Diğer Belgeler

Kalite Belgeleri Nereden Alınmalıdır?

Kalite belgeleri alan firmanın kalitesinin tescil edildiğini belirten belgelerdir. Bu belgelere sahip olan firmalar kaliteli çalışmalarının doğruluğunu ve devamlılığını onaylamış olacaklardır. Kalite belgesi alındıktan sonra da çalışmalarınızın aynı kalitede devam etmesine özen göstermeniz gerekmektedir. Bu belgelerden birine sahip olmanız artık aynı özgüveni göstermeyeceğiniz anlamına gelmemektedir.

Bu belgeleri alabilmek için bir akredite kuruluğuna başvurmanız gerekmektedir. TÜRKAK tarafından onaylanan bur akredite kuruluşa başvurduğunuz zaman danışmanlık ve eğitimden sonra kalite belgenizi alabiliyorsunuz. Ayrıca yurtdışından akredite kuruluşlar da bu işlemleri yapıyor fakat belgelerin durumu konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz O yüzden TÜRKAK akredite kuruluşlar ından birini seçmeniz daha iyi olacaktır. Bu belge alımında ilk olarak firmanız inceleniyor. Sonra belge alımında yapılması gerekenler görüşülüyor. Belgeler düzenleniyor ve yapılan görüşmelere uygun değişiklikler yapılmaya başlanılıyor. Biz de bu hizmeti veren kuruluşlar dan biriyiz. Sitemizden kalite belgelerine ait bilgiler, gerekli belgeler listesi ile alımı hakkındaki bilgileri bulabilirsiniz. Kalite belgesi almak isteyenler bizimle iletişime geçereK belge alımında yapılması gereken konular hakkında planlama yapılmasına başlanılmasını sağlayabilir.

 

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi bir mesleki yeterliliK belgesidir. Ticari taşıt kullanan kişilerin alması gereken belge olup ismi “Sürücü” kelimesinden gelmektedir. Bu belge olmadan minibüs, otobüs, kamyon vb. araçları kullanan şoförlere 250 TL araç sahiplerine ise 5.000 TL ceza kesilmektedir. 5 adet Src tipi bulunmaktadır. Uluslararası yolcu taşıyacaklar için SRC1, yurtiçi yolcu taşıyacaklar için SRC2, uluslararası yük ve eşya taşıyacaklar için SRC3, yurtiçi yük ve eşya taşıyacaklar için SRC4, tehlikeli madde taşıyacaklar için SRC5 bulunmaktadır.

SRC belgesi alabilmek için iki yol bulunmaktadır. Birincisi eğer 25 Şubat 2003’ten önce ehliyet sahibi olduysanız kursa girmeden sadece sınava girereK belgenizi alabilirsiniz. Bu kişilerin gireceği sınava muafiyetli SRC denir. Eğer belirttiğimiz tarihten sonra ehliyetinizi aldıysanız kursa gittikten sonra sınava girmelisiniz. Src almak için gerekli belgeleri aşağıda bulabilirsiniz.

Muafiyetli adayları için: 2 adet fotoğraf, ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi ve ehliyet sabıka kaydı. Dilekçeyle beraber bu belgeleri teslim etmeliler.

Kursa gidecek adaylar için: 2 adet fotoğraf, öğrenim durum belgesi, ehliyet fotokopisi, kimlik fotokopisi ve sabıka kaydı. Gireceğiniz sınavlardan 100 üzerinden en az 60 almanız gerekmektedir. Ayrıca 66 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir.

Src için başvurunuzu sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. SRC belge ücretleri muafiyetli ve kursa gidecek adaylar için değişmektedir. Belgeyi almak isteyen adaylar bize başvurup belge hakkındaki detayları öğrenebilirler.

 

Yol Belgesi için Gerekli Evraklar:

Yol belgesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin insan taşıyan bazı araçlar için düzenlenmiş çalışma iznidir. Güzergah kullanım izni olarak da bilinmektedir.

Bu belgeye sahip olması gereken araçlar:

 1. Personel Servis Araçları
 2. Okul Servis Araçları
 3. Kamu Servis Araçları
 4. Turizm Servis Araçları
 5. Ücretsiz Servis Araçları
 6. Ücretsiz Sağlık Araçları: Diyaliz gibi hizmetler sağlayan araçlar

 

Yol belgesi yani güzergah kullanım izni için gerekli belgeler aşağıda bulunmaktadır.

 

Turizm taşımacılığı için:

 • Ruhsat fotokopisi
 • şirket, Turizm firması ve araç tescil belgesi sahibi adına faaliyet belgesi
 • Ehliyet fotokopisi (şoför için)
 • Sürücü belgesi ceza puanı sorgulaması (şoför için)
 • Reklam varsa reklam ödemeleri ve makbuzlar
 • Seyahat acentası, tur ve turizm firması veya otel ile yapılan sözleşmeler
 • Reklam varsa ilan reklam vergisi (Belli büyüklükteki alanlarda bulunan reklamlar ücretsizdir)
 • Kaza sigortası
 • İlgili Oda hakkındaki belgeler (Faaliyet)

 

Okul ve personel taşımacılığı için:

 • İlgili Oda hakkındaki belgeler (şoför – Faaliyet)
 • şirket yetkilisi imza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi Örneği
 • İlgili Oda hakkındaki belgeler (Firma – Faaliyet)
 • Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Taahhütnamesi
 • Başvuru yaptığı gruba göre standartlarını doğrulayan belgeler

şoför için başvurularda yaş sınırı bulunmaktadır. 26 ile 66 yaşlar ı arasında olan kişiler başvurabilmektedir.

Bu belgeyi alma konusunda size yardım etmemiz için bizimle iletişim kurabilirsiniz. Gerekli ücretler ve başvurunun durumu hakkında bizden bilgi alabilirsiniz.

 

SASO Belgesi Maliyeti:

SASO belgesi, Suudi Arabistan uygunluk belgesi olup Suudi Arabistan Standart ve Metroloji Organizasyonu’nun kısaltmasıdır. Suudi Arabistan’a ihraç yapmak isteyenlerin bu belgeyi alması zorunludur. SASO uygunluk belgesi (CoC9 olarak da bilinmektedir. Türkiye ile olan anlaşmalarına göre gıda, ilaç, tarım ürünleri, tİbbi cihaz, kozmetik ve ham petrol dışındaki tüm endüstriyel ürünlere gözetim yapılmaktadır. Gözetim işlemleri üç aşamadan geçmektedir. Ön inceleme, teknik inceleme ve fiziksel inceleme. Ön incelemede firmanın başvurusu ve ürünleri incelenip standartlara uyup uymadığına bakılır. Teknik incelemede ürünler teknik olarak incelenir. Eğer ürün TSE uygu fakat SASO için uygun değilse akredite test raporu istenir. Fiziksel inceleme ise ürünlere yükleme öncesi yapılan paketleme, miktar, etiketleme ve markalama konusunda yapılan incelemedir. Genellikle bu incelemeyi TSE’nin görevlendirdiği kişiler yapmaktadır.

 

Başvuruda istenilen belgeler:

 • İmza sirküleri ve Ticari Sicil Gazetesi örneği
 • SASO ürün kaydı belgesi
 • Ürünlere ait fatura
 • Bir akredite kuruluğundan alınmış olan uygunluk belgesi
 • Başvuru formu ve taahhütname

Elektronik ürünler, taşıt ürünleri vb. ürünlerde istenilen belgeler haricinde başka belgeler de istenebilir.

SASO belgesinin maliyeti hakkında ise belgeler için ödenen tutar yaklağık 5000 TL’dir. Bizimle iletişim kurarak ihraç etmek istediğiniz ürünler ve firmanız hakkında bilgi verirseniz size belgeyi alma konusunda yardımcı olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir