir hakkı veya yetkisi yoktur.

Başvurular TPE yapılır ve tescil işlemini bu birim gerçekleştirir. Marka Tescil işlemleri için firma sahibinin ister bireysel olarak isterse marka vekilleri ile başvuru yapabilme hakkı vardır. Marka tescil belgesi alabilmek için gerekli olan evrakları bizlere ulaştırmanız halinde TPE ye gerekli başvurular adınıza yapılır. Ve kayıt altına alınır. Başvuru öncesinde mutlaka marka tescil araştırmanızı yapıyoruz. Yani sizden önce talep ettiğiniz isim üzerine tescil yapılıp yapılmadığını kontrol ediyoruz. Eğer tescil edilmiş herhangi bir hak sahibi yok ise en kısa sürede başvurularınız gerçekleştirilir. Marka tescil belgesi başvurularında gün saat hatta dakika önemlidir ve TPE de bu kayıt işlemlerini bu mantık üzerine gerçekleştirir.

Yılmaz Danışmanlık Marka Tescil Hizmeti

Yılmaz Danışmanlık Ve Belgelendirme Hizmetleri olarak marka tescili başvurularınızı en kısa sürede ve en uygun maliyetlere tamamlayıp sorunsuz bir iş hayatı yaşamanız için işlemleri hemen başlatıyoruz. Daha detaylı bilgi için arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Arayın yardımcı olalım.

Telefonla bilgi almak isteyenler için telefon numaramız  

0  2 1 2  6 5 3  1 1  8 7

Emc Belgesi

Emc belgesi İşareti elektrikli aletlerin elektromanyetik uyumluluK belgesi olup bu belgeye sahip olmakla uluslar arası platformda ürünlerinizi Pazar payı bulması için sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Emc belgesi alarak ürünlerinizin Avrupa standartlarında olduğunu göstererek müşterilerinizin ürünlerinizi rahatça kullanabileceğinin teminatını sağlamış olacak ve dolayısıyla daha fazla ürün satışı gerçekleştire bileceksiniz.

emc belgesi

EMC BELGESİ NEDİR

Avrupaya ürün satışı gerçekeştirebilmek için sahip olmanız gereken CE belgesi ni  yanı sıra emc belgesi ile de kalitenizi perçinlemiş olacaksınız. Yapılacak test işlemi ile ürünlerinizin elektromanyetik emisyon testlerinden ve elektronik aksama ait testlerden başarı ile geçtikten sonra belgelendirme işlemi gerçekleştirilecektir.

Uluslararası ihracat yapan firmaların elektrikli ürünlerinden bu kapsama giren ürünlerine bu belgeyi almaları gereklidir. Özellikle yurt dışında bu gibi kalite belgeleriyle alakalı daha sıkı denetimler vardır. Ayrıca yurt dışındaki tedarikçi ve kullanıcılar da bu gibi kalite belgelerine dikkat etmektedir. Ülkemizde kalite belgelerine verilen önemin artması ülkemiz adına da yarar sağlayacaktır. Kalite standartlarımızın yükselmesi ülkemiz ürünlerine olan ilginin de artmasına katkı sağlayacaktır. Emc belgesi ve bu kapsamda dişer kalite belgelerine önem vermemiz bize artı değer katacaktır.

Firmamız bir çok testi kendi bünyesinde yapabilecek durumda olup kapsamımız dışında bulunan testler için ise çözüm ortaklığı yaptığımız firmalar ile yine işlemlerinizi en kısa sürede tamamlıyoruz. Genel olarak verilen kalite belgeleri yıllık olarak düzenlenir veya 3 yıllık olarak temin edilebilir.

CEKAL BELGESİ

Cekal Belgesi cam sektörü ile alakalı olarak yapılan test işlemleri ve belgelendirme standardıdır. Merkezi Fransa olan belgelendirme için kalite standartları ve performans değerlendirmesi testleri yapılarak ürünün uluslar arası standartlarını belirlemektedir.Ürün türüne göre değişiklik arz eden standartlar içermektedir.

cekal belgesi

cekal belgesi

 

CEKAL BELGESİ NEDİR

Cekal belgesi başvurusunun onaylanmasının ardından işareti taşıyan ürünler ilgili sektör ile alakalı bütün test ve kalite işlemlerinden başarılı çıktığının belgelendirmesidir. Bu amaçla cekal işareti konulmaktadır. Isıcam, sertleştirilmiş cam gibi cam türleri standart testlerine tabi tutulmaktadır. Uluslar arası cam ve cam ürünleri satışı yapıyorsanız. Bu belge sayesinde pazarlama olanaklarınızı arttır abilirsiniz. Ürünlerinizin kalite standartlarına uygun olduğunu belgeleyerek tüketicinin sizi tercih etmesi için avantaj kazanabilirsiniz.

Uluslar arası ihracat yapan firmalar için sevkiyat öncesi gözetim belgeleri ihracat belgeleri için bizimle iletişime geçiniz. ISO 9001 belgesi için tıklayınız

Helal Belgesi

Helal belgesi bildiğiniz gibi özellikle et ürünleri başta olmak üzere tüketilen gıdaların hazırlanış biçimi. içindeki katkı maddelerinin nevi o yiyecek veya içeceğin helal olup olmaması konusunda çok büyük önem arz etmektedir. Bu noktadan hareketle dört mezhebin fıkhına uygun usullerle hazırlanmış ürünlere verilen belgedir. Bir gıda maddesinin islama göre helal olması için et ürünlerinde hayvanın kesilme biçimi. Yiyecek içinde domuz yağı veya domuz yağı içeren katkı maddelerinin veya alkol bulunması gibi konular o yiyeceğin helal belgesi alıp almaması noktasında belirleyici faktördür.

helal belgesi

helal belgesi

Müslüman toplulukların yasadışı ülkelerde özellikle tamamının Müslüman olduğu arap ülkelerinde o ürünün satığının yapılması noktasında belirleyici unsurdur. Ülkemizde de her geçen gün daha fazla gündeme gelen bir konu olması hasebiyle ilerleyen zamanlarda çok daha fazla talep göreceği muhakkaktır. İslami hassasiyetleri olan insanlar market raflarından aldıkları ürünlerin tüketici bilincinin giderek artmasıyla. Daha fazla incelemekte ve bahsi geçen ülkelerde ürünlerin tercih edilmesi söz konusuyken bir çok İslam ülkesinde helal gıda belgesine sahip olmayan gıda ürünlerinin satışı yasaktır. Dünya üzerinde yaşayan bir buçuk milyardan fazla insan yasadışı düşün üldüşün de bu ülkelere ihracat yapan firmalar için alınması zorunlu belgelerden biridir.

?slama göre yenilmesinde tüketilmesinde herhangi bir yasak getirilmemiş yiyecek veya içecek maddeleri için kullanılan bir terimdir. Helal gıda sertifikası verilirken iş yerinde kullanılan ekipmanlardan, üretim biçiminden, ürün içine konulan katkı maddelerinin muhteviyatından tutunda kesim biçimlerine kadar her türlü kontrol yapılıp hijyen kurallarının da tam olarak uygulanır olduğunun tespiti neticesinde düzenlenen belgedir.

Helal Gıda Belgesi Verilirken Aranılan Özellikler

Ürünün ham maddesi başta olmak üzere son aşamaya gelinene kadar kullanılan bütün maddelerin kontrolünün ve uygunluğunun, ve bu ham madde ve katkı maddelerinin de hazırlanış biçimi, elde etme yöntemlerinin İslami kurallara uygun olmasını gerektiren bir dizi bilir kişi incelemesinin ardından verilmektedir. Ayrıca iş yeri içerisinde ISO, HACCP gibi kalite standartlarının uygulanıyor olmasını, hijyen belgesi kurallarına tam anlamıyla riayet ediliyor olması da kontrol edilmektedir. Bu aşamaların ardında helal belgesi düzenleme aşamasına geçilir ve ambalaj biçimi, depolama koşulları gibi kriterler de dikkate alınmaktadır.

Helal Belgesi Verilmeyen Ürünler

Domuz ve domuzdan elde edilen ürünler içeren gıda ve katkı maddeleri

İslami usullere uygun olmayan şekilde yapılan kesim yöntemleri

Kesim işlemini gerçekleştiren insanların inanç ve dua biçimleri

Alkol içeren maddeler

Yenmesi yasaklanmış hayvan etlerinden elde edilen ürünler

Kandan elde edilen ürünler ve tabiî ki yukarıda zikrettiğimiz maddeleri direk veya dolaylı yollardan içeren gıda ürünleri de alamazlar.

Almak için bizimle iletişime geçilmesi halinde öncelikli olarak ürünlerinizle alakalı ön bilgi ve kullandışınız hammaddeler ve proses hakkında bilgi aldıktan sonra aramızda yapılacak sözleşmenin imzalanmasının ardından denetim tarihi için gün belirlenmesi, denetim işleminin gerçekleştirilmesi, düzeltilmesi gereken kısımların düzeltilmesi ve ardından ilgili ulema heyeti, teknik grubun onayının ardından helal gıda belgesi düzenlenerek tarafınıza teslim edilmektedir.

Rusya Federasyonu EAC Belgesi

Rusya Federasyonu EAC Belgesi daha önceden verilmiş olan gost belgelerinin 15/03/2015 tarihine kadar geçerli olmasını bu tarihten sonra ihrac? yapılacak her ürün için alınmasını zorunlu tutmuştur. Bu tarihe kadar rusya federasyonuna ihracat yapmamış firmaların ise şu anda ihracat yapabilmeleri için mutlaka alması gerekmektedir. Bahsi geçen belge 1 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık süre ile verilmektedir. Ülkemizde 15/10/2014 tarihi itibari ile yürürlüğe giren eac belgesi bu tarihten beri gümrüklerde sorulmaktadır.

rusya federasyonu eac belgesi

EAC BELGESİ

Avrasya Ekonomik Topluluğunu (18 Kasım 2010) kuran Rusya, Belarus Ve Kazakistan devletlerinin almış oldukları karar neticesinde gıda ürünleri, hafif sanayi ürünlerinde tek tip belge uygulamasına geçilmesi kararı ile  uygulanmaya başlanmıştır. Ürünlerinizin alınan kararlar doğrultusunda teknik düzenlemelere uygunluğu, uygunluk beyanı, uygunluk sertifikası şeklinde iki farklı biçimde doğrulanarak işleme girer. Uygunluk sertifikası onay alacak ürünün belgelendirme birimi tarafından doğrulanması üzere verilen belgedir. Uygunluk beyanı ise üretici firmanın bu ürünün gümrük birliği teknik düzenleme kararlarına uygun olduğuna dair yapmış olduğu beyanı içeren belgedir.

eac belgesi

Ayrıca daha önceden verilmiş olan hijyen sertifikası yerine devlet tescil belgesi / sağlık belgesi düzenlenmesi kararı alınmıştır. Bu kapsamda Gümrük birliği içine giren tüm ülkelerde üretici ve satıcıların ki tabi bu başlamda bu ülkelere ihracat yapan firmaları da ilgilendirmekte su içeren ürünler, gıda ürünleri, kozmetik, dezenfektanlar, ev kimyasalları, insan sağlığını etkileyebilecek kimyasal maddeler, ayrıca su ar?tma cihazları, gıda ile temas eden ürünler için sağlık belgesi alınması zorunlu hale getirilmiştir. Bu işlemi ilgili devletlerdeki resmi kurumlar veya akredite kuruluşlar gerçekleştireceklerdir. EAC belgesi kayıt işlemleri gerçekleştirilirken yukarıda bahsettiğimiz ürünler için sağlık belgesi kaydı yapılmadan kayıt işlemleri gerçekleştirilemez.

İhracat Belgeleri

İhracat Belgeleri Gümrük Beyannamesi

İhracat belgeleri mevzuata uygun olarak doldurulması gereken ve ihracatçı birliğince onaylanarak gümrüğe sunulan belgedir. Sekiz nüsha olarak düzenlenir ve her bir nüsha ilgili yerlere teslim edilir. Beyanından sonra üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Değişiklik yapıldığının tespiti halinde ilgili birimlere bildirilerek cezai işlem başlatılır.
Gümrük beyannamelerinde ihracatçı firma, alıcı firma bilgileri. İhracatın yapılacağı ülke, ürün kodları, gidecek eşya sayısı, net ağırlık, brüt ağırlık, yükleme yeri boşaltma yeri vs bilgiler bulunur.

ihracat belgeleri

Fatura:

Satışı yapılan malzemenin adı, miktarı, fiyatı gibi bilgilerin yazı ldışı alıcıya gönderilen belgedir. Fatura düzenlerken karşı tarafın ticari mevzuatına uygun olarak düzenlemeniz gerekmektedir. Genel kullanım şekli iki nüsha halinde biri İngilizce ve dişeri Türkçe olacak şekilde hazırlanmaktadır. Üzerinde tarih, alıcı ve satıcı firma bilgileri, adres bilgileri, ödeme şekli, birim fiyatı gibi bilgiler yer almaktadır.

Proforma Fatura:

Teklif mahiyetinde olan faturadır. Satışı yapılmak istenen ürünle alakalı fiyat, miktar, özellik vs bilgilerin yer aldışı belgedir. Karşı taraftan onay gelmesi halinde ticari fatura olarak düzenlenir. Burada önemli olan nokta bu belge gönderilirken üzerinde proforma olarak belirtilmiş olması şarttır.

Navlun Faturası :

Navlun faturası deniz yolu ile yapılan taşımacılıklarda nakliyeci firmanın hizmet bedelinin ifadesidir. İhracatı yapan firma navlun faturasını mal bedeline ekleyebilir veya ayrı olarak talep edilebilir. Eğer ürün bedeline navlun faturası da dahil edilmişse fatura ve konşimento üzerinde bu bedelin ödenmiş olduğu belirtilmelidir.

Konsolosluk Faturası :

İhracatı gerçekleştirdiğiniz ülkenin konsolosluğu tarafından ürünün menşei, bedeli gibi bilgilerin onaylandışı belgedir. Bazı ülkelerde bu belge ihracat esnasında zorunlu tutulmaktadır. Vergi kaçakçılığının döviz kaçırmanın önüne geçmek amacıyla talep edilmektedir.

Menşe şehadetnamesi

Satışı yapılan ürünün üretim yerinin gösterildiği belgedir. Bazı ülkelerde bu belgenin kendi konsoloslukları tarafından onaylanmış olmasını talep edebilmektedir. Ülkemizde bu işlem bağlı bulunulan odalar tarafından gerçekleştirilmektedir. Zorunlu bir belge değildir.

Gönderici firma
Alıcı firma
Cins ve özellik
Paketleme şekli
Koli adedi
Ağırlık ölçüleri
Fiyatı
Yükleme tarihi, yeri gibi bilgiler yer almaktadır.

A.TR Dolağım Belgesi
Avrupa birliği ile yapılan gümrük birliği protokolünün imzalanması ile Avrupa birliği ülkelerine yapılan ihracatlarda gümrük muafiyetinden yararlanmak için düzenlenen belgedir. A.TR belgesi serbest dolağım belgesidir. Avrupa birliği ile yapılan anlaşma sanayi ürünlerine ilişkin yapılmış bir anlaşmadır bunun yanında iilenmiş gıda ürünleri bu alanda değildir. Bu tip ürünler için EUR.1 dolağım belgesi alınmalıdır.

EUR.1 Dolağım Sertifikası

Avrupa birliği ülkelerine yönelik tarım ürünleri ihracatlarında ve demir çelik ürünleri ihracatı esnasında düzenlenen belgedir. Gümrük indiriminden yararlanabilmek için bağlı bulunduğunuz odadan onaylandıktan sonra gümrüğe gönderilir. Avrupa birliği ülekeleri, İsviçre, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç ülkelerine yapacaşınız ihracatlarda kullanabilirsiniz.

Bitkisel Ürün İhracatı

Bitkisel ürün ihraç edeceğiniz zaman almanız gereken Bitki Sağlık Sertifikası ihraç edeceğiniz ürünlerin hastalıksız ve saılığa zararlı olmadığını gösteren belgedir. Tarım Gıda Ve Hayvancılık Bakanlığından alınmaktadır. Sebze ve meyve ihracatı gerçekleştireceğiniz zaman ilgili bakanlığıa başvuru yapmanız gerekmekte ve denetim elemanlarının ürünleri yükleme yerinde kontrol ettikten sonra karşı taraf ülkelerinin taleplerine göre ayrıca laboratuvar analizleri de talep edilebilmektedir. Ürünlerin cinsine göre düzenlenen sertifikaların süreleride değişmektedir. Canlı hayvan ihracatı esnasında ise yine ilgili bakanlık tarafından bulaşabilecek hastalık vs riskleri taşımadığına dair sertifika alınması gerekmektedir.

Detaylar

Suudi Arabistan’a yapacaşınız et ve et ürünleri ihracatında helal belgesi talep edilmektedir. İlgili ülkeye gönderilecek sanayi ürünleri için ise Saso Belgesi talep edilmektedir. Her ülke kendi standart birimleri tarafından talep edilen ürün belgelerinin bulunmasını şart koşmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz standart ihracat belgelerinin yanında bu standart birimlerinin talep ettiği özel belgelerin ( ülkeye göre değişmektedir.) bulunması gerekmektedir. Rusya Devleti EAC BELGESİ talep ederken dişer ülkelerin talep ettiği belgeler hakkında detaylı bilgiyi web sitemizden bulabilirsiniz.

Eurovent Sertifikası

Eurovent sertifikası Soğutma ve iklimlendirme ürünlerinin Uluslar arası standartlara uygun olup olmadıklarına dair performans derecelendirmesidir. Bütün sertifikasyon programlarında olduğu gibi eoruvent sertifikasında da amaç rekabet ortamını sağlıklı bir hale getirmek. Bütün ilgili üreticilerin ortak standartlara uyum sağlamasını sağlamak ve doğrudan neticesi olarak tüketici haklarını korumak. Ve müşteri memnuniyeti oluşturmaktır. Yapılan çalışmalarda nihai hedef tüketicinin aldışı ürün kataloğunda yazan bilgilerin doğruluğundan emin olmasıdır. Ne kadar enerji tüketeceğinden. Isıtma ve soğutma değerleri ile alakalı sorun yaşamayacağından ve yapacağı yatırımın doğru ürüne harcanmış olacağından emin olmasıdır.

eurovent sertifikası

Eurovent Sertifikası Nasıl Alınır ?

Eurovent seritifkası alan ürünlerin tanımlanmasının ardından karşılaştırma ve derecelendirme kriterleri oluşturarak sertifika sahibi ürün alan. Bir tüketicinin aldışı ürünle alakalı katalog bilgilerinden ürün hakkında bilgi sahibi olabilmesi ve güven içinde alabilmesini sağlamaktı. Üretici programına katıldıktan sonra ürünleriyle alakalı model ve teknik bilgilerini sunarak bağımsız laboratuvarlar tarafından yapılacak testlerde çıkacak sonuçların standartlara uygun olması halinde testten geçen ürüne ait model rehberinde yayınlanır. Ürün üzerine eurovent sertifikası logosu ürünün standartlara uygun oluğunun ve kendi kategorisi ile alakalı testlerden başarı ile geçtiğinin sembolü olarak yapıştırılır.

BRC BELGESİ

BRC belgesi İngiliz perakendeciler birliği tarafından yayınlanmış ve daha sonra dünya çapında gıda tedarikçileri tarafından kullanılmaya başlanmış olan özellikle İngiltere’ye gıda ihraç eden kurumlar tarafından benimsenmiştir. Global Gıda Standardı ülke ayırt etmeksizin İngilizlere gıda tedarik eden bütün satıcılar için tasarlanmış ve üreticilerin tüketici haklarını korumasına katkı sağlamış aynı zamanda üretim yaptıkları ülkelerde kendi yasal mevzuatlarına ayak uydurmalarını kolaylaştırmıştır. Genel anlamda kullanılan HACCP uygulamasının yanında üretim alanının çevreyle etkileşiminin, kalite standartları kurallarının tam uygulanır olduğunun gerekli dokümantasyon çalışmalarının tam ve eksiksiz takip ediliyor olmasını şart koşmaktadır.

brc belgesi

brc belgesi

BRC belgesi sistemi temel olarak Haccp sistemi, çevre etkileşimi, kalite yönetim sistemi, personel eğitimi, hijyen koşullarının sağlanmış olması, kendi hazırlamış oldukları standart ve ürün proses kontrolü esaslarına dayanmaktadır. Gıda ürünlerini kategorilere ayırmış ve belgelendirme yaparken ürün kategorisine göre işlem yapılmaktadır.

BRC SERTİFİKA SI TALEP EDİLEN ÜRÜN GRUPLARI

 1. İşlenmemiş et ve balık ürünleri
 2. Taze ve dondurulmuş meyve sebze
 3. Süt ve süt ürünleri
 4. Pişirilip soğutulmuş et ve balık ürünleri
 5. Konserveler
 6. Kurutulmuş gıdalar
 7. Şekerlemeler, katı yaşlar

Detaylı bilgilendirme için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Firmamız Kalite Belgelendirme, ürün belgelendirme ve uluslar arası ihracat belgeleri konularında sizlere hizmet sunmaktadır. Danışman arkadaşlarımız sizlere izlemeniz gereken yol ve gerçekleştirilecek işlemler ile alakalı bilgilendirme yapacaktır. Kalite belgeleri ile alakalı danışmanlık hizmetimizin yanında ihracat belgeleri ile alakalı hizmette sunuyoruz.

EAC Belgesi Nedir

Eac belgesi  nedir Rusya devleti ve ekonomik işbirliği kurdukları bağlı ülkeler (Kazakistan, Beyaz Rusya vs)e yapılacak ihracatlarda aranan ürün belgesidir. Eac belgesi olmadan ihracat yapılamamaktadır. İşletme kayıt ve tek seferlik ihracatlar için değişen kısımları vardır. Her ürün için istenmemekle beraber belge kapsamına alınması. Açıklanan ürünler arasında olan ihracatlarınızın başvuru işlemlerinde ürünlerinizin kapsam dahilinde olup olmadığının kontrolünün ardından belgelendirme işlemi gerçekleştirilir. Kalite yönetim sistemleri veya CE belgesi gibi ürün belgesi olmayıp daha çok kimlik özelliği pasaport görevi görmektedir.

eac belgesi nedir

eac belgesi nedir

 

Eac Belgesi Hakkında

Her ülkede olduğu gibi yukarıda bahsi geçen rusya ve ekonomik işbirliği kurduğu dişer ülkelere gönderilecek ürünlerin kalite standartlarının belirlenmesi amacıyla yapılan çalışma ile eski adıyla gost r belgesi devreye girmiştir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İhracat esnasında sorun yaşamamak için danışmanlık hizmetimizden faydalanın.

Kurulan ekonomik işbirliğinin karar mekanizması olan AEK tarafından alınan karar ve uygulanması öngörülen standartlar çerçevesinde devreye giren uygulama ile alakalı sorun yaşamamak için ücretsiz danışmanlık hatlarımızdan bizlere ulaşmanız halinde ihraç edeceğiniz ürünle alakalı teknik inceleme( kapsam dahilinde olup olmadığına dair) ardından gerekli olması halinde en kısa sürede işlemlerinize başlanacaktır.

Rohs Belgesi

Rohs belgesi günümüzde gittikçe artan çevre ve insan sağlığı problemleri ile alakalı yapılan çalışmalar neticesinin ürünlerinden biri olarak devreye girmiştir. Rohs belgesinde amaç elektronik veya elektrikle çalışan eşyaların sebep olabileceği sağlık ve çevre sorunlarının önüne geçmektir. Bu amaçla elektronik eşyalarda kullanılan zararlı maddelerin kullanımının önüne geçilemese bile sınırlandırılması. Bu amaçla sınırlandırma getirilen ürünlerin belirlenmesi. Yapılan ithalat ve ihtracatlarda ilgili kontrollerin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu amaçla yapılan anlaşmalar gereği elektrikli eşyala atıklarının özellikle geri dönüşümünün mümkün olabilecek şekilde kazanılması amaçlanır. Veya etkileşimini minimize edecek usül ve esasların belirlenmesi amacıyla rohs belgesi yürürlüğe girmiştir. Bu alanda faaliyet gösteren firmaların ürünlerine alması gereken belgedir.

Rohs Belgesi Nedir

Yukarıda belirttiğimiz sebepler dolayısıyla bileşiminde kurşun, civa, kadmiyum gibi insan sağlığını etkileyen kimyasal maddeler içeren elektronik cihazların. Üzerinde bu element veya bileşiklerin kullanımının kısıtlanması amacıyla devreye konulmuş sistemdir. BFR, PBB gibi kimyasallarda konu kapsamındadır.  Bu kapsamda kullanılan ev aletleri, biliğim cihazları, aydınlatma aletleri, oyuncaklar. Lambalar gibi elektrikle çalışan cihazlar üzerinde kullanılan maddeler üzerine getirilen kısıtlamaları denetlemek amacıyla oluşturulan sisteme uygunluk onay rohs belgesidir.  Belgelendirme yapılırken yukarıda belirttiğimiz kimyasal maddeler ürün üzerinde aranır. Eğer kullanılan miktar öngörülen parametrelerde ise onay verilereK belgelendirme aşamasına geçilir.

Rohs Belgesi Örneği

rohs belgesi

rohs belgesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rohs Belgesi Geçerlilik Süresi

Rohs Belgesi 5 yıl süre ile geçerli olup ürünün piyasaya sürülüp belgelendirme aşamasından geçmesinin ardından 5 yıl süre ile geçerliliğini korur. Tabi belge sahibi firmaların her yıl ürünlerinde kullanılan yasaklı kimyasallar ile alakalı beyanları esas alınarak geçerlilik süresi korunmaktadır.

Saso belgesi için tıklayınız

Uluslararası İhracat Belgeleri

Bilindiği gibi gelişen ortak pazar ekonomisi ve artan ithalat ihracat alışverişi beraberinde bazı sorunlarda doğurmaktadır. İster ithal ettiğimiz ürünler isterse ihracatını yaptığınız ürünler olsun sonuçta belli bir emek ve para karşılığı üretilip. Satılırken dişer tarafta tüketicilerinde almış oldukları ürünlerin sağlıklarını olumsuz etkilememesi istenir. Kaliteli olması esas amaçtır. Bu kapsamda haksız rekabet ortamının önüne geçmek. Hemde tüketiciye mümkün olan en kaliteli ürünü pazarlamak adına. Her ülke gümrüklerinden giren ürünlerin belli bir kalite standardına uygun olmasını şart koşmakta ve kendi standartlarını belirlemektedir. Uluslararası İhracat Belgeleri her ülke için ayrı olup kendi belirlemiş oldukları standartlara göre ve kendi kalite departmanları ile kontrollerini sağlamaktadır.

Hangi Ülkelere Hangi İhracat Belgesi Gereklidir

Örnek vermek gerekirse Avrupa Birliği ülkeleri CE belgesi, Rusya Devleti EAC belgesi. Suudi Arabistan Devleti SASO belgesi, Nijerya Devleti SONCAP belgesi gibi ürün belgeleri standartlarını yayınlamış ve gümrüklerde bu belgelerin kontrollerini yapmaktadırlar. Tabi her bir ürün için talep edilmemekle beraber bazı ürünler için özellikle insan sağlığını direk ve dolaylı yollardan etkileyen ürünler için mecburi koşulmaktadır. Saso belgesi için TSE Türkiye içinde yetkili tek birim olup firmamız TSE ile çözüm ortaşı olarak çalışmaktadır. Ayrıca EAC belgesi için yine Rusya’da bulunan başlantşlar ımız sayesinde direk ilgili devlet birimi ile belgelendirme işlemlerini tamamlıyoruz.

Esma Belgesi

Esma Belgesi Birleşik Arap Emirliklerine ihracat yapan firmaların alması zorunlu olan belgedir. Bu ülkeye ihracatınız varsa mutlaka esma belgesi almanız gerekmektedir. Belgelendirme süreci biraz zaman aldışı için sevkiyat öncesi bizimle iletişime geçmeniz yararınıza olacaktır. Belge için proforma fatura, varsa ürünlerinizle alakalı kalite belgeleri ile bize başvurmanız halinde en kısa sürede işlemleriniz tamamlanacaktır.

Başvurularında öncelikle karşı tarafta esma adı verilen kuruma mürcaatta bulunuluyor. Daha sonra onların açacağı kaydın Türkiye kayıtlarına düşmesiyle işlemlere başlayabiliyoruz. Süreç Tse tarafından kontrol edilmekte olup firmamız Tse ile beraber sizlere hizmet sunmaktadır. İlgili prosedür ancak karşı tarafa açacaşınız kaydın ardından sizlerle paylağılacak olup gerekli belgelendirme ve standardizasyon ancak bu aşamadan sonra devreye girecektir.

HİZMETLERİM?Z

Saso belgesi – Suudi Arabistan İhracat Belgesi

 

Wras Belgesi

Wras belgesi içme suyu ile temas eden maddelerin standartlarını belirten belgenin adıdır. İngiltere’ye yapılacak ihracatlarda ihraç edeceğiniz ürün su ile temas ediyorsa alınması zorunludur. Belge ilk çıkış itibari ile İngiltere menşeli olsa bile zaman içerisinde dünya üzerinde bir çok ülkede kullanılmaya başlanmıştır. Bazı Avrupa ülkelerindeki firmalar satınalma yaparken talep etmektedir. Belge sahibi olmak için bir değerlendirmeden geçersiniz ve yönetmeliğin gereklerini sa?lıyorsanız belgelendirme işlemi tamamlanır. Yeterli bilgiye sahip olduğunuz, eğitimlerin alınmış olduğunun gösterilmesinin ardından işlemi tamamlanır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

wras belgesi

Su ile temas eden mekanik aksam ürünleri için ürün onay belgesi, mekanik aksam üzerinde kullanılan kimyasal maddeler için ise malzeme onayı için verilmektedir. Belge başvurusu için ürünler akredite laboratuarlarda yapılacak testlerden geçirilerek onaylanması halinde düzenlenmektedir. Düzenlenen wras belgesi beş yıl süre ile geçerli olup bu  sürenin sonunda tekrardan yenilenmesi gerekmektedir. Başvuru yapmanız halinde ürünleriniz İngiltere de yapılacak incelemelerin ardından onaylanması halince size teslim edilmektedir.

CE belgesi ve kalite belgelendirme hizmetlerimiz için bize ulaşabilirsiniz.

Reach Belgesi

Reach belgesi Avrupa Birliğinin kimyasalların karmağık yapısından kaynaklı oluşabilecek sağlık ve çevre koşullarını denetim altına alabilmek için uygulanan avrupa birliği mevzuatıdır. Kimyasalı oluşturan verilere bakşlar ak üretimden tüm tedarik zinciri içerisindeki iletişimini kontrol altına almak için tasarlanmıştır. Kimyasal için hazırlanan MSDS formu ile CSR ( kimyasal güvenlik raporu) ile tutarlılık arz etmesi gerekmektedir.

reach belgesi

Reach belgesi ile amaçlanan hedefler öncelikli olarak çevre ve insan sağlığının korunması, üretici ve satıcılarda kimyasallarla alakalı oluşabilecek riskler hakkında farkındalık yaratmak. Kimyasal maddenin Avrupa birliği içinde satığını kolaylaştırmak, rekabet ortamını düzenlemek. Kimyasal maddelerin zararlarının bertaraf edilmesi için ar-ge çalışmalarını arttırmak gibi hedeflerle yürürlüğe girmiştir. Bu amaçla üretici ve ithalatçşlar ı Avrupa Kimyasallar Ajans?’na kayıt işlemlerinin başlatılması ile süreç başlar. Ve talep edilen verileri sunarak işlemlere devam edilir. Eğer yılda 1 tondan fazla kimyasal üretip avrupa pazarına sunuyorsanız veya orada üretim yapıyorsanız kapsamına giriyorsunuz demektir.

Reach Kapsamı Dığında Olan Maddelerin başında radyoaktif maddeler gelmektedir. Atıklar ve gümrük kontrolü altındaki maddeler kapsamı dışında tutulmuştur. İnsan ve hayvan ilaçları, gıda maddeleri, bitki koruma ürünleri özel yasalar kapsamındadır.  Kimyasallarınıza ait verileri hazırlayıp sunduktan sonra bu bilgilerin paylağım? esasına dayanan sistem ile ön kayıt ve değerlendirme aşamalarının ardından işlemler tamamlanır. Değerlendirme işlemleri, uygunluk kontrolü, dosya değerlendirmesi, madde değerlendirmesi süreçlerini kapsamaktadır.

Kansere neden olabilecek kimyasallar, zehirli etki yaratabilenler, genetik yapıyı etkileyen maddeler, uzun süre doğada yok olmayan kalıcı kirlilik yaratan maddeler yüksek derecede önemli statüsünde değerlendirilip reach belgesi kapsamına alınmıştır.

ISO 9001 Kalite yönetim sistemi, ce belgesi için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

ISO 9001 Belgesi Sorgulama

ISO 9001 belgesi sorgulama yapmak istiyorsanız almış olduğunuz belge üzerinde mutlaka belgeyi düzenleyen kurumun akredite olduğu birimin adı yazı lıdır veya yazmalıdır. Ve belge numaraları vardır. Bu belge numarası ve akredite kurumun ilgili web sitesinden veya direk ulaşarak almış olduğunuz iso 9001 belgesi ile alakalı sorgulama yapabilirsiniz.

iso 9001 belgesi sorgulama

Piyasada bir çok firma iso 9001 belgelendirme ve dişer belgelerle alakalı danışmanlık ve belgelendirme hizmeti sunmaktadır. Bazı firmalar TÜRKAK akrediteli olurken bazıları yurt dışı akrediteli fakat TÜRKAK tarafından tanınmayan akreditasyonla belge düzenlemektedirler. Eğer almış olduğunuz kalite belgelerini resmi kurumlarda kullanıyorsanız mutlaka TÜRK akrediteli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Veya her belgelendirme kurumunun her belge üzerinde akreditesi olmayabiliyor. Mesela iso 9001 akrediteli olabilen bir firma iso 14001 belgesi için akreditasyon sahibi olmayabilir. Sonuçta sahip olduğunuz belgenin akreditesi sizin için önemli ise mutlaka kontrollerini sağlayınız.

İlgili kontrol için ”https://secure.turkak.org.tr/kapsam/search” burdan sadece iso  9001 için değil dişer kalite belgelerinizin de sorgulamasını yapabilirsiniz. Sonuçta düzenlenen her kalite yönetim sistemi akreditelidir veya olmalıdır.

Tehlikeli Atık Taşıma Lisansı

Tehlikeli atık taşıma lisansı alabilmek için öncelikli olarak aracınıza TSE nin onayından geçirmek zorundasınız. Bunun ardından Çevre ve şehircilik il müdürlüğünden atık taşıyan araçlar için lisans belgesi alarak faaliyete başlayabilirsiniz.

TSE kontroller için araç sahiplerinden

1. Firma yetkilisi tarafından imzalanmış başvuru formu

2.  Ruhsat fotokopisi

3. Muayene fotokopisi

4. Sürücünün ehliyet fotokopisi

5. Sürücünün ADR belgesi fotokopisi

6. Sürücünün son aya ati sgk giriş belgesi

7. Faaliyet belgesi

8. Ticaret sicil gazetesi

9. İmza sirküsü

10.  Aracın TSE lisansı veya proje belgesi

11. Araçlar 10 yaşından büyük olamaz

tehlikeli atık taşıma lisansı

Tehlikeli maddeyi sadece taşıyan firmaların dışında dolduran, yükleyen, boşaltan, depolayan, paketleyen firmaların Ulaştırma Bakanlığına başvuruda bulunup tehlikeli madde faaliyet belgesi alması zorunludur. Ayrıca bu faaliyette bulunacak araçların yine Ulaştırma Bakanlığından K1 belgesi ve ya K2 belgesi alması gerekmektedir.

Yılmaz Danışmanlık olarak Karayolu taşıma belgeleri, Gıda üretim izin belgeleri, kalite belgelendirme ve uluslar arası ihracat belgeleri ve uluslar arası nakliye belgeleri konusunda danışmanlık hizmet sunmaktayız. Yetki belgeleri ve dişer belgelendirme ihtiyaçlarınız için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

Hizmet Yeterlilik Belgesi

Hizmet yeterliliK belgesi TSE tarafından verilen ve bir iş yerinin yine TSE’nin hazırlamış olduğu kriterlere uygunluğunu gösteren belgedir. Geçerliliği bir yıldır ve yapılan sözleşme ile kullanılabilir. Amaç sunulan hizmetin kalite seviyesinin düşmesini önlemek ve hizmet yerinde belirlenmiş olan alt kriterlerin sağlanmış olduğunun tespitidir. Yapılacak incelemelerden sonra onay aşamasının ardından HİZMET YETERLİLİK BELGESİ düzenlenir.

hizmet_yeri_yeterlilik_belgesi

hizmet_yeri_yeterlilik_belgesi

Hizmet Yeterlilik Belgesi Kimler Almalı – Alabilir

1. 4077 sayılı tüketicinin ve rekabetin korunması kanununa göre garanti kapsamına giren ürünleri imal ve ithal eden kuruluşlar . ( Beyaz eşya servisleri, otomobil servisleri, elektronik eşya servisleri)

2. İhale ile kamu hizmeti yapan ve yapmaya talip olan kuruluşlar . ( Yemek, temizlik, güvenlik, peyzaj, çamağır yıkama vb. firmalar)

3. Güvenlik riski taşıması nedeniyle yasal zorunluluğu olan kuruluşlar . ( LPG-CNG tesisleri)

4. Fırın, lokanta fotoğraf stÜDYoları gibi sektöründe hizmet kalitesini arttırmak isteyen kuruluşlar .

5. Okul servisi, personel servisi yapan firmalar

 

Hizmet Yeterlilik Belgesi için Gerekli Belgeler

1. İmza sirküleri aslı veya noter onaylı tasdiği

2. Oda kayıt belgesi

3. İş yeri ruhsatı

4. Vergi levhası

5. Elektrik, su vb. fatura sureti

6. Harç makbuzu

Hyb Belgesi Nasıl Alınır

Öncelikle ticaret bakanlığından cokey numarası alınır bunun ardından Tse’den ilgili standarda ait döküman satın alınır. Tse ye cari açılması gereklidir. Daha sonra Tse’nin sayfasına girilerek üyelik oluşturulur. İşlemlerin devam ettirilmesinin ardından gerekli olan evraklar sisteme yüklenerek işlemler tamamlanır. Kaydın Tse’ye ulaşmasının ardından görevli arkadaşlar iş yerine denetime gelirler. Tüm şartların sağlanmış olmasının teyidinden sonra belge verilir. Tüm işlemler yaklağık bir hafta on gün gibi bir süreyi kapsamaktadır.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi ve dişer kalite belgelendirme sistemleri için bizimle irtibata geçiniz.

 

ISO 14001 Belgesi

ISO 14001 belgesi çevre yönetim sistemi üretime dayalı bütün sektörlerde üretimin ilk basamağından son tüketiciye ulaşana kadar bütün aşamaları kontrol altında tutan ve bu aşamalarda çevresel etkilenmelerin en aza indirilmesi için üretim aşamalarının denetimine dayalı kalite yönetim sistemidir. Belge alış sürecine başlarken ilk olarak iş yerinizin ve bağlı şube kuruluşlar ın incelenmesi yapıldıktan sonra ilgili denetçi ve eğitimci personellerimizin firmanıza gelmesinin ardından eğitim, sistem kurma, dokümantasyon çalışması ve en son belgelendirme aşaması için iso 14001 in yurt dışındaki merkezine bizzat başvuru yapılması aşamalarının tamamı firmamız tarafından gerçekleştirilecektir.

iso 14001 belgesi

iso 14001 belgesi

ISO 14001 Standart Maddeleri

Standart maddeleri 2015 yılında revize ediliyor. Yeni revizyonla ilgili standartlarda meydana gelen değişiklikler aşağıda belirtilmiştir. İş yerinize iso 14001 belgesi almak ve iso 14001 standartlarının uygulanmasını sağlamak için bizimle irtibata geçiniz. Fiyatlandırma ve belgelendirme konusunda süre ve ramak belirte bilmemiz için iş yerinizin faaliyet alanı, kapsamı, personel sayısı gibi bilgilerinizi öğrendikten sonra sunumumuzu gerçekleştiriyoruz.

 1. Giriş
 2. Kapsam
 3. Atıf yapılan standart ve dokumanlar.
 4. Terimler Ve Tarifler
 5. Kuruluğun başlamı – İlişkide olduğu örgütler kuruluşlar örgüsü ön plana çıkmakta. Kuruluşla ilişki içinde olan sistemin daha net anlağılması, ihtiyaç ve beklentilerin anlağılarak karşılanması
 6. Çevresel yönetim sisteminin şartları
 7. Genel şartlar – Çevre yönetim sisteminin kapsamının belirlenmesi. Çevre yönetim sistemi. Liderlik. Liderlik ve Bağlılık ilkelerinin
 8. Çevre politikası
 9. Risk ve fırsatları ele alan faaliyetler.
 10. Çevre boyutları – Önemli çevresel boyutları. Tehditler ve fırsatlar ile ilişkili risk boyutları
 11. Yasalar ve dişer şartlar – Uygunluk yükümlülükleri.
 12. Amaçlar, hedefler ve programlar. Harekete Geçme Planlama. Çevresel hedefler ve bunları elde etmek için planlama. Çevresel hedefler. Çevresel hedeflere ulaşmak için faaliyetlerin planlanması
 13. Uygulama ve faaliyetler. Destek
 14. Operasyon
 15. Kaynaklar, görevler, sorumluluk ve yetki. Kurumsal roller, sorumluluklar ve yetkiler
 16. Uzmanlık, eğitim ve farkında olma.
 17. Yeterlilik ve Farkındalık
 18. iletişim .Genel. İç iletişim. Dış iletişim
 19. Dokümantasyon. Yazılı bilgiler. Genel
 20. Dokümanların kontrolü. Oluşturma ve güncelleme. Yazılı bilgilerin kontrolü
 21. Faaliyetlerin kontrolü. İşletimsel planlama ve kontrol
 22. Acil duruma hazır olma ve müdahale
 23. Kontrol etme
 24. İzleme, ölçme, analiz ve değerlendirme
 25. Uygunluğun değerlendirilmesi
 26. Uygunsuzluk, düzeltici faaliyet ve önleyici faaliyet
 27. Kayıtların kontrolü
 28. İç tetkik
 29. Yönetimin gözden geçirmesi. Yönetimin gözden geçirmesi. İyileştirme. Sürekli İyileştirme

  ISO 14001 Uygulamaları

  ISO 14001 standartlarının uygulanması ile amaçlanan uluslar arası standartlara uyum sağlanması, çevresel etkileşimin azaltılması, rekabet ortamında avantaj sağlanması, marka değerinin arttırılması, giderlerin azaltılması ile maliyetlerin düşürülmesi. Doğal afet ve kaza durumlarına karşı tedbir alınması. Çevreyi korumak, idari yönetimlerden alınması gereken izinleri kolaylaştırmak. ISO 14001 Enerji tasarrufu sağlamak ve global düzeyde kullanımı olan bir belge olduğu için firmanızın dünya çapında kabul edilebilirliği artar.

  iletişim için 0 212 653 11 87 numaralı telefonlardan yada info@yetkibelgesi.net adresine talep maili gönderebilirsiniz.

ISO 9001 Belgesi

ISO 9001 belgesi uluslar arası kalite standartları organizasyonu ISO tarafından sistemleştirilmiş kalite yönetim sistemleri içinde en çok bilinen ve uygulananıdır.  ISO 9001 belgesi bir işletmenin global standartlara uyum sağlayabilmesi, büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan gereksinimleri karşılamak için kurulmuştur. Kalite yönetim sisteminin adıdır. Artık son hız la devam eden teknoloji çağı, dünya üzerindeki bütün ekonomik sistemlerin bir birleri ile entegre oluğu. Ve kültürel etkileşimler ile artan kalite bilinci tüketiciyi tercih noktasında alacağı ürünün kalite standartlarında üretilip üretilmediğine göre tercih etmesini arttır mıştır.

Tedarik zincirinden son ürünün tüketiciye sunumuna kadar bütün prosesi kontrol altında tutup yaşanan sorunları en aza indirmeyi amaçlayan iso 9001. Standartları ile gelecek yıllara dair hedef büyütmeden çalışan personel üzerinde kalite bilincinin arttırılmasına kadar tüm uygulayıcıları tarafından beşenilmiş ve tercih edilip kabul görmüştür.

iso 9001 belgesi

ISO 9001 Nasıl Alınır

Firmanın öncelikli olarak iso 9001 sistemi ve iileyiğini kabul etmesi, isteklilik ön şarttır. Akabinde başvuru için öncelikli olarak iş yerinin fiziksel durumundan çalışan personel sayısına kullanılan ekipmanlardan tedarikçilerine ve nakliye kısmına varıncaya kadar bütün sisteminiz. Ön incelemeden geçirildikten sonra hazırlanacak rapor üzerinden belgelendirme işleminin ilk basamağına adım atmış olacaksınız.

Ardından personellerin eşitilmesinden, sistemin iileyişinden sorumlu müdür tayinine ve kullanılan makine ekipmanların kalibrasyon işlemlerine kadar sistemin her noktası standarda başlanıp kontrol altına alınır. Devam eden süreç içerisinde dökümantasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından denetim aşamaları ile belgelendirme işlemi tamamlanmış olur.

ISO 9001 Sunduğumuz Hizmetler

Firmamız bütün bu sistemin başlangıcından belgelendirme aşamasının sonlandırılmasına kadar sizlere rehberlik edecek ve sistemin iileyişi hakkında bilgilendirileceksiniz. Sistemin uygulama aşamaları yine bizim tarafımızdan denetlenecek ve gerekli noktalarda düzeltme ve yeniden değerlendirme aşamalarını beraber sağlayacağız. Yönetimin koyacağı hedefler ve kalite standartları ile ilerleyen dönemlerde iso 9001 kalite standartlarının sizlere faydalarını beraberce görmüş olacağız.

Müşterilerinizin memnuniyetine şahitlik ettikçe hedeflerinize daha kolay kavuşmanız sağlanacaktır. Sanılanın aksine tek bir standart olup bütün iş yerlerinde hep aynı mantık ve kurallarla çalışmamaktadır. Sizlerin ekonomik imkanlarınızdan tutunda iş yerinizin fiziksel durumuna kadar bütün farklılıklar göz önünde bulundurularak var olan kaynaklar ile en iyi kalite seviyesine erişmeniz hedeflenecektir.

ISO 9001 Nedir

ISO 9001 Nedir: Dünya artık küçük bir köy halini almaya başlamıştır. Gelişen teknoloji, üretim tekniklerinde ve sanayide meydana gelen gelişmeler iş yerlerini ister istemez teknolojiye ayak uydurmaya zorlamaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber tüketici ile üretici arasında ki perdeler kalkmakta ve rekabet ortamında. Ayakta durabilmek için iş yerinizi geliştirmek, geleceğe yönelik plan yapmak ve yeni projeler üretmek zorundasınız. Gittikçe artan kalite bilinci, tüketicinin alışveriş yaparken aldışı ürünlerin kalite standartlarına uygunluğunu kontrol etmesi gibi etkenler. İş yerlerini kalite standartlarına en çok riayet edenlerden başlayarak üst sıralara taşımaktadır. ISO 9001 bu noktada devreye girmiş ve sizlere dünya standartlarını yakalamanız için öncülük yapmaktadır.

ISO 9001 BELGESİ NEDİR

Lojistik sektörünün gelişmesi, ülkeler arasında artan ticaret alışverişi, aynı üründen çok fazla üretici firma olması gibi şartlar ister istemez bu koşullarda farklı olanın. Kaliteye önem verenin, sektörü ile alakalı üretim teknolojilerine ayak uydurana öncelikler sunmakta pazar içerisinde iso 9001 tercih sebebi olmasını sağlamaktadır. Hatta uygulama halini incelediğimizde müşteri beklentilerinin karşılanması mantığı aşılmış olup. Daha talep gelmeden yenilikler yaparak beklentilerin üstünde üretim sistemi uygulamaya konulmuştur. Sizlere bütün bu gelişmeler içinde ne yapmanız gerektiğini gösterecek kılavuz görevi yapacaktır.

1987 yılında oluşturulan milletler arası bir oluğumla iso 9001 kalite standartları oluşturulmuş ve bütün dünya genelinde uygulanabilir özelliği ile en çok tercih edilen kalite yönetim sistemi olmuştur. İş yerlerine rehberlik etmek kalite standartlarının geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla Uluslar Arası Standartlar Organizasyonu ile zaman içinde güncellenmektedir.

Bütün iş yerlerini tek bir standart çerçevesinde tanımlayıp farklı iş yerlerinde aynı sistemin uygulanması mantığı ile çalışmaz. Yani öncelikli olarak faaliyet alanınıza, personel sayınıza, aylık üretim miktarınıza, iş yerinizin fiziki durumuna göre var olan şartların olabilecek en iyi koşullara getirilmesi ve zaman içerisinde geliğiminin sağlanması mantığı ile çalışmaktadır. Mevcut şartlarınızın korunması yanında müşteri memnuniyetinizin arttırılması, iş yeri içinde ki sorunların giderilmesi gibi durumlara kılavuzluk etmesi için oluşturulmuş standartlar biçimidir.

 

iso 9001 nedir

                                             iso 9001 nedir

ISO 9001 belgesi firmanıza birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Öncelikli olarak firmanızın prestiji bakımından olumlu katkı sağlayacaktır. Sağladışı bir dişer fayda ise çalışma sisteminden kaynaklanacak sorunları aza indirerek müşteri memnuniyetini arttır acaktır. Ayrıca daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Üretim sahasından veya personel hatalarından kaynaklı üretim kayıplarını önleyebilirsiniz. Personel eğitimleri sayesinde daha sağlıklı bir çalışma ortamı daha güvenli bir iş sahası elde edebileceksiniz. Küresel çapta faaliyet gösteriyor iseniz rekabet şansınız artacaktır.

ISO 9001 Faydaları

Son kullanıcıya ulaşana kadar ürünlerinizin sevkiyat aşamasını bile kontrol altına alarak herhangi bir alanda kayıp oluşmasını engellemeye çalışacaktır. ISO 9001 nedir sorusunun cevabı olarak verilecek en güzel cevaplardan biri iş yerinizin kalite yönetim sistemine sahip olması o işyerinde kalite anlayığının olduğunun göstergesidir. Bu dışarı da sizinle alakalı kaliteye önem veren bir yönetim anlayığının olduğunu gösterir. Firmanın müşteri memnuniyetine değer verdiğinin göstergesidir.

ISO 9001 kalit yönetim sistemi standart aşamaları kısaca aşağıdaki gibidir.

 1. Kapsam
 2. Tanımlar
 3. Yönetim oluşturulması
 4. Ürün hazırlanma aşamaları
 5. Analiz ve iyileştirme çalışmaları
 6. Kaynakların nasıl yönetileceği

A1 Belgesi

A1 belgesi bilindiği üzere uzun süreden beri verilmemekteydi daha doğrusu belirli şart ve koşullar altında verilmekteydi. Resmi kurum ve kuruluşlar dan alınmış ve süresine 6 aydan daha uzun süre kalmış ihalesi olanlar ancak ihale kapsamında geçen araçlar için a1 belgesi alabiliyorlardı ve alınan yetki belgesinin süresi ihale süresi kadar idi. Geçtiğimiz 2014 yılının aralık ayında alınan karar ile yeniden düzenlemeye gidilmiş ve belge alış şartları yeniden düzenlenmiştir. Buna göre A1 belgesi başvuru şartları

1. A1 belgesi fiyatı 10000,00 TL

2. En fazla 20 araç kaydedilebilir.

3. Ticaret odası kayıtlı sermayenin en az 20 000 TL olması gereklidir.

4. Özmal araç sayısının yarısı kadar aracın park edebileceği otopark alanının kullanım hakkına sahip olunması. Otoparkın belediyeden iskanlı ve projesinin onaylı olması

5. Daha önceden talep edilen il trafik komisyonu kararının ekim 2016 yılına kadar talep edilmemesi. En geç 2016 yılının ocak ayına kadar il trafik komisyonlarından alınan yazının bakanlığıa ibraz edilmesi

6. Belgeye kayıtlı araçların ticari kayıtlı olması.

7. Araç yaşlar ının 8 yaşından büyük olmaması.

a1 belgesi

a1 belgesi

 

A1 Belgesi için Gerekli Evraklar

A1 belgesi müracaatı için gerekli olan evraklar ve koşulları sizler için aşağıda sıraladık. Burada yazılı evrakların tamamlanması ve bize ulaştırılmasının ardından gerekli işlemlere hemen başlanacaktır. 

1. Ticaret odası sicil gazeteleri. Kuruluştan itibaren

2. Faaliyet belgesi

3. İmza sirküleri

4. Ortakların kimlik fotokopileri ve sabıka kayıtları

5. Vergi levhası fotokopisi

6. İşyerine ait kira kontratı

7. Otopark kullanım alanına sahiplikle ilgili belge.

8. Ruhsat fotokopileri

9. Her bir araç için ayrı ayrı mali sorumluluk ve ferdi kaza sigorta poliçeleri.

10. Orta düzey yönetici belgesine sahip personel istihdamı.

ISO 50001

?SO 50001 – Enerji yönetimi Sistemi

 Enerjinin verimli kullanılması, varolan kaynakların korunması ve para tasarrufu sağlanması amacı ile oluşturulmuş standartlardır. Bütün sektörlere yönelik enerji tasarrufunun nasıl sağlanacağı neler yapılması gerektiği konusunda alt yapı oluşturulmasını sağlar. Her geçen gün daha da artan üretim faaliyetleri sanayileşmenin yanında var olan enerji kaynaklarının giderek azalması enerji yönetimi konusunda tasarrufa gidilmesi mümkünse geri kazanım tekrar kullanım gibi var olan kaynakların korunması amacı ile oluşturulmuş sistemdir.
Size var olan sisteminizi bozmadan kaliteden ödün vermeden nasıl daha tasarruflu olunabileceği var olan sistemlerin iyileştirilmesi gerekli alanlarda düzenlemelerin nasıl yapılacağı konusunda oluşturulmuş olup çevreye karşı daha duyarlı ama mecburi olmayan kalite yönetim sistemidir.

iso 50001

iso 50001

ISO 50001 FAYDALARI

1) Enerji tüketimini azaltır
2) Maliyetlerinizi düşürür.
3) cihazlarınızın performansını arttırır.
4) İsrafı önler.
5) Enerjinin tasarruflu kullanılması bilincini oluşturur.
6) Atmosferi korumuş olursunuz.

Büyük küçük her işletme kalite standartlarını uygulayabilir. ISO iso 9001 ve iso 14001 kalite yönetim sistemlerinin alt yapısının oluşturulmasına ve uygulanabilirliğine katkı sağlar.

ISO 50001 Uygulama Aşamaları

1. Politika geliştirilmesi
2. Hedeflerin oluşturulması
3. Alınan kararların uygulanması
4. Ölçüm yaparak sonuçların analiz edilmesi.
5. Kontrol ve denetim

ISO 28001

ISO 28001 tedarik zinciri güvenliği yönetim sistemidir. Artan rekabet ortamı ve gelişen ekonomik zincir içerisinde şirketler Pazar paylarını korumak için çalışırken bir yandan da rekabet edebilmek için maliyetlerini azaltmaya çalışmaktadırlar. Ham maddenin girişinden başlayıp ürünün son kullanıcıya ulaşıncaya dek geçen süreci kontrol altına alıp iyileştirme çabalarını esas alarak maliyetlerin düşürülmesini ve fazladan harcanan zaman iş gücü ve paranın azaltılmasını esas alan bir sistemdir.

Gelişen teknoloji ve ekonomik yapıyı entegre etme faaliyetleri ile beraber görülmektedir ki işletmenizde ki tedarik zincirini kontrol altına alıp sistemin öngördüğü yapıyı oluşturmanız halinde maliyetleriniz azalmakta ve bunun sonucunda ürün kalitenizi arttırmanıza yardımcı olduğu gibi beraberinde müşteri memnuniyetini de beraberinde getirmektedir. ISO 28001 sistemi sizlere tedarik zinciri güvenliği yönetim sisteminin ne şekilde olması gerektiğini sunarak size model oluşturur. ?so 9001 ve dişer yönetim sistemleri ile uyum sağlayan sistem maliyetlerin azaltılmasını hedef alarak oluşabilecek risk faktörlerini ortadan kaldırmaya yönelik hedefler koyar.

Standartlar aynı zamanda AEO kriterlerini karşılamaya çalışan firmalara büyük kolaylık sağlamaktadır. Sistemi kurmak, içinde tedarik zinciri bölümünü tanımlamak, güvenlik değerlendirmelerini yapmak, personellere gerekli eğitimi vermek ve planlı bir şekilde uygulamak esasları üzerine kurulmuştur. Tedarik zinciri üzerinde oluşabilecek aksaklıkların en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Hemen her sektörden iş yerleri için uygulanabilir olan iso 28001 kriterleri özel ve resmi kuruluşlar a uygulanabilir tarzdadır.

 

ISO 28001 FAYDALARI

 1. Uygun tedarik zincirinin kurulmasını sağlar
 2. Oluşabilecek riskleri önceden belirleyerek kopmalar neden olur.
 3. Maliyet ve iş gücü kayıplarını engeller.
 4. AEO başvurularında kolaylık sağlar.
 5. Müşteri memnuniyetini arttırır.
 6. Kayıpları azaltacağından sigorta giderlerini düşürür.
 7. Marka değerinizi arttırır.
iso 28001

iso 28001

ISO 28001 NASIL ALINIR

 1. Öncelikli olarak iş yeriyle ilgili etüt çalışması yapılır. İş yerinin boyutu, varsa şube sayısı, çalışan personel sayısı vs.
 2. Dökümantasyon çalışması,
 3. Planlama ve uygulama
 4. Denetim
 5. Eksikliklerin giderilmesi.
 6. Belgelendirme.

ISO 27001

ISO 27001 belgesi bilgi güvenliği yönetim sistemi belgesidir. ISO/IEC 27001 sistemi bilgi varlıklarınızın korunmasını esas alan kalite yönetim sistemidir. Ana hatlarıyla bir iş yerinin hiyerarşik dağılımına bağlı olarak oluşabilecek riskleri öngörerek risk yönetimi, acil durumlarda meydana gelen olayla ilgili yönetim için prosedürlerin hazırlanmasını, faaliyette aksama olmaması için kayıtların tutulmasını esas alan bir sistemdir.

Bilgi bir iş yeri için en önemli ve gelecek adına planlamada yol gösterici olan en temel veri kaynağıdır. Yazılı kaynaklardan, elektronik ortamda tutulan bilgilere kadar hemen her türlü bilgi, kayıt koruma isteyen ve gelecekte mutlaka ihtiyaç duyabileceğiniz öneme sahip varlıklarınızdır. Yeni iş girişimlerinde bulunmanız, var olan iğinizle ilgili yeni hedefler belirlemeniz veya mali konularla alakalı karşılaşacaşınız durumlarda ihtiyaç duyabileceğiniz mali verilerinize kadar hemen her tür bilginin korunmasını temel alan standartları dünya genelinde uygulanabilir özelliktedir.

iso 27001

ISO 27001 ile bilginin korunması için üç basamaklı bir aşama takip edilir. Bunlar ilk esas olarak güvenlik: önem derecesine göre hangi bilgilere hangi pozisyonlarda ki kişilerin erişim yetkisinin bulunduğunu belirlenmesi, herkese açık olmaması. İkinci olarak bütünlük: koruma altına alınan bilgilerin bütün oluşturulması ve gerçeği ifade etmesi. Üçüncü olarak elverişlilik: ihtiyaç halinde kolay erişilebilir olması. Tabi bütün bunların gerçekleştirilebilmesi için uygun politikaların oluşturulması, uygulama aşamalarının belirlenmesi, personellerin yetiştirilmesi oluşabilecek risklere karşı bilgilendirilmeleri, hiyerarşik yapının örgütlendirilmesi ve depolama alanlarının garanti altına alınmasını ve tabi ki yönetimin tam desteğinin sağlanmasını gerektiren sistemdir.

Bu belge sayesinde müşterilerinizin size olan güveni artacaktır. Finans kurumları, sağlık kuruluşlar ı, kamu kurumları gibi bilgi güvenliğinin büyük önem arz ettiği kuruluşlar dan başka  hemen her sektöre uygulanabilir olması en önemli özelliklerindendir.

Bilgi güvenliği yönetim sisteminin garanti ettiği ana unsurlar risk analizi, değerlendirme, önceliklerin belirlenmesi, risk ortamında yönetim ve bütün bunların doküman haline getirilmiş olması.

ISO 27001 Yararları

 • Kuruluğun bilgi varlıklarının derecelendirilmesi.
 • Bilgi varlıklarının korunması
 • Koruma altına alınan bilginin gelecekte de erişilebilir olacağının teminatı
 • Müşterilerinize güven vermesi.
 • ISO 27001 ile korumanın geliğigüzel değil sistemli bir şekilde yapıldığının bilinmesi.
 • Personelin farkındalığını arttır.

ISO 27001 Sistem Kurma Aşamaları

 • Sınıf landırma
 • Derecelendirme
 • Oluşabilecek risklerin belirlenmesi
 • Risk anında yapılacaklar.
 • Dökümante etme
 • Kontrol mekanizması kurma
 • Gözden geçirme
 • Belgelendirme

”15 Ekim 2010 CUMA

Resmî Gazete

Sayı : 27730

TEBLİĞ

Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumundan:

ELEKTRONİK HABERLEŞME GÜVENLİĞİ KAPSAMINDA TS ISO/IEC 27001 STANDARDI UYGULAMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı; 20/7/2008 tarihli ve 26942 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Elektronik Haberleşme Güvenliği Yönetmeliği’nin “Elektronik Haberleşme Güvenliğini Sağlama Yükümlülüğü” bağlıklı 11 inci maddesinin birinci fıkrasının uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Tebliş, Elektronik Haberleşme Güvenliği Yönetmeliği’nin “Elektronik Haberleşme Güvenliğini Sağlama Yükümlülüğü” bağlıklı 11 inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde TS ISO/IEC 27001 veya ISO/IEC 27001 standardına uygunluk sağlama veya uygunluk belgesi alma yükümlülüğü ile ilgili usul ve esasları kapsar.”

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin

ISO 22301

ISO 22301 toplumsal güvenlik ve iş sürekliliği kalite yönetim sistemidir. şirketlerin başarı ya ulaşabilmesi için en önemli konulardan biri iş sürekliliğinin sağlanmasıdır. İş yerinizde oluşabilecek aksaklıklara bağlı kesintilere karşı yapılabileceklerin önceden belirlenmesidir.

Dünya genelinde bir çok ülke tarafından kabul edilmiş olan kalite standartları kuruluşlar ın iş sürekliliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiği, planlama, politikaların belirlenmesi, sorumlulukların belirlenmesi, uygulama aşaması, değerlendirme, gözden geçirme, var olan eksikliklerin iyileştirilmesi ve dökümantasyon aşamalarından oluğur.

iso 22301

iso 22301

ISO belgesi standartlarının iş yerinizde size sağlayacağı yararlardan bahsetmek gerekirse gelecekte oluşabilecek tehditleri önceden tahmin edilerek önlemlerin alınması. Kriz anında yapılacakların önceden belirlenmesi yolu ile kriz yönetiminde başarı . Aksiliklerin asgariye indirilmesi. Her halükarda iş yerinin iileyiğinin aksaklığa uğramaması. Rekabet ortamında dayanaklılık ve süreklilik. Marka itibarının korunması.

İş yerinizin sürekliliğini sağlamak ve size yeni hedefler belirler. Tedarik zincirinizi karşılar, yaşanabilecek büyük krizlere ve afetlere karşı tedbirli kşlar . Daha güvende bir iş hayatı yaşamak için sizde standartlarını iş yerinizde hayata geçirin.

ISO 20252

ISO 20252 Pazar araştırmaları, kamuoyu yoklaması ve sosyal araştırmalar kalite yönetim sistemi olan bu standartlar ile var olan uluslar arası standartların yerini alarak global anlamda 30 farklı ülkenin katılımıyla meydana getirilmiştir. Artan ekonomik işbirliği, globalleşme, kültürel etkileşimler nedeniyle yapılan araştırma, kamuoyu yoklamaları ve Pazar araştırmalarına ortak bir standart getirmek amacıyla oluşturulan kalite sistemi sayesinde var olan farklılıkların ve tanımlamaların ve kullanılan adlandırmaların tek bir standart içerisinde değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Elde edilen verilerin iilenebilirlik ve pozitif değer oluşturabilmesi için dünya çapında kabul görmesi şarttır. iso 20252 belgesi için iso 9001 standartlarının sağlanmış olması ön şarttır.

 

Her ülkedeki kültürel farklılıklar, demografik yapı, eğitim seviyesi gibi faktörler yapılan araştırma ve kamuoyu yoklamaları sonuçlarının şeffaf ve geçerli olabilmesi için ortak paydada kabul görmüş değerler çerçevesinde iilenmesi şarttır. ISO 20252 standartlarının kurulumu ile elde edilen veriler

 1. Geçerlilik ve güvenilirliliği artar.
 2. İş yeri verimliliği artacaktır.
 3. Kaliteniz artacaktır.
 4. Rakiplerinizle rekabet imkanınız aratacaktır.
 5. Global çapta iş imkanına kavuşacaksınız.
 6. Marka imajınız artacaktır
 7. İş sürekliliği artacaktır.
 8. Müşterilerinizin size olan güveni artacaktır.

iso 20252

iso 20252

GENEL STANDARTLARI

 1. Kaynak araştırması ve süreç yönetimi
 2. Taleplerin karşılanması için Pazar araştırması
 3. Veri toplama
 4. Elde edilen verilerin toplanması ve iilenmesi
 5. Raporlama

ISO 9001 DETAYLAR İÇİN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ.

ISO 10002

ISO 10002 belgesi müşteri memnuniyeti yönetim sistemidir ve beklentilerin de ötesinde hizmet vermeyi amaçlayan bütün kuruluşlar için oluşturulmuş kalite yönetim sistemidir. Her türlü özel ve tüzel kuruluşlar da uygulanabilirdir ve büyüyen ekonomik sistem içinde her türden şirket için vazgeçilmez gerekliliktir. Müşterilerinizin sizinle alakalı şikayetlerinin devamlılığı ve çözüme yönelik tedbirlerin alınmaması halinde. Belli bir zaman diliminde ciddi müşteri kaybı yaşamanız ve piyasada negatif reklamınızın yapılması kaçınılmazdır.

iso 10002

iso 10002

Uygulamaya koyacaşınız iso 10002 sistemi ile müşteri şikayetleriniz minimize edilecek. Yapılan şikayetlerin değerlendirilmesi, önlem alınması ve iyileştirme çalışmalarının yapılmasına imkan sağlar. İş yeriniz çok daha sistemli, kurumsal ve müşteri memnuniyeti üst düzey seviyeye ulaşacaktır. ISO standartları ile personellerinizde kalite bilincini ve farkındalığını arttır acaktır. Yurt dışında var olan uygulama sonuçları incelendiğinde sistem kuruluşa müşterilerinin beklentilerine en uygun hizmet oranına bağlı olarak memnuniyet seviyesini de arttır dışı görülmüştür.

ISO 10002 Sistem Kurulum Aşamaları

iso 10002 Kalite yönetim sistemi kuruluş aşamalarını sıralarsak ilk olarak yapılacak çalışmanın yazılı hale getirilmesi gereklidir. Planlama yapılmasının ardından kaynak ayrılması, hedeflerin belirlenmesi. şikayetlerin belirlenmesi, şikayete neden olan nedenlerin belirlenmesi ve çözüm için yapılacakların uygulamaya geçirilmesi olarak kısaca kategorize edebileceşimiz sisteminin başarılı olabilmesi için öncelikli olarak kuruluğun açık. Tarafsız, tam, eşit ve duyarlı olması gerekmektedir.

ISO 10002 sistemi ile iş yerinizde yapılacak olan çalışmanın ana hatları şunlar dır. Öncelikli olarak hedef belirlenir.  Sistem ile karşılanmasını beklediğiniz hedeflerinizin ne olduğu saptandıktan sonra müşteri şikayetlerinin toplanması, Kayıt altına alınması ve değerlendirilmesi yapılır. Kalite yönetim sisteminin sorumluları belirlendikten sonra en çok soruna kaynak olan birimden başlanarak çözümlemeye gidilmesi. Ve ardından çözüm yollarının belirlenmesi, giderilmesi ve müşteriye geri bildirim yapılması aşamalarını kapsar. Tüm bu süreç hakkında uzman arkadaşlarımız sizlere detaylı bilgi sunacaklardır.

iso10002

iso10002

ISO 10002 standardı iso 9001 standartları ile beraber uygulanabileceği gibi tek başına da uygulanabilme olanağı vardır. ISO 9001 belgesi ile uyumlu olan standartlar ile dilerseniz her iki belgeye de eş zamanlı olarak başvuru yapılabilirsiniz. Belgelendirme sürecinde birbirine yardımcı olurlar. Detaylar için bizimle iletişime geçiniz. Uzman görüşü alarak işlemlerinizi daha güven içinde gerçekleştirebilirsiniz. 

 

 

ISO 22000

ISO 22000 belgesi gıda üretimi yapan firmaların sağlık koşullarına uygun üretim yapabilmesini, gıda güvenliğinin korunması ve tüketici sağlığının korunması için oluşturulmuş standartlardır. Tüketici haklarının korunması, sağlıklı ürünler tüketmeleri, tükettikleri gıda ürününün sağlık koşullarına uygun olması üreticinin temel sorumluluğudur. Bu açıdan her gıda üreticisinin azami seviyede üretim koşullarının uygunluğuna dikkat etmesi gerekmektedir.  Gıda işletmesi içinde hijyen koşullarının istisnasız uygulanması. Üretilen ürünün uygun koşullarda muhafaza edilmesi. Sevkiyat koşullarının ürünün muhafaza edilmesi gereken şartlara uygun olması gibi temel standartlara sahip olması gerekir. Hem işveren hem de çalışanlar tarafından gıda güvenliği bilincinin oluşturulması şarttır.

ISO 22000 de tek sefere mahsus olarak yapılacak inceleme veya tek seferlik kaliteli ve uygun üretim şartlarının sağlanması yeterli olmamaktadır. Bütün sistemin üretimi yapılan her mamul için uygun standartları sağlayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir. Bunun için oluşturulmuş kısa adı HACCP olarak bilinen Tehlike Analizi Ve Kritik Kontrol Noktaları belirlenmesi sistemi ile prosesin bütününde kontrol sağlanması amaçlanmıştır. Artan tüketici bilinci ile artık bir çok insan tükettiği ürünün hangi koşullarda üretildiğinin kontrolünü sağlamak, ambalajı üzerinde Sağlık Bakanlığının izni ve varsa kalite belgesi amblemi görmek istemektedir. Ürünlerinizi bu standartlara uygun üretmeniz ve belgelendirmeniz tüketici gözünde itibarınızı arttır acak, Pazar payınızla beraber tercih nedeniniz olacaktır. Resmi kurumların standartlarına uygun hale geleceğiniz için denetimlerden başarı ile çıkmanız kolaylaşacaktır. Ayrıca üretim esnasında oluşabilecek sorunlarında önüne geçmiş olacaksınız.

iso 22000

ISO 22000

ISO 22000 NEDİR – NASIL ALINIR

Dünya genelinde standart üretim koşulları oluşturmak amacıyla 2005 yılında sistemleştirilen ISO 22000 ile bir gıda işletmecisinin ham maddeyi aldışı tedarikçiden, üretim yerinden, depolama alanından, sevkiyat ve son tüketiciye ulaşıncaya raf koşullarının uygunluğuna kadar bütün aşamaları kontrol altına alan gıda güvenliği sistemidir. Sistemin özelliği bütün bu bahsettiğimiz aşamaları izlenebilir hale getirir. Bu aşamalar esnasında ve geçiş aşamalarında oluşabilecek kritik tehlike noktalarının tespiti ve önlem alınması mantığı üzerine kurulmuştur.

Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından yayınlanan Türk Gıda Kodeksi de ISO 22000 standartları baz alınarak oluşturulmuştur. Tam olarak talep edilmemesine karşılık belge harici bütün koşulların sağlanmış olmasına bakılmaktadır.Özellikle son dönemlerde artan sağlık sorunları ve bunların tetikleyici etkeni olarak tüketilen gıda ürünlerinin sorumlu tutulması gibi bir durum söz konusu olduğu için gıda üretim koşullarının elverişliliği, uygun koşullarda saklanması ve tüketimi gibi konular daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Avrupa Birliği uyum standartları çerçevesinde yapılan çalışmalar ile de Avrupa standartlarına uyum sağlamak için üreticilere sorumluluklar yüklenmiştir.  gıda güvenliği yönetim sistemi ile gıda sektörünün bütün üretim aşamaları standartlara uygun hale getirilmeye çalışılmaktadır.

ISO 22000 Kimler Alabilir ?

Gıda işletmecileri, hayvansal ürün üretenler, nakliyeciler ( taşıma koşullarının uygunluğu açısından), satıcılar, toplu yemek üreten firmalar, gıda depoları, gıda üretim ekipmanları üretenler gibi direk gıda sektörünün içinde olanları  yanında alt sektörlerinde hizmet veren firmalar da  standartlarına uygun olmalıdır. Bu kapsamda gıda ve gıda ile temas eden madde üreticileri ile alt sektörlerde hizmet verenler iso 22000 belgesi alabilirler. İstenildiği takdirde tek başına kurulabilir ek olarak iso 9001 standartlarına gereksinim yoktur fakat talep halinde bütün sistem birlikte entegre edilebilir.

 

Gmp Belgesi

Gmp belgesi iyi üretim uygulamaları yönetim sistemidir. Öncelikli olarak üretim esnasında hijyen koşullarının önem taşıdışı ilaç sanayi, gıda üretim tesisleri gibi insan sağlığıyla doğrudan bağlantılı kuruluşlar için hammadde temininden ürünün son kullanıcıya ulaşana dek geçen bütün sistemi kontrol altına alan kalite yönetim sistemidir. Hijyen koşulları gmp sisteminin ana arterini oluşturmaktadır. İş yerinde temizlik kurallarının oluşturulması, bu kuralların belirlenen periyotlarda ve belirlenen sahalarda düzenli olarak yapıldışı görevli denetçi tarafından kayıt altına alınmalıdır. İmalat sahasında, hammadde ve ürünlerin depolama alanlarında gerekli hava sıcaklığının ve nem oranının uygun koşullarda tutulduğunun ve geçmiş zaman ait verilerin yine kayıtlı tutulmasının, talep edilmesi halinde dokümanları ile sunulabilmesi gerekmektedir. İkinci önemli ilgi alanı doğal afet veya iş kazası nedeniyle oluşabilecek sıkıntılar a ilişkin tedbirlerin alınmış olması şartı vardır.

Gmp belgesi iş yeri içerisinde ve dışında oluşabilecek bütün risklerin önceden belirlenebilmesi ve hammadde temininden başlayarak üretim, paketleme, depolama, dağıtım aşamalarının tamamına uygulanması ve takibini gerektirmektedir. Sadece ürün ile ilgili değil çalışan personellerden üretimde kullanılan malzemelerin hijyen kurallarına uygunluğunu tanımlayıp takip teme amaçlıdır. İngilizce adından Good Manufacturing Practices kısaltşlar ak tanımlanan kozmetik sanayi, ilaç sanayi, gıda sanayi ve medikal malzemeler başta olmak üzere iş yerinizde gmp sistemi kurulumundan personellerin yetiştirilmesine kadar gerekli eğitim ve uygulama aşamalarında danışmanlık hizmeti sunuyoruz.

Hijyen ve artan tüketici bilinci sebebi ile gün geçtikçe önemi artan belgelerden biri olmaktadır. Kullan?cılar artık satın aldıkları ürünün kalite belgelendirmesine ve uygun koşullarda üretiminin yapılıp yapılmadığına daha fazla dikkat etmektedirler. Bu sebeple piyasada pay sahibi olmak isteyen bütün firmaların kalite belgelendirme alanına daha fazla önem vermesi zorunludur.

gmp belgesi

gmp belgesi

Gmp Belgesi Standartları Aşamaları

a. Kalite Yönetim Sisteminin Kurulması
b. Önleyici tedbirlerin alınması
c. Personel ve organizasyonun Sistemleştirilmesi
d. İş yerinin fiziksel durumunun uygun hale getirilmesi
e. Kullanılan malzemelerin uygunluğu
f. Hammadde ve ürün depolama alanları
g. Kalite kontrol
h. Belgelendirme
i. Yeniden gözden geçirme ve düzeltme
j. Dokümantasyon ve numunelerin saklanması
k. Denetim

iSO 9001 , ISO 14001 Ve Diğer Kalite Yönetim Sistemleri ile Alakalı Bizimle İrtibata Geçiniz.

Hijyen Sertifikası

Hijyen sertifikası Rusya da satılacak ürünler için toplum sağlığı ile ilgili ürünlerden gost r sertifikası ile beraber talep edilir. Gıda ve gıda ile temas eden ürünler, üretim ekipmanları, tekstil ürünleri, kozmetik ürünler, mobilya malzemeleri, metal aksam barındıran ürünler hijyen belgesi kapsamına giren ürünlerdir. Hijyen sertifikası bu ürünlerim imalatından nakliyesi kurulumuna kadar geçen sürecin insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde yapıldığının kontrolü açısından düzenlenmektedir. Rus pazarında yapılan denetimlerde özellikle bu ürün sorulmakta ve gümrüklerde yine bu belge talep edilmektedir. Gost r belgesine de temel teİkil eden bu belge ürünlerinizin iç pazarda daha rahat satığını sağlayacaktır.

Yılmaz danışmanlık ve belgelendirme olarak başvurularınızın birinci elden takibini yapıp uluslar arası görüşme ve işlemlerin tamamı tarafımızdan gerçekleştirilmektedir.

RUSYA HİJYEN SERTİFİKA SI

RUSYA HİJYEN SERTİFİKA SI

HİJYEN BELGESİ ALINMASI GEREKEN ÜRÜNLER

1) Gıda ve gıda ile temas eden ürünler
2) Kozmetik ürünleri
3) Tekstil malzemeleri
4) Gıda üretiminde kullanılacak malzemeler
5) Ahşap malzeme, mobilya
6) Çocuk ürünleri, oyuncak
7) Kimyasallar
8) Bazı endüstriyel malzemeler, elektrikli aletler

Hijyen sertifikası olmadan Rusya federasyonu ülkelerine ürün mal satışı yapılamayacağını belirtmiştik. Bu başlamda işlemlerinizin mümkün olan en kısa sürede tamamlanması için gereken çaba ve özveriyi gösteriyoruz. Bütün işlemler tarafımızdan kontrol altında yapılmakta ve oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için önceden alınması gereken önlemleri alıyoruz. Standartların bilinmesi ve talep edilen özelliklerin önceden sağlanması belge alış sürecini hız landıracaktır.

Ukrsepro

Ukrsepro Ukrayna Devleti tarafından ülkeye giren ürünlerin sahip olmasını istediği standartlar sisteminin adıdır. Artık her ülke hem kendi içinde imalat yapan firmaların hemde dışarı dan ithal olarak gelen ürünlerin. Belirli standartlara sahip olmasını bu sayede hem halk ve çevre sağlığının korunması. Hem kalite standartlarının artması için belirli standartlar getirmiştir. Ukrayna da kendi ülkesine giren ürünlerden  standartlarına uygunluk istemekte. Ve belgelendirme yapmaktadır. Merkezi kievde olan kurum tarafından yapılan denetimlerden geçen firmaların ürünleri belgelendirilerek ülkeye girişine müsade edilmektedir. EAC Belgesi ile benzer standartlara sahip olan ukrsepro belgesi başvurularının bizzat tarafımızdan merkezlerine yapılmakta ve ardından gönderilecek denetimcilerin onayından sonra ürünleriniz belgelendirilmektedir.

DETAYLAR İÇİN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ.

GOST Belgesi

GOST BELGESİ, güncel hali ile EAC BELGESİ. Rusya Federasyonu ve bölgesinde son dönemlerde gelişen ekonomik işbirliği çerçevesinde artan ihracat hacmi Türk şirketleri için önemli bir fırsat sunmaktadır. Rus pazarında satılacak ürünler için Rus hükumeti tarafından ithal edilen ürünlerden kendi standartlarına uygunluk şartı aranması 1993 yılından beri uygulanmakta ve en yaygın olarak da GOST BELGESİ talep edilmektedir. EAC belgesi toptan ve perakende olarak satılacak her bir ürün için bu sertifika gerekmektedir. İçerik olarak ülkemizde de yaygın olarak kullanılan iso 9001, Avrupa ülkeleri tarafından talep edilen CE BELGESİ, yine ülkemizde kullanılan TSE BELGESİ ne eşdeğer bir belgedir. Bu belge hem gümrüklerde ürün giriş çıkışı esnasında talep edilmekte hem de rus hükümeti tarafından iç piyasada yapılan denetimler esnasında iş yerlerinden sattıkları ürünün bu belgeye sahip olup olmadığı kontrol edilmektedir. Tabi her ürün için zorunlu olmamakla beraber bazı ürünlerde mecburi tutulurken bazı ürünlerde isteğe bağlı olarak kullanılmaktadır. Yine bu kapsam da mecburi tutulan ürünler için sarı renkli, isteğe bağlı olan ürünler için ise mavi renkte sertifika verilmektedir. Rusya da 1997 yılında yaşanan kriz sonrası 2000 yılında alınan karar ile sertifikasız ürün giriileri tamamen durdurulmuş olup kalite konusu çok daha fazla önem kazanmıştır.

gost r belgesi

gost r belgesi

Nasıl Alınır

EAC belgesi ne sahip olmanın size kazandıracağı avantajların başında ürünlerinizin rus piyasası içinde daha kaliteli ortamlarda daha iyi fiyatlarla satışa sunulabilmesini, ülkemiz ürünlerine olan güvenin artması ve markanızın dış piyasada daha çok kabul görmesine olanak sağlayacaktır.
Rusya Federasyonu ile sınırlı kalmayıp gost r sertifikanızı aldıktan sonra Kazakistan da, Azerbaycan da, Ermenistan da, Tacikistan da, Gürcistan da, Özbekistan da, Türkmenistan da geçerli olarak kullanabilirsiniz. Ukrayna ise ukr sepro belgesi talep etmektedir.

Belgeyi fotokopi ile çoğaltıp firmanın yetkili müdür tarafından kaşe imza ile çoğa ltarak satığını yaptığınız firmaya verebilir veya bazı mallar için gümrüklerde aslının talep edilmesi halinde rus konsolosluğunda bulunan noterlerde tasdik ettirip çoğa ltarak kullanabilirsiniz.

Belgelendirme iğini rus devleti tarafından yetki verilmiş akredite kuruluşlar ı gerçekleştirmekte laboratuarlarda test edildikten sonra uygun bulunan ürünler için belgelendirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bazı ürünler için ise yangın ve hijyen belgeleri zorunlu ise öncelikli olarak bu belgeler alındıktan sonra gost r belgesi düzenlenmektedir.

EAC BELGESİ GEREKLİ OLAN ÜRÜNLER

1. Gıda ve gıda ile temas eden malzemeler
2. İnsan ile temas eden tekstil malzemeleri
3. Kimyasal maddeler
4. İnşaat Sektörü ve teçhizatı
5. Parfümeri, oyuncak, ev gereçleri
6. Petrol ve gaz
7. Mekanik ve elektrikli malzemeler
8. Yangın güvenliği ekipmanları
9. Endüstriyel Mutfak, Çamağırhane vb.
10. Isı üretim, iletim araç gereçleri

GOST BELGESİ (EAC) NASIL ALINIR

Gost r belgesi Rus hükumeti tarafından yetkilendirilmiş değerlendirilme kuruluşlar ı tarafından verilir. 3 yıl süreli seri üretim başvuruların numuneler ile birlikte Rusya’da ki belgelendirme kuruluğuna yapılmasının ardından Rus uzmanlar tarafından iş yerinizde yapılacak denetimin ardından yaklağık 45 gün gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. 1 yıllık talep edilen ürünler için denetçi gerekmeden sadece numune gönderilmesi yeterlidir. 1 veya 3 yıllık olarak verilmektedir. Bir fabrika da yapılacak denetimler ve laboratuar sonuçlarının olumlu olması halinde bu fabrikada üretilecek ve belge üzerinde yazılı her ürün için gost r belgesi kullanılabilir. Tek seferlik ihracatlarda ise sadece numune gönderilmesi yeterli olmaktadır.

EAC BELGESİ GEREKLİ BELGELER

1. Faaliyet belgesi
2. İmza sirküleri
3. Marka tescil belgesi
4. Varsa dişer sertifikalarınız( iso, ce, tse vs)
5. Ürün hakkında teknik bilgi.
6. Kullanma talimatı, etiket bilgileri.
7. Üretici firma adı, ürünlerin seri numaraları, üretimde kullanılan makine sayısı
8. Fabrika prosesi
9. Alacaşınız belgede olmasını istediğiniz unvan ve adres bilgileri
10. Ürün kataloğu
11. Her üründen 3 adet numune örnek.
12. Ürünlerin model bilgisi.
12. Vekaletname

COI Belgesi

COI Belgesi İran da bulunan CERTIFICATE OF INSPECTION (COI) adlı kuruluş tarafından alınan kararlar çerçevesinde İran a ithal edilecek bazı ürün grupları için kendilerinin denetimlerinden geçilmesini. Ve sertifika alınmasını zorunlu kılmıştır. İran standartları kuruluğu olan ISIRI tarafından konulan standartlar gereği. ithalat mevzuatına ithal edilecek ürünün kendilerinden onaylı kuruluşlar ın adlarına üretim yerini gözlemlemeleri suretiyle belgelendirme sağlanmaktadır.

Coi Belgesi

CoC belgesi Cezayir’e ürün satacak firmaların alması gereken belgedir. Cezayir devleti tarafından bütün ürün grupları için talep edilmektedir.

Saso belgesi için tıklayınız. Uluslar arası ihracat belgeleri ile alakalı olarak bizden hizmet alabilirsiniz. Sevkiyat öncesi gözetim belgeleri kapsamına giren belgeler ile alakalı danışmanlık ve belgelendirme hizmeti sunuyoruz. Gözetim belgeleri alınırken ürünlerinize ait kalite belgelerinizin tam olması gereklidir. Ürünler belirli bir kalite standardına uygun olduğunu belgelemiş olması gereklidir. Karşı taraf gümrüklerinde bu belgeler kapsamında yeterlilik koşulları aranmaktadır. Bu bakımda ürünlerinizin kalite belgelendirme evraklarına sahip olması gereklidir.

Soncap Belgesi

Soncap belgesi Nijerya devleti tarafından ithalat ürünlerinin sahip olmasını istediği uygunluk belgesidir. Nijerya’ya yapacaşınız ihracatlarınız için ürünlerinize soncap belgesi almanız gerekmektedir. 2005 tarihinden beri yürürlükte olan uygulama 2012 yılında yeniden revize edilmiş ve şu anda yürürlükteki h?alini almıştır.

Yapılan ihracat öncesi iki aşamalı sistem uygulanmaktadır. Öncelikli olarak ürünlerin COC sertifikası denilen teknik uygunluk belgesine sahip olması ardından alması gerekmektedir. Ayrıca bu belgeler olmadan ihracat yapmanız halinde mallarınız gümrükten çekilmez.

?stenen belgeler. Ürün raporu, ürün belgesi ve uygunluk sertifikasıdır. Soncap belgesi kapsamı dışında kalan ürünlerin ihracatı için NAFDAC  belgesi talep edilmektedir. Öncelikli olarak ürünlere ait kalite belgelendirme evrakları talep edilmektedir. Bu evrakların incelenmesinin ardından belgelendirme sürecine geçilir. İhracatı yapılacak ürünlerin mutlaka kalite belgelerinin olması uluslar arası standartları sağlaması zorunludur. Aksi takdirde ürünlerin sevkiyatı yapılamaz. İnce lenen kalite belgelendirme evraklarında ( test raporları- tse belgesi vs) herhangi bir eksiklik yok ise ardından gözetim ve belgelendirme hizmeti için ikinci aşamaya geçilebilir. Tüm bu süreç tamamı ile kontrolümüz altında gerçekleşecek? olup oluşabilecek herhangi bir negatif durumda yine uzman arkadaşlarımız eksikliklerin giderilmesi için yardımcı olacaktır. Ayrıca ürün grubuna göre değişmekle beraber bir çok ürün için analiz ve test imkanları da yine bizim yönlendirmemiz ile gerçekleştirilebilir. Tüm bu süreçlerin ardından belgelendirme ile ihracatınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

soncap belgesi

soncap belgesi

Soncap – Nafdac Belgesi

Nijerya tarafından gıda ürünleri ve ilaç sanayi ürünleri için ilgili devletin sağlık bakanlığı? tarafından ülke içine giren ilaç ve gıda ürünlerinin kontrolünü sağlamak amacıyla kurulmuş sistemin adıdır. Yapılacak ithalat için Nafdac belgesi olmadan ülkeye girişine izin verilmemektedir.

Gıda, ilaç, kozmetik, ve hayvansal ilaçların ülkeye giriilerinde bu belge talep edilmektedir. Belgeye sahip olabilmek için öncelikle numune gönderilmesi ve yapılacak incelemenin ardından onaylanması halinde belge düzenlenmektedir. Belge başvuru işleminiz için karşı taraftaki alıcı firmanın temin edeceği başvuru formunu ve numuneyi ilgili birime teslim etmesinin ardından yapılacak inceleme aşamasının ardından nafdac belgelendirme yapılmaktadır. İhracatı yapılacak her bir ürün için ayrı ayrı başvuru yapılması gerekmektedir.

eac belgesi için tıklayınız

K2 belgesi Yenileme Süresi

K2 belgesi yenileme süresi yetki belgelerinin ve dişer tüm yetki belgelerinin yenileme işlemleri ile alakalı olarak yayınlanan yönetmelikte yenileme işlemleri. Yetki belgesi bitiş tarihinin 60 gün öncesinden başlayıp sonraki 540. güne kadar devam eder. Yenileme işlemlerinize başlaya bilmek için sürenizin dolmasına 60 gün kaladan itibaren başlayabilirsiniz. Yenileme ücretiniz yetki belgesi ücretinin %5 i oranındadır. Belgenizin bitiş tarihini kaçırdışınız takdirde sonraki 270 gün içerisinde  yine yenileme işlemi yapabilir. Ve yine %5 oranında yenileme ücreti ödeyerek K2 belgesi yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

K2 belgesi yenileme süresi

K2 belgesi yenileme süresi

Bu tarihide kaçırdışınız takdirde yine 270 günlük yenileme süreniz bulunmakta fakat yenileme ücreti olarak yetki belgesi ücretinin %25 i oranında ücret ödeyerek yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken konu yetki belgesi bitiş tarihi itibari ile  K2 belgesi yenileme süresi  dolduğu tarihten itibaren araçlarınız yetki belgesi yok durumunda olacağından denetlemeler esnasında cezai işleme maruz kalabilirler. Ek olarak verilen 540 günlük süre size hakkınızın kaybolmaması için tanınmış olup araçlarınızı cezadan muaf tutmaz. Bu yüzden K2 belgesi yenileme süresi dolmadan işlemlerinizi tamamlayınız.

Tehlikeli Madde Faaliyet Belgesi

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Faaliyet Belgesi 10/04/2014 tarih ve 15341 sayılı Bakanlık Makam Onayı ile Yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda tehlikeyi maddeyi
1) Dolduran
2) Paketleyen
3) Yükleyen
4) Gönderen
5) Alıcı
6) Boşal tan
7) Tağınabilir tank işletmecisi

tehlikeli madde faaliyet belgesi

tehlikeli madde faaliyet belgesi

Yukarıda bahsettiğimiz faaliyetlerden bir veya bir kaçını yerine getiren firmaların Tehlikeli madde faaliyet belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi almak ve belge başvurusu yapmak için bizi arayınız. Uzman arkadaşlarımız sizlere en kısa sürede belge almanız için yardımcı olacaklardır. Bir veya birden çok alanda faaliyet gösteriyor iseniz her bir sınıf için başvuru yapmalısınız. 

Başvuruda bulunabilmek için gerekli olan evraklar

1) Kuruluş ve değişiklikleri gösteren ticaret sicil gazeteleri.
2) Faaliyet belgesi
3) İmza sirküleri
4) Sabıka kayıtları

Bizden hizmet alarak faaliyet belgenizi kısa süre içinde alabilirsiniz. SRC belgesi için tıklayınız.  

K1-K2- K3 Yetki Belgeleri Nelerdir

K1 K2 k3 veya K Belgesi araçlarla ilgili ve taşımacılıkla yakından ilgili bir belge türüdür. K Yetki Belgesi, genel anlamda bilinse de aslında taşıma faaliyetine göre K1, K2 ve K3 olmak üzere değişiklik göstermekte, tam anlamıyla yapılmak istenen iş doğrultusunda en uygun yetki belgesi alınmalıdır.

Kısaca K Yetki Belgeleri şunlar dır ve faaliyet alanları da yanlarında açıklanmıştır.

K1 Yetki Belgesi; Gerçek veya tüzel kişilik ayrılmaksızın yurt içinde taşıma hizmeti yapacak. Ve bu taşıma hizmetinden para kazanacak olan kişilerin alması gereken bir belgedir.Örneğin herkesin bildiği nakliye firmaları bunlara bir örnektir.

K2 Yetki Belgesi; gerçek veya tüzel kişiler üzerlerinde bulunan araçları ile sadece kendi iştigal alanlarıyla ilgili eşya veya üretilmiş olan ürünlerini taşıma işinde kullanacaklar ise. Bu gibi kişilerinde alması gereken belge türüdür. Örneğin bir toptancı sipariş olarak aldışı ürünleri müşterinin dükkânına götürmek için aracını kullanır. Fakat bu taşıma işinden para kazanmazda sadece satmış olduğu ürünlerin parasını kazanır.

K3 Yetki Belgesi; Bu yetki belgesinin özelliği de sadece ev mobilyası ve eşyası yada büro mobilyası ve eşyası taşıma iilerini yurt içinde yapacak ve taşıma işinden ötürü para kazanacak olan gerçek veya tüzel kişilerin almakla yükümlü oldukları belge türüne girmektedir. Örneğin günümüzün yeni mesleği olan ev taşıma şirketleri, evlerin eşyalarını komple toparlayıp, araçlarına yükleyerek, başka bir yere götürme işlemi yapmaktadır. Bu gibi şirket araçlarında bulunması gereken bir belge türüdür

K1 YETKİ BELGESİ

K yetki Belgesi ne kadar bilinse de gerçekte kendi arasında 3 farklı amaca hitap edecek şekilde K1, K2 ve K3 olmak üzere değişiklik göstermektedir

K1 Belgesi; belirli bir zaman tarifesi olsun veya olmasın hiç fark etmeden eşya, yük, mal, mamul, yarı mamul, ham madde, toprak, sebze. Veya aklınıza gelebilecek herhangi bir şeyin taşınmasından dolayı para kazanma amacı güdülen araçlarda mutlaka olması gereken belgedir. Bu araçların amacı getir götür işi yaparak taşıma hizmetinden dolayı aradaki kişilerden ödeme alan araçlardır. Bu araçlar ister Şahıs üzerine kayıtlı olsun istenirse de tüzel kişiliklere ait olan firmaların adına olsun hiç fark etmez. Burada önemli olan Şahıs üzerine kayıtlı olan taşıma aracının ağırlığının en az 30 ton’luk bir araç olmasıdır. Aracın yükü bu ağırlıktan az ise K1 Yetki Belgesine başvuru yapılamayacağından K1 Yetki Belgesi alınamayacağı için taşıma hizmeti Ticari olarak yapılamayacaktır. Bu nedenle öncelikle şahısların araçları üzerinden para kazanmaları için ellerinde mutlaka en başta bir 30 ton üzerinde araç bulunması şarttır.

Taşıma işinden para kazanma düşün cesi tüzel bir kişilişe sahip; kooperatif olsun. Anonim şirketi olsun, Limited şirketi olsun ya da Kolektif şirket olsun fark etmez. Burada önemli olan 2 durum vardı birincisi kayıtlı olan aracın toplam yükünün 110 tonluk bir ağırlıktan fazla olmasıdır. Diğer bir önemli durumda şirketin sermaye oranı en az 10.000 TL ‘ ye sahip olmasıdır.

Bu iki durum gerçekleştiğinde tüzel kişilişe sahip tüm firmalar ellerindeki araçları için K1 Belgesine başvurarak taşıma hizmetinden dolayı para kazanmaya başlayabilirler.

K1 Yetki Belgesi ve K2 Yetki Belgesi İndirimleri Nelerdir ?

K belgesi  karayolu taşıma yönetmeliği (KTY) 12, 13, 14, 15 ve 18 maddesine göre bitiş tarihlerinden itibaren; Diğer yetki belgeleri ile beraber K belgesi indirim li olarak alınabilmektedir.
1) 60 gün öncesinde yeniletme işlemini beyan edilirse, toplam yetki belge bedelinin sadece %5’lik miktarı ödenereK belge yenilenebilir,

2) 270 gün sonrasında faaliyette vermek suretiyle yeniletme işlemi beyan edilirse. Toplam yetki bedeli ne ise onun üzerinden sadece %25 ’lik miktarını ödeyerek yetki belgenizi yenilete bilirsiniz.

3) 1.ve 2. maddelerde yer alan sürelerde yetki belgesi yenileme konusunda herhangi bir başvuruda bulunmayanlar içinde. Yetki belgelerine 30 gün daha süre verilerek, bu süre içinde beyanda bulunanlarda yine. Yetki belgesi bedelinin sadece % 5’lik miktarını ödeyereK belgesini yeniletebilir.
4) Yetki belgesine ait geçerlilik süresi bittikten sonra 90 gün geçmesinin ardından otomatik olarak yetki belgeleri iptal edilecektir. İptal öncesinde gerekli uyarı yapılacaktır. Uyarının hemen ardından ödemeyi Vakıflar Bankası veya Ziraat Bankasından yapanlar ise % 100 lük yetki belgesini ödeyerek 5 yıllık bir kullanım için yenileterek, 5 yıllık bir uzatma daha yaptırarak taşımacılık faaliyetine devam edebileceklerdir. Yetki belgeleri ile alakalı denetimler hız kazanmış olup cezai işlemler uygulanmaktadır. Denetimler esnasında belgesi olup aracını kayıt ettirmemiş olan firmalara da ceza yazı lmaktadır. 

K belgesi indirim oranları ve ilerleyen zamanlarda gerçekleşecek olan dişer yönetmelik değişiklikleri için bizi takip ediniz.

K1 belgesi  ve K2 belgesi için tıklayınız

K1 YETKİ BELGESİ NASIL ALINIR?

K1 yetki belgesi. Türkiye genelinde nakliye firması adı altında ya da sadece kendi ismi ile taşıma hizmeti vermek isteyenlerin üzerlerinde kayıtlı olarak görünen araçların adına alınması gereken yetki belgesidir. Taşımacılık hizmetini ticari olarak gerçekleştirecek olan firma yâda kişiler mutlaka vergi mükellefi olmak zorundadırlar.

Kişi sadece kendisi bu hizmeti vermek ve bu işten para kazanmak istiyorsa vergi mükellefliğinin yanı sıra en az 30 tonluk yüklü ağırlığa sahip bir araca ihtiyacı olacaktır. Bu kriterler kiğinin kendisinde mevcut ise K1 Yetki Belgesi ne başvuru yapabilecektir.

Taşıma iğini ticari olarak yapacak olan bir tüzel kişilişe ait firma ise öncelikle vergi mükellefi olması gerekmektedir. 2.ise firma üzerinde kayıtlı olan araçların en az 110 tonluk azami bir ağırlığa sahip olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kurulmuş olan şirketin sermayesi en az 10.000 TL tutarında olmak zorunda dır. Bu gibi durumlar gerçekleştiği takdirde firmanın nakliye ve taşımacılık hizmeti vererek bu işten para kazanması için gerekli K1 Yetki Belgesi ne başvuru yapabilir. Belgenin çıkmasının hemen ardından da gönül ferahlılığı ile taşıma işine başlanabilir.

Başvuru için gerekli bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler şirkete ait ticaret Sicil gazetesi, Faaliyet Belgesi, Mükelleftir yazısı, kimlik, imza sirküleri, aracın bakımını gösteren Taşıt Kartı , ve harç bedeli gibi evraklar istenmektedir. Bunların yanı sıra başvuru esnasında doldurmanız gereken başvuru formları doldurmanız gerekecektir. Bu aşamadan sonra K1 Yetki Belgesine sahip olabilirsiniz.

K1 belgesi ve K2 belgesi için dişer sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

K1 belgesi için gerekli belgeler

K1 yetki belgesi ticari olarak taşımacılık yaparak, bu işten para kazanmayı amaçlayan kişilerin araçlarında sahip olması gereken belgedir. Taşıma iğini kendine meslek edinenlerin olmazsa iilerini yürütemeyecekleri bir belge türüdür. Taşıma yapan araçlar sürekli denetimden geçmektedir. K1 Yetki Belgesi bulunmayan araçların taşımacılık yaptığı tespit edildiği takdirde cezai işlem uygulanır.

Tüzel kişilikteki firmalardaki araçların ağırlığı en az 110 ton olma şartı aranırken, Şahıslarda bulunan araçların ağırlık kapasitesi ise 30 ton üzeri şartı aranmaktadır.

K1 belgesi için gerekli belgeler

Eğer araçlarınız bu ağırlıklara uygun ise başvuru yapabilirsiniz.

K1 Yetki Belgesi başvurusu için gerekli belgeler ise;

 1. Yetki belgesi Başvuru Formu
 2. Taşıt Kartı Başvuru Formu
 3. Ticaret Sicil Gazetesi aslı veya örneği
 4. Temsil şahısların noterden onaylanmış imza sirküleri
 5. Kişilerin veya ortakların TC kimlik numaraları ve kimlik suretleriyle fotokopileri
 6. Merkez olarak görünen iş yerine ait kira sözleşmesi, mülk işyeri sahibinin ise Tapu Fotokopisi
 7. Tüzel kişiler için; Ticaret Odasından alınmış olan Faaliyet belgesi/ Şahıs ise Esnaf ve Sanatkârlar odasından alınmış olan Faaliyet Belgesi
 8. Kişilerin üzerlerine kayıtlı olan aracın geçerli muayenesini gösteren taşıt kartı veya Taşıtların Motorlu Araç Trafik ve Tescil Belgesi

K1 YETKİ BELGESİ HANGİ ?ARTLARLA ALINIR

K1 yetki belgesi ülkemizde taşımacılığa ait kullanılmakta olan çeşitli Yetki Belge türleri bulunmaktadır. Bunlar; A türü yetki belgeleri, B türü Yetki belgeleri, C türü yetki Belgeleri, D türü Yetki Belgeleri. F türü Yetki Belgeleri, G türü Yetki Belgeleri, H türü Yetki Belgeleri, K türü Yetki Belgelerle türü Yetki Belgeleri. M türü Yetki Belgeleri, N türü Yetki Belgeleri, P türü Yetki Belgeleri, R türü Yetki Belgeleri ve T türü yetki belgeleri olmak üzere çeşitlilik göstermektedirler.

Yukarıda adı geçen tüm yetki belge türleri mutlaka taşımacılıkla ilgili olarak araçlarda alınması gereken belge türleridir. Kimi Yetki belgeleri Yurt içi taşımacılığında kullanım için alınırken Kimileri yurt dışı taşıma işi yapan araçlara özel alınmaktadır. Genelde 3,5 ton altındaki araçlar içinde alınmış olan ve sadece il sınırlarındaki taşıma hizmetlerini yapan araçlar için alınan yıldızlı (*) araç yetki belgeleri de bulunmaktadır.

Bu yazı mda sizlere en yaygın olarak kullanılan K türü Yetki belgesinin K1, K2  ve K3 olarak ayrılan tiplerinden, K1 Belgesi ni tanıtmaya çalışacağım.

K1 Yetki Belgesini; Ticari amaçla taşıma hizmeti yapacak olan kişiler ya da firmalar almalıdır. şahsi olarak K1 Yetki Belgesi’ne başvuru yapan kişilerde aranan özellik 30 ton ve üzeri ağırlığına sahip araçlarının bulunup bulunmaması olacaktır.

K1 Yetki Belgesi’ne başvuru yapacak olan firmalarda aranacak olan özellik ise firma üzerine kayıtlı olan aracın en az 110 tonluk bir ağırlığa sahip olmasıdır.

Tüzel kişi şirketlerinde aranacak olan bir dişer özellik ise şirket sermayelerinin en az 10.000TL civarında olması şartıdır.

K1 VE K2 YETKİ BELGESİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

K1 K2 Belgesi ticari para kazanma amacı ile taşıma hizmeti yapan araçlara özel K1 Yetki Belgesi ve ticari olarak kendi iştigal alanıyla ilgili taşıma yapacak. Ve bu taşımadan para kazanmayacak olan araçlara ait alınması zorunlu K2 Yetki Belgesine dair bilinmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Mesela K1 Yetki Belgemi veya. K2 Yetki belgemi devir etmek istiyorum ne yapmam lazım gibi sorular çok sık rastlanılan bir sorudur. Bu gibi durumlarda K Yetki Belgesini devir olarak alacak gerçek kişi veya tüzel kişiler. K Yetki Belgesi için gerekli belgeleri temin eder.

Belgesini devir etmek isteyen kişide, kendisinde bulunan K belgesini ait tüm belgelerin asıllarını karşı tarafa teslim eder. Her iki tarafta devir işlemlerini resmîleştirmek için ilgili kuruma başvurarak, başvurunun. Ulaştırma Bakanlığı’ndan onaylanmasını bekler ve gönderilen onaylı belgeler sonucunda devir işlemi gerçekleşmiş olur.

Aracımı sattım ne yapmalıyım?
K belgesinde kayıtlı olan araçlardan birinin veya bir kaçının satılması durumunda Satılan araca ait. Taşıt Belgesinin aslı ve taşıt kartının aslı, noter satığına ait fotokopi nüshası ve araç dü?ümü 30 günü aşmayacak bir zaman zarfında yapılması gerekmektedir.

Belgede kayıtlı olan son aracı sattığınız durumlarda ise 2 ay sonrasında mutlaka araç kaydı yaptırılmalıdır. Aksi halde K Yetki Belgesi iptal edilecektir. Detaylı bilgi almak için bizi arayınız. Yetki belgesi müracatları için hizmet sunuyoruz. Uzun yıllardır süren deneyim ve tecrübemizle sizlere hizmet sunuyoruz. 

K1 ve K2 YETKİ BELGELERİ HANGİ ARAÇLARA ALINIR ?

K1 K2 Yetki belgeleri Araçlar görünüş olarak farklı modellerden oluşmaktadır. Ve birçoğu taşıma amacına göre üretilmektedir. Kişilerde bu araçları günlük kullanımlarında ticari amaca yönelik kullanmak için almaktadırlar.

Kimileri almış olduğu araç ile nakliye gibi taşıma hizmeti verir ve para kazanmayı amaçlarken. Kimileri de taşımadan para kazanma işi değil de asıl para kazanma amacına gerekli taşıma iilerinde kullanmak için almaktadır. Faaliyet alanı ne olursa olsun taşıma araçlarının tümüne K1 K2 Yetki Belgeleri nden mutlaka birisi alınmak durumundadır.

Peki, hangi araçlara alınmalıdır? Sorusuna gelince, ruhsattaki araç türüne aracın türü Kamyonet olarak girilmişse bu araçlara. K Yetki Belgelerinden birini gerçek amaca uygun olarak almak zaruridir.

Araç türü kamyonet olan araçlardan ( doblo, kango vs. gibi camlı veya camsız. Koltuklu veya koltuksuz olmak üzere K Yetki Belgesi alınmak zorunludur.

Yine ruhsat bilgilerine bakıldışında araç kamyonet sınıfına giriyorsa ( Yük nakli, yük ticari, yolcu nakli ticari ve yolcu nakli hususi vb.) ister gerçek kişiler üzerinde kayıtlı olsun ister tüzel kişiler zerinde kayıtlı olsun K2 Belgesi kapsamında yer almaktadır.

Gerçek kişiler veya tüzel kişiler üzerinde görünen araçlar yük taşıma amaçlı kullanmıyor olsalar dahi. Yük taşıması denetlenemeyeceği için direk K2 Yetki Belgesi cezasına maruz kalırlar.

Hususi-Yük Nakli, Ticari-Yük nakli olan araçlarla, aile ulaşımı dışına çıkşlar ak farklı taşıma maksadı için kullanılıyorsalar da K Yetki belgesi almak zorundadırlar.
Kısacası kişilerin özmal araçları hususi veya ticari amacı ne olursa olsun gerçek amacının dışına çıkşlar ak yük taşımaya uygun bir amaç için kullanılıyorsa yürütülmekte olan işe uygun bir K Belgesi alınması zorunludur.

K1-K2-K3 TİPİ YETKİ BELGELERİ

K1 K2 K3 Belgesi; Türkiye genelinde taşıma yapacak olan vergi mükellefi olan gerçek Şahıs ya da tüzel kişilişe bağlı firmalar. Ayırt edilmeksizin verilen bir yetki belge tipidir. K tipi yetki belgesi, faaliyet alanlarına göre 3 farklı bölüme ayrılmaktadır.

Birincisi K1 Tipi Yetki Belgesi: bu belge Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir madde ya da eşya taşımacılığı yaparak para kazanmayı amaçlayan. Şahıs ya da firmalara verilir. Ticari amaçlı nakliye araçlarında olması gereken bir belge tipidir.

İkinci si K1 K2 K3 Belgesi; Bu belge K1 Belgesi gibi taşıma işinden para kazanmayı amaçlamaz. Sadece kendi iştigal alanıyla ilgili olan malzeme veya ürünlerini taşımak ve kendi iğini görmek için kullandışı araçlarda olması gereken bir belge tipidir. Bu belgeye sahip araçlar kesinlikle ticari para kazanma amacı gütmezler.

Üçüncüsü ise K3 Tipi Yetki Belgesi; bu belge de yurtiçi sınırlarında ev ve büro malzemelerini taşıyarak K1 Yetki Belgesinde olduğu gibi ticari amacı para kazanmak olan Şahıs veya tüzel kişi firmalarına ait araçlarda olması gereken bir belge tipidir.

ISO 9001 Nasıl Alınır

ISO 9001 nasıl alınır sorusunun cevabına en kısa yoldan kurumumuzla iletişime geçtikten sonra arkadaşlarımızın iş yerinizde yapacağı ön incelemenin ardından planlanma kısmına geçilir. Akabinde yapılacak dökümantasyon çalışmasının ardından işlemlere başlanır. Her iş yerinin fiziksel özellikleri, ekipman durumu, çalışanların mesleki eğitim seviyeleri. Kalite hedefleri farklı olacağından her bir iş yeri için ayrı planlama gerekmektedir. Bu başlamda ön inceleme aşamasından sonra planlama kısmının ardından.  ISO 9001 programını iş yeri içerisinde yürütecek ekip tayinine geçilir. Ve bununla beraber yönetim kurulunun idareci kısmının planlama çerçevesinde yürütülecek faaliyetlere göre belirlenen hedeflere ulaşılabilmesi için zamanlama. Ve ekipman sağlanması konusunda kararlar alınması gerekmektedir.

iso 9001 nasıl alınır

Yukarıda bahsettiğimiz konular  vb. çerçevesinde yapılacak çalışmalar neticesinde iş yerinde uygulanacak esasların iileyiğini kontrol amaçlı yapılacak denetim aşamasından sonra. Başarılı bulunan iş yerlerine ISO 9001 BELGESİ düzenlenir. ISO 9001 belgesi iş yerinizin prestijini arttır acak, müşterilerinizin size olan güveni artacaktır. Ayrıca personellerinize kalite bilincinin oluşmasına katkı sağlayacak ve oluşabilecek sorunları en az indirmeyi hedef alacaktır. Dünya genelinde kullanılan bir kalite yönetim sistemi olması bakımından global çapta kabul görmüş ve her ülkede uygulanabilirliği sağlanmıştır.

SRC Belgesi Sorgulama

Src belgesi sorgulama için başvurusunda bulunanlar için en büyük sorunlardan biri de başvuru sonrasında evrakların bildirilen adrese ulaşmaması veya başvuru neticesi hakkında sağlıklı bilgi alınamamasıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ptt şubelerinden verilen e-devlet Şifrenizi alıp bilgisayar başına geçmektir. E-devlet Şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan kurumlar kısmına girerek oradan. Ulaştırma Bakanlığını seçerek mesleki yeterliliK belgesi sorgulama kısmına girmek olacaktır. SRC belgesi sorgulama ekranında burada karşınıza çıkacak ekranda talep edilen. TC kimlik numarası ve dişer kısımları boş bırakarak direk devam tuşuna basarak başvurunuz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SRC belgesi sorgulama

Bir önceki ekranda istenilen TC kimlik numarası ve nüfus cüzdan seri numaraları bir başkasına ait sorgulama işlemi yaptığınız durumlarda gerekli olacaktır. Bu durumda dişer şahsa ait bilgileri girerek o şahsa ait başvuru neticesini öğrenebilirsiniz fakat bu ekran size kısıtlı bir bilgi verecektir. Detaylı bilgi için sorgulamak istediğiniz belge sahibinin de ptt şubesinden e-devlet şifresi alması gerekmektedir.

SRC belgesi için tıklayınız