Yol Belgesi

Yol belgesi Turizm taşımacılık, okul ve personel taşımacılığı ile kendi aracı ile kendi personelini taşıyanların alması gerekli olan belgedir. Her bir belge başvurusu için farklı belge ve yeterlilikler talep edilmektedir.  Talep edilen evraklarla beraber web sitesi üzerinden veya belediyeye giderek oradan işlemler devam ettirilebilir. Aşağıda sizlere almanız gereken her bir belge için başvuru koşulları ve gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi sunmaya çalışacağız.

Turizm Taşımacılık Yol Belgesi

Turizm taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların turizm ve taşımacılık yol belgesi başvuruları için ilk yapılması gereken araçları kullanacak şoförler için şoför kartı alınmasıdır. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından araç için koltuk sigortasının kesilmiş olması, ruhsat fotokopisi renkli olmak zorunda, araç için tursab belgesi sahibi bir firma ile sözleşme yapılması ve araca ait D2 belgelerinin olması gereklidir. Bu belgeler tamamlanıp belediyenin web sitesine eklendikten sonra başvuru tamamlanmış olur. Belediyenin evrakları incelemesinin ardından ödeme yapılarak yol belgesi alınmış olur.

yol belgesi için gerekli evraklar

Servis Taşımacılığı Yapanlar için Yol Belgesi

İstanbul büyükşehir belediye sınırları içerisinde öğrenci taşıyanlar ile sözleşmeli olarak kamu kurum kuruluşlar ı ile özel sektöre ait personellerin taşınması iğini yapan firmalar servis taşımacılığı yol belgesi almak zorundadır. Başvuru işlemleri için 4 farklı aşamada işlem yapılması gereklidir. Bunlar sırası ile

 1. Servis taşımacılığı yetki belgesi başvurusu
 • A grubu tüzel kişilerin başvuruları için firma bünyesinde bir adet üst düzey (2) yönetici belgesine ve orta düzey (2) yönetici belgesine sahip personel istihdam ettirmeleri
 • ISO 9001 belgesi ve ohsas 18001 belgesi ile iso 14001 belgesi sahibi olmaları
 • TSE 12257 belgesine sahip olunması gereklidir.
 • Özmal araç sayısının 19 katını geçmeyecek şekilde kiralık araç çalıştırabilirler.
 • B grubu tüzel kişilerden ise yukarıda A grubu servis belgesi alabilmek için istenen şartlardan sadece iso 14001 belgesi talep edilmez. Diğer şartlar sağlanmalıdır. Özmal araç sayısının 15 katı kadar kiralık araç çalıştırabilirler.
 • C grubu tüzel kişilerden ODY 2 belgesi, iso 9001 belgesi ve Tse 12257 belgeleri talep edilir. Özmal araç sayısının 12 katı kadar kiralık araç çalıştırabilirler.
 • D grubu tüzel kişilerden ise sadece TSE 12257 belgesi talep edilir ve özmal araç sayısının 8 katı kadar kiralık bulundurabilirler.
 • Düzenlenen belgeler 10 yıllık olup bu sürenin sonunda yenilenirler.
 • Şahıs olarak bu belgeye başvuracaklardan en az 3 yıl İstanbul içinde ikamet etmiş olmak şartı aranmaktadır.
 • Belge alındıktan sonra bu belge kiralanamaz, başka firma veya kiralanmasının tespiti halinde 3 yıl boyunca bir daha belge müracaatında bulunamazlar.

Yol Belgesi Nasıl Alınır

Yol Belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı ise şöyle ; alımlarında getirilen yeni şartlar motorlu taşıtlar tescil tarihi ile 12 yaşına kadar kullanılabilecektir. Daha sonra yaş sınırını dolduran araçların yerine alınacak yeni araçlar için 6 yaş sınırı getirilmiştir.2019 tarihinden sonra ise araçlara euro 5 motor ve klimalı olma şartı gelecektir.

YETKİ BELGESİ BAŞVURU İŞLEMLERİ

Yetki belgesi müracaatında bulunacak kişilerden aşağıda yazılı olan evraklar talep edilecektir. Bu şart ve evrakların hazırlanarak belediyeye müracaat edilmesi halinde işlemlerinize konu olan evraklar incelenecek ve başvuru hakkı kazanan firmalara yetki belgesi düzenlenecektir.

Servis taşımacılığı yol belgesi

Gerçek kişilerden aşağıda yazılı olan belgeler talep edilecektir.  Bu evrakların tamamlanıp tarafımıza ulaştırılmasının ardından yetki belgesi işlemlerinize başlayabiliriz.

 1. Kimlik fotokopisi
 2. 3 senelik ikametgahı gösterir belge.
 3. Faaliyet belgesi
 4. Vergi levhası
 5. Güzergah kullanım izin belgesi
 6. Taahhütname

şirketler için aşağıda yazılı olan belgeler talep edilecektir.

 1. Ticaret sicil gazetesi
 2. İmza sirküleri
 3. Güzergah kullanım belgesi
 4. Vergi levhası
 5. Faaliyet belgesi
 6. Taahhütname
 7. A-B-C-D grubu na göre istenen yukarıda yazılı belgeler.

Servis Taşımacılığı Kartı Belgesi

Araçlarınızda bulundurulmak üzere düzenlenecek olan araç kartlarının talep evrakları aşağıda yazı ldışı gibidir. Bu evrakların hazırlanıp sunulması ile evrak incelenmesinin ardından taşıt kartları düzenlenecektir.

Şahıslar için istenen evraklar 

 1. Kimlik fotokopisi
 2. Servi taşımacılığı yetki belgesi
 3. Harç makbuzu

şirketler için istenen belgeler

 1. Ticaret sicil gazetesi
 2. İmza sirküleri
 3. Yetki belgesi
 4. Harç makbuzu

Araçları kullanacak şoförlerin mutlaka şoför kartlarının olması gereklidir. şoför kartı başvuruları ile alakalı web sitemizdeki ilgili sayfaları inceleyebilirsiniz. Burada bahsi geçen işlemler tamamlandıktan sonra araçlarınızın trafiğe çıkabilmesi için mutlaka bu araçları kullanan şoförlerin gerekli yeterlilik şartlarını sağlıyor olması gereklidir. Tek başına aracın yol belgesi yeterli değildir.

GÜZERGAH İZİN BELGESİ
 1. İstanbul’da 3 yıllık ikamet ettiğini gösterir belge
 2. Araçların koltuk ferdi kaza sigortası
 3. Sözleşme( Turizm taşımacılık sektöründe çalışacaklar için tursab belgesi sahibi bir firma ile yapılmış olması esastır)
 4. Araç kullanım belgesi
 5. şoförlere ait ssk kaydı belgesi
 6. Faaliyet belgesi
 7. Rehber personel beyanı, kimlik fotokopisi, ssk kaydı

25/05/2015 tarihinden önce başvuru yapıp öğrenci ve personel servi taşımacılığı yol belgesi alanlar mevcut taşımacı olarak kabul edilecektir. Bu Şahıs ve firmaların araçları için servis taşımacılığı yetki belgesi, ekleme yapmak isteyenler için ek ilave ücretleri talep edilecektir.

Comments are closed.