Diğer Belgeler

YETKİ BELGELERİ SIK SORULAN SORULAR

yetki belgesi sık sorulan sorular

yetki belgeleri sık sorulan sorular

 • K belgesi ve dişer belgelerle alakalı bilinmesi gerekenler.
 • BİZLERE TELEFONLA ULAŞIP MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİMİZDEN DAHA DETAYLI BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.
  KİMLER K BELGESİ ALMAK ZORUNDA?

Ruhsatında kamyonet- kamyon yazan ve vergi mükellefi olan herkes aracına K belgesi almak zorunda. Yetki belgesi kapsamında olmayan araç sahipleri vergi mükellefi olmayan ve aracını sadece kendi şahsi ihtiyaçları için kullananlardır.

 •  Hususi kayıtlı araçlara K belgesi gereklimiş

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ruhsatında kamyonet-kamyon yazan araçlar hususi kayıtlı bile olsa eğer ruhsat sahibi vergi mükellefi ise almak zorundadır.

 • K belgesinin cezası ne kadar?

Belge olmadan taşımacılık yapmanın cezası  2516 TL dir.

 • K2 BELGESİ  mi almalıyım K1 BELGESİ mi ?

Eğer nakliyecilik yapıyorsanız K1 belgesi, kendi malınızı taşıyorsanız K2 BELGESİ almalısınız.

 • K belgesi sorgulama yapabilirmisiniz?

Ulaştırma bakanlığının böyle bir  sorgulama sistemi yoktur. Ancak dilekçe ile başvuru yapılarak bilgi alınabilir.

ancak aracınızın plakasını e-devlet sitesinden sorgulayarak yetki belgesinin olup olmadığına veya kayıtlı olup olmadığına bakabilirsiniz.

 • K belgesi devri nasıl olur?

K belgeleri ancak birinci dereceden akrabalara olabilir ve Şahıs adına düzenlenmiş yetki belgeleri yetki belgesi sahibinin ortaşı olacağı en az % 25 hisseye sahip olacağı şirketlere devir olabilir.

Yetki belgesi devirlerinde devralan taraf bir yİl içinde yetki belgesi şartlarını tamamlamak zorundadır.

 • Eski mükellef belge sahibiyim. K 1 belgemi yenilemek için tonajı tamamlamam gereklimiş

30 haziran 2006 dan önce belge almış Şahıslar ve belge düzenlenme tarihi ve belge harcının yatırılma tarihi 2007 öncesi olan şahısların K1 belgesi yenileme işlemlerinde tonaj şartı aranmaz. fakat şirketlerde mutlaka 110 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç sahibi olduktan sonra belge yenileme işlemini yapabilirler.

K Belgesi Yenileme İşlemleri

Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığından alınmış yetki belgeleri 5 yıllık süre ile verilir. Süresi dolan yetki belgelerinin yenileme işlemleri belge bitiş tarihinin 60 gün öncesi ile 60 gün sonrası arasında dadır ve bu süreler içinde başvuru yapılması halinde yetki belgesi yenileme işlemleri için belge tam ücretinin %5 ini ödersiniz. Detaylı bilgi için sol tarafta bulunan ilgili sayfaları inceleyiniz.K Belgesine Kayıtlı Araçları Kimler Kullanabilir

 • K belgeleri ve dişer yetki belgelerine kayıtlı araçları kullanan şoförlerin mutlaka SRC belgesi ve psikotekniK belgelerinin olması şarttır. Mesleki yeterliliK belgesi olmayan şoförlere araç kullandırılması halinde hem araç sahibi hem şoför cezai işleme maruz kalır. SRC belgesi ve psikotekniK belgeleri ile ilgili detaylı bilgi için web sitemizdeki ilgili sayfaları inceleyiniz.
 • ODY ve ÜDY Belgeleri

Ulaştırma bakanlığından B1 – B2 – C2 – C3 – D2 – D1 – K1 – K3 – L1 – L2 – N1 – N2 – P1 – P2 – R1 – R2 yetki belgesi almış firmalara belge türüne uygun ODY ÜDY türü mesleki yeterliliK belgelerine sahip personel istihdamı zorunludur. Bazı yetki belgelerinde tek mesleki yeterliliK belgesi ve bazı belgelerde iki adet mesleki yeterliliK belgesine sahip personel istihdamı gereklidir. Detaylı bilgi için bizimle irtibata geçiniz.

SRC BELGESİ NASIL ALINIR

SRC belgesini sınavsız kurssuz alabilmek için 25 Şubat 2003 den önce ehliyet almış olmanız ve bu tarihten önce ehliyet sınıfı B olanlar için yine bu tarihten önce SSK veya BAĞ-KUR giriilerinin olması şarttır. Bu şartları sağlayamayan şoförlerin kurs hizmeti aldıktan sonra ardından yapılacak sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. Kurs dönemleri ve sınav tarihleri için bizimle irtibata geçiniz.

SRC BELGEM VAR PSİKOTEKNİKTE ALMALIMIYIM

şoförlük mesleğini icra edebilmek için hem SRC belgelerinizin hemde psikotekniK belgelerinizin olması mecburidir. SRC mesleki yeterlilikle alakalı olup şoförlük mesleği ndeki tecrübe ve deneyiminizi belgelerken psikotekniK belgesi bedensel açıdan şoförlük mesleği ne uygun sağlıkta olduğunuzun belgesidir ve ikisi de mecburidir.

13 ) K2 belgesi yenileme   işlemleri için tıklayınız.

Comments are closed.