Diğer Belgeler

K1-K2-K3 TİPİ YETKİ BELGELERİ

K1 K2 K3 Belgesi; Türkiye genelinde taşıma yapacak olan vergi mükellefi olan gerçek Şahıs ya da tüzel kişilişe bağlı firmalar. Ayırt edilmeksizin verilen bir yetki belge tipidir. K tipi yetki belgesi, faaliyet alanlarına göre 3 farklı bölüme ayrılmaktadır.

Birincisi K1 Tipi Yetki Belgesi: bu belge Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir madde ya da eşya taşımacılığı yaparak para kazanmayı amaçlayan. Şahıs ya da firmalara verilir. Ticari amaçlı nakliye araçlarında olması gereken bir belge tipidir.

İkinci si K1 K2 K3 Belgesi; Bu belge K1 Belgesi gibi taşıma işinden para kazanmayı amaçlamaz. Sadece kendi iştigal alanıyla ilgili olan malzeme veya ürünlerini taşımak ve kendi iğini görmek için kullandışı araçlarda olması gereken bir belge tipidir. Bu belgeye sahip araçlar kesinlikle ticari para kazanma amacı gütmezler.

Üçüncüsü ise K3 Tipi Yetki Belgesi; bu belge de yurtiçi sınırlarında ev ve büro malzemelerini taşıyarak K1 Yetki Belgesinde olduğu gibi ticari amacı para kazanmak olan Şahıs veya tüzel kişi firmalarına ait araçlarda olması gereken bir belge tipidir.

Comments are closed.