SRC Belgesi

SRC belgesi mesleği şoförlük olan ve ticari taşımacılıklar için kullanılan araçları sevk ve idare eden bütün şoförlerin alması gereken mesleki yeterliliK belgesidir . Yetki belgesine tabi araçları kullanan şoförlerin alması gerekir. Bakanlık bu uygulama ile ticari taşımacılıkların ehliyeti olan herkes tarafından değil bu işte tecrübe ve mesleki yeterliliK belgesine sahip kişiler tarafından yapılmasını sağlamaya çalışmaktadır. SRC belgesi almak için bakanlık bazı muafiyet şartları getirmiştir. Muafiyet koşulları arasında daha önceden talep edilen 2003 öncesi sigortalı olma şartı kaldırılmıştır. Artık ehliyet alış tarihinin 2003 öncesi alınmış olması almak için yeterlidir. Gerekli evrakları aşağıda paylağıyoruz. Başvuru için gerekli evrakları bize ulaştırdışınız takdirde takribi 15 gün içerisinde işlemleriniz tamamlanacaktır. Konusunda uzman arkadaşlarımız evraklarınızı inceleyip eksik olup olmadığı konusunda ön değerlendirme yapılacaktır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış olanlar sınava kursa girmeden alabilirler.  SRC belgelerinin sınıflandırılmaları ise şöyle dir.

”Muafiyetli SRC başvurularında SSK şartı kalkmıştır.”

SRC belgesi nasıl alınır

SRC belgesi

( Muafiyet) İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 1. 2 adet fotoğraf
 2. Nüfus cüzdan fotokopisi
 3. Ehliyet fotokopisi
 4. Trafik şubeden ehliyet Gbt evrakı

Bu evraklarla beraber Mesleki yeterlilik ve değerlendirme merkezine başvurularınız yapılıp işlemler tarafımızdan yürütülerek  işlemleri tamamlanmaktadır.

SINAVLA  SRC BELGESİ  KURS KAYITLARI İÇİN

 1. 2 adet fotoğraf
 2. Nüfus cüzdan fotokopisi
 3. Öğrenim durumlarını gösteren belge ile başvuruya gelmeleri gerekmektedir.
 4. Sabıka kaydı
 5. Ehliyet fotokopisi

SRC Belgesi Nasıl Alınır

SRC belgesi eğitimleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına devrolmuştur. Eğitim süreci ilgili bakanlık tarafından yürütülmektedir. Dilerseniz aşağıdaki iletişim formunu doldurup sorularınızı sorarak yada iletişim bilgilerinizi bize göndererek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz. Artık ticari araç kullanımında olmazsa olmaz bir belge niteliğindedir.

SRC

Nasıl Alınır

Src alabilmek için uygulanan kurallar gereği 25 Şubat 2003 den önce ehliyet almış olanlar sınava kursa gitmeden muafiyet kapsamında değerlendirilirken bu tarihten sonra ehliyet almış olanlar eğitime tabi tutulmuştur.

şoförlerden psikotekniK belgesi de talep edilmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse şoförlük konusunda sahip olduğunuz deneyim tecrübe veya eğitim almış olduğunuzu belgelerken psikotekniK belgesi ise bedensel ve ruhsal olarak bu işi yapmaya elverişli olup olmadığınızın kontrolü amacıyla yapılacak dikkat, algı, refleks gibi bedensel özelliklerinizi ölçmeye yarayan testtir. Bir saat süren bu testten başarı ile geçenler belge almaya hak kazanırlar.

SRC Belgesi Türleri

 1. Src 1 belgesi uluslar arası yolcu taşımacılığı
 2. Src 2 belgesi yurt içi yolcu taşımacılığı
 3. Src 3 belgesi Uluslar arası yük ve eşya taşımacılığı
 4. Src 4 belgesi yurt içi yük ve eşya taşımacılığı mesleki yeterliliK belgesidir.
Comments are closed.