Marka Tescil

Marka Tescil günümüzdeki ticari şartlar ve sektörlerin kendi içlerinde oluşan rekabet ortamları marka olmayı zorunluluk haline getirmektedir.Marka Tescil bir ürünle ilgili tüketicilerin kendi aralarında fikir alış-verişinde bulunmaları –Jeff Bezos’un deyimiyle, siz odada yokken sizin hakkınızda söyledikleri şeyler- o ürünün ticari geleceğiyle ilgili kayda değer ipuçları verir.Hiç şüphesiz “marka olmak” basit ve kısa bir sürecin sonucu değildir. tanıtım ve reklam başta olmak üzere birçok parametrenin etkisi altında gelişen  marka olma süreci, rekabet şartlarında ayakta kalmak isteyen firmaların stratejik olarak yapmak zorunda oldukları bir süreçtir.

marka tescil başvurusu

marka tescil

Marka Tescili Nasıl Yapılır

Marka tescil olma sürecinin başlangıç noktası marka tescilinin yaptırılmasıdır. Bu başlangıç noktasının atlanması yıllardır ürettiğiniz ürünün tanınması için verdiğiniz emek ve yaptığınız masrafla beraber harcadışınız paha biçilmez zamanın boşa gitmesine sebep olabilir. Zira ulusal ve uluslar arası markalar yeni bir ürünün tasarımı aşamasında yani ürün henüz piyasa çıkmadan, o ürüne verecekleri isme karar verip marka tescil müracaatında bulunup ondan sonra piyasaya çıkartırlar. Bir ürünün piyasaya sürülmeden önce markasının tescillenmesi gerektiğini bilmek profesyonel düşün menin bir sonucudur.

Varını yoğunu sermaye yapıp canla başla çalışarak piyasada tutulan ve herkesçe tanınan bir ürünün üreticisi, yolun başında yapması gereken marka tescil işlemini yapmadıysa büyük bir tehlikenin içindedir. “hak sahibi yıllardır üretim yapan değil, tescil başvurusunda bulunandır” bu nedenle markanız konusunda hak talep edebilmenizin tek yolu markanızı tescil ettirmenizdir.

Marka tescil Türkiye’de sadece Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılır. Müracaatı yapılan markanın dosyası Enstitüye ulaştığı gün,ay,yıl,saat ve dakika bilgileriyle beraber kabul edilir. Bu tarihten itibaren yaklağık 1 ay sonra başvurunun işleme alındışına dair yazı enstitü tarafından gönderilir. Daha sonra başvurusu yapılan markanın Nice sınıf kod ve eşya bilgileri girilir. Bu, başvurunun hangi ürün ya da hizmetleri kapsadığının belirlendiğini ifade eder. Bu aşamadan sonra markanızın tescile uygun olup olmadığının araştırılması için benzerlik araması yapılır.

Eğer başvurunuz amblem veya logo içeriyorsa bununla beraber figüratif benzerlik araştırması da yapılır. Herhangi bir sorun çıkmadığı taktirde başvurunun marka bülteninde yayına çıkarılmasına karar verilir. Başvuru tescil edileceği yönünde 3. kişilerin dikkatine sunularak görüş ve itirazlara açık tutulur. başvurunun marka bülteninde yayında kaldışı 3 ay boyunca herhangi bir itirazın gelmemesi durumunda başvurunun tescil edilmesine karar verilerek tescil harcının ödenmesi ve varsa eksik evrakın tamamlanması istenerek 2 ay süre verilir. Bu süre içinde eksikliklerin giderilmesi ve tescil harcının ödenmesi durumunda marka tescillenmiş olur ve tescil belgesi gönderilir. Tüm bu süreç 9-11 ay sürer.

Marka Tescil Sınıf ları

Marka Tescil işlemlerine başlarken sizden hangi iş sahası için başvuru yapacaşınız bilgisini talep edip ona göre başvuru yapıyoruz. Örnek olarak vermek gerekirse inşaat sektörü, gıda sanayi, turizm sektörü gibi yirmiden farklı sektörde marka başvurunuzu yapabiliriz. Ve hatta talep edilirse bütün iş sahalarında tescil edilebilir ve markanız tüm sektörlerde tescillenir ve başka bir firmanın sizin adınızla herhangi bir iş sahasına girmesine engel olabilirsiniz.

Marka Sorgulama

Marka Tescil İşlemlerine başlamadan önce talep ettiğiniz marka adının başka bir firma tarafından alınıp alınmadığını öğrenip ona göre başvuruda bulunuyoruz. Eğer talep ettiğiniz marka adı başka bir firma tarafından tescillenmiş ise tabi yukarıda bahsettiğimiz iş sahalarınız faaliyet alanlarınız aynı ise ve sizin sektörünüzde tescillenmemiş ise başvuru yapabiliyor aksi takdirde başvuru yapamıyoruz. Kalite belgelendirme işlemleri için arayınız.

Comments are closed.