K2 Belgesi

K2 belgesi Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı tarafından verilen ve kendi işi ile alakalı taşımacılık yapan kamyonet – kamyon aracı olan bütün vergi mükelleflerinin alması gereken belgedir, aracın cinsi ile yani kamyonet kamyon olması ile alakası yoktur. Başvuranın bu aracı ne için kullandışına bakşlar ak düzenlenen bir belgedir. Yani kendi iğinizin taşımacılığı için kullanıyorsanız K2 belgesi, bu araçla nakliyecilik yapıyorsanız K1 belgesi almanız gerekir. Aracın kamyonet ve kamyon olması sadece ücretleri arasında fark oluşturur.

Hangi Araçlara K2 Belgesi Alınır

Artık doblo starex kango tipi araçlarda belge kapsamındadır. En sık karşılaştığım sorulardan biri aracın hususi kayıtlı olması durumunda belgeye tabi olup olmayacağı ve sadece binmek amacı ile kullanıldışında yine belgeye tabi olup olmayacağıdır. Burada önemli olan konu ruhsat sahibinin vergi mükellefi olup olmadığıdır. Yoksa normal bir vatandağın yani iş yeri olmayan ticaretle uğraşmayan birinin bu tip kamyonet aracı olması durumunda belge alması gerekmez. Kayıt edilecek araçlara hususi veya ticari olması gibi bir şart koşulmaz. Hem hususi kayıtlı olanlar hem de ticari kayıtlı olan araçlar başvuruda bulunabilir/bulunmalıdır.Sadece kamyonet aracı olanlar için yıldızlı K2 belgesi  ücreti 2500 TL dir. Kamyon aracı olanlar için 10000 TL dir.

K2 belgesi 2017

K2 belgesi

K2 Belgesi Başvuru Koşulları

Firmalar mutlaka bünyesinde 1 birim araç bulundurmak zorundadır. Belgenize kayıt ettirdiğiniz aracı satmanız durumunda 60 gün içinde bakanlığıa bildirmeniz gerekmektedir. Yeni araç alınmadığı ve belge 540 gün süreden fazla araçsız kaldışı durumda iptal olur.İlave araç dilekçesi ve evrakları, iptali, başvuru için vekaletname örneği, indirim hakkında detaylı bilgileri sitemizdeki dişer sayfaları inceleyerek öğrenebilirsiniz. SRC Belgesi ve dişer yetki belgeleri için bizi arayınız

BİR GÜNDE İŞLEMLERİNİZİ BİTİRİYORUZ – SORUNSUZ VE KALİTELİ HİZMET ALMAK İÇİN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ…

Comments are closed.