Diğer Belgeler

U-ETDS

U-ETDS yani Ulaştırma elektronik takip ve denetleme sistemi olarak sisteme giren yeni düzenleme ile bir çok yetki belgesine sahip firmaya yolcu – yük ve kargo taşıyan araçların takibi amacıyla denetleme sistemi kurulmuştur. Bu kapsamda D2 belgesi ile yurt içinde tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan firmaların taşıdıkları yolcu listelerini sefer başlamadan önce sisteme bildirmeleri gerekmektedir. Bunun yanında C2- C3-K1-K3-L1-L2N1-N2R1-R2P1-P2 belgesi gibi belgelere sahip firmalarda taşıdıkları eşyanın bildirimini yapmakla mükellef tutulmuştur. Bazı belgelerde süre yıl sonuna kadar olurken bazı belgelerde sistem devreye girmiştir.

Peki U-ETDS sistemine giriş nereden ve nasıl olacak. Öncesinde ve sonrasında neler yapılması gerektiği gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız. Sisteme giriş yapabilmek için öncelikli olarak Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığına başvuruda bulunup şirket yöneticisinin e-devlet şifresinin sisteme tanımlanarak yetki belgesi üzerinde işlem yapmaya yetkilendirilmesi gerekiyor. bu işlem gerçekleştirildikten sonra U-ETDS sistemine giriş yapılmaya başlanabilir. Sisteme giriş için www.kamu.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekiyor.

U-eTDS

Ardından sisteme giriş kısmından TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılıyor. Daha sonra isim ve soy isminizin sağ tarafta görünmesi gerekiyor. Eğer sisteme tanımlama yapmadı iseniz burda isminiz çıkmayacaktır. Ordan e-hizmetler kısmına ve ordan da tüm hizmetler kısmına tıklayarak sizi ilgilendiren bölüme giriş sağlayabilirsiniz.

Ulaştırma elektronik takip sistemi

u-etds d2 belgesi

Bu kısımları geçtikten sonra u-etds için işlem yapmak istediğimiz firmayı seçiyoruz.Firma bilgileriniz bu sistemde görünecektir. Devam et butonuna tıkladıktan sonra d2 belgesi için yeni sefer ekleme kısmına giriş yapıyoruz. Diğer yetki belgeleri ile alakalı olarak da sistemde farklı ibareler çıkacaktır. Her firma iştigal alanına uygun bölümden giriş yapmalıdır.

d2 belgesi u-etds girşi

U-ETDS GİRİŞLERİ NASIL YAPILIR

Çıkan ekranda göreceğiniz gibi sefer başlangıç tarihi saati, bitiş tarihi, araç plakası, telefon numarası gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. Ardından açılacak ekranda bilgilerinizi kontrol etmeniz için sistem uyarısı göreceksiniz. Girdiğiniz bilgileri onaylıyor iseniz devam et butonuna basarak işleme devam ediyorsunuz.

u-etds girişleri nasıl yapılır

Sefer bilgilerinin girilmesinin ardından aracı kullanacak personele ilişkin bilgiler girilir. Daha sonra yolcu listelerinin girilmesi aşamasına geçebilirsiniz. Yolcu isimleri, TC kimlik numaraları ve yabancı yolcunun pasaport numarası sisteme girilerek devam edilir. En son aşamada ise tüm işlemler kaydedildikten sonra çıktı alınarak araca verilir.

Eğer sefer iptali vs gibi durumlar olursa yine sisteme girip yaptığınız girişi iptal etmeniz gerekmektedir. Yılmaz Danışmanlık Ve Belgelendirme olarak takıldığınız her konuda yardımcı olmaya hazırız. Ayrıca program kullanan firmaların program IP numaralarını yine Ulaştırmadan sisteme tanımlatmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir