Diğer Belgeler

SRC Belgesi Muafiyet

Kara yolunda faaliyet gösteren ticari araçları kullanan şoförlerin mutlaka mesleki yeterliliK belgesi olan SRC belgesini almaları gerekmektedir. SRC belgesi muafiyet şartlarından yararlanarak sınava kursa gitmeden alabilmeniz için gerekli olan şart ve koşulları aşağıda detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız. 4925 sayılı kanun ile yürürlüğe giren SRC belgesi zorunluluğu yaklağık 15 senelik bir süredir taşımacılık sektöründe uygulanmaktadır. Belli koşulları sağlayanlar bu belgeyi sınavsız alabilirlerken dişer şoförlerin kurs + sınav aşamalarından geçmeleri gerekmektedir. Muafiyet koşulları ise bahsettiğimiz 4925 sayılı kanun ile şarta başlanmıştır.

muafiyetli src belgesi başvuruları

SRC Belgesinden Muafiyet şartları

  1. 25/02/2003 tarihinden önce ehliyet almış olmak
  2. 66 yağını geçmemiş olmak ( Daha önce 63 olan üst yaş sınırı 66 ya çıkarılmıştır.)
  3. Otobüs – kamyon gibi büyük araçları kullanacaklar için ise alt yaş sınırı 26 dır.

Bahsi geçen şartları sağlayan şoförlerin SRC belgesi muafiyet başvurusu yapabilmeleri için e-devlet şifrelerinin olması yeterlidir. Daha önceden Gazi Üniversitesi Mesleki Yeterlilik Değerlendirme merkezine yapılan başvurular artık e-devlet üzerinden yapılmaktadır. İlgili sayfalara girilerek SRC belgesi muafiyet başvuruları e-devlet üzerinden yapılacaktır. Daha önceden kart olarak basılıp verilen SRC belgeleri artık elektronik barkotlu olarak evrak şeklinde düzenlenerek verilmektedir.

Önemli olan ikinci bir konu ise hangi araçları kullanan şoförlerin hangi tür SRC belgesini alacakları sorusudur. SRC belgelerini muafiyetli olarak alabilme hakkı olan şoförlerin her iki belge türünede başvuru yapmalarını öneriyoruz şöyle ki kamyon kamyonet gibi yük taşımaya mahsus araçları kullananların SRC 3 veya 4 belgelerini dişer taraftan minibüs otobüs gibi yolcu taşımaya mahsus araçları kullanan şoförlerin ise SRC 1 veya 2 belgelerini almaları gereklidir.

SRC Belgesi Numaraları ve Anlamları

Src 1 ve 2 belgesi sırasıyla uluslararası yolcu ve yurt içi yolcu taşımacılığı mesleki yeterliliK belgeleridir. Src 3 ve 4 belgeleri ise uluslararası yük ve yurt içi yük taşımacılığı mesleki yeterliliK belgeleridir. Muafiyet koşullarını sağlayanların başvuru yaparken kullanacakları aracın cinsine ve çalışacakları alana göre başvuru yapmaları gereklidir. Aksi halde yolcu taşımacılığı yapan bir şoförün yük taşımacılığı için geçerli olan SRC 4 belgesini almasının kendisine bir faydası olmayacaktır. Bahsettiğimiz gibi muafiyet koşullarından yararlanaraK belge başvurusu yapanların her iki belge türüne de başvurup almalarını tavsiye ediyoruz. Bu belgeler herhangi bir şekilde ilerleyen yıllarda yenileme değiştirme sürelerinin dolması gibi durumlar söz konusu olmadığından tamamına başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.

Başvurunuz yaptıktan sonra onaylanan belgenizi internet çıktısı olarak alabilirsiniz. Elektronik barkotlu olarak çıkan belgeler kart yerine geçtiğinden trafikte bu belgeyi ibraz etmeniz yeterli olacaktır. Muafiyet koşulunu belirten tarih 2003 tarihi olduğu için bu tarih şartlarını sağlayan bir şoförün alt yaş limitine takılma ihtimali yoktur ve eğer üst yaş sınırı olan 66 yağını da doldurmamış iseniz her iki belge türüne de başvuru yaparak ticari taşımacılıkta kullanılan minibüs otobüs gibi araçları rahatlıkla kullanabilirsiniz. İstisnai olarak uluslararası taşımacılık sektöründe çalışanların başvuru yapabilmeleri için ehliyet sınıflarının 2003 den önce E sınıfı olması şartı olduğundan B sınıfı ehliyeti olanların uluslararası başvuruları kabul edilmeyecektir.

Comments are closed.