Diğer Belgeler

K1 YETKİ BELGESİ NASIL ALINIR?

K1 yetki belgesi. Türkiye genelinde nakliye firması adı altında ya da sadece kendi ismi ile taşıma hizmeti vermek isteyenlerin üzerlerinde kayıtlı olarak görünen araçların adına alınması gereken yetki belgesidir. Taşımacılık hizmetini ticari olarak gerçekleştirecek olan firma yâda kişiler mutlaka vergi mükellefi olmak zorundadırlar.

Kişi sadece kendisi bu hizmeti vermek ve bu işten para kazanmak istiyorsa vergi mükellefliğinin yanı sıra en az 30 tonluk yüklü ağırlığa sahip bir araca ihtiyacı olacaktır. Bu kriterler kiğinin kendisinde mevcut ise K1 Yetki Belgesi ne başvuru yapabilecektir.

Taşıma iğini ticari olarak yapacak olan bir tüzel kişilişe ait firma ise öncelikle vergi mükellefi olması gerekmektedir. 2.ise firma üzerinde kayıtlı olan araçların en az 110 tonluk azami bir ağırlığa sahip olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kurulmuş olan şirketin sermayesi en az 10.000 TL tutarında olmak zorunda dır. Bu gibi durumlar gerçekleştiği takdirde firmanın nakliye ve taşımacılık hizmeti vererek bu işten para kazanması için gerekli K1 Yetki Belgesi ne başvuru yapabilir. Belgenin çıkmasının hemen ardından da gönül ferahlılığı ile taşıma işine başlanabilir.

Başvuru için gerekli bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler şirkete ait ticaret Sicil gazetesi, Faaliyet Belgesi, Mükelleftir yazısı, kimlik, imza sirküleri, aracın bakımını gösteren Taşıt Kartı , ve harç bedeli gibi evraklar istenmektedir. Bunların yanı sıra başvuru esnasında doldurmanız gereken başvuru formları doldurmanız gerekecektir. Bu aşamadan sonra K1 Yetki Belgesine sahip olabilirsiniz.

K1 belgesi ve K2 belgesi için dişer sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Comments are closed.