Diğer Belgeler

CE Belgesi Nasıl Alınır

CE belgesi nasıl alınır başvuru süreci nasıl iiler ve hangi evraklar hazırlanmalıdır şeklinde bir çok soru ile karşılaşmaktayız. Gelişen dünya pazarı sayesinde artık gerek yurt dışına açılan firmalarımız gerekse yurt içinde satılan yabancı menşeli mallarla rekabet edilmesi gayreti ile artık bir çok firma ürünlerine CE belgesi almak istemektedir ki tüketici alışkanlıklarının değişmesi artan bilinçli tüketici sayısı vs. nedeniyle de satın alınan bir ürünün uluslar arası standartlarda üretilip üretilmediği kontrol edilerek tercih edilmektedir.

Avrupa ülkelerine yapılan ihracatlar da bulundurulması zorunlu kalite belgesidir. İhracatı yapılan ürün bahsi geçen ülkelerin ürün grupları skalasında tanımlanmışsa bu belge olmadan ihracatı yapılamaz. Ürünün mutlaka bu amblemi taşıyan etiketinin olması gereklidir. Daha çok tüketici güvenliğini ön plana çıkaran kalite belgelendirme sistemidir. Bu etiketi taşıyan ürünü alan tüketici rahatlıkla tüketebileceği/ kullanabileceği anlamını taşımaktadır. Daha çok elektrikli/ elektronik malzemelerde sıkça görülebilir. Elektronik malzemeler için neredeyse olmazsa olmazlardan biridir.

CE Belgesi Nasıl Alınır, Alırken Hangi İşlemler Gerçekleşir

Risk oranı düşük ve risk oranı yüksek ürünler için alımı iki farklı aşamada işlemler gerçekleşmektedir. Risk oranı düşük ürünler için üretici uygunluk belgesi aldıktan sonra bir beyanname ile ürünün standartlara uygunluğunu ve risk taşımadığını beyan ederek ce belgesi alabilir. Yüksek risk grubunda olan ürünler için ise ayrı ayrı testler yapılıp (ürün grubuna göre farklı farklı tabi)  yetkili kuruluşlar dan akredite laboratuvarlardan olmak koşulu ile uygunluk belgesi aldıktan sonra ürün üzerine CE işareti koyabilir. Makineler, elektrikli malzemeler, basınçlı kaplar, kimyasal maddeler, vücuda temas eden malzemeler vs. bu kapsamda değerlendirilmektedir. Web sitemizin CE Belgesi Nasıl Alınır ile ilgili sayfalarında detaylı bilgi sunulmuştur.

Ürün grubunuzun ait olduğu ilgili bakanlıkla koordineli bir şekilde işlemler gerçekleştirilmektedir. İşlemler bittikten sonra AB tarafından onaylanan başvurular kendi resmi gazetelerinde de yayımlandıktan sonra artık ihracatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Çok uzun sürmemekle beraber birkaç haftalık bir süreç sonunda işlemleriniz bitecektir. Aklınıza takılan her türlü soru için bizleri arayabilir danışman arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi ce belgelendirme süreci teknik detay isteyen bir işlemdir. Mutlaka uzman görüşü alındıktan sonra işlemlere başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir