Soncap Belgesi

Soncap belgesi Nijerya devleti tarafından ithalat ürünlerinin sahip olmasını istediği uygunluk belgesidir. Nijerya’ya yapacaşınız ihracatlarınız için ürünlerinize soncap belgesi almanız gerekmektedir. 2005 tarihinden beri yürürlükte olan uygulama 2012 yılında yeniden revize edilmiş ve şu anda yürürlükteki h?alini almıştır.

Yapılan ihracat öncesi iki aşamalı sistem uygulanmaktadır. Öncelikli olarak ürünlerin COC sertifikası denilen teknik uygunluk belgesine sahip olması ardından alması gerekmektedir. Ayrıca bu belgeler olmadan ihracat yapmanız halinde mallarınız gümrükten çekilmez.

?stenen belgeler. Ürün raporu, ürün belgesi ve uygunluk sertifikasıdır. Soncap belgesi kapsamı dışında kalan ürünlerin ihracatı için NAFDAC  belgesi talep edilmektedir. Öncelikli olarak ürünlere ait kalite belgelendirme evrakları talep edilmektedir. Bu evrakların incelenmesinin ardından belgelendirme sürecine geçilir. İhracatı yapılacak ürünlerin mutlaka kalite belgelerinin olması uluslar arası standartları sağlaması zorunludur. Aksi takdirde ürünlerin sevkiyatı yapılamaz. İnce lenen kalite belgelendirme evraklarında ( test raporları- tse belgesi vs) herhangi bir eksiklik yok ise ardından gözetim ve belgelendirme hizmeti için ikinci aşamaya geçilebilir. Tüm bu süreç tamamı ile kontrolümüz altında gerçekleşecek? olup oluşabilecek herhangi bir negatif durumda yine uzman arkadaşlarımız eksikliklerin giderilmesi için yardımcı olacaktır. Ayrıca ürün grubuna göre değişmekle beraber bir çok ürün için analiz ve test imkanları da yine bizim yönlendirmemiz ile gerçekleştirilebilir. Tüm bu süreçlerin ardından belgelendirme ile ihracatınızı gerçekleştirebilirsiniz. 

soncap belgesi

soncap belgesi

Soncap – Nafdac Belgesi

Nijerya tarafından gıda ürünleri ve ilaç sanayi ürünleri için ilgili devletin sağlık bakanlığı? tarafından ülke içine giren ilaç ve gıda ürünlerinin kontrolünü sağlamak amacıyla kurulmuş sistemin adıdır. Yapılacak ithalat için Nafdac belgesi olmadan ülkeye girişine izin verilmemektedir.

Gıda, ilaç, kozmetik, ve hayvansal ilaçların ülkeye giriilerinde bu belge talep edilmektedir. Belgeye sahip olabilmek için öncelikle numune gönderilmesi ve yapılacak incelemenin ardından onaylanması halinde belge düzenlenmektedir. Belge başvuru işleminiz için karşı taraftaki alıcı firmanın temin edeceği başvuru formunu ve numuneyi ilgili birime teslim etmesinin ardından yapılacak inceleme aşamasının ardından nafdac belgelendirme yapılmaktadır. İhracatı yapılacak her bir ürün için ayrı ayrı başvuru yapılması gerekmektedir.

eac belgesi için tıklayınız

Comments are closed.