ÜDY Belgesi

Üdy belgesi üst düzey yönetici belgesinin kısaltılması olan mesleki yeterliliK belgesidir. Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı’ndan yetki belgesi almış olan şirketlerin sahip olması gereken belgedir. Her yetki belgesi için talep edilmez sadece bazı yetki belgeleri için zorunludur. Örnek olarak C2 belgesi sahibi firmalar Üdy 3 belgesi veya R1 belgesi sahipleri Üdy 4 belgesi sahibi personel istihdam ettirmek zorundadır. Yönetici  belgesi alabilmek için bazı koşulların sağlanabiliyor olması gereklidir. Daha önceden muafiyet koşullarını sağlayabilenler sınava kursa gitmeden bu belgeyi alabiliyorlar iken yeni mevzuatla sadece sınav ve kurs yolu ile alınabilmektedir. 4 yıllık lisans mezunu olan Şahıslar üst düzey yönetici belgesi müracaatında bulunabilirler.

ÜDY belgesi

ÜDY belgesi

Üdy Belgesi Nasıl Alınır

Mesleki yeterliliK belgesi alabilmek için bu belgenin eğitimini verme yetki belgesine sahip bir kursa yazı lmak ve eğitim aldıktan sonra açılacak sınavda başarılı olmak zorunludur. Yaklağık 130 saatlik bir ders programından geçtikten sonra açılacak sınavda %60 başarı oranını yakalayan kursiyerlere bu belge verilmektedir. Sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde yapılmakta olup yine bakanlığın belirlediği sınav takvimine göre açılacak sınavlar yolu ile yapılmaktadır. Al?nacaK belge türüne göre ders programı farklılıklar göstermektedir.

Üst Düzey Yönetici Belgesi Sınıf ları

Üst düzey yönetici belgeleri yolcu taşımacılığı için ayrı yük ve eşya taşımacılığı için ayrı ayrı belgeler düzenlenmektedir. Bu yüzden belge türünüze göre kayıt yaptırmalı ve yetki belgenizin kapsamı dahilinde belge almalısınız. Örnek olarak R2 belgesi sahibi bir firma uluslararası yük ve eşya taşımacılığı mesleki yeterliliK belgesi olan Üdy 3 Belgesi almalıdırlar. Yine uluslararası yolcu taşımacılığı yapanlar Üdy 1 Belgesi almalıdır. Belgeler yurt içi yük ve eşya taşımacılığı ve yolcu taşımacılığı ile uluslararası yük ve eşya taşımacılığı, yolcu taşımacılığı belgeleridir.

Kurs Kaydı için Gerekli Evraklar

Başvuru yapacak kursiyerlerin başvuru esnasında hazırlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir. Bu belgeler olmadan kurs kaydı yapılamaz. Evraklar kursa teslim edilip başvuru alındıktan sonra ders programının belli olması ile beraber kayıt işlemi tamamlanır.

  1. Lisans diploması örneği
  2. Kimlik fotokopisi
  3. Biyometrik fotoğraf
  4. Sabıka kaydı

Bu belge tek seferlik alınan bir belge olup ilerleyen zamanlarda yenileme vs işlemleri olmaz. şirket sahipleri kendileri de alabilir veya şartları sağlayamayan yöneticiler şirket personellerinden birini kurs kaydı yaptırabilirler. Ya da bu belgeye sahip bir personeli istihdam ettirmek zorundadırlar. Çalıştırılacak personelin işe giriş bildirgesi ile beraber belge fotokopisi ile bakanlığıa bildirilerek yetki belgesine kaydı yaptırılır. Yine üst düzey yönetici belgeleri ile alakalı önemli bir konu da bu belgeyi alanlar alt belge olan ODY belgesini de almış sayılırlar. Yani üst düzey yönetici belgesi sahibi bir personelin belgesi ODY belgesi talep edilen bir yetki belgesinde kullanılabilir. Belge türlerini kısaca özetlersek

Üdy

1 Belgesi : Uluslar arası yolcu taşımacılığı

2 Belgesi : Yurt içi yolcu taşımacılığı

3 Belgesi : Uluslararası yük ve eşya taşımacılığı

4 Belgesi : Yurt içi yük ve eşya taşımacılığı mesleki yeterliliK belgesidir.

Comments are closed.