Diğer Belgeler

Rohs Belgesi

Rohs belgesi günümüzde gittikçe artan çevre ve insan sağlığı problemleri ile alakalı yapılan çalışmalar neticesinin ürünlerinden biri olarak devreye girmiştir. Rohs belgesinde amaç elektronik veya elektrikle çalışan eşyaların sebep olabileceği sağlık ve çevre sorunlarının önüne geçmektir. Bu amaçla elektronik eşyalarda kullanılan zararlı maddelerin kullanımının önüne geçilemese bile sınırlandırılması. Bu amaçla sınırlandırma getirilen ürünlerin belirlenmesi. Yapılan ithalat ve ihtracatlarda ilgili kontrollerin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu amaçla yapılan anlaşmalar gereği elektrikli eşyala atıklarının özellikle geri dönüşümünün mümkün olabilecek şekilde kazanılması amaçlanır. Veya etkileşimini minimize edecek usül ve esasların belirlenmesi amacıyla rohs belgesi yürürlüğe girmiştir. Bu alanda faaliyet gösteren firmaların ürünlerine alması gereken belgedir.

Rohs Belgesi Nedir

Yukarıda belirttiğimiz sebepler dolayısıyla bileşiminde kurşun, civa, kadmiyum gibi insan sağlığını etkileyen kimyasal maddeler içeren elektronik cihazların. Üzerinde bu element veya bileşiklerin kullanımının kısıtlanması amacıyla devreye konulmuş sistemdir. BFR, PBB gibi kimyasallarda konu kapsamındadır.  Bu kapsamda kullanılan ev aletleri, biliğim cihazları, aydınlatma aletleri, oyuncaklar. Lambalar gibi elektrikle çalışan cihazlar üzerinde kullanılan maddeler üzerine getirilen kısıtlamaları denetlemek amacıyla oluşturulan sisteme uygunluk onay rohs belgesidir.  Belgelendirme yapılırken yukarıda belirttiğimiz kimyasal maddeler ürün üzerinde aranır. Eğer kullanılan miktar öngörülen parametrelerde ise onay verilereK belgelendirme aşamasına geçilir.

Rohs Belgesi Örneği

rohs belgesi

rohs belgesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rohs Belgesi Geçerlilik Süresi

Rohs Belgesi 5 yıl süre ile geçerli olup ürünün piyasaya sürülüp belgelendirme aşamasından geçmesinin ardından 5 yıl süre ile geçerliliğini korur. Tabi belge sahibi firmaların her yıl ürünlerinde kullanılan yasaklı kimyasallar ile alakalı beyanları esas alınarak geçerlilik süresi korunmaktadır.

Saso belgesi için tıklayınız

Comments are closed.