Diğer Belgeler

ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır

ISO 9001 belgesi nasıl alınır, başvuru koşulları nelerdir. Bizim ürünlerimize ISO belgesi alınabilir mi gibi birçok soru ile karşılaşmaktayız. Öncelikli olarak bu belge bir ürün belgesi değil bir kalite yönetim sistemidir. Ne demektir bu herhangi bir ürünün hizmetin uluslararası standartlara uygun üretildiğinin, alınan hizmetin uluslararası standartlarda verildiğinin belgesidir. Bir CE belgesi gibi ürün belgesi, TSE belgesi gibi kalite belgesi değildir. Daha çok iş yerinin iç standartlarıyla alakalı, çalışma biçimi, yönetim idare personel eğitimleri vs nin hangi koşullarda yapıldığının belgesidir.

ISO 9001 Belgesi Alım Süreci Nasıl İşlemektedir?

ISO 9001 belgesi almak isteyen firmalar öncelikli olarak akredite bir kuruluşa başvuru yapmalı, firmasını belgeleyen evrakları sunmalı ve ardından kalite yönetim sisteminin uygulama aşamalarına geçiş sağlanmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yönetim sistemi olarak tanımladışımız sistemin temel amacı iş yerine üretim sahasına standartlar getirip bunların sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Personel eğitimlerinden iş yeri içerisinde üretim sahasında yapılacak düzenlemelere kadar mümkün olan en üst düzey iileyiş amaçlar. Standartlar oturtulmaya çalışılır. Firma için hedef belirlenir. Performans değerlendirmelerinden müşteri memnuniyetine kadar bir çok veri değerlendirilir. Eksikler ve gerekli olan iyileştirmeler tespit edilerek daha iyiye ulaşma hedefi ile iso 9001 aşamaları gerçekleştirilir.

ISO 9001 Belgesini Hangi İşletmeler Alabilir?

En sık karşılaştığımız dişer bir soru ise bizim iş yerimize uygulanabilir mi. Biz küçük bir işletmeyiz veya yaptığımız mevcut iş tanımlamalarının dışında veya birden farklı alanlarda faaliyette bulunuyoruz biz nasıl belge alacağız şeklinde karşılaştığımız sorulardır. Başta da belirttiğimiz gibi bu standartlar aynı sektörde faaliyette bulunan bütün firmaları aynı biçime sokmak aynı şekilde işlemelerini sağlamak şeklinde tanımlanmamıştır. Esasen amaç da bu değildir amaç mevcut yapının ulaşabileceği en üst düzeye erişebilmesidir. İşleyişin uluslararası standartlara uygun olmasıdır. Örnek olarak bir fabrika düşün elim bu fabrikanın içinde makine ekipman bakımlarının belirli aralıklarla aksatılmadan yapılmasını sağlamak bu konuda insani sebeplerle oluşabilecek ihmal unutkanlık vs gibi nedenlerle makine bakımlarının aksamasına engel olmak, bu aksamadan kaynaklanacak mal zaman kayıplarına engel olmaktır. O fabrikada çalışan personellerin eğitimlerinin verilmesi ile yine üretime katkının artması, daha sağlıklı çalışma alanı, iş güvenliği kurallarına uygun çalışma alışkanlığının yine standartların uygulanması ile insani hatalardan arındırılmasını sağlamak gibi iç iileyiile alakalı düzenlemeler getirir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir