Diğer Belgeler

Marka Tescil Belgesi Nedir Ne İşe Yarar

Marka tescil belgesi Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen marka hakkınızın koruma altına alınması için düzenlenen tescil belgesidir. Geçmiş yıllarda işletmelerin bir çoğu yöresel alanda faaliyet göstermekte ve kısıtlı tanına bilirlik seviyesi ile lokal alanlarda faaliyet göstermekte idiler. Yurt genelinde tanınmış birkaç sektör ve belli bağlı firmalar vardı. Gelişen teknoloji ve imkanlar ile artık firmalar tüm yurda ve hatta dünyaya açılmış durumdadır. Bu gelişme ve ilerleme beraberinde birçok sorunu da beraber getirmiştir. Yıllarca emek vererek kurduğunuz işletmeniz, marka isminiz bir başkası tarafından kullanılarak sizin hak kaybınıza neden olabilir. Veya sizin çabalarınız ile tanıttığınız marka adınız tescil ettirmez iseniz bir başkası tarafından başvuru yapılarak tescil edilir ise artık o isimle faaliyet göstermeniz mümkün olmayacak ve zaman, para kaybına uğrayacaksınız. Bu açıdan marka tescili çok önemli bir konudur.

Marka Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Marka tescil belgesi işlemleri ilk başta da belirttiğimiz gibi Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapılarak alınabilir. Bizler sizin adınıza bu işlemleri gerçekleştiriyoruz. Başvurular tarafımızdan ilgili kuruma yapılıp iş sonuna kadar takip edilmektedir. Başvurumuzun ardından marka ismi bir yıllık bir süre askıda bekletilmektedir ki bunun sebebi bu süre zarfında eğer bir başkası tarafından itiraz edilip edilmediğine bakılır. Bir yıllık süre içinde herhangi bir itiraz olmaması halinde markanız sizin adınıza tescil edilerek marka tescil belgesi düzenlenir.

Marka Tescil Belgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka tescil işlemleri yapılırken başvuru yapacaşınız sektör, adınızı kaç alanda tescil ettirmek istediğiniz önemlidir. Örneğin gıda sektöründe faaliyet gösteriyor iseniz ve adınıza sadece gıda sektöründe tescil ettirdiyseniz bu isimde başka bir gıda firmasının faaliyet göstermesinin önüne geçmiş olursunuz ama aynı isimle bir inşaat firması kurulabilir. Tabi tüm sektörler için adınızı onaylatır iseniz yurt genelinde sizin marka isminizle başka bir işletme açılamaz ama tabi ki her bir sektör için marka tescil ücreti ödemeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir