Diğer Belgeler

ISO 9001 Nedir

ISO 9001 Nedir: Dünya artık küçük bir köy halini almaya başlamıştır. Gelişen teknoloji, üretim tekniklerinde ve sanayide meydana gelen gelişmeler iş yerlerini ister istemez teknolojiye ayak uydurmaya zorlamaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber tüketici ile üretici arasında ki perdeler kalkmakta ve rekabet ortamında. Ayakta durabilmek için iş yerinizi geliştirmek, geleceğe yönelik plan yapmak ve yeni projeler üretmek zorundasınız. Gittikçe artan kalite bilinci, tüketicinin alışveriş yaparken aldışı ürünlerin kalite standartlarına uygunluğunu kontrol etmesi gibi etkenler. İş yerlerini kalite standartlarına en çok riayet edenlerden başlayarak üst sıralara taşımaktadır. ISO 9001 bu noktada devreye girmiş ve sizlere dünya standartlarını yakalamanız için öncülük yapmaktadır.

ISO 9001 BELGESİ NEDİR

Lojistik sektörünün gelişmesi, ülkeler arasında artan ticaret alışverişi, aynı üründen çok fazla üretici firma olması gibi şartlar ister istemez bu koşullarda farklı olanın. Kaliteye önem verenin, sektörü ile alakalı üretim teknolojilerine ayak uydurana öncelikler sunmakta pazar içerisinde iso 9001 tercih sebebi olmasını sağlamaktadır. Hatta uygulama halini incelediğimizde müşteri beklentilerinin karşılanması mantığı aşılmış olup. Daha talep gelmeden yenilikler yaparak beklentilerin üstünde üretim sistemi uygulamaya konulmuştur. Sizlere bütün bu gelişmeler içinde ne yapmanız gerektiğini gösterecek kılavuz görevi yapacaktır.

1987 yılında oluşturulan milletler arası bir oluğumla iso 9001 kalite standartları oluşturulmuş ve bütün dünya genelinde uygulanabilir özelliği ile en çok tercih edilen kalite yönetim sistemi olmuştur. İş yerlerine rehberlik etmek kalite standartlarının geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla Uluslar Arası Standartlar Organizasyonu ile zaman içinde güncellenmektedir.

Bütün iş yerlerini tek bir standart çerçevesinde tanımlayıp farklı iş yerlerinde aynı sistemin uygulanması mantığı ile çalışmaz. Yani öncelikli olarak faaliyet alanınıza, personel sayınıza, aylık üretim miktarınıza, iş yerinizin fiziki durumuna göre var olan şartların olabilecek en iyi koşullara getirilmesi ve zaman içerisinde geliğiminin sağlanması mantığı ile çalışmaktadır. Mevcut şartlarınızın korunması yanında müşteri memnuniyetinizin arttırılması, iş yeri içinde ki sorunların giderilmesi gibi durumlara kılavuzluk etmesi için oluşturulmuş standartlar biçimidir.

 

iso 9001 nedir

                                             iso 9001 nedir

ISO 9001 belgesi firmanıza birçok açıdan fayda sağlayacaktır. Öncelikli olarak firmanızın prestiji bakımından olumlu katkı sağlayacaktır. Sağladışı bir dişer fayda ise çalışma sisteminden kaynaklanacak sorunları aza indirerek müşteri memnuniyetini arttır acaktır. Ayrıca daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Üretim sahasından veya personel hatalarından kaynaklı üretim kayıplarını önleyebilirsiniz. Personel eğitimleri sayesinde daha sağlıklı bir çalışma ortamı daha güvenli bir iş sahası elde edebileceksiniz. Küresel çapta faaliyet gösteriyor iseniz rekabet şansınız artacaktır.

ISO 9001 Faydaları

Son kullanıcıya ulaşana kadar ürünlerinizin sevkiyat aşamasını bile kontrol altına alarak herhangi bir alanda kayıp oluşmasını engellemeye çalışacaktır. ISO 9001 nedir sorusunun cevabı olarak verilecek en güzel cevaplardan biri iş yerinizin kalite yönetim sistemine sahip olması o işyerinde kalite anlayığının olduğunun göstergesidir. Bu dışarı da sizinle alakalı kaliteye önem veren bir yönetim anlayığının olduğunu gösterir. Firmanın müşteri memnuniyetine değer verdiğinin göstergesidir.

ISO 9001 kalit yönetim sistemi standart aşamaları kısaca aşağıdaki gibidir.

  1. Kapsam
  2. Tanımlar
  3. Yönetim oluşturulması
  4. Ürün hazırlanma aşamaları
  5. Analiz ve iyileştirme çalışmaları
  6. Kaynakların nasıl yönetileceği
Comments are closed.