SASO BELGESİ

Saso belgesi Suudi Arabistan’a yapılacak olan ihracatlar da istenen sevkiyat öncesi gözetim belgesidir. İhracat yapmadan önce alınmalıdır. Aksi takdirde karşı taraf gümrüğünde ürünler çekilemez bu yüzden mutlaka sevkiyat yapılmadan önce başvuru yapılmalıdır. Tse belgesi veya Ce belgesi ürün kalite belgesi olmayıp tamamıyla ürünlerin karşı taraf standartlarına uygunluğunu gösteren gözetim belgesidir. Her sevkiyat öncesi alınması gereklidir ve aynı ürünlerin tekrarlanan ihracatlarında bile talep edilmekte mutlaka yine saso belgesi başvurusu yapılmalıdır.

Saso Belgesi Aşamaları

Saso standartlarına giren ürün grupları kısaca tarım ürünleri, ilaç, tıbbi cihazlar ve kozmetik ile ham petrol dışında kalan tüm ticari ürünleri kapsamaktadır. Gıda ürünleri ve kozmetik ürünleri ile alakalı olarak da içerişinde domuz ürünleri ve katkı maddeleri içerip içermediğinden dolayı daha doğrusu İslami devlet olduğu için haram sayılan maddelerin kullanılıp kullanılmadığına dair ayrı bir evrak ayrı bir prosedür ile ihracat yapılabilmektedir ve saso dışında tutulmuştur. İhracat yapılmadan önce izlenmesi gereken adımları kısaca maddeler halinde yazmaya çalışacağız.

Suudi Arabistan ihracat belgesi

 1. Ön inceleme aşaması

Saso belgesi ile alakalı başvuru talebi alındıktan sonra sevk edilecek ürünlere ait başvuru belgelerinin incelenmesi yapılır bu aşamada gidecek olan ürünlerin saso standartlarına girip girmediği incelenir. Eğer gidecek olan ürün karşı ülke standartları tarafından tanımlanmamış bir ürün ise Tse veya Ce belgesi uygulanmaya koyulur. İşlem aşamalarının planlanmasının ardından dişer aşamaya geçilebilir. ISO 9001 belgesi gibi kalite yönetim sistemi belgeleri bu işlemler için talep edilen belgelerden değildir. Ürünün kalite belgesine yönelik çalışma olduğu için ürün belgelendirme evrakları gerekli olacaktır. Detaylı bilgi için tıklayınız

 1. Kalite Belgeleri İnce lenmesi

Bu aşamada yapılan işlem sizden sevk edilecek ürünlerin kalite belgelerinin talep edilip tarafımıza ulaştırılmasının ardından saso belgesi alabilmek için yeterli şartları sağlayıp sağlamadığına dair teknik inceleme olacaktır. Bu aşamada ürünlerin mutlaka uluslar arası standartlara uygun kalite belgelerinin, test raporlarının veya akredite kurumlardan alınmış raporlarının olması gereklidir. İlgili belgeler ile karşı taraf standartlarının birebir karşılanması gereklidir aksi takdirde ürünlerin yeniden teste tabi tutulması gerekebilir.

 1. Fiziksel Gözetim

Yukarıda bahsi geçen aşamalar tamamlandıktan sonra fiziksel gözetim aşamasına geçilir. Uzman bir arkadaş tarafından ihracatı yapılacak ürünler yükleme öncesinde fiziksel gözetim yapılır. Bu aşamada incelene kısımlar tarafımıza bildirilen ürün miktarı kontrolü, etiketlemenin standartlara uygun olup olmadığı, markalama gibi özellikler kontrol edilir.

 1. Saso Belgesinin Düzenlenmesi

Tüm bu aşamalar sağlıklı bir şekilde geçildikten sonra belgenin düzenlenmesi aşamasına geçilir. Belge ücretinin talep edilip ödemenin yapılmasının ardından belge taslağı hazırlanıp kontrolünüze sunulur. Belge üzerinde belirtilen bilgilerin ( alıcı satıcı bilgileri- ürün miktarı gibi) doğruluğu tarafınızdan onaylandıktan sonra online sistem üzerinde belge düzenlenir ve belgenin bir örneği elektronik barkotlu olarak size teslim edilir.

Saso Kapsamına Giren Ürün Grupları

Aşağıda saso kapsamına giren ürün gruplarını kısaca gruplandırmaya çalışacağız. Sevkiyatını yapacaşınız ürünler bu grup dahilinde ise mutlaka saso belgesi almanız gerekmektedir. Bu grubun dışında kalan ürünler için bizimle iletişime geçmelisiniz.

 1. Sıhhi tesisat, Fayans, Tuğla, Blok Vs ürünleri.
 2. Yapı malzemeleri, çimento, alçı, beton türevleri
 3. İnşaatlarda kullanılan metal alaşımı malzemeler
 4. Yalıtım ve kaplama malzemeleri
 5. Elektrik kablo sistemleri, borular, metal boru ve su armatürleri
 6. Kapı ve camlar, aksesuarları
 7. Boya tiner macun gibi malzemeler
 8. Motor yaşlar ı, petrol bazlı ürünler
 9. Deterjan ve evsel temizlik ürünleri
 10. Yapıştırıcılar , bantlar ve benzeri ürünler
 11. Makineler ve ekipmanları, taşınabilir ekipman
 12. Ahşap işleme malzemeleri
 13. Vinç ve dişer hareketli makineler
 14. Makine yağları
 15. Tekstil
 16. Basınçlı kaplar ve cihazları
 17. Yangın söndürme ekipmanları, yağmurlama sistemleri vs.
 18. Kağıt ürünleri ve kağıtla ilgili ürünler
 19. Ölçüm cihazları ( ağırlık ölçüm cihazları ve dişer ölçüm aletleri) ve aksesuarları
 20. Piller
 21. Araç yedek parçaları
 22. Elektrikli aletler, düşük voltajlı ekipman vs
 23. Oyuncaklar
 24. Ofis malzemeleri

Sevk edilecek ürünler içerisinde elektrikli malzemelerin olması durumunda elektromanyetik uyumluluk sertifikalarının olması ve bunun yanında güvenlik ve emniyet uyumluluklarının yerine getirildiğine dair EMC sertifikası ve LVD Testleri talep edilebilmektedir. Tabi bütün bu süreç ön inceleme yapıldıktan sonra ihtiyaç halinde talep edilebilmektedir.

Saso Belgesi Nasıl Alınır için Tıklayınız

Comments are closed.