Tursab Belgesi

Tursab belgesi Kültür Ve Turizm Bakanlığına bağlı seyahat acentaları birliği tarafından verilen belgedir. Kar amacı ile turistlere tur düzenleme, konaklama, bilgi verme, gezi eilence düzenleme vs. için oluşturulmuş ticari kuruluşlar a  A Grubu – B Grubu – C Grubu olmak üzere üç türde Tursab belgesi verilmektedir.

Tursab Belgesi Grupları

A Grubu seyahat acenteleri tüm seyahat acenteliği faaliyetlerini yürütebilirler.

B Grubu seyahat acenteleri A grubu hava kara deniz ulaşım araçlarının bilet satışlarını ve A grubu seyahat acentelerinin biletlerini satabilirler.

C Grubu seyahat acenteleri yabancı uyruklu turistlere tur düzenleyemez sadece Türk turistlere tur düzenleye bilirler.

Tursab Başvuruları

Öncelikle Kültür bakanlığından acente unvanı olarak kullanacakları isim için bakanlığıa başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvurunun ardından bakanlıkça uygun görülen acenta unvanına ilişkin yazılı cevap alındıktan sonra Tursab belgesi başvurusu yapılmaktadır. Başvuru için

A gurubu 7000 TL,

B gurubu 6000 TL,

C grubu 5000 TL

Süresiz ve kati teminat mektubu veya nakit ödemenin ardından işlemler neticelenince bütün gruplar için Tursab belgesi ücreti 45.148,83 TL ödenereK belge alınır.

Tursab belgesi seyahat acenteliği

Firmamız süreci ve Kültür Bakanlığı sürecinin tamamını bizzat kontrol etmekte ve işlemler direk bakanlık ve birlikten yürütülmektedir. Mümkün olan en kısa süre içerisinde başvurular yapılıp belge işlemleri tamamlanmaktadır. Bizimle çalışmak size hem zaman kazandıracak hemde maliyetten kurtaracaktır. Yapılacak yanlış bir işlem başvurularınızın gecikmesi ve işlemlerin başa dönmesi anlamına geleceğinden bizler size sorunsuz işlem vaadi ile hizmet veriyoruz. Danışman arkadaşlarımız resmi müracaatlar başlamadan dosyanızın ön incelemesini yapıp eksiklik riskini minimuma indirgeyerek işlemlere başlayacaklardır. Referanslarımız ve Türkiye içinde Tursab konusunda neredeyse tek danışman firma oluğumuz bizlere gurur ve güven vermektedir. Detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Tursab Belgesi için Gerekli Evraklar

Tursab belgesi için gerekli evraklar öncelikle Kültür Bakanlığı’ndan acente unvanı başvurusunun ardından

  1. Ticaret odası sicil tasdiknamesi
  2. İmza sirküleri
  3. şirket ortaklarının kimlik fotokopileri
  4. Vergi levhası
  5. Faaliyet belgesi ( Faaliyet belgenizde NACE KODU 79.11.01 olmalıdır)
  6. Enformasyon belgesi olan yada kokartlı rehber yada turizm otelcilik mezunu personel
  7. Acenta unvanının kabul edildiğine dair Kültür Bakanlığından gelen yazı
  8. Teminat mektubu nakit olarak bankaya yatırılacaksa eğer bankadan Kültür Bakanlığı saymanlığı hesabına yatırılan teminata ait dekontta mutlaka başvuruda bulunan şirket adı yazmalı ve kesinlikle Şahıs ismi geçmemeli. Ayrıca açıklama kısmına acenta unvanının yazı lması zorunludur. Dekont banka tarafından kaşe imza yaptırılmalıdır.
  9. Başvuru formları gibi şirket evrakları ile beraber çalıştırılması zorunlu enformasyon memuru veya kokartlı rehber evrakının da dosyaya eklenmesi ile başvuru evrakları tamamlanmış olur.

Tursab Belgesi Kimler Alabilir

Türsab belgesi nasıl alınır ? ticari amaçla turizm faaliyeti yürüten firmaların gerekli koşulu tamamlayanları alabilirler. Tursabın işlemler esnasında göndereceği eksperler gelip iş yerinde bazı incelemeler yaparlar. Öncelikle iş yerinin bu iş için elverişli olması içerisinde lavabo tuvalet mutfak ve misafir ağırlanacak bölümlerinin olması gereklidir. Ayrıca iş yerinde faaliyet gösteren ikinci bir firmaya ait vergi kaydının olmaması şarttır.

Kültür bakanlığında size gönderilen acenta unvan kabul evrakı 30 gün süreli olarak geçerlidir. Eğer bu süre içerisinde başvuru yapılmaz ise yeniden başvuru yapılması gereklidir. Yada başvuru yapıldıktan sonra eksiklik tespit edilirse eksikliklerin giderilmesi için yine 30 gün süre tanınır. Seyahat acentaları yönetmeliğinin hükümleri gereğince başvuruda belirtilen evraklarda gerçeğe aykırı evrak tespit edilmesi halinde kanuni işlem uygulanacaktır.

Acenta olarak kullanılacak alanda başka bir şirket kaydının yada vergi levhası kaydının olmaması gereklidir. Böyle bir durumda olan mekan için tursab belgesi alınamaz. Yine dişer bir önemli olan konu ise kullanılan alanın belli bağlı kriterlere uygun olmasıdır. Mekan içerisinde lavabo tuvalet bulunması, misafir ağırlanacak yerin olması, çay kave ikramında bulunulabilecek imkan olması gereklidir.

Comments are closed.