Diğer Belgeler

ISO 10002

ISO 10002 belgesi müşteri memnuniyeti yönetim sistemidir ve beklentilerin de ötesinde hizmet vermeyi amaçlayan bütün kuruluşlar için oluşturulmuş kalite yönetim sistemidir. Her türlü özel ve tüzel kuruluşlar da uygulanabilirdir ve büyüyen ekonomik sistem içinde her türden şirket için vazgeçilmez gerekliliktir. Müşterilerinizin sizinle alakalı şikayetlerinin devamlılığı ve çözüme yönelik tedbirlerin alınmaması halinde. Belli bir zaman diliminde ciddi müşteri kaybı yaşamanız ve piyasada negatif reklamınızın yapılması kaçınılmazdır.

iso 10002

iso 10002

Uygulamaya koyacaşınız iso 10002 sistemi ile müşteri şikayetleriniz minimize edilecek. Yapılan şikayetlerin değerlendirilmesi, önlem alınması ve iyileştirme çalışmalarının yapılmasına imkan sağlar. İş yeriniz çok daha sistemli, kurumsal ve müşteri memnuniyeti üst düzey seviyeye ulaşacaktır. ISO standartları ile personellerinizde kalite bilincini ve farkındalığını arttır acaktır. Yurt dışında var olan uygulama sonuçları incelendiğinde sistem kuruluşa müşterilerinin beklentilerine en uygun hizmet oranına bağlı olarak memnuniyet seviyesini de arttır dışı görülmüştür.

ISO 10002 Sistem Kurulum Aşamaları

iso 10002 Kalite yönetim sistemi kuruluş aşamalarını sıralarsak ilk olarak yapılacak çalışmanın yazılı hale getirilmesi gereklidir. Planlama yapılmasının ardından kaynak ayrılması, hedeflerin belirlenmesi. şikayetlerin belirlenmesi, şikayete neden olan nedenlerin belirlenmesi ve çözüm için yapılacakların uygulamaya geçirilmesi olarak kısaca kategorize edebileceşimiz sisteminin başarılı olabilmesi için öncelikli olarak kuruluğun açık. Tarafsız, tam, eşit ve duyarlı olması gerekmektedir.

ISO 10002 sistemi ile iş yerinizde yapılacak olan çalışmanın ana hatları şunlar dır. Öncelikli olarak hedef belirlenir.  Sistem ile karşılanmasını beklediğiniz hedeflerinizin ne olduğu saptandıktan sonra müşteri şikayetlerinin toplanması, Kayıt altına alınması ve değerlendirilmesi yapılır. Kalite yönetim sisteminin sorumluları belirlendikten sonra en çok soruna kaynak olan birimden başlanarak çözümlemeye gidilmesi. Ve ardından çözüm yollarının belirlenmesi, giderilmesi ve müşteriye geri bildirim yapılması aşamalarını kapsar. Tüm bu süreç hakkında uzman arkadaşlarımız sizlere detaylı bilgi sunacaklardır.

iso10002

iso10002

ISO 10002 standardı iso 9001 standartları ile beraber uygulanabileceği gibi tek başına da uygulanabilme olanağı vardır. ISO 9001 belgesi ile uyumlu olan standartlar ile dilerseniz her iki belgeye de eş zamanlı olarak başvuru yapılabilirsiniz. Belgelendirme sürecinde birbirine yardımcı olurlar. Detaylar için bizimle iletişime geçiniz. Uzman görüşü alarak işlemlerinizi daha güven içinde gerçekleştirebilirsiniz. 

 

 

Comments are closed.