Diğer Belgeler

Tescil Belgeleri Nelerdir?

Tescil belgeleri bir şeyin resmi kayıtlara geçme işlemidir. Aşağıda saydışımız tescil işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılmaktadır.

 • Patent Tescil Belgesi: Patent Dairesi Başkanlığı tarafından
 • Marka Tescil Belgesi: Marka Dairesi Başkanlığı tarafından
 • Tasarım Tescil Belgesi: Tasarımlar Dairesi Başkanlığı tarafından
 • Coğrafi işaret Tescil Belgesi: Coğrafi işaretler Dairesi Başkanlığı tarafından
 • Geleneksel Ürün Adı Tescili: Coğrafi işaretler Dairesi Başkanlığı tarafından

Tescil işlemini hayatımızda çok şeyde kullanmaktayız. Örneğin araç tescili, ev tescili, Bağkur tescili, web sitesi tescili vb. Fakat Türk Patent ve Marka Kurumu’nun tescil hizmetleri farklıdır. Özellikle marka tescil hizmeti en çok kullanılandır. Yukarıda bahsettiğimiz şeylerden birine sahipseniz mutlaka tescil belgesini almanız gerekmektedir. Bu belgeler için gerekli evraklar ile birlikte Türk Patent ve Marka Kurumu’na veya aracı bir kuruluşa başvurabilirsiniz. Belgelerin alımından önce tescil süreniz bulunmaktadır. Bu süre işleme göre değişmektedir fakat 1 veya 2 yılı bulabilmektedir. Bu işlemler sonunda tesciliniz onaylanıp onaylanmayacağına karar verilir. Her belgenin kendine ait bir yenileme süresi bulunmaktadır.

 

Marka Tescil Belgesi Nedir?

Marka, bir işletmenin kendi üretimi olan mal veya hizmetlerin dişer işletmelerin yaptıklarından ayırt edilmesini sağlamaktır. Bunu kendilerine ait mağaza düzeni, standartlaşma, logo, kelimeler vb. şeylerle sağlamaktadır. Marka tescili ise işletmenin sahip olduğu bu ayırt edici özelliklerin işletme üzerine tescili ve sadece onun kullanımının sağlanmaktır. Bu işlemin amacı markanın korunmasını ve daim olmasını sağlamaktır. Tescil sayesinde markanızı kullanarak haksız kazanç yapabilecek kişileri de engellemiş olursunuz. Marka tescil işlemleri 3 aşamada olmakla beraber yaklağık olarak 1 veya 1,5 yıl sürmektedir. Bu işlemler şöyle dir:

 • Araştırma ve İnce leme Süresi: Markaya ait belgeler incelenir ve Resmi Marka Bülteni’ne ilan olarak konup konmayacağına karar verilir.
 • Resmi Marka Bülteni’ne İlan Verilmesi: İlan 3 ay boyunca bültende kalır. Böylece dişer marka sahiplerini bilgilenir ve gerekirse itiraz ederler.
 • Tescil Aşama sı: Eğer ilan aşamasında bir sorun çıkmazsa ve eksiklikleriniz varsa bunları tamamlamanız için süre verilir. Bu süreden sonra eğer eksikliklerinizi giderdiyseniz, tescil işlemleriniz tamamlanmış olur.

Belgenizi 10 yılda bir yenileyebilirsiniz. Yenileme periyotlarında tekrar marka başvurusu yapmanız gerekmemektedir. Marka tescil belgesine başvuruyu kendiniz doğrudan TPE’ye yapabilirsiniz veya sizin vekalet verdiğiniz bir aracı kuruluş tarafından yapılabilir. Bizim tavsiyemiz aracı bir kuruluş tarafından yapmanızdır. Biz de marka tescil belgesi alımı için hizmet veren kuruluşlar dan biriyiz. Sizin için belge takibi de yaptığımızı belirtmek isteriz.

 

ISO 22000 Nedir?

ISO 22000 bir gıda güveliği standardıdır. Gıda ile alakalı kuruluşlar ın alması gereken bir kalite belgesidir. İlk olarak 2005 yılında çıkan belge 2018 yılında güncellemeye uğramıştır. 2005 yılına ait belgeli işletmelerin 3 yİl içinde yeni standarda geçiş yapmaları gerekmektedir. Bun geçiş için son tarih ise 20 Haziran 2021’dir. Bu standart gıda zincirleri içinde bulunan öğeleri kapsamaktadır. Örneğin ; Temizlik malzemeleri, üretimdeki katı maddeleri, paketlemede kullanılan malzemeler, üretim – dağıtım – koruma gibi faaliyetlerde kullanılan ekipmanlar. ISO 9001 belgesi olanlar da isterlerseISO 22000 belgesi alabilir. Bu standart ISO 9001 baz alınarak oluşturulmuştur.

Bu standardın amacı güvenli gıda üretiminin sağlanması ve her üreticiye güvenli gıda üretimi altyapısı vermektir. Bu standart içinde üretimde, dağıtımda ve korumada yapılacak her adım için yapılması gerekenler belirtilmiş olup formları belirtilmiştir.

ISO 22000 belgesi almak isteyen kuruluşlar ın başvurudaki adımları şunlar dır:

 • Bizim de hizmetini vermekte olduğumuz; Başvuru ve belgelendirme konusunda yardımcı olacak bir kuruluş bulmak ilk adımınız olmalıdır.
 • Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’ne belgeleriniz ile birlikte başvuru yapılır.
 • Belgeleriniz kontrol edilir.
 • Kuruluğunuza yapılacak olan denetim planlanır. Size bir tarih yollanır onaylarsanız o tarihte denetim için gelinir.
 • Denetim yapılır. Uygunsuzluk ve eksiklik var mı diye bakılır. Olumsuz sonuçlanırsa uygunsuzlukların düzeltilmesi ve tekrar denetim yapılması istenir.
 • Belge onayı verilir. Belgelerin geçerlilik süresi genelde üç yıldır.

 

 

SRC Belgesi Nedir?

SRC belgesi ticari araç kullananların alması gereken mesleki yeterliliK belgesidir. Ticari olarak tescillenmiş olan araçların bu belgeyi alması gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmadan ticari araç kullanan kişilere ceza verilmektedir. Cezalar sadece şoföre değil ticari aracın sahibine de ceza kesilmektedir. Bunu alması gereken ticari araçlar:

 • Okul Servisleri
 • Personel Servisleri
 • Turizm Taşımacılığı Yapanlar
 • Ücretsiz Servisler ve Ücretsiz Sağlık Servisleri

Src almak için başvuruyu bizim aracılığımızla yapabilirsiniz. Src almak isteyen kişilerin başvuru prosedürleri faklıdır. 25 Şubat 2003’ten önce ehliyet sahibi olanlar kursa gitmesine gerek yoktur. Bu kişiler doğrudan sınava girebilmektedir. 25 Şubat 2003’ten sonra ehliyet alanlar ise eğitim almak için öncelikle kursa gitmeli sonra ise sınava girmelidir. Başvurularda yaş sınırı bulunmaktadır. 26 ile 66 yaş arasındaki kişiler başvurabilirler. Belge için fiyatlar başvuru şekline göre değişmektedir. Bizimle iletişim kurarak başvurunuzu nasıl yapabileceşimiz hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.

5 çeşit SRC belgesi bulunmaktadır. Bunlar:

 • SRC1, belgeyi alması gerekenler: Uluslararası yolcu taşıyanlar (Otobüs vb.)
 • SRC2, belgeyi alması gerekenler: Yurtiçi yolcu taşıyanlar (Otobüs, minibüs, taksi vb.)
 • SRC3, belgeyi alması gerekenler: Uluslararası yük ve eşya taşıyanlar
 • SRC4, belgeyi alması gerekenler: Yurtiçinde yük ve eşya taşıyanlar (SRC3 için de geçerli olarak kamyon, kamyonet vb.)
 • SRC5, belgeyi alması gerekenler: Tehlikeli madde taşıyanlar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir