Psikoteknik Belgesi

PsikotekniK belgesi yasal bir zorunluluk olup belgenizi ve raporunuzu bir hafta içinde teslim ediyoruz. Üstelik uygun fiyatlara. Bizimle irtibata geçiniz.

İster yolcu taşımacılığı yapın ister yük ve eşya. Artık ticari amaçlar için araç kullanan bütün şoförlerin psikoteknik raporu belgelerini almaları mecburidir. Yasal zorunluluklar sadece şoförleri değil kullandıkları araç sahiplerini de başlayıcıdır. İşverenler de çalıştırdıkları personellerin şartlara uygun yeterliliK belgelerine sahip olmalarını sağlamak zorundadır.

psikoteknik raporu nasıl alınır

31/12/2010 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Karayolu taşıma yönetmeliği  36.maddesinin 1.bendinin d) fıkrası gereği mesleği şoförlük olan herkesin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlam olduğunu gösteren sağlık raporunu alması yasal bir zorunluluk olmuştur. Ve ayrıca alınan belgeleri ve raporunun her 5 yılda bir yenilenmesi şarttır.

Yine aynı yönetmelik gereği 63 yaşından gün almış olanlar belgesi alamazlar.

PsikotekniK belgesi nin yanı sıra SRC belgenizin de olması mecburidir. Yılmaz danışmanlık olaraK belgenizi bir gün içinde teslim ediyoruz ardından raporunuzda bir hafta içinde elinizde.

Psikoteknik Belgesi Ne için Gerekli

İster şehirler arası yollarda ister uluslar arası alanda çalışıyor olun mutlaka psikotekniK belgeniz olmalıdır. Özellikle İstanbul içinde çalışan şoförlerin, okul servisi, personel servisi ve turizm taşımacılık sektöründe çalışan şoförlerle kendi işyerinin personelini kendi aracıyla taşıyan işyerlerinin servisini çeken servis şoförleri de dahil olmak üzere bütün şoförlerin bu belgeyi almaları zorunludur. Büyükşehir belediyesinden alınması zorunlu olan yol belgelerini alabilmeleri için bu araçları kullanan şoförlerin şoför kartı alması gerekldir ve şoför kartı için istenen evraklardan biride psikoteknik raporudur. Bu rapor olmadan yol belgesi şoför kartı alınamaz. Yine Milli Eğitim Bakanlığı tüm yurtta okul servisi çeken şoförler için bu belgenin alınmasını zorunlu tutmuştur.

Psikoteknik raporunun nasıl alınabileceğine gelince bu rapor yaklağık bir veya iki saat süren bir test sonucunda başarılı olan adaylara verilmektedir. Psikoteknik test ile sürücünün dikkat, algı, refleks gibi bedensel özellikleri test edilir. Bilgisayar sistemi üzerinde yapılan testte şoförden bilgisayarın istediği yönergeleri uygulaması istenir bu komutlara verilen tepki süresi, komutları fark edebilme gibi bedensel yeterlilikler hesaplanarak adayın araç kullanmaya elverişli olup olmadığına karar verilir. Testler psikolok gözetiminde yapılmakta olup ayrıca alınan raporlar ilçe sağlık müdürlüğünden onaylatılmaktadır. Üzerinde psikoteknik merkezinin bağlı olduğu ilçe sağlık müdürlüğü imza mühürü olmayan belgelerin geçerliliği yoktur. Bu yüzden aldışınız belgelerin raporların mutlaka onaylı olup olmadığını kontrol ediniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi verilen raporlar 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu beş yılın sonunda yeniden teste girip tekrardan fiziksel yeterliliklerinizin ölçülmesi gereklidir. Daha önceden ehliyet benzeri kart şeklinde verilen belgeler bakanlık tarafından kaldırılmış olup şu an sadece rapor olarak verilmektedir.

Randevu sistemi ile çalıştığımız için başvuruda bulunacak arkadaşların önceden bizimle iletişime geçmeleri ve randevu almaları gereklidir. Bir saatten uzun süren testler olduğu için gün içinde sayılı kişilere işlem yapılabilmektedir.

Psikoteknik Raporu Kimler Alabilir

Psikoteknik raporu ehliyet sahibi olan herkes alabilir. İlgili yönetmelik gereği 63 yağını aşmamış herkes alabilir. Src ve dişer belgelerde olduğu gibi muafiyetli belge alış durumları söz konusu olmayıp bedensel yeterlilikle alakalı olduğu için ehliyeti olan herkes bu teste girip başarılı olanlar alabilirler. Test sonuçları olumsuz çıkanlara ise belge düzenlenmez. Bu açıdan bu test önem arz etmektedir. Bir şoförün araç kullanmaya müsait olup olmadığının kontrolü trafikte yaşanan olumsuzluklarında önüne geçmesi konusunda yardımcı olacağı muhakkaktır. Rapor özellikle toplu taşımacılıkta kullanılan araçların şoförlerinden istenmesi ise ayrıca önemlidir.

Bizi arayıp randevunuzu alarak psikotekniK belgenizi alabilirsiniz. Size bildireceşimiz gün ve saatte merkezimizde olmanız halinde testiniz başlatılıp test sonuçlarınız değerlendirildikten sonra işlemleriniz biter. Daha sonra rapor sonuçlarınız ilçe sağlık müdürlüğünden onaylatıldıktan sonra size teslim edilir.

Comments are closed.