K1 Belgesi

Nakliyecilerin alması gereken belgedir. Sadece kamyonet aracı olanlar için Yıldızlı K1 belgesi düzenlenir ve indirimle  2500,00 TL ödeyereK belge sahibi olabilirler. Kamyon aracı olanlar ise Şahıslarda 25 ton azami yüklü ağırlık, şirketlerde 50 ton azami yüklü ağırlığa sahip öz mal araç şartını tamamladıktan sonra 10.000,00 TL ödeyereK belgelerini alabilirler. Yetki belgesi, sahibi olduktan sonra sorumluluk ve iyi takip gerektiren bir konudur çünkü sitemizdeki dişer konuları da okursanız belge sahibi olduğunuz süre içerisinde sürekli bakanlık ile ilişki halinde bulunmanız ve daha da önemlisi belgenizi alış şartlarına ait yeterlilikleri sürekli korumalısınız.

K1 Belgesi Ücretleri

Yıldızlı K1 belgesi ücreti 2500 TL  olmakla beraber K1 Belgesi ücreti ise 10.000 TL’dir. Tonaj şartını tamamlayaraK belge alanlar sürekli bu tonajı elinde bulundurmalıdır. şirketlerde sürekli 50 ton Şahıslarda sürekli 25 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç bulunmak zorundadır. Araç satışı durumunda tonajın kaybedilmesi halinde yerine mutlaka 630 gün içinde yeni araç alıp  eklenmelidir. Aksi takdirde belgenizin 630 günden fazla tonaj limitinin altında kalması halinde belgeniz iptal olur ve ödediğiniz parayı geri alamazsınız. Belge sahibi şirketlerden orta düzey yönetici belgesine sahip perosnel bulundurma mecburiyetleri vardır. Detaylı bilgi için sitemizin ODY-ÜDY belgeleri kısmını inceleyiniz. ODY belgesi olmayan şirketlere 700 TL cezai işlem uygulanır. Araçlar ticari kayıtlı olmalıdır.

k1 belgesi yurt içi nakliye belgesi

K1 Belgesi için Gerekli Evraklar

K1 belgesi için gerekli evraklardan önce yapması gereken başvuruda bulunacak olan eğer Şahıs ise yapması gereken öncelikle vergi mükellefi olması ve ardından ticaret odası veya şoförler odası yada meslek odalarından birine kayıt olmasıdır. Nakliyecilik yapmak isteyen şahısların 30 ton tonaj sınırını tamamladıktan sonra oda kayıt belgelerinde en az 10000.00 TL kayıtlı işletme sermayesinin olduğunu gösteren belgeyi başvuru dosyasında bulundurması gereklidir. Kamyonet araçla nakliyecilik yapacakların ise sermaye şartını sağlamaları gerekmez. Başvuruda bulunacak olan şirket ise 50 ton tonaj sınırını tamamladıktan sonra en az 10.000.00 TL kayıtlı işletme sermayesinin olduğunu gösteren ticaret odası kayıt belgesi ve dişer şirket evrakları ve ruhsat fotokopisi ile başvuruda bulunmaları gereklidir.

K1 Belgesi Nereden Alınır

K1 belgesi  nereden alınır sorusunun cevabı ;Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığına bağlı bölge müdürlüklerinde alınmaktadır. Bölge müdürlüklerinin olmadığı şehirlerde ticaret odaları da yetki belgesi düzenleme yetkisine sahiptir. Bunun dışında herhangi bir kurumdan K1 belgesi alınamaz.

K1 Belgesini Devir Edilir Mi

K1 belgesi devir işlemler belli şartlara bağlı kalmak koşulu ile devir edilebilir. şirketlerde belge devri farklı koşullara bağlı olurken Şahıs firmalarına ait K1 belgeleri birinci dereceden akrabalara devir yapılabilir ve tabi kurucu ortaşı olunan şirketlere devir edilebilir. şirketlere ait K belgeleri ise ancak mahkeme kararı ile şirketin tümünden satın almak yolu ile devir edilebilir. Aksi halde sadece yetki belgesinin devir diye bir şey söz konusu değildir.

K1 Araç Sattım Tonaj Sürem Ne Kadar

K1 yetki belgesi Şahıslarda 25 ton şirketlerde 50 ton tonaj sınırının sağlanması koşulu ile alınabilir ve bu koşul yetki belgesi sahibi olunduğu beş yıllık süre içinde 630 günden fazla kapasite altında kalamaz. Örnek olarak tonaj sınırının altına düşüldüğü tarihten itibaren 6 ay boyunca araç alıp tonaj şartını sağlayamayan bir firmanın geçen 180 günlük süresi bu 630 günden eksilir ve tonajı tamamladıktan sonra ileride olası ikinci bir tonaj altı kalma durumunda firmanın 450 günü kalmış olarak süresi işlemeye başlar.

K1 Belgesi Araç Yağı Sınırı

Başvurusunda bulunacakların tonaj şartını sağlayacak araçlarının 20 yaş altı olması gereklidir. Kapasite şartı hesaplanırken araç yağı 20 altı olanlar dikkate alınır. Varsa firmada 20 yaş üstü araçlarda belgeye kayıt edilebilir fakat bu araçlar tonajdan sayılmaz. Yine araç satışı durumunda bu bahsi geçen 20 yaş üstü araçların satışı durumunda tonajın yine yaş sınırının altında araçlarla tamamlanması gerekir.

K1 Belgesi Araç İlave Düşüm

Kayıt edilecek bir aracın ilave işlemi için bakanlığıa dilekçe ile başvuru yapılması gereklidir. Araç ilave ücreti 300 TL dir. Bu ücretin ödenmesinin ardından araç kullanılmaya başlanabilir. Kayıtlı bir aracın satılması durumunda ise yine dilekçe ile bakanlığıa başvuru yapılması gereklidir. K1 belgesi hizmeti için yılmaz danışmanlık size en uygun seçenekleri sunuyor olacaktır.

Comments are closed.