Yetki Belgesi Hizmetleri

Ulaştırma Bakanlığı’nın gerçek ya da tüzel kişilerin, ticari araçlarla yük veya yolcu taşımaları için çalışma izni amacıyla vermiş olduğu belgelerin bütününe yetki belgesi denilmektedir. Uygulamada çok çeşitli belge türleri bulunmaktadır.

Bu belgeler, araç ruhsatında belirtilen aracın cinsine ve araçla yapılacak olan işe bağlı olarak çeşitlenmektedir. Araçlar yük ve eşya taşımacılığı ile yolcu taşımacılığı olarak iki sınıfa ayrılırlar.

Yılmaz Danışmanlık olarak her sınıftan yetki belgesi alınmasında hizmet vermekteyiz. Sizin adınıza detaylarla ilgilenerek asıl işinize odaklanarak zamandan tasarruf etmeniz için çalışıyoruz.

Yük Ve Eşya Taşımacılığı İçin Gerekli Yetki Belgesi Türleri

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyette olan firmalar, faaliyet alanlarına uygun olarak K Belgesi almaları gerekmektedir. Bu yönetmelikte farklı türde yetki belgeleri bulunmaktadır. Her bir belgenin de alımı için gerekli olan şartlar da değişmektedir. Bu belgeler şu şekildedir;

K1 Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla yurt içerisinde eşya taşımacılığı yapacak olan gerçek veya tüzel kişilerin alması gereken belge türüdür. Bu belge için gerekli olan şartlar ve belge harçları yanı sıra en az 1 adette ODY4 yani Yurtiçi Yük Taşıma Orta Düzey Yönetici Belgesi de gerekmektedir.

K2 Yetki Belgesi

Bu belge, sadece kendi ana faaliyet konusu ile ilgili olarak eşya taşımacılığı yapacak firmaların alması gereken belgedir. Bu belgeye sahip olanlar ticari amaçla taşımacılık yapamazlar.

K3 Yetki Belgesi

Bu belge, ticari amaçlarla ev ya da büro eşyası taşıması yapacak olan kişilerin alması zorunlu belgedir. Bu belge için gerekli olan şartlar ve belge harçları yanı sıra en az 1 adette ODY4 yani Yurtiçi Yük Taşıma Orta Düzey Yönetici Belgesi de gerekmektedir.

Yolcu Taşımacılığı İçin Gerekli Yetki Belgesi Türleri

D2 Yetki Belgesi

Yurt içerisinde tarifesiz olarak yolcu taşımacılığı yapacak olan kişilerin alması zorunlu belgedir. Bu belge için gerekli olan şartlar ve belge harçları yanı sıra en az 1 adette ODY2 yani Yurtiçi Yolcu Taşıma Orta Düzey Yönetici Belgesi de gerekmektedir.

D3 Yetki Belgesi

Bu belge, sadece kendi ana faaliyet konusu ile ilgili olarak personelini sadece yurtiçinde taşıma yapacak kişilerin alması gerekli belgedir. Bu tarz yolcu taşımacılığı yapacak olanlar ticari maksatla taşımacılık yapamazlar.

D4 Yetki Belgesi

Bu belge, taşıma mesafesine bakılmaksızın il içerisinde veya 100 km kadar şehirlerarası olacak şekilde tarifesiz ya da tarifeli olarak ticari maksatla yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin alması zorunlu belgedir. Bu belgeyi almak için diğer şartlar yanı sıra geçerli bir hattın da bulunması şarttır.

Diğer Yetki Belgeleri Türleri

A Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla ve otomobille yolcu taşımacılığı ve oto kiralama faaliyetleri yapacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin taşımanın şekline bağlı olarak alması gereken belge türüdür (A1, A2, A3).

E Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, kamu kurum ve kuruluşları için yolcu ve eşya taşımacılığı yapacak olan kişilerin taşımanın şekline göre alması gereken belge türüdür (E1, E2).

F Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, uluslararası veya yurtiçinde karayoluyla yolcu taşımacılığı alanında acentelik yapacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin taşımanın şekline göre alması gereken belge türüdür (F1, F2).

G Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, uluslararası veya yurtiçinde karayoluyla eşya ve yük taşımacılığı alanında acentelik yapacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin taşıma şekline göre alması gereken belge türüdür (G1, G2, G3, G4).

H Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, uluslararası veya yurtiçinde karayoluyla eşya ve yük taşımacılığı alanında komisyonculuk yapacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin taşıma şekline göre alması gereken belge türüdür (H1, H2).

L Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, uluslararası veya yurtiçinde karayoluyla eşya ve yük taşımacılığı alanında lojistik işletmeciliği yapacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin taşıma şekline göre alması gereken belge türüdür (L1, L2).

M Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, uluslararası veya yurtiçinde karayoluyla kargo işletmeciliği yapacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin taşımanın şekline göre alması gereken belge türüdür (M1, M2, M3).

N Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, il sınırları içerisinde yurtiçi nakliyat ambarı işletmeciliği yapacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin taşımanın şekline göre alması gereken belge türüdür (N1, N2).

P Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, il sınırları içerisinde yurtiçi dağıtım faaliyetinde bulunacak gerçek ya da tüzel kişilerin taşımanın şekline göre alması gereken belge türüdür (P1, P2).

R Yetki Belgesi

Ticari amaçlarla, karayolu ile uluslar arası ve yurt içerisinde taşıma işleri organizatörlüğü yapacak olan gerçek ya da tüzel kişilerin taşımanın şekline göre alması gereken belge türüdür (R1, R2)

T Yetki Belgesi

Karayolu ile yolcu ve eşya terminali faaliyetlerinde bulunacak tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşlarının türüne göre alması gereken belgedir (T1, T2, T3).

Faaliyet alanına bağlı olarak alınması gereken belgeler için ilgili şart ve kurallar ayrıdır. Yetki belgelerinde geçerlilik süresi 5 yıl olup bu süre sonunda faaliyetine devam etmek isteyen gerçek ya da tüzel kişilerin yenileme yapması gerekmektedir. Eğer süresi içerisinde belgeler yenilenmez ise iptal edilirler.

Yılmaz Danışmanlık olarak faaliyet alanınıza uygun yetki belgenizi almanızı sağlıyoruz.