Diğer Belgeler

K3 Belgesi

K3 belgesi ticari amaçla ev ve büro-ofis taşımacılığı yapacakların alması gerekli belgedir. K3 belgesinin fiyatı 5000,00 TL dir. Ticari açık yük nakliyesi yapılamaz. Yeni getirileceği söylenene yönetmelik ile K belgeleri adı altında dişer belgeler ile birleştirileceği öngörülmekte. 

K3 Belgesi Gerekli Evraklar

Başvurusunda bulunacakların aşağıda yer alan evrakları hazırlayarak bize başvurmaları halinde işlemler tarafımızdan bir gün içinde tamamlanacaktır.

  1.  Ticari olarak kayıt edilmiş eşya taşımaya mahsus araçlarla en az 35 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç/lar şartını tamamlamaları gerekmektedir. En az 2 birim araç olmak zorundadır. Tek araçla tonaj şartı sağlanabilse bile yeterli değildir. Araçlar ticari yük nakli kayıtlı olmalıdır.
  2. Kayıt edilecek araçlar 20 yaşından büyük olamaz.
  3. Firma bünyesinde ODY 4 belgesine sahip personel bulundurma zorunluluğu vardır.
  4. şoförlerin SRC-PSİKOTEKNİK belgelerinin olması şarttır.
  5. Faaliyette bulundukları süre içerisinde asgari kapasite şartını muhafaza etmeleri gerekmektedir.
k3 yetki belgesi

k3 belgesi

K3 Belgesi Yenileme

K3 belgesi yenileme işlemleri için dişer yetki belgeleri in uygulanan yenileme işlemleri uygulanır. Yenileme başvurusunda bulunacak firmanın yenileme yapabilmesi için öncelikli olarak yetki belgesi kapasite şartını sağlaması gerekir. Ayrıca mesleki yeterlilik şartlarını da sağlamalıdır. Bu yeterlilikler sağlandıktan sonra yetki belgesi bitiş tarihinden 60 gün önce başlayan yenileme süreci yetki belgesinin bitiş tarihinden itibaren 540 gün sonrasına kadar yapılabilir fakat yenileme sürelerine göre yenileme ücretleri değişmektedir.
Yenileme süresine göre değişen yenileme fiyatlarından bahsetmiştik. Yetki belgesi bitiş tarihinden 60 gün öncesi ile bitiş tarihinden itibaren 270. güne kadar başvuru yapılması halinde yenileme ücreti yetki belgesi ücretinin % 5 idir. 271. gün ile 540.günler arasında başvuru yapılması halinde yetki belgesi ücretinin % 25 i ödenir.

K3 Belgesi Nasıl Alınır

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığından gerekli evrakların düzenlenerek başvuru yapılması ile alınır. İşlemler tamamlandıktan sonra bakanlığın bildireceği hesap numarasına belge harcının yatırılarak ödenmesi ile işlemler tamamlanmış olur. Tüm başvuru süreci ve hatta işlemlere başlarken gerekli evrakların hazırlanması aşaması da dahil olmak üzere tarafımızdan kontrol altında tutularak tamamlanmaktadır. Detaylı bilgi almak için bize ulaşınız. 

Comments are closed.